Очи, уши, нос и гърло | Странно петно пред очите

Напиши отговор
  • RE: Странно петно пред очите
    от kilio | 06.04.2020 00:37

Забравих да добавя че от две седмици третирам окото с куркума и кориандър.
    от kilio | 06.04.2020 00:23

Здравейте.Нов съм във форума и пиша тук,защото от година и осем месеца използвах 7 направления и 6 доктора очни смених плюс един известен професор на частно си платих и нищо,но може би там ми е грешката защото всеки път ми предписваха само капки и до там.Десет вида капки съм слагал през това време и 4 вида мазила.Проблема ми е в лявото око след един вирусен конюнктивит се започна ечемик,един изчезна друг оперирах,после друг излезе,и от месеци сутрин и вечер едно замъгляване,на окото,много неприятно.Работя в къщи часовници ремонтирам любителски и ползвам компютър.Усещам че се по натоварва окото и имам астигматизъм,но не нося редовно очилата като излизам на вън,но за телевизия и компютър редовно ги нося.Последно имам два ечемика които намаляха но са там и трябва ли да ги оперирам или не.Какво да правя,вече ме е страх да ходя по доктори.
    от Радо | 05.04.2020 18:33

Да, ако искате не намерете във фб за да ние е по удобна комуникацията Радослав Ламбев
    от Serendipity | 03.04.2020 13:46

Радослав, и вие ли минавате през същото?
    от Serendipity | 03.04.2020 13:44

Не , няма развитие. Лркарите , с които се консултирах ми изписват антидепресанти и успокоителни. Аз обаче се старая да си разреждам кръвта, защото ми направи впечатление , че няколйо пъти в кръвната ми картина пише:агрегация на тромбоцити, което ме навежда на мисълтта за гъста кръв и ,че правя някакви тромби,които за момент запушват съд в мозъка... На мен ми са се случвали две от тези "кризи" след парна баня, затова не съм съгласна ,че са "нерви" .
    от Радослав Ламбев | 20.12.2019 13:35

Може ли да кажете как се справяте с този феномен и колко пъти в годината се появява
    от Радослав Ламбев | 18.12.2019 08:46

Има ли някакво развитие по върпоса?
    от Serendipity | 02.05.2019 14:31

Эдравейте, Благодаря Ви эа отговора! Ноася очила от около 15 години ( от 5 клас, диоптърт ми преэ това време е варирал от -4,40 до - 3,00 в момента). Пееди по -малкобот година са ми раэширявани эеници эа последно, доптърът, който ми е наэначен в момента ми е по-нисък, но лекарят ( и двамата , с които съм говорила) каэва,че правя спаэъм ( не съм сигурна какво оэначава това...) и е по- раэумно да нося по -ниските диоптри. а иначе това пише надолу : Очни дъна с ясни граници на нивото нааретината, папили витални, съдове в норма ПОС спокоен, роговици и лещи проэрачни.. Имам и лек астигматиэъм, эа който на 33 години эа първи път ми сложиха стъкла, но не можаах да свикна. Не можах да свикна, бяха и с мн вискок диоптър. ако има эначение , ще добавя стойностите на астигматиэма.
    от д-р Ралица Правова | 02.05.2019 13:05

Измерването на диоптъра правено ли е при разширени зеница? Често при случаите, в които не е направено разширение е възможно диоптърът да не е определен с точност и да Ви създава проблеми несъответствието.
    от Serendipity | 01.05.2019 22:39

Виждам , че в темата не е писано дълго време, но ще помоля , ако някой от участниците има възможност да се включи и да сподели как са се развили при него нещата. На мен също ми се случва да ми се появяват тъмни петна пред погледа. Големи тъмни кръгове, които закриват зрителното ми поле. Случвало ми се е около 4 пъти през повече от година ( даже две разстояние) и винаги е последвано от объркване , не мога да се сетя елементарни думи или пък някои названия ми звучат странно, а и от силно напрежение, направо паника ... Следва и силно главоболие след това най - отгоре на главата. Имам правен ЯМР със съдова програма, не пише да има проблем. Единственото, което е написано е следното :вариант в развитието : хипопластичен хоризонтален клон на дясна предна мозъчна артерия- наличие на предна трифрукация вляво. Невролога не каза , че е от значение тази информация. От години нося очила , имам и астигматизъм , ако е от значение Много моля за някакви съвети. Благодаря на всеки , включил се
  • Re: Странно петно пред очите
    от Pavleta dimitrova | 08.09.2017 21:39

