Очи, уши, нос и гърло | След операция от отосклероза

Напиши отговор
  • Re: След операция от отосклероза
    от BaryFur | 15.07.2014 09:43

Интересна дискусия се оформя, изглежда пак не в полза на търсещите информация, а по-скоро с рекламен х-р Ще се опитам да направя няколко неутрални коментара: 1. Няма оперативно лечение без рискове, а при отосклерозата вероятността за неуспех дори при опитен хирург е около 10%. За този на когото обаче се случи е 100%. Не смятам, че Едрев е по-лош хирург от Ценев, даже обратното. И двамата обаче са възрастни и през последните години неуспехите им се увеличават много. Добре е човек да се откаже когато е на върха на славата си, а не когато се ... Вие сте имали добър късмет с Ценев (поздравявам ви), но не правите услуга на другите пациенти, когато им препоръчвате хирург над 70 г. 2. Едрев е постъпил неетично, като не ви е предложил повторна безплатна операция, каквато очевидно е била възможна, след като Ценев е успял. Защо, обаче мислите, че Ценев е постъпил етично, като ви подлага на по-голям риск, при условие, че е напълно наясно, че вече допуска прекалено много грешки и някои колеги са по-добри от него и оперират повторно негови пациенти? Рисковете и сложността на повторната операция са по-големи. 3. В последния пост 3 пъти се говори за цена. Да, тя е от значение. Макар да не е хубаво да се съпоставят колеги с жени с по-свободно поведение, аналогията е доста точна. В зависимост от цената е и качеството, и удоволствието, но резултата в крайна сметка е един и същи. Рисковете от усложнение (напр. инфекция) не са едни и същи (но винаги съществуват едни 10%) и някои после скъпо си плащат за икономията. Ако човек може да си позволи нещо по-качествено нека да не икономисва. Междувпрочем, някои си купуват маркови дрехи, а други - втора ръка. Ако държите повече на дрехите от здравето си... 4. И общата и местната упойка имат предимства и недостатъци, които няма да коментирам. Ако някой иска да изиграе пациента, може да го направи и с местна! Когато пациента лежи неподвижно (често завит със стерилно "парцалче"), кой говори и кой пипа не се знае. И аз обаче считам, че нито Едрев, нито Ценев са ви пуснали на друг - прекалено самолюбиви са. По отношение на упойката - в цял свят преобладават хирурзите, които работят с обща.
    от Natalia | 14.07.2014 21:33

Може би трябваше да го запиша в изблик на признания че не той ме е оперирал? Хайде да не ме обвинявате като не сте запознат/а аз си знам какво преживях и колко пари трябваше да набутам за въпросната операция ... Тогава бихте ли ми отговорили защо навсякъде другаде тази операция не се прави с пълна упойка?! Прави я с пълна проф. Едрев колкото да намери поредното опитно зайче? Писала съм моите впечатление никого не задължам с тях но просто искам да съм полезна къде има смисъл да се направи защото всеки ще ти вземе парите но резултата е друго нещо! Да въпросния проф.Едрев е един от сочените за светила в областта също бих възпитаник на ИСУЛ но с достатъчно развалено реноме.. Било е някога когато е правил той операциите и наистина са били успешни -скоро не съм чувала за подобен случай! Проф.Ценев е този които заслужава похвала -също възрастен и опитен лекар -вземаш 1 двойно по малко и 2 вършеш работа ...
    от Hello Kity | 14.07.2014 10:58

Несправедливо обвинявате проф. Едрев в лъжа и измама. Винаги може да има неуспешни операции. Когато оперираше активно абсолютно винаги е работил от свое име и не позволяваше на другите да го ползват, за да не му страда имиджа (както се опитвате да внушавате). Медицинската документация е copy-paste, a за времето което говорите беше директор на НМТБ и нямаше юридическо право да оперира с направления - в епикризите често човека е друг.
    от Natalia | 12.07.2014 10:23

