Инфекциозни болести и паразити. Хепатит | ухапване от кърлеж

Напиши отговор
  • Re: ухапване от кърлеж
    от toranaga | 15.05.2015 11:56

Благодаря за отговора! Температурата още вчера вечерта ми спадна, днес също нямам. Не си сложих ТАП, защото прочетох че няма смисъл да се слага ако са минали повече от 24 часа след евентуалната инфекция. Да разбирам ли че това не е вярно?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.05.2015 11:26

Добре е да минете пресз някой от спешните кабинети и да се прецени дали да ви се направи ТАП.
    от toranaga | 14.05.2015 18:16

Здравейте. На 21 години съм. Преди 3 дена бях ухапан от кърлеж ниско на крака, малко над стъпалото, около глезена. Не знам колко време е бил впит, когато го извадихме не се беше подул изобщо, беше голям колкото винена мушица. Когато беше впит мястото ме болеше, беше зачервено и леко топло. Извадих го без лекарска намеса и дезинфекцирах мястото със спирт. На другия ден болката почти отсъстваше, зачеряването също, но кракър ми от коляното надолу беше като "бъзнат", мога да го опиша като леко изтръпване или лека липса на сила в този участък. Днес видими следи около ухапването няма, с изключение на съвсем леко зачервяване около 2мм точно на ухапаното място. Болка няма изобщо, нито кракът ми е изтрипнал, но имам леко завишена температура - 37,5. Трябва ли да се притеснявам?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 31.07.2014 13:57

Не си спомням за такава симптоматика...
    от Радостин | 30.07.2014 16:40

Докторе да попитам характерно ли е да имаш подуване на капачките от кърлеж защото ме боли дясната става
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.07.2014 07:57

Според мен няма нищо, но снимайте пак, че снимката е неясна...
    от Радостин | 27.07.2014 01:37

Здравейте нов съм тук но преди 4 дена ме ухапа кърлеж и ми го изкара леля ми но сега на мястото на ухапаното място ми леко зачервено и ме сърби от време на време но нямам температура,повръщане,главоболие и така подобни давам URL адрес на снимката която направих Link
    от Доц. д-р Цончев, дм | 31.07.2012 15:15

И ЛЛ и хирург може да погледне проблема.
    от Sten | 29.07.2012 19:01

Здравейте, имам проблем, мисля че ми се е забил кърлеж. Но е на доста неудобно място - на дупето, че и май точно където не трябва. Не съм убеден, че е кърлеж, но когато се къпах днес просто като минавах със сапуна усетих, че има нещо. Още снощи не усетих, че има нещо, но имам проблеми с кръста и предположих, че може да е от това. Утре сутринта ще отида на лекар, но се чудех дали да ходя при джи пи-то или някъде другаде? Съмнявам се, че личната лекарка ще иска с извинение ама да ми вади кърлеж от задника. А и предполагам ще е най-добре хирург да го направи. От Ямбол съм, някакви напътствия да ми дадете, все пак може и да не е кърлеж, но вероятността е малка. Благодаря предварително
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.07.2012 13:57

Според мен има вероятност да е в резултат на ухапването (от локалното възпаление около раничката), а и скоро е поставяна имунизация, така, че за мен поне е малко трудно да кажа със сигурност. Проследявайте температурата и общото състояние на детето, вероятно всичко ще премине в рамките на няколко дни. За мокренето - не се безпокойте, че сте го мокрили преди да бъде изваден, сега го пазете няколко дни докато завехне и се затвори раничката - има подходящи пластири в аптеката, като кажете за какво става въпрос ще ви дадат подходящи лепенки.
    от София | 09.07.2012 13:48

Добър ден, Дъщеря ми е на 2 години и преди три дни, в събота я ухапа кърлеж. Извади и го хирург и днес го занесох за изследване, но резултатът ще е готов чак в сряда. Не са и бити инжейции, но на 26.6 и бе поставена 1 реимунизация на Пентаксим. Мястото е спокойно, има само една дупчица. Според мен кърлежа е престоял макс. 10 часа - т.е. за толкова време не я бях виждала. Проблема е, че тя бе вдигнала темп. 37.8 още преди да го видя, а в последствие е с темп. 38.8, даже тази нощ 39,2. Днес за сега няма.Възможно ли е да е реакция от кърлежа или по-скоро е грипоподобен симптом? Четох, че симптомите на лаимска болест се проявяват от 3-30 дни... И още 2 въпроса - колко време след ваденето мястото не трябва да се мокри? Ипроблем ли е, че я бях изкъпъла преди да го извадят - беше на крачето и тогава го видях. Предварително благодаря.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.10.2010 20:22

