Изследвания на кръв, урина, скенер... | Разчитане на резултати ЯМР главен мозък

Напиши отговор
  • RE: Разчитане на резултати ЯМР главен мозък
    от Веси | 14.06.2021 15:55

Моля, да ми изтълкувате следното заключение от ЯМР: Четири хиперсигнални в Т2 огнищни лезии в мозъчния паренхим супратенториално до рогата на латералните вентрикули. МРТ данни за нормална находка на мозъчния паренхим. Цервикална спондилоза. Киста на пинеалната жлеза с размер 0,91 см. Съдово-нервен конфликт в дясно. Намален лумен на лявата вертебрална артерия. Става въпрос за жена на 42 години.
    от Aleksandrina Dimitrova | 06.04.2021 15:25

* доплер
    от Aleksandrina Dimitrova | 06.04.2021 15:25

Направиха ми допир и установиха това - Задебелени стени на ОСА, външна и вътрешна сънна артерия вляво. Повишено съдово съпротивление в ЛОСА и лява бифуркация. Наличие на хетерогенна плака в устието на лява бифуркация водеща до 30% стеноза. Д-р Цончев може ли дадете мнението си.
    от Бояна Владкова | 04.02.2021 08:22

Здравейте, търся консултация за разясняване на заключение от ЯМР: Ангиоппатично-обусловена левкоенцефалопатия. Условия за хронична церебро-церебларна венозна недостатъчност, която отключва бокса за вазогенна демиелизация.Епифизарен дисгермином.Хроничен фронто-етмоидит.Прочети още на: Форум | Търся лекар | Puls.bg - Link
    от Marieta Petrowa | 16.01.2021 18:30

Здравейте, направи 40 минутен епи статус и след тогавашното Ямр се видя дисплазия на амигдала. И реално я оперираха, за да отстранят "лошия" мозък, който явно е изпращал епилептични сигнали.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.01.2021 18:56

Каква операция е правена? След операции с отваряне на черепа често се наблюдават такива изменения...
    от Marieta Petrowa | 11.01.2021 19:29

Здравейте, моля за разчитане на ЯМР-то на дъщеричката ми. Благодаря Ви! "Супратенториално вляво се визуализира оформен субдурален хигром. Супратенториално вляво се визуализират постоперативни промени с характеристика на оформена поренцефална киста и перифокални глиозни изменения. Същата комуницира със субдуралния хигром."
    от Доц. д-р Цончев, дм | 08.01.2021 15:03

Аз лично не мога да преценя. Това трябва да го види невролог.
  • R E: Разчитане на резултати ЯМР главен мозък
    от dianavk | 28.12.2020 19:36

При изследване на структурите на главния мозък се установяват малки високосигнални в Т2, PD и FLAID секвенциите зони в двете голямомозъчни хемисвери челно и париетално, в бялата мозъчна субстанция. Същите са изоинтензни в Т1 секвенцията. ЗАКЛЮЧЕНИЕ. МРТ. данни за фокуси на демиелинизация от съдов тип двустранно темпорофронтално и париетално в бялата мозъчна субстанция. Моля за мнение. Става въпрос за 46 годишна жена. Има ли нещо притеснително. Б3
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.12.2020 10:38

Нищо притеснително няма в това ЯМР.
    от Диди | 15.12.2020 11:36

Здравейте, моля за разяснение какво означават заключенията от ЯМР на глава. Намален лумен на дясна вертебрална артерия. Дясна 3МА изхожда от дясна каротидна. Васкуларна компресия върху десен н. Тригеминус. В шиен гръбначен сегмент - спондилозни промени и ерефикация на физиологичната лордоза. Високо сигнален Т2 фокус интрамедуларно на ниво С5 - 6 централно на протежения 0.96 см, който не се визуализира в Т1 измерванията. МРТ данни за нормална находка на мозъчния паренхим. Хипоплазия на дясна вертебрална артерия. Съдово-нервен конфликт в дясно. Цервикална спондилоза. Миелопатия С5-6.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 25.09.2020 18:24

С това ЯМР трябва да посетите добър невролог, който да направи необходимите неврологични тестои да прецени дали се касае за процес на демиелинизация, и ако е необходимо да се пуснат допълнителни изследвания за да се уточни диагнозата.
    от milena_a | 21.09.2020 21:02