Здравейте! Реших и аз де се включа в тема. Накратко за мен на 31г съм -поставиха ми диагнозата 2008г малко след което след мое проучване реших да се консултирам с прочутия проф.Едрев.Каза ми направление +2000лв и те оперирам -платих оказа се че не ме е оперирал той а Лолов.Питате се как разбрах в епикризата ми най-нахално фигурираше Лолов а не Едрев. Това е целта и на пълната упойка с която се работи виждаш които ти трябва а като заспиш не си наясно какво се случва-това е лошото. Операцията разбира се беше неуспешна-те са знаели от самото начало но ме убеждаваха че до 6 месеца ще получа подобрение.. И така последваха две бременности 2010,2012 а аз усещах че слуха ми спада докато през май месец 2014 г не реших да се консултирам отново с проф. Едрев с надеждата и да не ми е правил операцията той поне е бил и е запознат какво се е случило. В продължение на 1 месец всеки четвъртък висях пред кабинета му в Правителствена болница и всеки път като представех всички документи намираше за нещо да ме върне докато не ме изпрати за аудиограма в ИСУЛ -там бях чувала добри отзиви за проф. Ценев-поисках среща. Консултира ме насрочи ми изследвания и края на юни вече лежах в ИСУЛ за операция. Оперира ме с местна упойка през цялото време си говорих с него с изключение на леките неразположения -като гадене повръщане световъртеж бях добре на 3 ден ме изписа. Следващата седмица чаках с нетърпение махането на превръзката и останах приятно изненадана че чувам - чувам и на разстояние гледам нормално телевизия без да се напрягам и да се притеснявам дали няма да ме чуят съседите. Е не е идеално, или поне не така както ми се иска но чувам телевизора , в нормален разговор и на малко разстояние което си е добре . Операцията тук ми беше двойно по евтина -410лв протеза и 450лв за екип или платих 860лв и мисля че си заслужаваше.. Дано съм била полезна на всички които се колебаят при кои да се оперират...
    от генерал Франко | 07.05.2014 08:34

Диагнозата ми е поставена в Токуда , днес ходих при доц. Върбанова в Исул тя потвърди ДОБРЕ Някой има ли мнения за този доктор. ДА препоръча за операцията ДА доктор Стоянов НЕ
    от Yanina Nyagolova | 30.04.2014 13:53

И на мен вчера ми поставиха диагноза Отосклероза. Диагнозата ми е поставена в Токуда , днес ходих при доц. Върбанова в Исул тя потвърди , и ми препоръча за операцията доктор Стоянов от Исул. Някой има ли мнения за този доктор. Вие лесно ли се решихте на тази операция , аз си умирам от страх
    от MinMel | 07.04.2014 09:16

Добре е бързо да направите консултация и изследване на слуха, защото вътрешното ухо може постепенно да загуби функция. Едрев беше един от най-добрите, но вече е на 70 г. Мислите ли, че има достатъчно точни движения? Когато говорите с хирурга гледайте го в ръцете и ако треперят (алкохолик, възрастен) трябва да бягате. Ако при разговора е нервен или стеснителен трябва пак да се откажете от него, защото при операция има напрежение и на неврастениците ръцете тогава започват да играят. Операцията за отосклероза изисква много финни движения и тези, които я правят успешно са "специални хирурзи".
    от Илиева | 06.04.2014 06:49

Здравейте, Преди две седмици ме оперира професор Едрев и ми постави титаниев имплант на дясното ухо. В момента съм в тотален стрес, защото почти нищо не чувам с ухото, все едно съм под вода, имам шум, който усещам някъде в тила /не в самото ухо/ и от тази нощ ми се появи едно звънене - като че ли имам мушичка в ухото, което се засилва при движение. Имам чувството, че операцията ми не е успешна, защото преди чувах в пъти по-добре /40% намален слух на дясното ухо/. Когато казах на професора, че имам шум /който преди не съм имала/ и чувам като под вода, той каза, че не лекува от шум в ушите и си е свършил работата. Моля, ако е имал някой подобен проблем да пише и да ми даде съвет - да изчакам ли да мине още време или да отида при някой друг и кой? Това, което най-много ме притеснява, е като изчакам още две седмици /тогава ще ми правят аудио грама/, да не стане късно и необратимо.
    от Петров | 07.03.2014 19:16

Здравейте г-жо Борисова, Надавам се че сте добре в тези дни след операцията и чувствате ефекта от нея! Все пак любопитството ме гризе и бих искал да науча повече за състоянието Ви преди и след нея, подробности за самата интервенция. Ще се радвам да пишете, в предвид и че от дълго време никой не се е включвал във форума.
    от Малина Борисова | 21.02.2014 17:31

Здравейте, споделям и аз моите преживявания. Днес ме изписаха. Оперирах се при Доц. Цветков от ВМА.Страхотен човек и специалист. Операцията беше около час, час и половина. Стоях 3 дни в реанимация. В четвъртък ще ходя да ми свалят тампоните. Дано всичко е успешно. Имах гадене и виене на свят само първия ден. В момента имам едно пищене/бучене в ухото. Ако всичко е успешно живот и здраве ще оперирам и другото ухо. Ще пиша допълнително. Ще се радвам и някой друг да се включи! С поздрав,
    от Петров | 06.12.2013 11:38

Здравейте, Аз съм мъж, на 33 години. От 10-12 години започнах да губя слуха си. Преди 4 години ми беше поставена диагнозата двустранна отосклероза и си взех апаратче за едното ухо. Не мога да свикна с него и рядко го нося, но истината е че ми помага. Преди около две седмици бях настинал и имах болки в ушите. Преди дни отидох на преглед в Стара Загора, при доц. д-р Руев. Първият му въпрос, след като погледна мои стари аудиограми, беше защо не съм се оперирал до сега?? Истината е, че когато ме диагностицираха ми казаха че изхода от подобна операция е 50:50 и има риск от пълна загуба на слух. Още тогава спрях да мисля по темата, до сега. Молбата ми към вас е да ми дадете съвет дали да се подлагам на операция (на този етап все още чувам без апаратче, макар и тежко) и отзиви за д-р Руев, като оператор.
    от Hare Krishna | 12.11.2013 09:16