Моля, пишете на кирилица!
    от premium | 13.10.2010 18:30

Iskam nai napred da se izvinq za latinicata , no sam v 4ujbina v momenta i na 4ujd komp.Doktor Tzon4ev moq slu4ai e sledniq.Predi okolo dva meseca me uhapa karlej.Za uhapvaneto razbrah okolo deseti avgust kogato na kraka mi se poqvi negolqmo 4erveno petno koeto se ugolemi i pridobi vid na elipsovidna mi6ena , kato mqstoto se podu. Petnoto iz4ezna ot samo sebe si sled okolo edna sedmica mislq. V sredata na septemvri s pomo6ta na priqteli tuk v Germaniq posetih lekar , kadeto mi be napraven kraven test. Rezultata ot testa pokaza zarazqvane s bakteriqta pri4inqva6ta laimska bolest. Nazna4eno mi be 20 dnevno le4enie s antibiotik DoxyHexal 200mg. po polovin tabletka na 12 chasa. Priema na antibiotika prikliu4ih na 10.10.2010 Nqmam temperatura , no ot dve sedmici imam edna ponosima , no osezaema i postoqnna podobno na tejest v glavata , koqto ot dva dni q nqmam ve4e.Bolki v kolenata imam , no tqh si gi imah ot po rano , i ne moga da precenq dali ima razlika sega. Pri men oba4e ima edno drugo obstoqtelstvo. Ot 1989 sam s Myasthenia Gravis.Ponastoq6tem dobre kompensirana s tri Kalymin-a dnevno. Moq vapros e dali infekciqta krie opasnost za vlo6avane na Myasthenia-ta.Skoro mi predstoi da se pribera v Bulgaria , i s ogled na tezi fakti kakvo bihte mi prepora4ali da predpriema i kade bihte me naso4ili da otida za eventualen kontrol i le4enie.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 24.08.2010 07:29

Така боли тази имунизация, нормално е.
    от stasito | 23.08.2010 20:51

Благодаря ви д-р Цончев. Минаха 7 дни откакто ме ухапа кърлежа. Температура нямам, но там където ми биха инжекцията (горе до трицепса) против Тетанус, ми се поду мястото и като натисна леко ме боли. Това какво означава?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 19.08.2010 15:39

Нормална процедура е. Кислородната вода все още се използва като антисептик. Добре е да превръзвате с браунол или нещо подобно, ако е спирт - да не е 90%.
    от stasito | 17.08.2010 11:15

Вчера ме ухапа кърлеж и вечерта отидох на хирург. Извади ми го. Използваше Кислородна вода. Спирт или йод не знам дали се слагал. Би ми и инжекция против Тетанус. Нормална процедура ли е това, защото аз се притеснявам за Кислородната вода? Днес като че ли ми няма нищо. След малко ще махна лепенката от крака ми. Трябва ли да намажа мястото сега със Спирт? По принцип си поддържам температура около 36.6 до 36.9 - 37.00 целогодишно. Ако имам някаква инфекция тя ще се повиши още повече, нали? Благодаря на всички.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 24.05.2010 12:04

Вероятно няма връзка с ухапването от кърлеж, или най-малкото инфекционистът би следвало да си е отговорил на въпроса има ли съмнение за трансмисивно заболяване или инфекция от тривиална флора.
    от petya dikova | 21.05.2010 16:55

Моля за вашето мнение и затова какво мислите за проблема ми и към какъв специалист да се обърна. Всичко започна така-преди около месец и половина ми извадиха кърлеж от главата след което не съм правила изследване за лаймска болест и не съм пила АБ.Нямам симптоми на болестта, само че след седмица от изваждането на кърлежа започнах да усещам леко замайване и отвреме на време да вдигам температура 37,5,боли ме главата и все ми се спи. После ми излезе топче зад дясното ухо,което се оказа мастна тъкан,но след седмица след ваденето му ми се поду лимфния възел почти до мястото на топчето. От хистологичното изследване излезе резултат"хроничен възпалителен процес",но не ми назначиха лечение или някакви изследвания за да се установи от какво е. Ходих скоро на инфекционалист и той ми изписа Доксициклин за 7 дни,вече го пия трети ден,но замайването не ми е минало. Та въпроса ми е на какво може да се дължи това замайване,какво може да е това хронично възпаление,има ли връзка с кърлежа и на какъв лекар да отида,много съм объркана? Благодаря ви предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 29.08.2009 16:10

