Очи, уши, нос и гърло | Спукано тъпанче

Напиши отговор
  • RE: Спукано тъпанче
    от Марче | 14.03.2020 12:49

Да добавя,че проф.Цветков ме оперира.Ходя на консултаций но не казва нищо конкретно.Притеснява ме дали ще се възстановя.
  • RE: Спукано тъпанче
    от Марче | 14.03.2020 12:44

Здравейте,преди 3месеца ми оперираха голяма перфорация на тъпанчето.Все още не чувам добре и ехото ми издиша.Някой да знае нещо по темата?
  • Re: Спукано тъпанче
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.07.2018 18:36

Ако УНГ лекар ви ги е предписал вероятно е преценил че няма проблем. Аз също не виждам такъв
    от estella | 17.07.2018 09:02

Здравейте, тъй като има проблем със сайта и не мога да пусна нова тема ще задам въпроса си тук. Имам перфорация на тъпанчето и като част от лечението ми предписаха капки за уши Гентазон (3 х 3 капки в болното ухо). В листовката обаче прочетох, че капките не трябва да се ползват при наличие на перфорация. Безопасно ли е да ги ползвам?
    от betigm | 20.03.2018 22:34

Аз от скоро съм с изкуствено тъпанче. След операция на полипи в ухото ми го отстрани Проф. Едрев. Отстранено ми е и чукчето. На никого не пожелавам болките, които изтърпях.
    от | 20.07.2015 03:18

вземи си някаква таква домашна сауна Link така няма да те боли тъпанчето, ако толкова държиш на сауните :D
    от Доц. д-р Цончев, дм | 19.08.2014 20:31

Моля, пишете на кирилица!
    от alki | 18.08.2014 21:46

zdr te imam v4pros operirah se ot uhoto 15 ti den ne cuvam i mi se v4rti sviat owte normalno li e?
    от Antonio | 19.02.2014 12:02

Здравейте, мисля че мога да ви дам няколко полезни съвета, в 70% от перфорациите на тъпанчевата мембрана зарастват сами, но и трябва да попаднете да добър лекар който да ви дава правилни насоки за опазването му от бактерии. Тъпанчето е слабо кръвоснабдено ако имате перфорация е необходимо да се спре тютюнопушенето, трябва да се спортува за да засилите кръвният поток, яжте зърнени храни съдържащи витамин B : киноа, черен царски ориз и тн. Дъвчете дъвка. Не допускайте навлизатето на вода в ушният канал, не ходете на сауна и солариум, резките промени на температурата щокират вестиболарният апарат. Доктор който мога да ви препоръчам: Доктор Генова от Св. Марина. Много ни помогна. А имаше и оплакване от пукане в ухото. Пукане или джвакане докато дъвчите без да сте имали перфорация на тъпанчето се получава при запушване на (Евстахиевата тръба) което се случва често при настинка. При запушване на Евстахиевата тръба ушният секрет няма къде да се отича и в ухото се събират течности. Консултация в лекар е задължителна. Ако доктора ви наката да надувате балони го направете много хора не го правят като си мислят че докторо не знае как прави, ако ви накара да приемате антиалергични лекарства като ЕРИУС (АБСОРБИРА ТЕЧНОСТИТЕ ОТ УХОТО) и да надувате балони го направете. Успех
    от BaJI | 11.06.2013 22:56

Здравейте, Удачно ли е да се играе баскетбол и да се прави секс 6 дена след мирингопластика? Предстои ми важен мач, а ми забраниха да играя, но бих искала да играя. Същото се отнася и за секса. Защо е забранен и колко време след операцията е хубаво да не се прави? Бих искала да правя.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 30.03.2013 18:45

Според мен е добре да настоявате професора ценев да ресши проблема, все пак той е работил върху това ухо...
  • Неуспешна операция на тъпанчева мембрана
    от Теодора | 29.03.2013 14:00