Питай kristina_kkk стр.17 от форума (26 Фев 2013 12:19), която му е била жертва. Бил съм с него. Когато е пил малко ръцете му не треперят и може да работи. Ако не иска пари, опитай. Доц. Тодоров от същата болница също прави тази операция. И той има издънки, но по-малко. Харе Кришна.
    от darina | 11.11.2013 18:29

Здрaвейте,някой оперирaл ли се е при д-р Стоянов от ИСУЛ,или някaкви отзиви или мнения?
    от Иванка арнаудова | 17.10.2013 18:45

Здравейте,имам проблем и се надявам на съвет от лекарите във форума.Оперирана съм от отосклероза и на двете уши-дясното през 1999 год.-успешно и лявото през 2003 год.-неуспешно.И двете операции бяха в ИСУЛ.Първата операция беше при проф.Богданов.И за двете не мога да кажа дали имам импланти-тогава нямах много информация и не съм знаела какво да питам,но и нищо не са ми казали.Както и да е,досега с дясното ухо всичко беше наред ,до преди около 25дни.Тогава ухото ми започна да заглъхва-първо за по 1-2 часа след душ и после се оправя.Но от около 3 седмици вече е постоянно заглъхнало,усещам нещо като налягане отвътре,шум,бучене, и пулса в главата си.Не знам дали има връзка с това,че преди 2 месеца ми се схвана челюстта от дясно при едно прозяване, и все още имам съвсем лек проблем.Въпросът ми е - дали има надежда да започна да чувам отново,поне както преди това заглъхване и дали има смисъл да мисля за повторна операция на някое от ушите
    от Maria | 16.09.2013 19:29

О,това сериозно ме притесни :( Нали уж е национален консултант по УНГ, професор....наскоро даваха по ТВ успешна операция за възстановяване на слуха, извършена от него с лазер.. :roll: А Миткова е едно недоразумение с титла лекар. .Ох,разсъждавам си на глас, но ще ви бъда много благодарна, ако ми кажете дали тази Ваша преценка за Павлов е от лични или професионални наблюдения..виждам,че сте много категорични и явно има защо. :roll: тази седмица трябва се се чуем с него и да запиша точен час за преглед...та направо се обърках.Четох и за другите лекари тук във форума-Едрев и Лолов, но не знам,просто се доверих на интуицията си и за това се свързах с Павлов..
    от MinMel | 16.09.2013 14:28

Павлов не се различава много от Миткова - потърсете друг!
    от Maria | 13.09.2013 19:41

Здравейте мили приятели по съдба! Отчаяно имам нужда да си поговоря с някого. Накратко-на 35г. Съм с поставена диагноза отосклероза преди 12г. Имам и шум в ушите, намаление на слуха и последвала депресия. През всичките тези години изпитвах надежда,че нещата някак си ще се оправят, но не би. Диагнозата е поставена във Варна от д-р Лиляна Миткова, която откровено казано просто ме закопа, като нито отговори на въпросите ми, нито ми даде някаква надежда. Последва ходене при други лекари, но никой категорично не потвърди диагнозата ми. Накрая оставих нещата така...докато мога, до като чувам добре , като чат-пат пийвам и съдоразширяващи ;( Както и да е,да не ви отегчавам с драмите си, които вярвам и вие познавате. Четейки този форум взех решение да се оперирам, ако дай Боже ушите ми стават за операция :( Обадих се на професор Павлов в Първа Градска болница и ще бъда на преглед при него в средата на октомври. Толкова искам да може да се оперирам и да ми се коригира слуха, но изпитвам чудовищен страх от неуспех. Защото варненската прехвалена д-р Миткова хич не ми даде надежда,че отосклерозите по принцип има смисъл да се оперират :( В същност тя доста странно ми постави диагнозата-след като ми направи аудиограма и ме въртя един час на стола, заяви че не е наясно какво точно ми има, но точно в този момент я осени идеята да ме попита има ли в рода ми близки хора с увреден слух. В момента ,в който казах ДА и тя каза-ами ето,за съжаление имате отосклероза, при което ме заразпитва дали съм омъжена и дали се разбирам със съпругът ми,защото той ще трябвало да ме издържа:(((Какво да ви кажа-последваха чудовищни години за мен,в които се борих с предписаните от нея лекарства и с алтернативни методи. Преди година и половина ми предписаха и антидепресанти,благодарение на които се позакрепих и събрах смелост да отида в София,да видим там какво ще ми кажат. Как мислите, дали след толкова години има шанс отново да чувам добре? Има ли тук хора,оперирани от професор Веселин Павлов и оперирани с лазер?
    от Mengele | 26.07.2013 05:12