Др Цончев мога ли да ви попитам за вашето мнение за резултатите ми от ЯМР, които ви описах по-горе!Благодаря пррдварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.09.2017 22:25

След прегледа има лирезултат?
    от mmsp | 30.08.2017 15:45

Здравейте, преди около година, на лявото ми око се появиха малки черни точици на лявото око. Ходих на очен, диагнозата беше- токсоплазмоза. След купища лекарства и инжекций ми се изчисти, но сега отново се поияви същия проблем, започвам да мисля, че или диагнозата не е токсоплазмоза или просто не е излекувано както трябва. Имам час за преглед чак в понеделник и реших да пиша за други предположения, благодаря предваритерлно!
    от Pavleta dimitrova | 30.08.2017 00:54

Здравейте д-р Цончев.Аз имам 3скенера и два ЯМР.Ще ви опиша двата ЯМР,тъй като докторите до момента ми казват,че е най-точното изследване.На първият ЯМР пише:Кортекс и бялото мозъчно вещество се представляват с нормален сигнален интензитети нормално кортико-медуларна диференциациа.Мозъчен ствол и малък мозък-нормална сигнална характеристика.Нормална sella turcica и параселарни структури.Вентикуларна система-недилатирана.Мозъчни цистерни и субрахноидни ликворни пространства по конвекситета-неразширени.В областта на понтоцеребеларните ъгли няма патологични промени.Вътрешни слухови проходи-с нормална ширина.Орбити-нормално орбитално съдържимо.Очедвигателни мускули и оптични нерви-в норма. Това пише на 1вият,но след като отока не падаше го гледахме отново в София/аз съм от Добрич/ и там заподозряха от единият кадър повишено черепно налягане,затова направихме нов.На него пише: Супратенториални двустранно фронтално се визуализират пунтиформени зони на сигнален интезитет.Находките са с висок сигнал при Т2 и FLAIR образите и хипоинтензни при Т1,без мас-ефект и рестрикция на дифузията на водни молекули в структурата им.Вентрикулната система е с нормално местоположение,форма и размери.Субарахноидните пространства по конвекситета и базалните цистерни не са дилатирани.Малък мозък и мозъчен ствол с нормална структура и сигнален интезитет.След и.в.въвеждане на контрастна материя не се визуализират патологични лезии супра и инфрантенториално.На проведената МР венография не се визуализират аномални съдове.Латериалните сегменти на двата трансверзални синуса изглеждат стеснени.МР данни за проминиране на субрахноидните пространства около оптичните нерви двустранно.Субсектни МР данни за проминиране на десният оптичен нерв по посока на булбуса.Селарни и параселарни структури-инатктни.Нормално аерирани околоносни кухини и мастоидни клетки двустранно.Сувкупността от описаните промени в двете орбити и двата трансверзални синуса може да се свърже с идиопатична интракраниална хипертензия. Много се извинявам за дългият пост,който се получи,но държа на вашето мнение,защото отока не пада/останалата част след лечението/,а днес ме зарадваха и че CYE ми е 75.Не знам за какво да се тревожа вече.Мерси предварително
    от Доц. д-р Цончев, дм | 29.08.2017 20:39

Моля, цитирайте ми резултата от скенера.
    от Pavleta dimitrova | 26.08.2017 23:05

Здравейте! Нова съм във форума ви и бих искалаи аз да задам въпрос към лекарите тук. Накратко откриха ми оток на двете папили на очите. Правени са ми два пъти ЯМР и три пъти скенер на глава и няма нищо. На вторият Ямр ми казаха че имам псевдотумор и че трябва просто да си следя зрението. Лежала съм в болница във Варна, била съм при неврохирурзи в София, минах два курса на лечение с Дексаметазон с Манитол, но отока спадна малко, но не изчезна. Откриха ми го януари тази година и досега е само спаднал. Нямам загуба на зрение, 1 е, периметъра ми дава отклонение, но то не е нараства от първият път когато съм го правила периметър. Въпроса ми е бавно ли спада подобен оток и трябва ли да се притеанявам? Благодаря предварително
    от Jioia | 23.08.2017 18:01