Здравейте,през лятото на 2011год. след тежка настинка тъпанчевата мембрана на дясното ми ухо се спука.След преглед в ИСУЛ ми назначиха антибиотици,капки за нос и ме успокоиха,че дупчицата е толкова малка,че сама ще се затвори...Уви,не само че не се затвори,но ухото посоянно течеше,пиех антибиотик след антибиотик,в ИСУЛ ми направиха парацетеза...през началото на 2012 год. проф. Ценев ме оперира с месна упойка( което си е дране на живо!!!!) ,месец след операцията ухото отново протече.Доктори в ИСУЛ ме посъветваха да пазя ухото от вода и т.н. и септември месец да го оперират отново,но когато отидох проф. Ценев отказа да ме оперира под предтекст ,че тъпанчето се е затворило:))))))))))) Дали професорът реши,че не му се занимава да си поправя грешката или е друго не знам,но вече сме 2013 год,.вчера доктор Райнов прегледа ухото каза,че почти няма тъпанче..не знам какво да правя? Пазя го от вода,свикнах с намаления слух,понякога е добро оправдание,но се притеснявам ако не го оперирам какви ще са последиците ,а АКО СЕ ОПЕРИРАМ,НА КОГО БИХ МОГЛА ДА СЕ ДОВЕРЯ вече?И доц. Лолов след преглед ми каза,че не ми дава голям процент за успех,защото не се знае състоянието на ухото.. Какво да правя?
    от Йосиф | 02.03.2013 19:01

Проблема разбрах защо е, но няма да споделя...Благодаря за НИЩО!
    от Йосиф | 27.02.2013 00:48

Здравейте, от няколко дни 3-5 дни ми пука дясното ухо, не знам защо и от какво. Не е подлагано под висок шум или удари, пука когато преглъщам и понякога когато не правя нищо. Прочетох цялата тема, но не знам какво да правя и на къде да се насоча. Виждам че тук в повечето случай се препоръчва УНГ, ако не спре в идните дни ще ида и там. Днес по обяд слагах и капки за уши "ОТИПАКС", но не помагат по никакъв начин. Досега никога не съм имал този проблем, затова не съм и запознат с този случай, виждам че повечето потребители се оплакват и изчитане на гной от ушите, което при мен го няма. Виждам също така че и темата е старичка, но силно се надявам да се прегледа и отговори по този случай.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 19.11.2012 18:33

Добре е да посетите отоневролог за този проблем. Мога да препоръчам такъв в София.
    от Милена Ангелова | 14.11.2012 16:16

Здравейте, Преди около 5-6 години след удар получих перфорация на тъпанчето.За съжаление разбрах това доста по-късно.Миналата година лекар УНГ ми каза,че тъпанчевата мембрана се е възстановила.Проблемът е,че откакто ми се е спукало тъпанчето имам непрестанно свистене в ухото.Лекарката ми каза,че вече е невъзможно да се излекува този шум.Трябвало било до няколко дни след спукването.Но все пак искам да чуя и друго мнение.Има ли някакъв вариант да се премахне този шум,защото е ужасно неприятно?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 12.04.2012 20:38

Вероятно е същия проблем, мога да препоръчам УНГ в София.
    от opssss | 11.04.2012 20:05

Здравейте и аз имам подобен проблем,значи имам проблем с евстахиевата тръба и ухото ми заглъхва повреме на настинка или грип,както и да е с антибиотици и нещтата се оправиат но сега след като се оправи и вече си чувам както трябва много често ухото ми препуква и триабва да подсмърча че да се оправи както триабва..,и това е доста често през деня и ме дразни много ако не го оправия и като го оправя като преглътна и то пак препука и пак и пак......и ме подлудява.какво да правя при такъв проблем?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.01.2011 06:48

Къде е това "ТУК"?
    от Mengele | 27.01.2011 05:16

Колегата Цончев е напълно прав! Независимо дали се касае за звукова травма, друг проблем от страна на вътрешното ухо или остър излив зад тъпанчето, бързата реакция е за предпочитане. Не знам как е сега в България, но тук всички си плащат или ходят по знахари.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 26.01.2011 23:46

Трябва да отидете на УНГ за да ви се направят някои проби, и да се изпише лечение. Аз на този форум не изписвам лечение.
    от g0shkata | 26.01.2011 22:36