До jozi111 и kristina_kkk Здравейте, Тефлоновите бутални протези са хубави. Те са изпитани и надежни, и все още се поставят. Протезите от титан са още по-хубави. Постепенно изместиха тефлоновите протези и сега по света най-често се поставят. Има различни видове титаниеви бутални протези, но най-разпространени и най-качествени са оригиналните на немската фирма Kurz. Има и още по-нови протези от сплавта нитинол. Те са скъпи и създават някои проблеми. Много подходящи са за по-неопитни хирурзи защото сами се фиксират, но можещите колеги използват само титаниеви. (Във форума това вече е коментирано - четете преди да питате!) Ако първо сте прочули, а после не - възможно е да има проблем с движението на протезата или тя да не е закрепена добре и да е паднала. Все пак ИСУЛ е УНИВЕРСИТЕТСКА болница и колегите се учат или провеждат клинични проучвания и експерименти. Консултирайте се пак, защото е възможно нещата да се коригират и пак да чувате, но вече трайно. Успех
    от Kristina Georgieva | 23.07.2013 13:06

Бих искала да попитам изминаха 6 месеца от операцията ми. В началото слухът ми беше силен и чувах добре. Но след време намаля и усещам как ухото ми е заглъхнало. Почти не чувам с него, усещам нещо като тапа. А с неоперираното ухо всичко е нормално. Чувам по - добре с него, а уж и то е болно защото имам двустранна отосклероза. Към jozi111, мен ме оперираха в ИСУЛ и ми сложиха титаниев имплант. Не знам дали въобще има тефлонови тук в БГ. Може би някой лекар ще ти отговори по - добре. Аз си го купих от ВМА.
    от Деница Добрева | 28.06.2013 08:47

Някой може ли да ми каже каква е разликата между титаниевите и тефлоновите импланти?Имам в предвид кои са по-надеждни?Останах с убеждението,че тук в Б-я слагат в повечето случаи титаниеви,но след последния преглед ми казаха ,че тефлоновите били по-безопастни???
    от Гери | 22.06.2013 14:32

Преди три години и половина ми беше направена операция от отосклероза на едното ухо / имам и на двете уши това заболяване/. След операцията слуха ми се подобри, но изпитвах силна болка от всякакъв шум. С течение на времето болката от шума намаля, но и слуха ми също намаля. Започнах често да получавам световъртежи, без това да е свързано с движение. Достатъчно е да погледна нагоре и получавам световъртеж. Какво трябва да направя? Дали е свързано това с операцията и трябва ли да ходя на профилактични прегледи след такава операция? :P
    от Митко | 12.06.2013 21:28

Здравейте, искам да споделя пресни впечатления от операцията на майка ми наскоро в ИСУЛ, която е с отосклероза от 30 год. (тогава - преди 30 год. й е направена стапедопластика пак в ИСУЛ). Операцията сега я направи проф. Ценев, сложи титаниева протеза, на 4-я ден махнаха превръзката и почистиха. Няколко дена вече майка ми е у дома, няма шумове, болки, пукане, само казва от време на време леки болки, но като си легне и си почине й минава. Чува доста добре и чисто. Дано да продължи така и да няма влошаване. Ще пиша след време пак.
    от Stanislav | 18.05.2013 17:42

Благодаря за отговорите!
    от генерал Франко | 18.05.2013 08:47

1. Може ли да се постави диагноза "отосклероза" въз основа на липса на рефлекс на muscle stapidarius, НЕ или трябва да се направят и други тестове, ДА може ли липсата на този рефлекс да се дължи на нещо друго? ДА 2. Колко бързо се развива отосклерозата, РАЗЛИЧНО и има ли вариант да не се стигне до сериозна загуба на слух, и никога да не се налага лечение? ДА Води ли отосклерозата задължително до пълна загуба на слух (пълна глухота), НЕ или се стига до момент, в който намалението на слуха спира (примерно на 50-60 годишна възраст)? ДА 3. Доколко трайна е стапедектомията, ЗАВИСИ колко често се случва загубата на слуха отново да прогресира 5-10 години след операцията (при прогресиране на заболяването в лабиринта)? РЯДКО Може ли да се счита, че операцията решава проблема завинаги? ЗАВИСИ 4. Може ли състоянието да се менажира само със слухов апарат, ДА и често ли се стига до момент, в който и слуховият апарат не върши работа? НЕ
    от Stanislav | 17.05.2013 22:19