Аз мисля, че става дума за хипогликемия. Симптомите са: • треперене • изпотяване • бледост • трудна концентрация • лесна раздразнимост • силен глад • главоболие • замаяност • нервност • липса на координация • замъглено зрение • припадък • конвулсии • безсъзнание, като те са индивидуални и могат да не възникнат едновременно, както не е задължително да се прояви всеки един от тях. Най-показателният симптом за хипогликемия е загубата на концентрация.... Пробвайте веднага да хапнете нещо много сладко, парче баклава например. Току-що се оправих с две зелени смокинки от сладко. Успех!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 30.04.2017 20:20

Аз лично не съм специалист по въпроса, мисля че трябва да се доверите на офталмолозите. Къде са ви гледали до сега?
    от Ирена Цукева | 25.04.2017 20:32

Здравейте, в понеделник 24.04.17, бях на офталмолог. Оказа се, че е стволова венозна оклузия. Предлагат лечение с антирастежен фактор. Направиха доста изследвания и се оказа, че вече имам нарушено периферно зрение на окото. Какви са прогнозите не знам. Някой може ли да ми разясни за какво става въпрос?
    от Ирена Цукева | 24.04.2017 19:34

Здравейте, днес бях на офталмолог. След редица изследвания се оказа,че имам стволова венозна оклузия. Предлагат лечение с антирастежен фактор.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 20.04.2017 20:39

Малко вероятно е да е макулна дегенерация но е добре да се изследва да се види дали е скотом или е нещо преходнно.
    от Ирена Цукева | 19.04.2017 17:34

Здравейте, имам проблем с лявото око. В понеделник 17.04.2017г в зрителното ми поле на лявото око се появи сиво петно. Приличаше на китайски йероглиф. След около 30 – 40 мин. изчезна. Днес отново се появи и вече 4 часа не изчезва. Записах си час при офталмолог, но чак на 24.04.2017г ще ме приеме. Какво може да бъде? Дали е дегенерация на макулата? От това ослепя баба ми, майка ми е с начален стадий, но те го получиха над 70 г. а аз съм на 53г. Кажете какво може да бъде?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 31.10.2016 19:43

Нямавръзка с упойката или поне аз в практиката си не съм срещал нещо такова, а доста упойки съм дал на хората.
    от Мария | 28.10.2016 16:59

Майка ми беше оперирана вчера в ортопедия с пълна упойка. Споделя, че днес е започнала да вижда зигзаг линии с едното око отвреме навреме. Дали е възможно това да е някаква реакция след упойката? Това й е втора операция този месец заради лекарска грешка (но това е друга тема). Въпросът ми е дали може да се дължи на упойките и трябва ли да се лекува с нещо?
    от Ivan Araktchiev | 02.10.2016 09:34

Накратко: Ако в тъмна стая се виждат тези петна, тогава това е мозъчна активност и гореспоменатото няма отношение. А може би сте от феномените за които Гери Василатос пише в книгата си "Изгубените открития"?
    от Ivan Araktchiev | 02.10.2016 09:18

Едно допълнение: Подчертавам-не съм специалист, но се питам: Нормално ли е в стъкловидното тяло да плуват късчета белтък? Не е ли диабетът, кръвното налягане(което се променя при влизане в топла стая, при нервно напрежение и др.) или болестно състояние причина за увеличеният брой(или размер) на пректираните върху ретината късчета белтък? А какво да кажем за мозъка-когато е в стрес той показва картина каквато окото вижда,без да включва мозъчна корекция. Забележка: Във видеото се споменава, че мозъкът игнорира сянката на тези плуващи късчета и затова не ги забелязваме-това имам предвид с термина мозъчна корекция. И в рамките на шегата: Редовно ли почиствате очилата си? Има ли върху стъклото одраскване,което при определен ъгъл на падане на светлината да ви шашва с това, което виждате?
    от Ivan Araktchiev | 02.10.2016 08:34

