Изследвания на кръв, урина, скенер... | Разчитане на резултати от гърлен секрет

Напиши отговор
  • RE: Разчитане на резултати от гърлен секрет
    от Mapiap | 22.07.2021 11:01

Здравейте, Искам да помоля за мнение във връзка с резултати от изследване на гърлен секрет. На дъщеря ми, на 4 г. и 11 м. назначиха изследване на гърлен секрет и антибиограма. Веднага след прегледа при УНГ специалист отидохме за вземане на проба - не беше закусвала и пила вода, но бяхме измили зъбите и беше взела изписаната и доза Стодал, още и пробиотик. Въпреки това се взе проба. На следващата сутрин направихме ново изследване - без измиване на зъбите, без да е пила вода, някакви медикаменти и без да се е хранила. Снощи излязоха резултатите и от двете проби. При първата - след измиване и прием на сироп за кашлица и пробиотик е изолирана Псевдомонас аеругиноза. При втората проба - без никакви хигиенни процедури сутринта и без прием на храна, вода и медикаменти - е изолирана кандида. Двете проби са вземани в различни филиали на една лаборатория. Как да си обясня това? На какво се дължат коренно различните резултати?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 21.09.2020 19:03

Ако му се зачерви на контактния гърлото и го заболи - вероятно има предадена инфекция.
    от Изабел Ризова | 18.09.2020 17:59

А как ще се разбере дали ще се реагира с инфекция ? Какви симптоми трябва да има , без да се направи на контактния (в случая аз) това изследване? Добре, след като минат седмиците тогава ще се повтори! - Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.09.2020 17:55

Принципно може при контакт да се предаде, но зависи дали контактния ще отреагира с инфекция или ще елиминира причинителя. Изследвания на секрет да се правят не по рано от 2 седмици след края на антибиотика, инак няма смисъл.
    от Изабел Ризова | 18.09.2020 17:37

И д-р Цончев, това заразно ли е ? Тоест може ли да се предаде чрез целувки и т.н. ?
    от Изабел Ризова | 18.09.2020 17:32

Много Ви благодаря! : ) Хубаво ли е след известно време пак да направим изследванията ?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.09.2020 16:34

Има инфекциа в гърлото и след антибиотика би трябвало да премине. Стягането в гърдите малко не се връзва с тази инфекция, но трябва да се прецени пак след антибиотика.
    от Изабел Ризова | 18.09.2020 14:28

Благодаря предварително!!! :)
    от Изабел Ризова | 18.09.2020 14:27

Здравейте, имам питане дали е възможно да помогнете с разчитане на резултатите от гърлен секрет.? Приятелят ми има оплаквания , от вече 3 месеца , за стягане в гърдите, понякога болка при преглъщане, ходихме на редица лекари, всичко му е наред, кардиологът каза, че е в перфектно състояние, даже си беше втълпил , че може да е коронавирус, но когато си направи тест излезе отрицателен. Преди няколко дни си направи изследването и излезе : Staphylococcus aureus- значително. Личният лекар му каза да си вземе Ciprofloxacin и пробиотик, питането ми е дали след като изпие този антибиотик това стягане в гърдите ще изчезне ?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.07.2020 20:49

Един ден след лечение принципно не се очаква да се позитивира нещо... нов секрет се пуска минимум седмица след приключване на лечение.
    от Камелия | 19.07.2020 08:59

Здравейте! Взеха ми гърлен секрет за гъбички Кандида един ден след лечение с Кандизол. Резултата е, че не се изолира Кандида. Възможно ли е да е фалшив резултата? Да повторя ли изследването?
  • Re: Разчитане на резултати от гърлен секрет
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.02.2010 20:11

На този въпрос не мога да отговоря... Възможно е една ангина да протече с такива оплаквания, но е възможно да е друга причината.
    от slgosp | 15.02.2010 17:22

Благодаря ви! Искам само да попитам възможно ли е това да е било причината за често гадене, повръщане и прилошаване?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 13.02.2010 11:10

Има S.AUREUS в ниски количества, реагира на повечето антибиотици.
  • Разчитане на резултати от гърлен секрет
    от slgosp | 12.02.2010 23:36

Ако е възможно с две думи да ми кажете дали има нещо притеснително. Благодаря! Изследване: Гърлен секрет Материал: ГЪРЛЕН СЕКРЕТ Микроскопски препарат: Резултат: S.AUREUS ОСКЪДНО, CANDIDA SP.(-)ОТР. Антибиотик Интерпретация AUGMENTIN S AZATRIL S AZITHROMYCIN S BACTROBAN S CEFOTAXIME S CEFOXITIN S CEFTRIAXONE S CEFUROXIME S CEPHALOTHIN S CIPROBAY S CIPROFLOXACIN S CLACID S CLARITHROMYCIN S CLINDAMYCIN S ERYTROMYCIN I FROMILID S GENTAMICIN S OFLOXACIN S OXACILLIN S PENICILLIN R SUMAMED S SUMETROLIM I TRIMETHOPRIM/SULFAMETHOXAZOLE I UNAZIN S VANCOMYCIN S ZINAT S

Напиши отговор