Инфекциозни болести и паразити. Хепатит | Дали имам тетанус

Напиши отговор
  • Re: Дали имам тетанус
    от д-р Цончев | 07.09.2017 22:16

Към днешна дата как е положението?
    от Desi | 30.08.2017 17:31

Благодаря за отговора
    Тази година се пада по имунизационен календар, но не съм дори питала, тъй като не стигнах до това предвид проблемна бременност и преждевременно раждане, т.е. не ми е правена. Раната е спокойна, няма нищо
    от д-р Цончев | 29.08.2017 20:52

Не, не би трябвало да има проблем, особено ако си имате ваксинациите по имунизационен календар. Раната спокойна ли е?
    от Desi | 26.08.2017 16:37

Здравейте д-р Цончев,
    вчера чистейки един шкаф в банята се убодох на едно метално стърчащо нещо, което има ръжда. Нямаше кръв затова не обърнах толкова внимание, ни си беше дълбочко. Сега ме обзе параноя за тетанос...Има ли вероятност да съм се заразила? ОСвен това съм кърмачка, дали мога да предам нещо на бебето?
    от miroslava | 21.12.2015 01:29

Извинявам се за няколкото правопис ни грешки, но пиша от мобилен и ми е трудно поправянето.
    от miroslava | 21.12.2015 01:26

Здравейте, докторе.
    Преди една седмица си взех кученце на два месеца. Веднага го заведох на ветеринар, но се оказа че няма имунизяции досега и коремчето му е подуто и твърдо, пълно с паразити. Докторът го обезпаразити и ни прати вкъщи, но не му би ваксина. Явно състоянието му не е било достатъчно добро, зящото видимо беше унило. Без да изпадам в повече подробн. ще кажа, че през първите пет дни беше весело и жизнено, на шестия отказа храна, появи се диария с кръв и повръщане. Доктърът направи всичко по силите си, но то почина сутринта на седмия ден. Ние къщните всички сме го пипали особено аз и съпруга ми като вечерта преди да почине аз го пипах, а то беше видимо унило, но се разхождаше и гледаше с интерес, душеше. На сутринта след като почина докато си миех ръцете открих на мекото място между палеца и показалеца че имам болка. Но видима рана не видях обаче ме болеше като одраскано. Не знам какво до правя и как се е случило това. Възможно ли е ако вечерта като съм го пипала вече да съм имала това одраскване и да е попаднало някакъв вирус или тетанус от кучето в това място? От следващата нощ след като кучето си отиде чувствам болка във врата и схващане простиращо се до първите шийни прешлени надолу. Дали не е възможно да съм се заразила с теганус или нещо друго? Какво следва да предприема, защото знам че може да се стигне до трагични посредствия ако недай Боже нещо наистина е станало. В Инфекзиозна болн. правят ли някакво изследв. за тетанус и как се казва?
    от eli | 25.07.2015 15:45

Благодаря ви докторе.
    от д-р Цончев | 25.07.2015 15:42

Няма страшно всичко е наред.
    от eli | 23.07.2015 15:52

Иначе е добре няма нищо.но днес тази температура ме притесни..дано да е от зъбите
    от eli | 23.07.2015 14:35

До д-р цончев.Детето е добре.днес е 18 ден от както я ухапа. На обяд имаше малко температура 37.1 никнат и зъбки. Дали е от зъбите? Пръсчето зарастна напълно още на 7-8 ден.дано не е нещо опасно.
    от д-р Цончев | 22.07.2015 22:05

elina67
    Аз също не виждам проблем. Къв днешна дата как е детето?
    от д-р Цончев | 22.07.2015 22:04

Йово
    Какво е положението към днешна дата?
    от eli | 13.07.2015 16:56

Надявам се да ми отговорите
    от eli | 12.07.2015 19:07

Забравих да кажа това стана преди 7 дена.детето има задължителните ваксини до тизи момент-1г.9месеца е.
    от eli | 12.07.2015 19:02

Здравейте докторе.вНучката ми на 1г.9месеца я ухапа домашното ни кученце(йорки).кучето е ваксинирано с задължителните ваксини .ухапаното е на върха на пръстчето обелена кожа с големина на леща. Тече малко кръв.измихме го с вода и сапун. Водихме я на лекар каза че няма нужда от инджекция против тетанус защото последната такава задължителна е била през февруари няма 6 месеца.промивахме го с йодасеот.вече е зараснало само личи точка.детето е добре но аз продължавам да се притеснявам.има ли опасност
    от Иво Йорданов Цветанов | 11.07.2015 19:11