Здравейте, Бях диагностициран с начална фаза на отосклероза (на 31 съм) въз основа на съвсем леко проводно нарушение на слуха вляво, + шум в лявото ухо и липса на рефлекс на muscle stapidarius при 2-те уши. Имам няколко въпроса и много бих се радвал ако някой може да ми отговори. Въпросите са: 1. Може ли да се постави диагноза "отосклероза" въз основа на липса на рефлекс на muscle stapidarius, или трябва да се направят и други тестове, може ли липсата на този рефлекс да се дължи на нещо друго? 2. Колко бързо се развива отосклерозата, и има ли вариант да не се стигне до сериозна загуба на слух, и никога да не се налага лечение? Води ли отосклерозата задължително до пълна загуба на слух (пълна глухота), или се стига до момент, в който намалението на слуха спира (примерно на 50-60 годишна възраст)? 3. Доколко трайна е стапедектомията, колко често се случва загубата на слуха отново да прогресира 5-10 години след операцията (при прогресиране на заболяването в лабиринта)? Може ли да се счита, че операцията решава проблема завинаги? 4. Може ли състоянието да се менажира само със слухов апарат, и често ли се стига до момент, в който и слуховият апарат не върши работа? Много благодаря!
    от viola | 17.05.2013 09:20

Здравеите на всицки от форума .Казвам се Виолаи преди 39 дни съм правена операция от отосклероза.Импланта които ми сложен е американси но не запомних как се кава.След сваляне на тампона слушах зеуците силно .От сваляне /15.04.2013/на тампона до Великден ухото много цесто заглаваше .След това не но се появи това - при преглаштане/ т.с. ядене пиене /пука исякаш има някаква гъста маса коята се движи и цувство за палнота.А наи притеснителното ми е це се пояжо някаква микрофония в гърлото и сякаш цувам гласа си и дишането на микрофон и това много ме стресира.Немога да спя от това це цувам дишането си силно вецер.Многови моля ако някои е имал сашия проблем нека го сподели,дали ще изцезне тази микрофония.Моля ви споделете.Благодаря ви предварително.
    от Mengele | 13.05.2013 05:31

До maria_kale и mariadacheeva Здравейте, Пукането на ухото в началото е обичайно явление. Периодичната промяна в слуха може да се дължи на разместване на веригата (протеза?), леко възпаление, алергична реакция. Задължително е да направите пак консултация. Има нещо странно в описанието на операцията - при стапедопластика не се поставя протеза, а възстановяването на слуховата верига става със собствени тъкани. Тази операция от години не се прави по света. Успех PS Вижте поста на колегата House от 27 февруари защото проблема е същия
    от Румен Заяков | 12.05.2013 19:54

Здравейте - имам отосклероза и на двете уши. Дясното беше оперирано преди 13 месеца. Започнах да чувам веднага след операцията. Имаше кънтене за 9-10 дни, но когато махнаха превързката (само един тампон в ухото, без шевове) изчезна. После около месец имаше пукане, което също изчезна. След тази операция сякаш заглъхна лявото ухо. То беше оперирано преди 7 седмици. За разлика от първото не прочух ведната, предполагам, че защото вече чувах с дясното. След махане на тампона (пак нямаше конци) чувах по-глухо от дясното, но за около две седмици се изравниха. Сега чувам еднакво и с двете. И в лявото имах "пукане" около две седмици. Дано това описание да е от полза.
    от maria_kale | 11.05.2013 09:44

Здравеите преди около месец съм оперирана от отосклероза на епикризата пише стапедопластика но протезта не я пише кава е.След като ми свалиха тампона 4ужах звуците около мен доста илно но след няколко дни ухот ми запо4на да загва имам 4увството 4е в ухото имам някаква гъста те4ност която променя слуха ми и ухото ми постоянно пука при преглъштане .И така е постоянно заглъхне и след време пак се отпуши.Много сам притеснена и затова моля ако някои е имал такав проблем след операцията моля нека ми отговори ще ви бада много благодарна.
    от maria_kale | 11.05.2013 08:47

Zdravete iskam da popitam kak proticha sled operacionniq period ot operaciq na otoskleroza.Molq vi ako ima nqkoi ne ka obqsni sled svalqne na tampona kak chuva zvucite sluchva li se da vi zaglahne uhoto i imate li nqkakvo pukane v uhoto pri preglashtane i kolko vreme se adaptira uhoto .
    от nariada dcheeva | 10.05.2013 23:34

Kazcpvam se Mariq i sa oprerina ot otoskleroza predi mesec.Sled kat mi mahnaha tampona chuvah govora i zvucte dosta silno.Pishe v epekrizata stpedoplastika/impanta ne go zapomih kak swe kazva/oOpetorana sam predi mesec.parvite tri chtiri dni slasovete i zvucite gi chuvah dosta silni.No sled tova uhoto mi zaglana.Ima edno pukane v uhoto chuvstvah go kato neshto gasto i mi se struva che to mi promenq sluha.na nqkolko pati sksled tova uhoto se opravq no za malko i pak zaglahva.Kato otglahne uhoto i chak ne sme da qm ili piq voda zashtoto tovapukane v uhoto pri vsqko preglashtane mi promenq sluha i yhoto pak zahlahva.iskam da kaja i kato e otglanalo uhoto i chuvam dosta silno i govor i koli i dr. i govora mi e sqkash govorq v garloto na mikrofon .nolmalno li. Molq nqkoi koito e minal posashiq pat da mi otgovori.Molq vi!
    от HouseMD | 20.04.2013 21:28