За ползващите Английски: Link Link По-удобно е да се види youtube.com (горният link препраща към видеото). Обяснението е, че в очната ябълка(нейното стъкловидно тяло) може да плува било то късче тъкан или червено кръвно телце или белтък(на мен ми звучи тъпо,понеже всичко изброено е белтък, но видеото го твърди). Това плуващо късче е на пътя на светлината, която достига до ретината и хвъля своята сянка върху ретината. Тази сянка се възприема като "нещото", което буди тревога. {Следващото е мой коментар Ако затворим очи не можем да "изключим" сянката(клепачите прозират). За да сме напълно сигурни би трявало да сме в напълно затъмнена стая. Не бива да се забравя, че трябва да мине малко време в тъмната стая, докато образът изчезне(пример за това е заслепяването от фаровете на кола).} Ако се случи късчето в очната ябълка да е близо до ретината,тогава сянката му е по отчетлива(но по-малка). Когато светлината е ярка,зеницата се свива повече и контрастът е по добър-"нещото" се вижда по-добре. Във видото не се споменава, но смятам че ако късчето плувайки в стъкловидното тяло се отдалечава от ретината ще прави по-голяма сянка и това се възприема като че зрителното поле се закрива и виждаме все по малко предмети. Обяснява се защо понякога виждаме бели точици ако гледаме син екран или небето. В капилярите на очната ябълка се движат бели телца(лимфоцити).Поради по-големия им размер зад тях се натрупват червени кръвни телца(тласкани от сърдечната дейност). Когато такава група бъде осветена, синята светлина се задържа различно и върху ретината се вижда светла точка(от бялото телце) и опашчица(от червените кръни телца). Най-последно във видеото се казва, че ако виждаме "нещо" наистина голямо това трябва да се съобщи на доктора, понеже е признак за нуждата от неговата намеса. Аз си мисля, че на лекарите не им се занимава с неща, които отзвучават отсамо себе си. Не съм специалист, а само коментирам явлението откъм физическата му страна въз основа на видеото. Окото е съвършен сетивен орган и заедно с мозъка проектират заобикалящия ни свят. Толкова добре работи, че ни демонстрира и своите малки несъвършенства.
    от Silvia | 18.09.2016 20:28

Здравейте и на мен ми се случва от 6 години. Получавам това зрително смущение за около 20-30 мин. Все едно гледам през калейдоскоп, няколко светлинки които треперят, но замагляват зрението ми.Странното е че докато бях бременна го нямаше, сега напоследък почна да се случва през няколко дена и съм доста притеснена. Някои ходил ли е на ЯМР, пиете ли нещо, има ли някакви медикаменти които го подтискат. Много съм притеснена, взех да си мисля много страшни неща и диагнози.
    от ivo | 19.08.2016 01:09

аз имам този проблем от 10 годишен (може би), ставаше ми така всеки ден за по 1 час точно и след като петната преминат имах ужасно главоболие, Дори сме викали бърза помощ за ненормално главоболие. Мога да кажа че с годините интервала намаля. На около 25-28 години като бях ми ставаше така на 3 месеца.. точно.Интересното е че вече главоболието го няма, и тези петн вече са за по кратко, може би 30 до 40 минути. Сега съм на 42 години , сутринта се събудих с петната (18.08.2016). Случайно реших да се поинтересувам и попаднах на този форум. Мога да кажа със сигурност че не е свързано с монитори и компютри, за които съмнения прочетох по на горе.
    от Jeni | 20.01.2016 09:20

Здравейте, Много се радвам, че намерих тази тема. Страдам от това заболяване от 10 годишна възраст, в момента съм на 30 и от 10 години не ми се беше случвало преди вчера. Колкото и странно до ви прозвучи на мен цигарите ми помагат, именно преди 10 години започнах да пуша. Вчера по време на пристъпа изпуших една цигара и се оправих почти веднага. Просто исках да ви кажа, че пристъпите се овладяват като се избягват силни емоции и здравословно хранене, без резки диети, който свалят кръвната захар. До момента не знаех диагнозата и я научих днес, много ви благодаря за информацията. Навремето се отказах да ходя на лекари, защото всички твърдяха, че съм не уравновесен пубертет и на това се дължи. Защо според мен ми се получи вчера? - първо няколко дни подред бях много изнервена и кулминацията беше вчера в офиса се ядосах много, - в момента спазвам по-ниско калоричен хранителен режим, което е довело до ниска захар. - тренирах на вън и в момента в които влезнах на топло ми се появиха симптомите. Хора няма страшно това състояние се лекува/овладява само трябва да намерите причините, които го възбуждат. Аз един път се преборих за 10 години възнамерявам да се преборя пак. Ако някой се притеснява и иска да си поговорим малко повече за това, моля ви пишете ми тук и ще си разменим кординати :)
    от Milena Evlogieva | 25.04.2015 09:40