Здравейте отново. Да припомня, преди 2 седмици ме ухапа бездомно куче, за съжаление нямах вода в момента и бях на отдалечено място затова само на бързо изчистих раната със спирт но не я промих. Но до два часа ми биха ваксина против Тетанус и я промих със сапун, а на другия ден ми биха и против Бяс. Лошото е, че преди 2 дни раната която не е голяма и зараства ме заболя и като я напипах почувствах бучка, чувствах още изтръпване, леко парене и лек бодеж около раната. Ходи до личния лекар той каза, че това било нормално а бучката е някакъв хематом. Но от вчера ми се схвана леко вратът и имах леки мускулни конвулсии в краката а от днес нещо и леко схващане на челюстта. Сега гледам няма зачервяване на раната но леката болка и паркането го има. Температурата ми е 37.1-37.2 С постоянна. Покри тази история спрях да тренирам за да не травматирам излишно мускулите.
    Сега се чудя какво да правя:
    Да отида ли на изследвания в някоя частна клиника или да отида в 1 ДКЦ или СБАЛИПБ „Проф. Ив.Киров?
    Защото знам, че там се занимават с подобни случай.
    от Иво Йорданов Цветанов | 27.06.2015 22:22

Благодаря д-р Цончев.
    от д-р Цончев | 27.06.2015 18:36

Няма нищо страшно, не се притеснявайте. Ще премине, не е бяс или тетанус.
    от Иво Йорданов Цветанов | 26.06.2015 18:01

Забравих, от болницата забравиха да ми кажат, че не трябва да се къпя и да ям яйца и месо след ваксинацията от ТАП, а аз се изкъпах около час след ваксината и после ядох. Има ли опасност да съм измил част от активното вещество на ваксината или да не подейства нормално(според мен няма такава вероятност но все пак аз разбирам от техника не от медицина)?
    от Иво Йорданов Цветанов | 26.06.2015 16:04

Здравейте, ухапа ме бездомно куче, 2 часа по късно ми биха ваксина за тетанус. Не знам но почти не усетих иглата когато ми биха ваксината(явно е само подкожно се бие). На следващия ден ми биха и ваксина против бяс. Вече 3 дни след ваксината от тетратокс и 2 дни след ваксината от бяс усещам леки спазми от време на време на мускулите и стягане на мускулите около вратът ми и очните ябълки, губя апетит и имам завишена температура. Трябва ли да отида спешно до инфекциозна болница или това е следствие от ваксините?
    Благодаря предварително за отговора.

Йово.
    от д-р Цончев | 18.08.2014 15:50

Не виждам смисъл да се мисли за тетану. Според изложение, с голяма вероятност имунитета ви е активен срещу тази инфекция и дори да се сблъскате с нея сте предпазен.
    от Yordan | 16.08.2014 13:26

Здравейте, аз също съм на 29 години, преди 14 дена по време на един домашен ремонт се порязах на една ръждива тръба която току що бях отразял, промих раната с алкохол, не съм имал болки и зачервявания на мястото. Точно на сгъвката на средния ми пръст на една ръка, изцяло е зараснала, няма зачервено, само лека коричка, около половин сантиметър, от около седмица може да се каже че съм в психоза и очаквам да се разболея от тетанус. Почти не мога да спя, по няколко часа на вечер, имам болки в кръста и врата, нямам проблеми с челюста, говоря и се храня уж нормално, но постоянно си мисля че ще развия симптомите. От време на време ме връхлитат паник атаки че ми се заключва челюстта а всъщност не е така. Доколкото си спомням не съм си правил имнузацията на 25, последно преди три месеца се боднах на един ръждив пирон и ходих да ми бият инжеккцията, но доколкото знам тя е временна.
    Моля Ви кажете, има ли шанс да съм се заразил с тетанус или просто съзнанието ми фабрикува някакви псевдо симптоми и жегите още повече нсведяват положението.
    Ако имам тетанус, когато се заключи челюстта постоянно ли остава така, или е на спазми и отпуска по малко?
    Хубав ден и благодаря!