Здравейте, Officiers (Link е много симпатичен човек. Идвал е в Б-я преди десетина години. Беше шеф на к-ката в Антверпен - дали още е не се знае, защото е възрастен. Не знам с какви протези работи, но не е важно, защото със сигурност са добри. В момента при него работи един поляк, д-р Заровски и той оперира от негово име - нали знаете как е рисувал Рембранд (Link. Все пак, ако се свържете с Officiers, настоявайте да Ви гарантира, че лично той ще ви оперира. А Вие защо точно искате Officiers да Ви оперира. При отосклероза резултатите в цял свят за добрите хирурзи са напълно еднакви - почти винаги проблемите са от страна на организма на пациента, а процента на аномалии сред европейците е еднакъв. Това каква е протезата или с какво се оперира са оправдания на несръчните. Поразпитайте - мисля, че има кой да Ви оперира в България и да прочуете. Пишете на хора от форумите и говорете с тях лично. Вероятно никой няма да ви откаже информация. Щом имате излишък, няма лошо да се оперирате в Белгия или другаде - не е хубаво обаче да споменавате кой Ви праща, защото го злепоставяте. Всички знаят, че някои колеги след като са ходили по света са се научили и оперират тук, а по-смотаните взимат комисионна (или от пациента или от чуждестранния колега или и от двамата) за "насочен" пациент. Успех.
    от Деница Добрева | 18.04.2013 01:10

Здравейте,много ще съм благодарна на някой от лекарите тук ако ми даде малко повече информация за Проф. Erwin Offeciers,клиниката му е в Белгия.С какви протези работи,какви са методите му и като цяло каква е процедурата за операция в чужбина.Този лекар ни беше препоръчан (при поставена диагноза отосклероза) от Д-р Пазарджиклиев от Пловдив.
    от Митко | 13.03.2013 09:53

Здравейте , Относно колко често този доктор слага протези не знам, но е един от най-известните в тази област в София (нарочно не пиша името му - професор е). Обадих му се днес и каза, че е имал вече протези, а преди няколко месеца ни е казал сами да си купим понеже той нямал, а и не бяхме уточнили дата за операцията. Както и да е, сега всичко е ок, протезата ще ни струва 400 лв. и се надявам всичко да мине добре и майка отново да чува нормално. П.П. Какъв е проблема с протезите на Медтроник ? Не съм чувал за такова нещо, знам, че има скандал с фирам ПСД Комерс, която са я разследвали за огромни далавери със замесени лекари от няколко болници, където продавали мед. консумативи на пациенти с 10-20 кратна надценка.
    от Невена Тошева | 13.03.2013 08:52

Колко ли често този доктор слага протези, след като за проблемите с Medtronic се знае повече от година? Намери си някой който често слага протези и си ги намира сам. Аз съм имала подобни проблеми с ортопедични протези на Medtronic. Малко късно разбрах, че .... Абе не си купувай протеза! Не е това начина. Питай доктора колко общо иска.
    от Митко | 12.03.2013 17:49

Здравейте, предстои скоро операция на майка ми, ще й поставят протеза на стремето. Доктора ни насочи да си купим протезата от фирма ПСД Комерс, която се оказа, че поради някакви далавери открити преди година вече не се занимава със доставка на медицински протези. Някой има ли идея от къде може да се поръча такава протеза - на фирмата Medtronic, Big Easy Piston се казва. Звънях къде ли не, не мога да я открия протезата. Тези, които са претърпели подобна операция от къде си набавят протезите. Успех на всички! Благодаря предварително
    от HouseMD | 27.02.2013 12:13

Здравейте, Нека не коментираме всеизвестните слабости на колегите, а възникналите проблеми. Ако има периодично влошаване на слуха, възможно е да се дължи на няколко фактора. Най-често това е прекалена подвижност на протезата. Тя ту застава правилно и добре предава звука, ту се измества и започва да работи лошо. В случай, че тъпанчевата мембрана не е зарастнала в нормална позиция, което става при прекомерно премахване на кост или голям груб разрез също може периодично да има лошо предаване на звука. След операция може да има и секрет, който се движи и променя слуха, като до 2-3 седмици това се преустановява. Периодичната промяна в субективния слух може да се провери чрез аудиометрия.
    от Kristina Georgieva | 27.02.2013 10:51

MinMel - извинявам се, не знам точно какъв ти е проблемът. И личното отношение към някои лица, но може да го споделиш на лично съобщение. Видях, че доста хора са писали за и след операцията, и реших и аз да се допитам. А това, което си написала не ми се струва особено правилно
    от MinMel | 27.02.2013 08:12

