Изследвания на кръв, урина, скенер... | Разчитане на КТ

Напиши отговор
  • RE: Разчитане на КТ
    от adi kamenova | 14.12.2019 12:25

Много Ви благодаря!
    от д-р Цончев | 12.12.2019 14:29

Няма нищо притеснително.
    от adi kamenova | 02.12.2019 20:27

Моля за разяснение, много отдавна съм падала на главата си. Миналата седмица правих ЯМР на глава и пише: В диплоето вляво фронтално се намери овоидна, добре отграничена хиперинтезна вТ1и Т2 зона с нехомогенна структура.Няна данни за прекъсване на табула интерна или екстерна.Размери 6/7/21мм.Заключение: Нормална нативна мозъчна МРТ находка. Формацията в диплоето е с характеристика на хемангиом. Има ли нещо притеснително в това?
  • Re: Разчитане на КТ
    от д-р Цончев | 30.04.2012 12:11

Моля, успех! Дано всичко да е наред с детето!
    от Nane | 30.04.2012 12:06

"Според мен детето трябва да си прави рехабилитацията, да си пие ако се прецени някакъв медикамент за превенция на епи. пристъпи и да води пълноценен живот" Май това е най разумното и правилно. Много благодаря за помощта.
    от д-р Цончев | 29.04.2012 12:24

Oтговор: ако е пристъп в следствие на аномалия /стеснен, разширен, запушен/ малък кръвоносен съд, например вена?! Заради пластината /метална е/ не може да се направи ЯМР. Това е притеснението ми.
    - това на ЯМР не е ясно дали ще се види, то само по себе си не е панацея, така, че не виждам причина да се прави. Този скенер е достатъчен, и според мен поне, такава клинична картина е очаквана при такава находка, т.е. има достатъчно за да се обясни състоянието, та не е необходимо да се търси допълнителна причина. Според мен детето трябва да си прави рехабилитацията, да си пие ако се прецени някакъв медикамент за превенция на епи. пристъпи и да води пълноценен живот
    от Nane | 28.04.2012 16:38

вероятно те ще си останат на такъв етап Искрено се надявам да останат така и да не създават нови проблеми. Поводът за това изследване беше получен пристъп, определен като епилептичен. Тя не е пила нищо през последните 2.5 години. ЕЕГ-то беше прилично за състоянието й, но на база тези находки поставиха симптоматична епилепсия. След 20-дневен прием на депакин има неприлично добро ЕЕГ. Моите мисли обаче отиват в друга посока - ако е пристъп в следствие на аномалия /стеснен, разширен, запушен/ малък кръвоносен съд, например вена?! Заради пластината /метална е/ не може да се направи ЯМР. Това е притеснението ми.
    от д-р Цончев | 28.04.2012 14:21

Е, щом няма промяна в състоянието на детето значи всичко това са стари находки, мозъка е компенсирал колкото е могъл нарушенията и вероятно те ще си останат на такъв етап. Всъщност какъв е повода за притеснение, или това е контролно изследване?
    от Nane | 26.04.2012 22:09

Човекът е 12 годишно момиченце и се чувства добре. Има леко накуцване с крака и липсва финната моторика на ръката. Нормален интелект и умствено развитие за възрастта, поне до този момент. Това състояние на мозъка е от края на 2008 година. Няма подобрение, но няма и влошаване. Просто тогава бяха означени като масивна исхемична зона. Ще направя консултация с неврохирург. Благодаря Ви!
    от д-р Цончев | 26.04.2012 15:13

За съжаление не съм специалист, че да дам оценка на този образ, но като цяло в резултат на притискането и възстановителния процес част от мозъка е избутан и на негово място се е обособило пространство запълнено с ликвор (течност). Добре е да се говори с неврохирург по въпроса. Какво е състоянието на човека?
    от Nane | 25.04.2012 21:27

Декомпресивна краниотомия при масивен мозъчен оток в дясна хемисфера, в следствие енцефалит. Тук може да се види: Link
    от д-р Цончев | 25.04.2012 15:58

По какъв повод е правена трепанацията? Добре е да качите някъде снимка, за да може да се види...
  • Разчитане на КТ
    от Nane | 25.04.2012 10:48

Моля, за обяснение с по прости думи на следното разчитане на КТ и по специално на подчертаната част: Проведено нативно изследване на главен мозък. Състояние след трепанация на черепа в дясно париетално. Темпоропариеталните и фронталните дялове са обхванати от обширна хиподенсна зона с плътност на ликвор, в която зона не се проследяват структурите на мозъчния поренхим. Вентрикуларна система - нормална топика и размери, без дислокации и компресионни промени. Арахноидни пространства по конвекситета, базални цистерни, Силвиеви фисури и интерфолиарни сулкуси на малкомозъчните хемисфери - недилатирани и свободни. Селарни и параселарни структури в норма. Нормално изобразяване на понтоцеребеларните ъгли. Благодаря предварително!

Напиши отговор