Мисля другата седмица да навестя личния лекар да си направя имунизацията!
    от д-р Цончев | 02.07.2014 14:27

Моля, моля, успех и на вас!
    от nela | 30.06.2014 10:29

Благодаря Ви докторе,бъдете жив и здрав и продалжавайте да помагате на хората.
    от д-р Цончев | 29.06.2014 18:48

Не е тетанус, спокойно. Инак подобна диагностика се прави в инфекциозна болница.
    от nela | 28.06.2014 20:30

здравейте отново ,какво щте рече "Малко вероятно е да е тетанус"?каде правят изследвания иии в коя болнца,клиника могат да остановят дали е тетанус или не? четох че Инкубационният период е 7 - 21 дена ,при мен зминаха 40 дена ,извинявайте за безпокойството.
    от д-р Цончев | 27.06.2014 07:10

Няма смисъл ако са правени редовните имунизации според имунизационния календар. По отношение на съмнително нараняване имунизацията има смисъл до 72-ри час.
    от nela | 26.06.2014 21:45

ходих и на контролен преглед казаха ми че Т която вдигам е от лимните вазли,но аз се притеснявам и си мисля че е тетанус,пречели ако сега се ваксинирам изминаха 38 дена от порязването
    от д-р Цончев | 26.06.2014 07:44

Малко вероятно е да е тетанус, но ед обре да направите контролен преглед при лекуващия ви лекар по отношение на температурата.
    от nela | 26.06.2014 00:10

здравейте аз сам на 29г преди месец се порязох ръката на метлна ръждясала пръчка не беше дълбока раната а повархностна рана но и кървя малко,промих с кислородна вода и риванол ,16 дена след порязването ме приеха в болницата с диагноза дгуга инфекциозна мононуклиоза със силно надути линфни вазли и ангина без налепи бях на лечение на клацит 2x1 и изопринозин 3x2, 8 дена лежах и ме изписаха,месец след порязването взе да ми изтрапва ръката и ме тресе темп е 37 дали имам тетанус ,на 25г трябваше да ме ваксинират но я изтървах благодаря ви предварително
    от д-р Цончев | 25.06.2014 15:37

Моля, пишете на кирилица!!
    от nela | 21.06.2014 11:46

zdraveite az sam na 29 god predi mesec se porqzoh rakata na metalna rajdqsala pra4ka ne beshe dalboka rana a povarhnostna no i karvq malko ,promih si ranata s kislorodna voda i rivanol ,16 dena sled porqzvaneto me prieha v bolnicata s diagnoza druga infekciozna mononukleoza sas silno naduti limfni vazli i za4erveno garlo bqh na le4enie klacit 2x1 tabletka i izoprinozin, 8 dena lejah i me izpisaha, mesec sled porqzvaneto vze da mi iztrapva rakata i me vtrisa temperaturata mi 37 dali imam tetanus mnogo se pritesnqvam ,na 25 god trqbvashe da mi udarqt vaksina za tetanos no iztarvah tai kato karmeh
    от emilia | 11.11.2013 19:39

Здравейте!
    Имам следния проблем вчера се ожулих много леко с ключовете по които имаше ръжда ,ожуленето място е много миниатьорно, колкото половин зрънце ориз на палеца, притесних се доста ,тъй като последната ваксина за тетенус не ми е бита ,трябваше на 25 сега съм 27 години ,а в момента съм и болна изкарах много тежък алергичен синузит не гноен ,а след това и накакъв вирус , пих 3 антибиотика вчера ми бече последното хапче класид 500 преди това 10 дни дурацеф и по преди 10 таваник плюс геломиртол и ксизал както и витамини, личната ми каза че имунитета ми е спаднал за това се получило така иначе бях и на ужи нос и гърло).
    Сега съм по добре вече нямам тези болки в главата, а и алергията ми се струва овладяна имам само кашлица с храчки и леко повишена темперетура 37 която след прием на парацетамол спада.
    Днес бях отново при личната и тя ми предписа исопринозин, погледна ожуленето място каза ,че е много миниатьорно и че не можело да стнае инфекция от тетенус.В деиствителност нямаше кръв, само обелена кожичка която промих с лакочестител(нямаше друго в 12 посеред нощ се случи а и при нас няма ден аптеки) така че отказа да ми бие тап каза, че имунитеа ми е доста слаб и сега не можело.
    Трябва ли да потърся друго мнение и може ли да се получи инфекция тетенус тъй като доста се наплаших от нета а и наистина нямаше кръв?
    И още един въпрос може ли да ми се бие тд като оздравея при положение че имам някаква алергия която още не е изяснена
    от д-р Цончев | 31.10.2012 19:27