Здравейте! Темата ми попадна по повод на едно търсене в Гугъл и понеже страдам от това оплакване още от ученичка, реших да споделя собствения си опит. Симптомите са точно както ги описвате и понеже години наред не съм срещала реален човек от обкръжението си с подобни оплаквания си мислех, че е много рядко срещана диагноза. Чувала съм да му казват "очна мигрена", но лекарят ми обясни, че медицинското наименование е мигрена с аура. Единственото разминаване с вашите симптоми при мен е, че след като зрението ми се възстанови (в рамките на около 30 мин.) започва главоболие (мигрена), която е доста неприятна и дори да взема обезболяващо, се чувствам зле през целия ден. Понякога, по време на пристъпа, получавам и описаните от svetlasd симптоми (объркване, трудно намиране на подходящите думи), да не говорим, че няколко пъти ми се е случвало непосредствено след отзвучаване на оплакванията, всичко да се повтори отначало. Ужасно е, тъй като блокира всичките ми дейности в момента, да не говорим за четене, шофиране и т.н. При мен е унаследено от майка ми, а най-гадното е, че синът ми (на 15 години) също започна да получава пристъпи и след преглед при невролог и ЕЕГ му беше поставена същата диагноза. Стряскащо е наистина, но пък когато си наясно, че не е опасно и животозастрашаващо, го приемаш като част от теб и свикваш да живееш с това. Надявам се да съм помогнала на някого поне да не се притеснява от диагнозата, въпреки че преглед при лекар никога не е излишен...
    от n | 11.07.2014 10:55

Здравейте, Радвам се, че откривам тази тема, изрових нета да намеря нещо подобно на това състояние - безуспешно. Силно съм притеснена от това което ми се случва, то е точно както го описвате. На 34г и засега ми се е появявало 2 пъти в рамките на последния месец и половина. Първия път започна като точка, която премина в черта през зрителното ми поле, не можех да чета през нея, а бях на работа пред компютъра. На никои не казах, защото реших, че ще ме помислят за луда и продължих да се мъча да работя по този начин. В един момент даже лица не разпознавах, защото това изкривяване минаваше през тях и не можех да познач хората. Премина от самосебе си за около 30-40мин, аз вече бях изпаднала в паника, защото и малко след и получих изтръоване на пръстите на лявата ръка и първата ми мисъл беше инсулт. Веднага отидох на лекар невролог, която ме гледаше с насмешка и каза, че съм твърде млада за инсулт, общо взето ме изпрати да си ходя. Отидох на другия ден на друг невролог, която вече ме взе по-насериозно. Обясни ми, че не е опасно, едва ли не нормално, че се дължало на спазъм на нерв и най-вероятно е вследствие на скорошно схващане с гърба, което имах. Успокои ме, че няма нужда от изследвания и аз си заживях нормално и спокойно. До преди 2 дена, когато това нещо се случи отново - този път като малко кръгло петънце, което растеше и в него не можех да виждам, не можех да чета. Запазих спокойствие, постоях със затворени очи и спрях временно да работя. След около 30-40мин изчезна. Веднага звъннах на последната невроложка и тя каза, че не е очаквала отново да се появи и първо да отида на очен лекар, преди да ме прати на скенер на мозъка. Чак другата седмица имам час и не знам какво да очаквам. Много ми е притеснено какво би могло да е, през главата ми минават всякакви мисли и най-страшните са за тумори, постоянна загуба на зрението и какво ли още не. Моля ви, ако някой има повече информация на какво се дължи, опасно ли е, лечимо ли е, да пише.
    от Светла Димитрова | 23.09.2013 17:06