Ето тук сме публикували повече материал по темата: Link
    от wiwwi | 28.08.2009 19:00

д-р Цончев, възможно ли е след като вече имам образувани антитела /IgM (-)отр и IgG (+)пол. болестта да се обостри - пак да получа симптомите на болестта. т.е изкарала съм я веднъж без да разбера, и без да съм се лекувала, образували са се антитела - това означава ли че ако сега получа симптомите на болестта съм болна от лаймска болест? Трябва ли да се лекувам, до колко лечението ще е успешно и какви допълнителни изследвания трябва да си направя? Благодаря предварително.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 28.08.2009 17:42

В общи линии хирурга следвада прецени дали има нужда от ТАП. Преди колко време ви е поставян такъв?
    от Little_girl | 25.08.2009 19:33

Здравейте!Пиша ви защото ми е притеснено след като прочетох поста на д-р Цончев!Вчера забелязах че имам кърлеж в крака и веднага отидох при личият лекар и тя ме прати при хирург в близка поликлиникаТой отстрани кърлежа но не ми сложи ТАП, нито спомена че има нужда от такава? Опасно ли е? Късно ли е да се направи?
    от n__n | 12.05.2009 17:32

denikabg, в софия ли сте или къде. Ако сте в Сф, то може да се обадите и отидете на консултация в НЦЗПБ лаборатория
    Oтговор: НРЛ "Кърлежово/векторно преносими инфекции, листерии и лептоспири" зав. ст.н.с. ІІ ст. д-р Ива Христова, д.м. тел. (02) 94 46 999/ 299; 229
    Link което казвате че са му били - и аз така смятам като вас че е инжекция против "тетанус". Не знам дали лекарите не биха ви препоръчали превантивно антибиотик преди да се развие инфекция. Аз бих прежалила 10 дни АБ, като гледам колко днешно време опираме на АБ за по-банални бронхити. Слушайте си само лекарите(правете повече консултации). Аз съм луднала от страх и бих пила АБ, но примерно приятеля ми беше хапан от кърлеж предишни години и му се размина и без АБ, но едно друго момиче бе хапано и не се откри кърлежа ..разви гадории ..реакции а сега си мисля че времето на реакциите съвпадна с началото на щитовидния й автоимунитет. Не знаем вече кое е по-гадното, инфекциите или авто/имунните реакции. Иначе в почти всеки град има лаборатории където платено се правят антигенни изследвания за лаймска болест. Например "лаймска болест IgM" са антитела за инфекция след 10-15ти ден от предполагаема инфекция - окло 15 лв, "лаймска болест IgG" са антитела за инфекция над 30-40ти ден от предпоалгаема инфекция. "Лайм.б. IgA" има в малко лаборатории, предполагам в НЦЗПБ. Каквото и да решите, гледайте спокойно ;) Може нищо такова да не се случи. Дано не се разболява детенцето.
    от denikabg | 12.05.2009 14:23

синът ми имаше на ръката кърлеж.веднага го заведох на лекар и там го извадиха. кърлежът е бил в ръката не повече от половин часи после мястото го обработиха с йод спирт и някаква паста. това се случи в неделя. на следващия ден отидохме при личния лекар и му поставиха инжекция ТЕТАТОКС. Детето ми е на 3 години. и сега идва моето объркване и притеснение - направено ли е всичко необходимо в случая и това ваксина тетанус ли е? мястото на ухапването е чисто и незачервено -едва се забелязва. мястото на което е поставена инжекцията е твърдо и има малко червено петънце. не е имал температура и не е болезнено, доколкото мога да разбера. благодаря предварително!
    от n__n | 01.09.2008 12:44