По принцип да, не виждам повод за притеснение. Все пак е минало и време без да има изявена симптоматика.
    от Luka ViLi | 29.10.2012 16:37

Добре , а след като раната вече е зараснала и кръвната картина изглежда добре мога ли да се притеснявам за тетанус, или просто трябва да си я избия от главата. Имам някаква лека болка в бузата при натиск която стига чак до 1 от зъбите но можеби все още е натъртено мястото,въпреки че ми правиха снимка на лицето и т.н. и казаха че всичко е наред. Раната вече е зараснала и седи съвсем малка драскотинка,която нито е червена нито "сълзи" ..... Някъде четох ,че след като раната хване коричка и започне да зараства не може да става дума за тетанус. Така ли е това ?
    от д-р Цончев | 29.10.2012 14:44

[quote]би ли показало на тези изследвания нещо ако съм се заразил с тетанус ? [/quote] може да се очаква някакво раздвижване по при всички случаи те няма да са специфични, т.е. много други причини могат да предизвикат това раздвижване.
    http://www.puls.bg/illnes/issue_458/part_4.html
    от Luka ViLi | 29.10.2012 13:49

Ами в последно време прекалено често ми се ходи по малка нужда. В най-лошият период преди 2 дни беше на абсолютно всеки 40-60 минути (без да съм пил много течности). В момента пак уредяха ходенята. Пак ходя често но не като преди (сега е на около 2-2:30ч) и пия доста течности по съвет на доктора(преди да излезнат резултатите). Отново и другото питане което също ме притеснява, би ли показало на тези изследвания нещо ако съм се заразил с тетанус ? Притесненията са ми защото като погледнах в личната си здравна книжка няма никъде отбелязано дали съм ваксиниран на 17г. против тетанус. Раната вече зарасна но притесненията си остават,защото прочетох ,че симптомите се появяват след 8-мия ден....а днес минават точно 8 от инцидента. Относно изследванията бяха пуснати за да се премахнат опасенията за диабет или проблеми с бъбреците.
    от д-р Цончев | 27.10.2012 15:19

Не виждам проблеми при тези резултати. Каква е причината да се пуснат?
    от Luka ViLi | 26.10.2012 22:15

За да не отварям нова тема, ще си позволя да ви питам тук докторе. Ако случайно има тетенус,ще има ли промяна в кръвната картина? И понеже напоследък имам проблеми с ходенето по малка нужда(правя го на всеки час, което си е доста честичко) ,може да се дължи и на настинка нз,но доктора ми пусна изследвания,но най-рано понеделник може да ги види, а вече достата се наплаших от прочетеното в интернет. То не беше Диабет, не беше проблем с бъбреците и т.н. Ще ви помоля да ми кажете на оглед изследванията има ли от какво да се притеснявам или настина става дума за обикновенна настинка.

Изследванията на урината са:
    Белтък: (-1 обр
    Седимент : 3-4lw ,1-3Er (не съм сигурен как се пишат тези резултати защото са написани на ръка и не зная мерните единици.... като при седимента може и да е 1-2Er не мога да разчета)

Пълна кръвна картина : http://prikachi.com/images/781/5419781C.png
    Кръвна захар : 4,3mmol/l Рефер.граници:от 3.80-6.00

Отново да обобщя въпросите си ,че незная дали стана много ясно. Ако имам тетанус,това ще повлиае ли по някакъв начин на кръвната картина(това за което са ме изследвали) и имайки впредвид тези изследвания може ли да се говори за проблеми с бъбреците,диабет или става дума за обикновенна простуда. Притесняват ме тези данни от MCH които са над нормата и MCV които са на точно горната граница. (нямам идея какво озн. тези букви)

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО ЗА ОТГОВОРА И ЗА ВНИМАНИЕТО!!!!!
    от д-р Цончев | 25.10.2012 16:24

Вероятно лекаря е преценил че няма опасност поради това че раната е циста. Освен това би трябвало да имате ваксина според имунизационния календар.
    от Luka ViLi | 24.10.2012 01:04

Забравих да допълня ,че не се знае удара от какво е , дали с ръка или със метален предмет !
    от Luka ViLi | 23.10.2012 23:01