Здравейте, д-р Цончев.Мъжът ми е на 31г. и от 1 седмица е с изтръпнали крайници.Пуснахме крвъвни изследвания и очен преглед - всичко е в норма.Направихме ЯМР и описаният резултат е следният:"Нормално широки субарахноидни пространства. Вентрикулната с-ма е с нормални размери, форма и местоположение.Турско седло, орбити - в норма.Церебеларни хемисфери,понтоцеребеларни ъгли,лицеви нерви,вестибулокохлеарни нерви,тригеминални нерви и ганглии-в норма.Няма данни за възпалителни промени в пирамидите и мастоидните израстъци на темпоралните кости.Два хиперинтензни в T2, FLAIR и DIR зони в дясно фронтално и окципитално,субкортикално.Същите не контактуват с кортекса.Още една лезия със сходен сигнал в медула облонгата.Неясно дефинирана лезия със сходен сигнал се видя и в медула спиналис на ниво C1-C2.След венозно контрастиране,в очертанията на последната се оформи зона на висок сигнал д=6мм.Няма данни за мас ефект".Според заключението-не може да бъде изключен демиелинизиращ процес.Моля Ви за мнение
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.08.2020 19:38

Според мен във всяка една по-голяма болница... Въпросът е кой разчита после скенера. Търсете отзиви за добри скенеристи в Пловдив - и при тях.
    от Ico_3 | 14.08.2020 12:41

Бихте ли ми препоръчали къде да си направя ЯМР на глава в Пловдив?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.08.2020 19:53

Има единично глиозно огнище, но това вероятно ви е от много отдавна и е по-скоро случайна находка. Инак има и анатомични вариации в съдовете, но така сте си роден. Т.е. и двете неща не могат пряко да се свържат с главоболие. По-добре идете и си направете един доплер на шииини съдове за всеки случай.
    от FLO | 06.08.2020 12:36

Може ли да ми разчетете ЯМР. Мъж на 43г. с ежедневно фронтално пулсиращо главоболие. Магнитнорезонансната находка отговаря на единен глиозен фокус вдясно фронтално и варианти в развитието на интракраниалните съдове - находки без самостоятелно клинично значение. Стенози на югуларните вени.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.07.2020 18:48

Диди-20 - за жена на възраст 61 такава находка не е нещо притеснително, нищо и няма на жената.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.07.2020 18:46

Мариос - за мен това заключение най-накрая е тотално неясно, можело е да се изразят по-конкретно но вероятно поради неяснота в картината това са им родили мозъците. Има находка, която за мен според описанието е съмнителлна и трябва да се погледне от неврохирург най-добре. Има някакви лезии, които обаче аз не мога според това описание да кажа какви са, трябва добър специалист да ги види от диска с ЯМР-то.
    от didi_20 | 14.07.2020 11:31

Здравейте, моля за помощ, за разчитане на резултат.Жена на 61г. Умерен брой пунктиформени фокуси субкортикално фронтално, нереактивогенни. Без данни за друг тип огнищни промени всред мозъчните структури и екстраксиално под и над тенториума(пространства на Върхов Рожен повече отляво).Нормални сулкация/герация, диспоция на кортикалната мантия и дифузионен нанализ. Външните ликворни пространства са с не повишен капацитет отнесен към възрастта.Вентикуларната с-ма е нормометрична,ортопична, симетрична. Ефективния кръвотока на магистралите суббазални и интракаринални съдове е съхранен ко-доминантно ветребално кръвозахранване, леко дясно асиметричен магистрален отглавов венозен дренаж.В пространствата на средното ухо-с нарушена вкл.мастоидна аберация. Извод. Мирроангиопаточно обусловена левкоенцелопатия.
    от marios | 13.07.2020 17:49

Здравейте, не ми стигна мястото заради ограничението от 1000 знака. Допълвам останалото: ",ко-доминантно вебално кръвозахранване. Пространсвата на средонот ухо - с ненарушена, вкл. мастоидна, аерация. Околопонтинно-интрацистерналнния ход на ЧМХ(до XII вкл.)и стуктурите на вътрепното ухо с ендолимфата-без особености. Околносните кухини са нормално развити и пневматизирани - мукоцеле има само отляво фронто-етмоидално. съдържанието на орбитите -пре- и постсептално (интра- и екстраконално)-непроменено патологично.Калварните кости не правят впечатление. изводи:Интрааксиален супра- и субтенториален секундаритет от окултен примаритет. По субективни причини контрасно асистиране не бе осъществено - полученната информация е в нативни условия на скениране. Благодаря предварително! Поздрави!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 13.07.2020 10:16

Заключението е непълно. Този, който описва тази находка трябва да даде мнение с какъв произход са тези огнища - съдов, глиозен, посттравматичен или нещо друго... Какво се е случило на този човек, какво е накарало да се прави ЯМР? Има ли симптоматика и т.н.?
    от marios | 12.07.2020 23:18