Всекидневната употреба на алкохол води до: - нарушаване на финните движения - напр. неточна работа с малки предмети (напр. малки протези); - личностни промени, които при някои индивиди се изразяват в лигаво или прекалено "внимателно" отношение; - често забравяне, като напр. да предупредиш пациент да не си пръска със спрей в оперираното ухо или да бърка с клечка в него. Случайна е всяка прилика с лица и факти от действителността.
    от Kristina Georgieva | 26.02.2013 11:19

Здравейте, на мен ми беше направена същата операция с титаниев имплант. Оперирано ми е едното ухо. Направиха ми операцията в ИСУЛ. Наистина много добро отношение на самия хирург, много внимателен - д-р Стоянов. От операцията изминаха три седмици. Всичко беше наред, слуха ми се подобри. Но преди два дни ухото ми заглъхна. И така заглъхва, после се оправя. След това пак заглъхва. Бих искала да попитам дали някой има подобен проблем и това нормално ли е? Другият ми въпрос е - как почиствате оперираното ухо с клечки или спрейчета?
    от Mengele | 10.02.2013 06:06

Ще дам мнение по случая на verijnareakciq когато има аудиограма. За margarita krysteva: Вероятно са ви сложили от т.нар. SMART протези. Тук те са известни като "американските", защото колегите от САЩ силно ги рекламират. Аз лично нямам опит - стягат се сами, но понякога сами се откачат и дразнят лигавицата на средното ухо. Въпреки, че са значително по-скъпи от титановите се използват, защото изискват по-малък опит. Когато идват гости от Европа, слагат или тефлонови, или титанови. Учудвам се, че в бедна България слагате "американчета", а не доказани в практиката неща. Добре е без много да се бавите, да проверите слуха си. Ако проблемът е от страна на протезата, възможно е постепенно (или бързо!) необратимо да се влоши работата на вътрешното ухо и да го загубите. Консултирал съм пациенти (аз лично не оперирам), които и при добре работеща протеза след операция имат световъртеж. Такива уши не трябва да се оперират.
    от margarita krysteva | 09.02.2013 10:54

Оперирана съм преди два месеца от отосклероза.Имам слухова протеза,както ми казаха на контролния преглед,не е титаниева,американска но не мога да кажа марката-започвапе с "грей.......". Въпроса ми е -може ли да ми кажете каква е марката на този модел протези и доколко са ефективни.Два месеца след операцията не чувам колкото очаквах, пък и продължават оплакванията ми от замайване, локално главоболие и напрежение в главата. Консултирах се и с невролог, но и с терапията от бетасерк и нерголин имам оплакванията.
    от verijnareakciq | 06.02.2013 14:02

Много Ви благодаря, доктор Хаус, за така бързия и подробен отговор! Ще отидем на аудиограма и пак ще пиша, живот и здраве!
    от HouseMD | 05.02.2013 16:13

Здравейте, Заболяването отосклероза понякога лабиринтизира и дори след успешна операция слуха може след години да се влоши. Понякога и след временно успешна, но "недобре проведена" интервенция слуха може пак да се влоши. И при "идеална" операция, но при възникване на проблеми или индивидуални особености на пациента слуха може да не се подобри. Никога не може да се постигне 100% успех. Все пак, операцията за отосклероза е изключително ефективна (над 90% в ръцете на опитен хирург), а проблемите които се обсъждат в този форум са основно при усложнения и пациентите излишно се плашат. Ако човек попадне на добър лекар вероятността за усложнения е минимална, а повечето са временни или поправими. В конкретния случай, трябва да се направи изследване на слуха, аудиограма. Така най-бързо ще се разбере къде е проблема. Ако заболяването е лабиринтизирало повторна операция няма да подобри слуха. Може да има разместване на протезата или срастване - това оперативно може да се коригира. В ИСУЛ често не се поставя протеза, а се прави стапедопластика. Операцията първоначално не се различава от тази с протеза, но след няколко години конструкцията се "скъсява" и слуха спада. Поставянето на протеза може да възстанови слуха. Вероятно тази антична методика все още се ползва и в други клиники. Дори началното поставяне на протеза, но с неправилна техника, може да има за резултат само временно подобрение на слуха. Фактите, които колегата Менгеле коментира по отношение на разреза са напълно верни, но ефекта от лош разрез се проявява още през първата година. Проблема трябва да се търси другаде. С какъв разрез работи доц. Лолов не мога да кажа, вероятно ползва и двата. След пенсионирането на Жоро Едрев при който се учеше, Лолов остана единствения "школуван". Останалите момчета за съжаление са самоуци, с временни резултати и големи претенции. Менгеле, ще се радвам, ако драснеш някой ред. verijnareakciq, направете аудиограма и пак пишете.
    от verijnareakciq | 05.02.2013 09:00