Здравейте преди 2-3 дни участвах в сбиване,след което ми беше леко сцепен носа , в пирогов докторите ме прегледаха , почистиха раната с кислородна вода и йод. Направиха снимки дали няма счупване и т.н. Мед. сестрата пита доктора дали ще ми бият "тетанус" но доктора отказа да ми бие. На 22 години съм , ваксините са ми бити доколкото знам + 1 допълнителна против тетанус след като ме беше ухапало куче ( това се е случило като съм бил малък...2-ри 3-ти клас) . Мога ли да се опасявам от тетанус,защото след този инцидент ме наболява главата,изпитвам извесна трудност при дишане на моменти (на моменти се задъхвам и имам нужда да си поема дълбоко въздух). Има ли от какво да се притеснявам ?
    от д-р Цончев | 22.10.2012 14:05

Раната спокойна ли е, имали зачервяване, пулсиране, секрет?
    Вероятно ваксините ви са направени и имате имунитет, така че няма опасност от тетанус.
    от Viki | 21.10.2012 14:32

Здравейте! В петък когато се прибирах от училище се одрасках по ръката на една ламарина.Одраскването не изглежда дълбоко,почти не тече кръв...като се прибрах го измих леко с вода и след около час два се сетих да го промия със спирт.Вечерта малко ме заболя главата.Стреснах се дали може да развия тетанус.На 15 години съм и би трябвало да съм имунизирана против тетанус,но все пак...Въпроса ми е имали възможност да развия тетанус?
    от д-р Цончев | 12.07.2012 15:22

Малко е вероятно да е тетанус, най-малкото следва да си имате необходимите имунизации за това. Но ако оплакванията ви се задълбочават е добре да се консултирате с личния си лекар по принцип, не толкова да се мисли за тетанус, колкото за различни други причини.
    от hrisi | 12.07.2012 01:43

Здравейте!Преди около 2 седмици бях в автобуса и на седалката имаше пирон,на който се порязах и го промих от тези кърпичките с алкохол,специално за промиване.В началото на седмицата вдигнах температура и гърлото ме болеше и нямах почти глас и мислех,че е вирус.Вчера,докато се храних,дъвченето ми сякаш се затрудни и сякаш се изморих да дъвча,но реших,че е от бързане да ям.Днес,обаче,както си лежах на леглото с вдигната глава,понечих да се завъртя и ми се схвана долната лява челюст,първоначално реших,че е заради завъртането и неудобната стойка,която бях заела и,че някакъв мускул се е схванал,но после се сетих за всичките тези неща и осъзнах,че много съвпадат със симптомите на тетанус.Възможно ли е да съм болна от тетанус?Искам още да попитам,дали трябва и двете долни челюсти да се схванат и трябва ли да се отпускат от време на време и пак да се схващат,защото мен вече цяла вечер си ми е схваната лявата долна челюст без всякакви отпускания и ми беше ужасно трудно да вечерям и доста ме болеше.
    от д-р Цончев | 08.05.2012 18:29

Ако се притеснявате евентуално от тетанус не виждам някакъв проблем, тъй като вероятно имате всички необходими имунизации според възрастта.
    от Maria | 08.05.2012 10:57

Искам да попитам... вчера когато отивах на училище бях забравила нещо. Отидох до вкъщи и бързах, за да не закъснея. Минах по напряко през оградата на училището, която беше тясна. Наведох се и нали бързах си одрасках главата... Отидох в медицинския кабинет на училището... Сестрата я проми с кислородна вода и риванол.... После май сложи йод, а след 40 мин. ме напръска със спрей, защото ходих пак при нея... Тя ми каза да следя дали имам температура или треска, ако се появят такива симптоми да отида на лекар веднага! Добави, че не е сериозно, смисъл не е за шиене, ако се притеснявам за това...Все едно ме е одраскало коте(имам опит-котка ме е драскала). Обадих се и на майка ми, но тя каза, че ще пита някой (така и не разбрах дали е говорила), но ми каза да не се притеснявам и няма смисъл да ходя на лекар... Забравих да кажа, че тече малко кръв, но сега има като коричка. За сега нямам температура или такива симптоми... Но като, че ли ми парят очите... меря температурата, а тя е 36.5 някъде там... Може би е от внушение, но се притеснявам! Дайте ми съвет, моля !
    от д-р Цончев | 27.02.2012 12:36

Благодаря! Успех и на вас!
    от simonradev | 26.02.2012 22:27

еее докторе мерси ... единственото по сериозно е една рана дълбока 3милиметра и то не дълбочина така че мога да бъда спокоен ... Благодаря ви и ви пожелавам щастие късмет и да продължавате да помагате на хората ...

Напиши отговор
54 намерени, страница 1 от общо 2