на едно от местата където сте поставили темата си съм ви отговаряла Link да повторя. Антибиотичното лечение вероятно трябва да е цял месец без прекъсване, има тестове в лабораториите за лаймска болест IgM(антитела за млада инфекция) и IgG(антитела за стара инфекция), и най-скъп потвърдителен. Според мен трябва да се повторят. Тъй като се борите 2 месеца с болестта, трябва да се уточни дали все още има в тялото инфекциозна единица(борелии) или вече проблема е в имунна реакция, остава само имунната реакция която вече е дял на ревматологията/имунологията. Значи като проверите нивата на имуноглобулините лайм IgM/IgG(по 15-25 лв всеки), отивате при ревматолог/имунолог/алерголог. Имунните комплекси изработени в отговор на инфекцията циркулират в тялото докато се разградят от далак и други органи, тези имунни комплекси имат способността да се отлагат навсякъде и да калцират органи..системи.... Другият метод на имунна вреда е автоимунитет - имунната система се обърква и не разпознава свойте собствени клетки, тъй като има сходство м/у някои имунни клетки и някои инфекции при определен "HLA тип" за различни хора, в различна ситуация. имунологията е сложна и недостатъчно позната, но има стари и нови терапевтични подходи, включително много нови скъпи препарати като "биологични средства", скъпи методи като плазмафереза, старите и познати кортикостероиди - от тях някои се подобряват...някои никога не успяват да ги спрат. Успех, пишете ни какво става, какво сте решили, с кого сте се консултирали и каква терапия с какъв резултат. Бързо оздравяване на майка ви ;)
    от vladimir | 31.08.2008 21:28

Преди около два месеца майка ми я ухапа кърлеж в следствие на което тя се разболя от лаймска болест. Постъпи на лечение в инфекциозна болница където и бе проведен няколко дневен курс на лечение след което се получи известно подобрение но за съжаление за кратко .Симптомите започнаха да се проявяват отново само след няколко дена.Смениха се няколко лекарства но ефекта е същия-докато се пият антибиотиците има известно подобрение , но щом свърши курса на лечение с тях симптомите се проявяват отново. Моля да ме насочите към добър специалист или медицинско заведение , където да ми помогнат да излекуваме болеста.

• от roza | 19.06.2007 17:34

"Съществуват два метода за откриване на такива антитела. Единият е от типа ELISA и се провежда, когато има съмнение за Лаймска болест. Въпросните антитела, обаче, в повечето случаи се образуват около месец след заразяването и ако този тест са направи преди това резултатът ще бъде отрицателен. В част от случаите този тест дава и фалшиво положителни резултати. Другият тест за откриване на антитела при Лаймска болест се нарича Immunoblot и дава много по-точни резултати, но е значително по-скъп и не се прилага рутинно. " След като ще е след 2 юли изследването ми сигурно по първия метод работят в СЗ.

• от Доц. д-р Цончев, дм | 19.06.2007 16:41

Изследването за антитела. Това са обикновено доста точни изследвания, те посредством имунологични методики доказват и установяват причинителя.

• от roza | 19.06.2007 09:00

Не разбрах кое е показателно - това изследване за антителата или за Борелия бургдорфери? Изследванията ми не бяха готови до 14 часа когато трябваше да ходя при инфекционистката и тя каза че ще ги вземе сама от лабораторията в 16 часа и ме отпрати до сряда след обяд. Затова и не знам какви са. А лечението ми е : в 8 и 16 часа - инжекция пеницилин - по 2 МЕ; през нощта - в 00 часа: Ospen 1500; 3х2 табл. Rutascorbin ; 3х2 табл. Neurobex; Зодак - 1табл. на ден / искаше някакви ампули за алергия, но ги нямаше тук в аптеките, затова остана зодака/; и 3 пъти пръскане на мястото с Оксикорт. Мястото на възпаление вчера го хареса - имало ефект, но подуването и лека болка в областта на гърдата/ухапването беше там / и подмишницата казва че се дължи на възпаление на лимфните възли което обаче визуално било също намаляло. А оплакванията ми за виене на свят , болките в прасците и стъпала и глезени - в смисъл като стана сутрин или поседя на едно място не мога да стъпя на краката си и стархотното изпотяване твърди че нямат нищо общо и са от друго. Само дето изпотяването въобще не прилича на горещи вълни защото трае от 1/2 до 2,3 часа и се стича пот от мен , включително и от кожата на главата ми / косата ми става почти изцяло мокра/ - това пък никога не ми се е случвало досега. И е предшествано обикновено от настръхване на кожата и ми е студено. Температурата ми е все така от 37 -37,2. Но аз принципно рядко вдигам температура, дори като дете съм изкарала двойна бронхопневмония без висока температура.