Здравейте, за понзат Алекс на 58години: находка: Налице са множество разнокалибрени неправилно окръглени и лобукурани лезии с неднороден сигнал, вкл. изразена кистичност, особено на по-големите. Тъкмо послените предизвикват изразен "мас"-ефект, всички генерират "необичаен" за големината си перифокален едем, Дистрибуция/деменция: 6мм - долна дясно-церебрална хемисфера: 13.2 -вляво долно- цереблеларно: 4,5мм - в;явп шпстцентрално: 16мм - вдясно средно-темпорално: 7,5мм - отдясно горно-церебрално: 49мм -вляво средно слеоочно; 17мм- отляво долно слепоочно; 21мм вдясно долно-темпорално- все субкортикално. Без данни за други сигнификантни огнища промени всред мозъчните структори и екстааксиално, под и над тенториума. Външни ливорни пространства са с намален капацитет предвид промените наоколо в описаните образувания; вентрикулната система е съответно деформирана. Съдейки по т,нар. "flow-void" -феномен-ефективният кръвоток на магистралните суббазални и интракраниални съдове е съхранен.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.04.2020 14:28

Ако нямате неврологични оплаквания от вида на парези и слабост в мускулатурата, нарушена походка и др. подобни - няма нищо общо с МС
  • RE: Разчитане на резултати ЯМР глава
    от Maria Korsemova | 13.04.2020 08:10

На 39 години съм
    от Доц. д-р Цончев, дм | 12.04.2020 13:24

Няма нищо такова, има изменения които малко приличат на тия при МС, но те са със съдов произход и вероятно са се образували отдавна. За колко годишен човек става въпрос?
    от Maria Korsemova | 09.04.2020 20:00

Направен е по преценка на очен доктор със съмнение за рак на окото. Има ли данни за множествена склероза?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 08.04.2020 19:18

Според мен нищо няма нужда да се прави. Някакви оплаквания има ли човекът с този мозък, нещо новопоявило се, притеснително, нетипично...? Защо е направено това ЯМР или е контролно?
  • RE: Разчитане на резултати ЯМР глава и орбити
    от Maria Korsemova | 07.04.2020 09:04

Какво трябва да направя?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 06.04.2020 16:20

Има изменения в сравнение с една стандартна находка на мозък, но това са стари изменения или такива, които са настъпвали много бавно през годините.
  • RE: Разчитане на резултати ЯМР глава и орбити
    от Maria Korsemova | 06.04.2020 07:32

Има ли нещо притеснително?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.04.2020 18:46

Какъв е въпросът тук?
    от Maria Korsemova | 04.04.2020 15:36

Установяват се множество пунктиформени огнищни лезии разположени супратенториално интрааксално в субкортикалното и дълбоко бяло мозъчно вещество на дветеГМХ, доминиращи в ляво и единични такива в перивентрикуларното бяло мозъчно вещество. Същите се представят с висок сигнален интензитет в Т2 и Т2FLAIR и нисък в Т1 измерванията. Няма данни за перифокален едем и проява на Марс-ефект. Киста на кавум Верджи и кавум септи пелуциди, като вариант в развитието. Заключение:МРТ данни за хипоплазия на черепите кости и подкожните мастни планове фронто-париетално с енофталм/вроден/в ляво, най-вероятно като израз на родова трамва.Микроангиопатично обусловена левкоенцефалопатия.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 30.12.2019 12:27

Възможно е това да е една вестибулопатия, което на ЯМР няма да се види, но при всички случаи няма нещо опасно или притеснително в тази находка. Да ви види невролог и да ви предпише лечение. Да се огледа кръвна картина, йони, глюкоза и биохимия на кръвта.
    от Роси | 27.12.2019 10:44

Замайване, дезориентация, честа умора и влошена памет.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 26.12.2019 18:33

Според мен няма нещо сериозно. Какъв е повода да се направи това ЯМР?
    от Роси | 23.12.2019 10:38

Роси 27 г.
    от Роси | 23.12.2019 10:37

Ямр глава: Не се установяват зони с патологични сигнални характеристики между ламина интерна и церебралния кортекс. Церебрални сулкуси неразширени. Свободни субарахноидни пространства и базални цистерни. Мозъчният паренхим се представя с обичайна структура и интензитет на сигнала, като двустранно в центрум семиовале, предимно във фронталния лоб личат хиперинтезни в Т2 зони с размер от 2-3мм, без данни за mass- ефект и/или перифокален едем. Вентрикулна система неразширена, симетрична по срединна линия. Селарна и параселарна област се изобразяват нормални. Двете темпорални кости, вътрешно ухо и пирамиди са с обичайно представяне. Понтоцеребеларните ъгли, малкият и продълговатият мозък и понса се изобразяват нормално. В областта на двете орбити и ретроорбитално не се намериха патологични промени. Развити и аерирани параназални синуси и мастоидни клетки. На проведената ToF MRA проследимите интракраниални артериални съдове се визуализираха с нормален ход и ток. Глиозните малки огнища са 3.
    от Мима | 31.12.2018 18:56