Здравейте! Не мога да повярвам, че след толкова търсене попаднах на тази тема! Цели 15 години живея с този ужасяващ "феномен".Случва се точно както го е описал stanB. Само че аз го преживях много драматично. За пръв път беше 2 месеца след като родих, не работех на компютър, но бях много физически и психически изтощена. Разликата е, че при мен всеки път след това се случва нещо, което ме плаши повече от "петното",( а понякога спирам да виждам напълно). А именно - нещо като временна амнезия - опитвам се да се сетя за елементарни думи и не мога, някакво объркване, замайване...Съчетано с огромна паника и страх естествено, особено в началото. Сега вече не се панирам, но нещата си продължават, макар и по-рядко. И най-интересното - НИКОЙ няма обяснение на това. А повярвайте ми, посетих доста лекари. Виждам, че темата отдавна не е обсъждана, но се надявам да възстановим разговора. И най-важното - да получа отговори. Все си мислех, че ще дойде ден, когато някой ще има компетентно мнение, надявам се и лечение.Да не говорим, че не бях чувала, че на някого другиго се е случвало... Благодаря предварително за отговорите.
    от misho.d | 29.10.2009 10:49

Имам проблеми с ухото и попаднах тук случайно. И о чудо а аз мислех че само при мене е така, но нека обясня. От няколко години през различни периоди с различно времетраене излиза огнено петно преминава през цялото ми зрение и изчезва. Петното е безформено, с отворено око го виждам като петно което ми прече да виждам една част от нещата, но със затворени очи го виждам като силно нажежена жичка от крушка. Стои, движи се нагоре надоло после изчезва само. Ходих на лекар но няма нищо. На 40г съм 76кг кръвно-118 на 69 в момента, и не пия хапчета за хронични болести. Немога и немога да си обясня какво става. Да но някой да помогне поне със савет. Благодаря.
    от borko444 | 03.10.2009 19:56

Ходих на очен и след всички изследвания казаха ,че е било спазъм на кръвоносен съд.Никакви проблеми ли признаци за притеснение нямало. Осланям го на хапчетата дето взимам и факта ,че след като съм бил години с високо кръвно сега ниското ми прави проблеми. Ще се радвам да сподели някой.
    от borko444 | 01.10.2009 16:57

На мен ми се случи същото.Започна като малка точка и ставаше все по-голяма и започна от центъра да се разширява.Имах чувството ,че е на двете очи.Станах от компиутъра и излизах навън Аз съм хипертоник и от 2 дни съм на няколко лекарства за понийаване на кръвното.Когато ми се получи този ефек тимах апарат за кръвно под ръка и си го премерих.Беше 150/100 по късно стана 160/110 кръвно с което съм бил години преди да запо4на хапчетата.Те ми го свалиха на 120/80 или 130/90 . Незнам с какво да го свържа но след изпиването на 1/2 нефидипин 15 мин по късно отзвуча. После кръвното ми спадна на 120/80 и остана лека болка в предния край на слепоочията.10 мин по късно и тя отшомя.Сега съм добре но утре съм на очен и се надявам да мине всичко ОК.Малко ми е замаяно от ниското кръвно и съм така 2 дни. Много се уплащих и сега ме е страх да не се случи същото. Свързвам го с повишеното кръвно кръвното ,но........
    от grethen1956 | 01.05.2008 16:41

На 52 год съм.Не пия редовно лекарства,освен берлиприл за кръвното.Иначе аналгин ,амидофен,но рядко-при нужда.А,понякога и фелоран,но и него рядко.Това ми се случи за пръв път преди 2-3 год.Оттогава ми се е появявало пет пъти.Последния беше на 28.04.
    от Д-р.Хинкова | 01.05.2008 11:46

Може би това се дължи на спазъм на кръвоносните съдове в ретината.На колко години сте ,приемате ли други лекарства?
    от grethen1956 | 30.04.2008 13:09

Ходих на очен лекар и той ми каза,че всичко е наред.Кръвната ми захар е нормална, кръвното ми понякога е леко повишено,но вземам хапче всяка сутрин.Може би това е проблемът?
    от Д-р.Хинкова | 29.04.2008 22:18

Трябва да се консултирате с очен лекар-изследване на зрението,очни дъна.Контрол на кръвно налягане и кръвна захар.
    от grethen1956 | 29.04.2008 22:04

На мене пък ми се появи една ивица около 0,5см ,извита в полукръг,която пулсираше ,беше чернобяла и назъбена/като кардиограма/.Изместваше се постепенно и излезе от полезрението на очите.Не изчезваше когато затварях очи,затова месля,че е нещо свързано с мозъкът ми.Някай има ли обяснение кокво се случва в главата ми?
    от stanB | 14.03.2008 14:27