• от Доц. д-р Цончев, дм | 18.06.2007 15:31

Би трябвало това изследване да е показателно. Опишете какво взимате и резултатите от изследванията, интересно ми е.

• от roza | 18.06.2007 09:36

Въобще не става дума за избор на медицина - в случая няма място за алтернативи. Понеже тя е категорична за диагнозата, още повече че в района има доста такива случаи при докторката. Материала, който ми посочвате го четох преди да открия темата. Да точно за Борелия бургдорфери питах - кога се прави и къде. Изследването за антителата след месец / както ми каза че ще ми прави/ достатъчно сигурно ли е, че положителния резултат показва, че лечението е успешно? Ако трябва да опиша какво точно взимам и какви са резултатите от изследването на кръвта, което ще стане днес на обяд - кажете. Поздрави! Лек ден!

• от Доц. д-р Цончев, дм | 16.06.2007 13:44

По отношение на вестниците - понякога пишат големи глупости, но човек немедик не може да прецени това. Изборът към коя медицина да се обърнете си е лично Ваш, като само ще спомена че редовно ми карат хора в крайно тежко състояние в резултат на алтернативно лечение от всякакви баятели и знахари - според мен в такива случаи това трябва да е подсъдно деяние. Повече за лаймската болест може да намерите на Link
    Oтговор: Имам въпрос относно изследването за Bb - то кога се прави?
    Ако правилно разбирам въпроса най-вероятно питате за тестове за откриване на Борелия бургдорфери - прави се при съмнение за инфекция.

• от roza | 15.06.2007 15:58

Благодаря за вниманието , Докторе! Имам въпрос - във вестник Лечител бр. 23 на стр. 12-13 има статия за лаймската и саменто; в бележката на редакцията дават сведение за тест и името Атанас Цонков –имате ли мнение за този тест? А относно прегледа - току-що се върнах от консултацията с инфекционист - при нас в прованса това може да стане само в определени дни и часове. Диагнозата е лаймска болест в първа фаза - на база кожния оток и зачервяване / вече с болка при докосване и лек сърбеж /. Относно другите оплаквания - да добавя /към вчерашните/ и вариране на кръвното; отпуснатост или умора не знам как да го нарека , но ми се спи като за световно ; мускулен крап / страшно боли, случвало ми се е, но не скоро и не толкова силно -много трудно го пооправих/ в една нощ през миналата седмица. За тези симптоми докторката каза, че са от климакс / понеже имам в последнат половин година само 2 прескачания в цикъла, но не съм изпитвала горещи вълни затова обясних подробно/ ; кръвното пада в тези горещини и от нервно напрежение и притеснение. Изписа ми инжекции/ засега мускулни само/ , хапчета, спрей за мястото и изследвания / само дето могат да ги правят тук/ - до следващия преглед в понеделник. За съжаление закриха инфекциозното отделение в града ни, та ще ми излезе доста скъпичко. Но до понеделник ще е така. Имам въпрос относно изследването за Bb - то кога се прави? Защото ми каза че след няколко седмици ще ми бъде направено микробиологично за антитела / ако правилно съм запомнила наиминованието , което щяло да покаже дали сме се преборили с болестта. Понеже се интересувам от четива на медицинска тематика - традиционни и нетрадиционни често се чудя кое всъщност по-вярното - това което четем в някоя статия или това което медиците казват . Отчитам естествено че и те са на различно мнение относно диагностика и лечение според опита си. Тук някъде снощи прочетох , че даването на доксициклин до 72 часа след ухапването предотвратява развитието на Лаймската, но това и двете не го знаеха / или не считат че аз мога да знам повече , пък може и да не приемат този вариант/. И къде отива тогава температурата, която я нямам и какво като съм я следила редовно- сега се оказа че съм отишла малко късно. та ако бях отишла миналата седмица - нямаше и зачервяване даже - кой ще си хаби времето и направлението при липса на симптоми. Ще съм благодарна , ако споделите мнение относно състоянието ми - малко съм далечко от София. Поздрави! :)

• от Доц. д-р Цончев, дм | 14.06.2007 20:02

При всички случаи трябва своевременно консултация с инфекционист. Без преглед от специалист няма как да се интерпретират точно тези симптоми - може да е късна реакция, може и да е възпалителен процес. Дръжте ни в течение, тъй като това представлява интерес за нас.