Здравейте, Приятелят ми се оперира преди три години от отосклероза, операцията мина успешно, чуваше чудесно, но ето че сега - няколко години след нея - започва да се оплаква, че отново не чува. Изчитайки темата много ме заинтригува мнението на Mengele. Моите искрени уважения към него и колегите му, които четат и пишат тук!
    Oтговор: "Съществено значение има и разреза - при добра работа върху stapes-a почти всички пациенти започват да чуват скоро след операцията. Ако разреза е голям, има тампони и по-голяма болезненост. Това е временно. Лошото е, че при някои пациенти големия разрез по-късно става причина за сраствания, изместване на мембраната и повторно влошаване на слуха след няколко години. Когато разреза е дълбоко в канала на ухото, операцията е значително по-трудна за хирурга (и сравнително по-скъпа), но при добра работа опасността от сраствания е нищожна и болка след операцията няма или е минимална. Подобрението на слуха е по-голямо и по-трайно. Големината на разреза може да разберете, като се погледне ухото. Ако не се вижда никакъв разрез (може да се вижда малко кръв или тампонче в канала), значи е работено с "дълбок" разрез. Така най-често правят французите и американците (ако са опитни!) и резултата е наистина траен. По тази схема работеше Жоро Едрев. Някои немски хирурзи също са възприели този по-съвременен подход. Германците и австрийците предпочитат голям разрез (вижда се 1-2 cm разрез в предната част на ушната мида), а някои дори правят "огромен" разрез (2-4 cm зад ухото). В опитни ръце първоначално резултата пак е добър (въпреки малко по-голяма болка и кървене), но често след няколко години слуха може (не е задължително) да спадне пак поради деформация на мембраната и сраствания. По тази начин работеше проф. Георги Георгиев."
    Ще съм ви много благодарна, ако ми отговорите на тези няколко въпоса: Разрезът на приятелят ми е от 1-2 см в предната част на ушната мида, ако иде реч за срастване, то какво следва да се направи в този случай? Доктор Лолов по кой от двата метода оперира - с "дълбок" разрез ли? Кои други наши специалисти работят по метода на проф. Едрев? Срастването въпрос на организъм ли е или на разрез? Истина ли е, че операциите от отосклероза най-често са с временен ефект? Има ли момент, след който е късно за такава операция? Предварително ви благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.01.2013 17:55

Моля, пишете на кирилица!
    от Amigo0o | 14.01.2013 11:57

pri men sa operirani i dvete u6i. i s dvete 4uvam normalno. imala sum tuptene i predi i sled operaciite i vjarvam 4e ne e ot tqah. lekar mi kaza 4e vseki ima tuptene i brum4ene koeto e ot sudovete v uhoto no njakoi go 4uvat a drugi ne. ne znam dali pri teb e su6toto no sled kato 4uvash ne mu obru6taj vnimani. ako trqbva si operirai i drugoto uho i vurvi napred
    от Elena Vangelova | 13.01.2013 14:23

Zdraveite i ot men! Predi tri meseca mi be6e operaziqta na lqvoto uho. Pro4uh koeto e strahotno, no ot dva dni uhoto mi vze da tupti. Tupti spira i sled malko otnovo po4va da tupti. Na nqkoi slu4valoli mu se e podobno ne6to.Blagodarq predvaritelno:)
    от stamat | 27.11.2012 10:17

Здравейте,мъжа ми се оперира на 23.11 и след операцията слухът му се подобри за 2 дена и след това пак му заглъхна ухото,нормално ли е това?След като му махнат тампоните от ухото,дали пак ще може да чува?Ако има някой,на който да му се е случило по същия начин моля да пише! :)
    от daniela | 02.11.2012 21:18

Здравейте, След 12години проблем със слуха мъжът и реши да предприеме по дръстични мерки за проблема си - отосклероза на дясно ухо. С годините сме ходили на прегледи при всички "светила" в областта- проф. Едрев, проф.Ценев и проф.Георгиев и един куп други лекари като основно му се казваше, че е необходима операция. Т.к. слухът му не беше толкова намален и съответно страхът е голям, минаха доста години, но всяка една настинка даваше отражение върху слуха, докато един ден не се влоши доста плюс шум.И така от форуми и инфо в интернет стигнахме до кабинета на доц.Лолов, а от съвсем скоро и професор. Доста задълбочено го изследва, даде подробна информация за рисковете и резултатите като статистика- вдъхна ни доверие. В момента сме в Стара Загора 5ч след операцията. От разговора след операцията с професора ме увери, че е минала успешно. С титанова протеза /300лв/. Операцията продължи около 2ч., но по-мълителното при нас е излизането от упойката. Има гадене, повръщане и много силен световъртеж. От това, което съм чела и от докторите разбирам, че е временно и отшмява като силно се надявам утре вече да е по-добре. Към момента има и кънтене в ухото, когато говори, за което професора казва че е добър знак - има резонанс. За сега това е! Ще пиша за резултата!

Напиши отговор
392 намерени, страница 3 от общо 8