Засега просто си взех нов монитор - пак течно-кристален, но по-голям и специално го избирах да е с по-меки цветове. Май има ефект, защото умората и дразненето на очите не се усеща.
    от stanB | 11.03.2008 18:34

Здравейте и благодаря за отговорите! ДМ, след като Ви се е случвало многократно, предприехте ли някакви мерки или просто няма какво да се направи? Нужно ли е лечение или просто почивка?
    от ДМ | 11.03.2008 08:17

Здравейте. И при мен се получава същото и то през последните 5 години многократно. Започва като светеща искрица, после нараства и преминава зад пределите на очите в продължение на 15-30 минути. Обяснението е мигреноподобен еквивалент. Всъщност работата на компютър е от висок зрителен клас и уморява очите. Има написани много неща в интернет по този въпрос и ако проявявате желание мога да ви изпратя такива сайтове.
    от Д-р Янева | 10.03.2008 19:39

Интересно....и с двете очи ли "виждахте" петното? Честно казано в момента нямам обяснение на феномена, просто правя хипотези. При условие, че сте го "видял" и с двете очи, по-вероятно е причината да е от централно естество, т.е. от страна на мозъка. В подкрепа на тази хипотеза е факта (както разбирам), че имате и мигрена. При условие обаче, че с промяна на акомодацията (поглед на близо и на далече) нещата са се коригирали - в известна степен оборва хипотезата. Не пренебрегвайте сигнала от тялото си. Консултирайте се с офталмолог и невролог в най-скоро време. Най-безобидната хипотеза, която имам е за изсъхване на роговицата(от продължително взиране в компютъра, но тогава щеше да има парене и зачервяване на конюктивите, умора в очите и нямаше да мине толкова рязко). Другата възможност(при изключване на всички останали) е това да е неврогенна реакция. Ако посетите лекар, ще се радвам да споделите. Вероятно колегите от форума също ще се включат с мнение.
  • Странно петно пред очите
    от stanB | 10.03.2008 12:57

Здравейте, днес ми се случи нещо странно и за първи път, та се притесних и затова реших да попитам. Първо да кажа, че съм на 45 години и работя почти непрекъснато на компютри. Значи, седя си днес в офиса пред компютъра и си чета някакъв текст. Да добавя, че там мониторът е течно-кристален, но е прекалено ярък и контрастен и често ми уморява очите. Звънна ми GSM-а и аз станах да говоря, като се разхождах из стаята. В момента, в който пак седнах пред компютъра, установих че в полезрението ми, леко вдясно от центъра има някакво петно, което ми пречи добре да чета. Петното беше овално, да речем като бобено зърно, като отвътре беше просто като замъглено. Отстрани беше очертано от ярка граница, изградена сякаш от бляскащи кристали, мигащи и преливащи. Където минаваше тази граница, от буквите нищо не се виждаше. Установих също, че петното се движи наляво-надясно като въртя поглед. Погледнах навън - пак го виждах "в кадър", към стената - също. Затворих очи - там си беше, с ляво, с дясно око - също. Забелязах също, че започна да се увеличава и скоро покри почти цялата дясна част на полезрението ми. В същото време не усещах никакви други симптоми или нещо да ми е лошо. Реших да си отида до вкъщи (живея наблизо) и да почина малко, защото имах и работа с кола по-късно, а така изобщо за шофиране и дума не можеше да става. Когато се прибрах, изпих първо две големи чаши вода (понякога при мигренозни пристъпи ми помага) и също си погледнах очите в огледалото, но доколкото можех да видя, нямаше нищо необичайно. Междувременно бляскащата граница беше стигнала почти в периферията на зрителното поле. Помотах се още малко, погледнах надолу, после рязко през прозореца в далечината и ефекта изчезна внезапно и без следа!? Сега пиша от домашния си компютър, да речем половин час по-късно, все още няма и помен от петното. Моля, дайте идея какво може да е това - очна болест или пък съм за невролог? Да не е от тоя вадещ очите монитор в офиса (за съжаление е с намалена почти докрай яркост, но въпреки това много уморява)? Благодаря предварително.

Напиши отговор