• от roza | 14.06.2007 18:23

Здравейте! И аз имам подобен проблем. На 2.07 намерих забит кърлеж , извади ми го джипито, направи ми инжекцията за тетанус, защото съм по средата на периода на ваксината и го дезифенкцира. Твърди че е излязъл цял , без повреди по него. Изписа ми Зодак за алергия, защото обикновено то комар дори мястото ми се възпалява и отминава бавно. За няколко дни остана само червена точица на мястото и намах никакви оплаквания. Но от два дни мястото се възпали, сърби ме, болезнено е, червено е и доста се разшири, но не в кръга който казват за лаймската. Даде ми направление за инфекционист - ще ходя утре/ защото тогава има час. Но по телефона говорихме веднага и каза да съм спокойна щом нямама висока температура - над 39. А температурата ми варира около 37 градуса / джипито поръча още тогава да си я меря редовно/, но има оплаквания като сърцебиене, виене на свят , треперене и тръпки по крайниците, обилно изпотяване нощем, главоболие/ всъщност то предхождаше зачервяването. Моля за мнение при тези симптоми.

• от Доц. д-р Цончев, дм | 08.06.2007 17:20

Благодаря за пожеланията! :-)
  • Едно голямо Благодаря на д-р Цончев!
    от Гергана Добрева | 07.06.2007 19:07

Знаех си, че мога да разчитам на Вас! Нямам думи .... прекрасен човек сте! Просто жалко, че не всички са като Вас и колегите Ви от този форум, но то пък за това сте ценни! :wink: Пожелавам Ви здраве и ..... абе да Ви има ВИНАГИ!

• от Доц. д-р Цончев, дм | 07.06.2007 17:34

При подобни ситуации - замърсени рани, ухапвания от животни, насекоми и др. - като първа мярка винаги се поставя ТАП (Тетаничен анатоксин протеин, ваксина против тетанус), с оглед превенцията на тетанична инфекция и развитие на това заболяване. Наред с това се прави и първична обработка на раната, което смятам, колегата също е направил. По отношение на антибиотика, който е изписан, КЛАЦИД е широкоспектърен, подходящ за раневи и тъканни инфекции, подходящ за деца и следва да превентира раневата инфекция (ако евентуално има вероятност да настъпи такава). Наблюдавайте детето за симптоми, които е упоменал BLADER - зачервяване, оток, болка, температура, обриви по тялото, петна по кожата. Ако имате съмнения относно състоянието на детето е добре да посетите инфекциозна болница, всъщност там най-добре ще Ви консултират, така че при всички случаи може да направите такъв преглед, най-малкото за Ваше лично успокоение. Там може да потърсите националният консултант по инфекциозни болести доц. Татяна Червенякова.

• от д-р Цанко Стефанов | 07.06.2007 12:42

Антибиотика действа след 3тия ден, след докторското третиране започвате да наблюдавате, но мисля че след 3тия ден или 4тия ще се прояви, ако има. МОже и по-късно. Но е малко вероятно. Ще дам пример с моя операция, миналия месец. На 16 ме оперрираха и цяла седмица стоях там и всекидневно ми мериха температурата. Така че, ако до 6 тия 7мия ден няма температура- няма инфекция - няма притеснения!

• от Гергана Добрева | 07.06.2007 12:22

ОК А колко време трябва да я наблюдавам за температура. В смисъл .... колко дни след това?

• от д-р Цанко Стефанов | 07.06.2007 12:19

Инжекцията сигурно е била за предотвратяване на инфекция. Ако вдигне температура, тичайт към доктора. Това значи че има инфекция, но ако не вдигне, няма страшно,. Запомнете, имали инфекция, има температура.

