Инфекциозни болести и паразити. Хепатит | До колко часа трябва да се бие ТАП против тетанус

Напиши отговор
  • RE: До колко часа трябва да се бие ТАП против тетанус
    от Dani | 04.01.2021 23:42

п.с. последно ми е бита ваксина при порязване преди около 3 години не съм сигурна дали са ми правени всички ваксини по имунизационен календар като дете, но би трябвало
    от Dani | 04.01.2021 23:35

Здравейте, Бях в планината за няколко дни, на много изолирано място. При падане, защото едно куче ме бутна, си набих в ръцете малки трънчета. Повечето излязоха, но явно едно е останало и то надълбоко. Едва днес започна да ме боли повече, наду се и ме сърбеше. През деня ръката ми започна да изтъпва. Отидох за ваксина в първия възможен момент след връщането от планината и след като осъзнах, че трънчето не е излязло, но вече бяха минали към 40 часа и ръката ми продължава да изтръпва към рамото. Възможно ли е от толкова миниатютно трънче да стане сериозно, предвид, че не имало достъп на въздух по този начин забито по-надълбоко? Засега слагам на мястото локален антибиотик. Благодаря предварително!
    от ТГК | 26.08.2020 14:19

Още един въпрос. Може ли да се сложи ТАП успоредно с лечение с антибиотици и при наличието на хрема и възпалено гърло ?
    от ТГК | 26.08.2020 13:05

Здравейте! Сложена ми е ТАП след одраскване от бездомно коте в началото на февруари. От тогава са минали почти 7 месеца. Днес улично коте, което си играеше леко ме ухапа.Имам много малка повърхността рана ,която забелязах след няколко часа. Въпросът ми е трябва ли пак да се сложи ТАП или предната още действа?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.07.2020 15:19

Не виждам повод за притеснение.
    от orag | 03.07.2020 23:56

Здравейте, преди 3 години трябваше да си направя задължителната ваксина против тетанус, но не бях. На 23.12.2019 г. ми е направена ваксина против тетанус, която е за 6 месеца, тоест до 23.06.2020 г. Днес консумирах бира от стъклена бутилка на гърлото на която имаше ръжда от капачката. Трябва ли да ми направят веднага друга ваксина против тетанус или имам все още имунитет от последната ?
  • Re: До колко часа трябва да се бие ТАП против тетанус
    от inessa1967 | 09.02.2010 12:55

Здавей,имам син,който често или настъпва гвоздеи или се порязва.Ваксината се закупува свободно в аптеките.Времето за поставяне е не повече от 24ч.Тетанусът е изключително страшно заболяване! Имал си късмет,аз обаче никога не чакам!Прочети повече и виж за какво става въпрос!Поздрав!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.02.2010 11:07

Oтговор: ова би ли имало ефект върху
    - не, не се притеснявайте.
    от myranovel | 03.02.2010 23:08

Здравейте! Вчера се порязах дълбоко с кухненски нож и лекарят, когото посетих, ме посъветва за по-сигурно да ми направи инжекция ТАП. Той ме попита дали съм пила алкохол. Отговорих отрицателно- бях пртеснена от порязването. Когато се прибрах, си спомниг, че 3 часа по-рано бях пила малка бира. Това би ли имало ефект върху направената инжекция? би ли минимизирало ефекта й по някакъв начин и изобщо би ли мис е отразило? Благодаря Ви много за отговора.
    от gegata | 02.12.2009 17:36

Ако е 24 часа времето за което се бие инжекцията значи съм закъснял ( на мен ми я биха около 45 час след порязването ) и незнам дали е очевидно че не съм закъснял :(. Прочетох, че инкубационния период варира от 6 до 14 дни. Това значи ли, че след този период болестта неможе да се прояви? Между другото огледалото е в една спортна зала, и също е съмнителен факта дали е чисто.
    от д-р Цанко Стефанов | 29.11.2009 16:54

Очевидно е, че не сте закъсняли, имали сте късмет, че огледалото е било "чисто". Иначе до 24 часа трябва да се отреагира с инжекция, "по закон".
    от gegata | 23.11.2009 09:35

Благодаря ви д-р Люцканов!
    от d-r lyu | 22.11.2009 17:55

Здравейте Не сте закъснели. Живейте спокойно.
  • До колко часа трябва да се бие ТАП против тетанус
    от gegata | 22.11.2009 17:27

Здравейте, в началото на седмицата се порязах на огледало на ръката на средна дълбочина. След 44 часа, приятели ме наплашиха, че е трябвало да ми бият инжекция против тетанус и аз отидох в близкия медицински център и там ми поставиха тази инжекция - ТАП. Пиша този пост, поради факта, че отчасти лекаря ме наплаши, каза ми че, съм закъснял с поставянето, и че тетанус е много сериозно заболяване, прочетох в този форум за него и още повече се наплаших. Въпроса ми е, наистина ли съм закъснял с поставянето на инжекцията ( 45 часа от порязването ) и трябва ли да търся допълнителна лекарска помощ? Благодаря ви предварително!

Напиши отговор