Резултатите от това ЯМР са от миналата година.Страдах от замаяност и световъртеж и затова ме пратиха на ЯМР.С тези резултати бях при д-р Соня Иванова от "Св.Наум"-София.Тя ми направи преглед и каза, че за нея няма данни за множествена склероза.Прати ме на отоневролог в същата болница и той не откри нищо обезпокоително.По принцип съм имала много панически атаки-задушаване, сърцебиене, чувство, че не можеш да си поемеш въздух.Преодолявам ги с успокоително.Все още имам замаяност и не зная на какво се дължи това.Професията ми е учителка и работата ми е много напрегната.Имам и скованост във врата.Ина врат си правих ЯМР.Заключението е:МРТ данни за меданна и парамедианна дикова протрузия на ниво С5-С6.
    от Мима | 31.12.2018 18:22

От Мима - аз съм на 43 години.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 31.12.2018 07:37

Мима - на кого са тези резултати? Ако е при възрастен човек е възможно тези изменения да са в резултат на нарушение в кръвоснабдявването. Ако се касае за млад човек трябва да се направи по-широко изследване за да се отдиференцират други заболявания на нервната система.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 31.12.2018 07:34

stoyanovp - вероятно са посттравматични увреди, по мое мнение без да съм специалист ще е необходимом симптоматично лечение на оплакванията ви и не е въпрос на спешност
    от Мима | 28.12.2018 17:40

Въпросът ми е към д-р Цончев.Може ли да ми разчетете следното от ядрено-магнитен резонанс:При изследването на структурите на главният мозък се установяват няколко високосигнални в Т2 и FLAIR секвенциите фокуса двустранно челно в бялата мозъчна субстанция. В Т1 секвенцията са изоинтензни.Не се установяват патологични сигнали в областта на турското седло и задна черепна ямка.вентрикулната система е разположена по средната линия, без деформация.Неразширени субарахноидни пространства.Не се установяват данни за обемен процес в областта на двете орбити и околоносните кухини. Заключение: МРТ данни за фокуси на демиелинизация от съдов тип двустранно челно в бялата мозъчна субстанция.
    от stoyanovp | 27.10.2018 06:42

През 2012 бях хоспитализиран с мозъчен кръвоизлив и в последствие изписан без да се налага операция. Тогава правих ЯМР и сега това беше нещо като контролен преглед. Имах оплаквания последната седмица свързани с болежки в тила, гадене и загуба на апетит, но ме увериха, че не са свързани с предишното ми състояние.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 26.10.2018 19:04

Има атрофия на очния нерв. Какъв е повода да се направи това ЯМР?
    от stoyanovp | 26.10.2018 19:00

Здравейте, Днес след ЯМР ми връчиха този резултат - Link - Не съм сигурен какво значи и дали да се тревожа. Може ли да ми кажете какво означава "ляв очен бълб с висока плътност" и "атрофичен" очен нерв. Невролога ми отсъства и искам да знам дали да потърся по-навременна помощ от друг практикуващ?
  • Re: Разчитане на резултати ЯМР главен мозък
    от | 14.03.2018 03:58

Мерси.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.03.2018 19:19

Няма страшно, не се притеснявайте.
    от | 08.03.2018 20:28

Здравейте д-р Цончев. Преди два месеца правих МРТ на главата, но забравих да сваля обици/сребърни/. понеже откакто ги нося никога не съм ги сваляла и изобщо не се сетих за тях. След това изследване когато си слагам слушалки за да гледам филм или да слушам музика имах странно усещане на главата. не мога до го обясня точно но все едно нещо ставаше в нея и стигах чак до истерия. Спрях да слагам слушалки и тези усещания ги няма. въпреки всичко много се притеснявам за това, защото навсякъде пише, че не трябва да има метални предмети по време на изследването. Можели по някакъв начин да съм навредила на себе си и да повлияе по някакъв начин на моето здраве?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.03.2018 20:12

След като са го гледали в Св. Наум, малко вероятно е аз да ви кажа нещо различно, но ако решите можете да ме намерите в ИСУЛ, клиника по неврология, но през март месец повечето време ще отсъствам.

Напиши отговор
53 намерени, страница 1 от общо 2