• от Гергана Добрева | 07.06.2007 12:16

Да, антибиотика струваше някъде 29/30 лв. и като четох листовката - беше нещо за възпаление на синуси, бронхити, пневмонии, кожни проблеми ..... Може би го е изписал за по-голяма сигурност. Не знам. И аз не знам какво икам да питам :( Нали знаеш, че майките винаги си мислят или по-скоро се опасяват от най-лошото. Страх ме е да го помисля, а камо ли да го напиша, но ...... ако не дай Боже част от това животно е останало в кожата /като го е разчесала/ - този антибиотик ще помогне ли с нещо, а инжекцията? Това е. това ми се върти в главата от сутринта :( Не мога да работя като хората.

• от д-р Цанко Стефанов | 07.06.2007 11:56

Значи този антибиотик знам че е за бронхит, други възпаления, пораждане на температура. Ако е изписан правилно, би трябвало да подейства, въпреки че този антибиотик е широкоспектърен и ще подейства. Не ти разбрах точно въпроса. Искаш да знаеш точно какво лекува и кога започва лечението ли? След 3тия ден е нормално да подйества, както всички други антибиотици, а инжекцията не знам каква е.... Може да е нещо като тетанус.. де да знам

• от д-р Цанко Стефанов | 07.06.2007 11:53

Извинявай сега ще проверя. А медикамента ви струва някъе от порядък на 30тина лева.
  • така е
    от Гергана Добрева | 07.06.2007 11:42

Не, не ме разбирай погрешно. Аз от лекарите не се оплаквам, нито от сестрите. Бяха много внимателни и отзивчиви хората ... посред нощ. Неприятно ми е, че такава е системата и нищожно финансирането. Знам, че е трудно. Знам, че за всички е така - и за пациенти и за лекари. Не попитах съпругът ми колко струва, защото бях панирана и не това беше важно в момента, но представи си а и знаеш, че има хора, които си броят стотинките за хляб .... ако нямаха пари в този момент - какво правим с детето в случая?! Не, не е приятно. Но още веднъж казвам, че не виня лекари и сестри, даже им благодаря за това, че така добре се отнесоха с нас :) Та, кажи сега, ако можеш за медикаментите, които споменах, ако не ти е проблем, разбира се :wink:
  • Re: пожелавам лекарска кариера тогава
    от д-р Цанко Стефанов | 07.06.2007 11:26

Oтговор "geri_kj": Ами то на опаковката си го пише на български - КЛАЦИД 250, а на рецептата за инжекцията прочетох ТАБ .... и представяш ли си - уж сме осигурени, уж здравни каси и т.н. , а в спешното нямаха инжекцията ... бяха две дечица с този проблем. Наложи се да търсим аптеки по нощите ..... не е за разправяне!
    Медицината в България е ниско платена. Аз не виня никой за такова нещо. Сама каза "в спешното" . Имаш ли представа какви са доходите на една медицинска сестра и доктор от там? Не ти трябва да знаещ. И те гледат семейства и всичко. Не говорим за нежелание в работата, а говорим за това, че самите отделения нямат пари да си купуват инжекциите, това не е Америка и сериала спешно отделеение или доктор Хаус. Нали така? Разликата е много голяма. Колко даде за инжекцията? Пресметни го това поне за 10 бройки и ще разбереш, че никак няма да е лесно да се закупи от тоделението. Обикновенно по-големите болници биха си го позволили, но ако е някоя малка - е просто невъзможно. не казвам, че не трябва да е така, трябва да е така, за да има ред и всичко, но няма средствата.
  • пожелавам лекарска кариера тогава
    от Гергана Добрева | 07.06.2007 11:23

Ами то на опаковката си го пише на български - КЛАЦИД 250, а на рецептата за инжекцията прочетох ТАБ .... и представяш ли си - уж сме осигурени, уж здравни каси и т.н. , а в спешното нямаха инжекцията ... бяха две дечица с този проблем. Наложи се да търсим аптеки по нощите ..... не е за разправяне!

• от д-р Цанко Стефанов | 07.06.2007 10:51

Ако може да дадете имената на латиница и на двете и на ТАБ и на антибиотика, за да ги проверя и ще ви дам информация. Не съм лекар. Не все още. :)
  • Благодаря за информацията
    от Гергана Добрева | 07.06.2007 10:42

Да, това го прочетох, но все пак исках да знам нещо повече за реакцията на лекаря - за инжекцията - за какво се слага ТАБ, и за сиропа, който е изписан - за какво се пие?

Напиши отговор
52 намерени, страница 1 от общо 2