Очи, уши, нос и гърло | Подути лимфни възли

Напиши отговор
  • RE: Подути лимфни възли
    от Gabi | 20.01.2020 10:34

Препорачвам хематологична болница Йоан Павел - София доц,Георгиев д-р Кубадинова тел.02 832 00 44
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.12.2019 21:30

Аз лично също не виждам проблем щом детето е добре и рез. му са добре. Лимфните възли реагират понякога при възпалителен процес, такава им е функцията..
    от Деска | 13.12.2019 12:06

Да допълня, че януари прекарахме тежък вирус и февруари направи алергия от аугументин и след това се появиха подути лимфни възли и до днес.
    от Деска | 13.12.2019 09:23

Здравейте.От март месец синът ми, който е на 16г. има подути лимфни възли от двете страни на шията, като от дясно е по-голям, около 1см.Появиха се и под мишниците и ингвиналната област, вчера при посещение на хематолог, той ги напипа. Правили сме няколко пъти ПКК с диференциално броене, токсоплазмоза и мононеклиоза, всичко е наред.Кръвната картина няма отклонения.Правихме и изслвдвания, които отхвърлиха заболяване на кръвта.Посетихме двама хематолози, като последният преглед беше вчера.Докторът ми казва няма нищо притеснително, детето не губи кг, няма температура, не боледува. Но това, че възлите са там и не се махат, ме убива психически. Хематолога ми каза, за да изляза от този ад, ако искаме да хоспитализират сина ми в болница за по-обстойни изследвания и биопсия на възел.Докторе,кажете ми, ако ПКК с диференциалното броене е добре,трябва ли да имам притеснения от нещо лошо, заради тези възли.Лошото е,че тормозя и детето си и близките си по този начин.Дайте ми съвет,моля ви.Благодаря.
  • Re: Подути лимфни възли
    от Доц. д-р Цончев, дм | 30.05.2016 11:30

Добре.
    от Велина | 25.05.2016 10:44

Здравейте отново! Д-р Цончев , благодаря за отоговора. Днес ми предстои преглед при хематолога. От няколко дена болката в шията е една идея по-добре,но пък се появи още един подут лимфен възел в дясно.Появи се лек дискомфорт в корема отново в дясно, но не мисля ,че е свързан с лимфните възли. Ще пиша отново ,когато има развитие по въпроса, за да помогна ,ако има някой с подобни симптоми и търси помощ.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.05.2016 21:28

Не мислете за лимфоми и подобни. Вероятно е възпаление, което е засегнало римфните възли, а те се нормализират сравнително бавно.
    от Велина | 17.05.2016 15:46

Здравейте! На 23 год. съм. Имам проблем от близо 3 месеца. Всичко започна с болки в горната част на шията под брадичката двустранно и един вид странен дискомфорт при отваряне на устата и при преглъщане. След посещение при УНГ се установиха подути лимфни възли -по-голям отдясно и по-малък отляво.След преглед при ендокринолог с цел да се види състоянието на щитовидната жлеза и ехограф +изследване на TSH и СУЕ, не намериха проблем в жлезата , но потвърдиха наличието на подутите лимфни възли. Изпратиха ме при стоматолог и там проблем не се откри.Изпих общо 4 антибиотика , но без промяна.ПКК е абсолютно в граници. Последва преглед при хематолог ,чието заключение беше ,че тези подути лимфни възли са резултат от прекарана вирусна инфекция - мононуклеоза или хепатит.Направих изследвания и нито едно от двете не излезе положително. За жалост болката и дискомфорта продължават. Самите лимфни възли не ме болят , по-скоро усещам пареща болка от двете страни на шията ,която започва от краищата на долната челюст, някои дни по-слабо ,а понякога по-силно и до степен на усещане за затопляне на кожата в областта на шията и усещане за иглички.Понякога ушите ми са леко заглъхнали и болката се чувства и в тях. Температура няма ,но съм доста изморена , повече от обичайното.Ще бъда много благодарна ,ако някой даде мнение по въпроса.Възможно ли е да се касае за лимфом или нещо свързано със слюнчени жлези? Благодаря предварително! ПС: Предстои ми вторичен преглед при хематолога, но е доста нататък във времето , а аз съм доста притеснена вече.
    от Мария Георгиева | 27.03.2016 21:27

Благодаря за отговора, д-р Цончев!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.03.2016 19:18

isdimitrov За успокоение можете да се консултирате и с друг специалист, но това което са ви казали е така. Този вирус ще сис го носите доживот
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.03.2016 19:16

brider Всички ние имаме лимфни възли, няюкой са по-малки, някой-по големи. При условие, ч в изследванията всичко е наред, няма някакви оплаквания и неразположения не виждам повод да се притеснявате. А и във вашия случай размерите не са увеличени. Спокойно...
    от Ivan | 20.03.2016 17:55

Благодаря Ви, д-р Цончев! Преди няколко дена бях при гореспоменатия д-р Чинчев и това, което ми каза беше, че няма нужда да се предприема каквото и да е.. че подутия ми лимфен възел е въз основа прекаран ЦМВ във времето и че е нормално да ми се подуват от време на време лимфни възли заради този ЦМВ.. понеже доколкото разбрах, това е вирус, който не се лекува. Какво е вашето мнение по въпроса? Трябва ли да посетя специалист заразни болести или някой друг? Благодарности!
    от Мария Георгиева | 19.03.2016 21:06

Извинявайте, д-р Цончев, но бихте ли отговорили и на моя пост? :oops:
    от Доц. д-р Цончев, дм | 19.03.2016 20:49

isdimitrov аз лично не виждам нещо притеснително, доколкото разбирам от това де....
    от Мария Георгиева | 18.03.2016 10:43

Здравейте, д-р Цончев! Имам сходен проблем - напипах си увеличен лимфен възел август месец, след фарингит.Вероятно е там от доста повече време - като малка бях през месец с гнойна ангина и лимфните ми възли много често се надуваха доста.Откакто го намерих обаче постоянно го мисля, гледам, пипам и т.н.Консултирах се с личния лекар, УНГ, хематолог, орален хирург, всички казват, че са възпалителни, от гърлото и са увеличени, но не са с притеснителни размери, имам направени 4-5 кръвни картини, всички са в норма.За жалост не успявам да се успокоя.Както и да е, причината поради която ви пиша е следната : вчера отидох да погледнат възела и на ехограф като крайна инстанция с надеждата да се успокоя вече.Само дето жената нищо не ми обясни...каза, че имам наистина единични увеличени лимфни възли, че като размери са на горната граница на нормата и че страшните неща изглеждали по съвсем друг начин.Категорично били възпалителни.Добре.Ама ... на границата на нормата ???Като я питах каква е нормата, отговорът беше "нормата си е норма".Нещо не разбирам - това какво значи, че са съвсем леко увеличени, почти нормални или че са на границата на притеснителното?В амбулаторния лист ми е записала - леко увеличени лимфни възли, най-големият с размери 12x8 мм.Тези размери струват ли ви се притеснително големи?Извинете за многото въпроси, но този преглед повече ме притесни, отколкото успокои и се надявам да получа малко разяснение.Благодаря
    от Ivan | 12.03.2016 21:30

Link Ето ги резултатите. Изследванията ми бяха само за тези 2 неща. Правих си ПКК + ДБ преди 3-4 дена, там единствено Lym бяха 0.47 при горна граница 0.42. Всичко друго беше в норма.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 12.03.2016 19:24

Няма смисъл да предп риемате каквото и да е. Изкарал сте цитомегаловирусна инфекция. Снимайте ми резултатите от изследванията за да ги погледна.
    от Ivan | 11.03.2016 17:18

Благодаря Ви за съвета, д-р Цончев. Точно така и направих. Бях при д-р Чинчев, препоръчаха ми го като добър хематолог в гр. Пловдив. Направи ми преглед на всички лимфни възли и не видя нищо притеснително. Пуснахме изследвания за токсоплазмоза и CMV. Днеска ми излезнаха резултатите, за жалост на д-р Чинчев му беше приключил работния ден. Ще мога да го посетя чак идната седмица. Относно изледванията... токсоплазмоза - 3.0, при реф. стойности 30-35 Цитомегаловирус 66.48(положителен) - реф. стойности - 0.5-1 Очевидно откъде идва проблема, само искам да попитам възможно ли е толкова време да имам този вирус (повече от година) без да имам други симптоми(като излключим подуването на шийните лимфни възли)? С нещо трябва ли да се съобразявам свързано с този вирус, да избягвам контакти с хора и т.н.? Извинявам се, че Ви притеснявам, просто искам да се успокоя, понеже не е ясно кога точно ще мога да посетя доктора. Благодаря Ви много!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 06.03.2016 22:04

Една консулгация с хематолог предполагам, че ще ви успокои..... лимфни възли често се напипват и всеки е минал по тая пътека..
    от Ivan | 03.03.2016 22:18

Благодаря Ви за отговора. Понеже единия е доста по-голям от другите(но ме съмнява, че го имам от повече от 4-5 години), а чак мин. година правих изследвания във връзка с него и както написах по-горе ми казаха, че всичко е нормално... смятам отново да си направя едни изследвания свързани с лимфните възли. Като добавим, че от около 10 дена имам нещо като задух, който се появява на моменти, смятам че е добър момент да навестя личния лекар. Бихте ли ме посъветвали освен кръвните изследвания, какви други изследвания мога да си направя за да бъда един път завинаги спокоен, че всичко е наред с лимфната ми системата...(последната година съм прекарал доста безсънни нощи заради този Ходжкин :( ) Благодаря Ви за отзивчивостта.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 01.03.2016 15:43

При по-слаби хора е нормално на определени места да се опипват лимфните възли. Това не значи болест.
    от Ivan | 29.02.2016 17:57

Забравих да добавя, че на допир са НЕболезнени. От около седмица наблюдавам, че в гърлото ми е некомфортно(не е болка, а по-скоро нещо като топка, която ме дразни и ме кара да кашлям) + нещо като задух за около 1 секунда. Случвало ми се е и друг път, но е било еднократно, а в момента от 2-3 дена ми се случва по няколко пъти на ден. Може ли да имат нещо общо нещата? Ще се радвам на компетентен отговор. Благодаря Ви!
  • Подути лимфни възли
    от Ivan | 28.02.2016 21:43

Добър вечер! От доста време имам увеличен лимфен възел от дясната страна на шията, като на допир се забелязват две топченца, едното от които е малко по-голямо от другото. Преди около година и половина бях на изследвания при ендокринолог, не беше открито нищо. Казаха ми, че няма как да е нещо сериозно след като ми бяха прегледани всички лимфни възли (шия,слабини,мишници) и ми беше направена ПКК. Но така и не ми казаха от какво може да ми са тези подутини. До ден днешен те си седят, но здравословно се чувствам добре през този период. Не съм се разболявал(може би няколко леки хреми, но до антибиотик не съм стигал). Преди няколко дена забелязах подобно топче и от левия край(с доста по-малки размери, дори бих казал, че едва се напипва). Наскоро си правих ПКК отново(относно проблеми с венците) и всичко беше в норма. Трябва ли тези лимфни възли(дори не съм сигурен дали са лимфни възли) да ги изследвам за пореден път.. и ако да, на какъв специалист трябва да отида? Благодаря Ви!

Напиши отговор