В момента имам силен шум в лявото ухо..слуха ми е МИНИМАЛЕН ,някакси заглушено .Не усещам никаква болка.Но проблема е нопонусим.Ако има лек, моля да споделите .
    от Доц. д-р Цончев, дм | 26.01.2011 20:45

Не ми се вярва да е спукано тъпанчето - там симптоматиката е трудно да се сбърка. Вероятно сте си навлекли т.н. звукова травма.
    от g0shkata | 26.01.2011 12:27

Здравейте. Виждам проблема на мери123.И отговора на Хоус.Значи аз имам подобен проблем и вече се отчайвам.Незнам какво да правя.Проблема ми е следния,от 1-ви Януари се разболях,виросно заболяване,3 дни вдигах температура 40 градуса и с амп я свалях.Оправих се преди 2 седмици от болестта.Но 3 дни по - късно ми заглъхна ушето.Заглъхването ми продължи 3 дни.После се оправи за кратко..минаха 2- 3 дни бях добре със здравето и слуха.Но на 4тия ден се сабудих със силен шум в лявото ухо (предишния ден бях на диско..и нямах никакви проблеми с ухото) и не чувах нищо с него..в момента тече 4ти ден със силния шум в ухото а слуха ми е минимален.Има ли вероятност да е спукано тъпънчето ..или е възпаление от виростното заболяване.Ако знаеете решение на проблема ми , моля пишете.Не мога да отида на лекар,зашото ми забавят заплатата а нямам осигyрвки. Благодаря ви предварително.
    от HouseMD | 29.12.2010 15:23

Здравейте meri123, Дали тъпанчето е спукано или не само частично определя състоянието на слуха. Има хора със задоволителен слух, които имат трайна перфорация на тъпанчето и такива с нарушение на слуха и съвсем нормално тъпанче. Само този, който ви е прегледал може да даде отговор на конкретния ви въпрос. Добре е да си изясните състоянието преди възникването на необратими промени. Поздрави, д-р Хаус
    от meri123 | 29.12.2010 08:58

Здравейте, виждам че пишете за своите проблеми и съм съпричастна с тях. Не знаех че и на мен ще се случи подобно нещо . От няколко месеца, само нощно време започна да ми пука едното ухо. Сещах се за него когато лягах да спя. През деня не ми пукаше. Не му обръщах внимание до момента в който не можах да спя от него и отидох при личната си лекарка. Като го видя, ми каза че ми било възпалено ухото. Изписа ми антибиотик но не мина. Изпрати ме на УНГ, а той ми каза че ухото ми е възпалено и съм имала намален слух(вследствие от настинка) че ако не ми минело от антибиотиците ще оглушея. Възможно ли е и на мен да ми е спукано тъпанчето, и не може ли нещо да се направи че да не остана глуха с едното ухо? Не го попитах защото бях като попарена от думите му.Благодаря на всички и им пожелавам да оздравяват бързо.
    от djeims | 30.08.2010 14:42

Dnes bjah na kontrolen pregled. Plastikata e stanala, uhoto ne teche, chuvam.... zdrav sum hora.
    от Mengele | 19.08.2010 04:30

Учудвам се, че в България още се използват подобни архаични материали. Принципно като лепенка може да се употреби всичко мембраноподобно. Самото зарастване става от собствени тъкани и в последствие външната мембрана (не тъпанчето :-) ) се отделя и пада. Колко добре е зарастнала перфорацията е силно субективна преценка - отидете при някои специалист, който се занимава с уши (не при всеки УНГ) и той ще ви каже.
    от saso | 18.08.2010 13:00

Здравейте, преди малко повече от година получих перфорация (2мм) на тъпънчевата мембрана вследствие от шамар, подложих се на операция(мембранопластика) която за мое учудване бе направена с ципа от варено яйце. След операцията проблеми не сам имал и до сега, къпя се без да си пазя ухото чувам си нормално. Въпросът ми е, надеждна ли е ципата от яйце и практикуват ли по този начин други хирурзи. Питам, понеже тренирах плуване активно, преди да се случи това и ми се иска да продължа.Откакто се случи това не сам се потапял под вода и се притеснявам да го направя.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 13.07.2010 14:43

Моля, пишете на кирилица!!
    от djeims | 13.07.2010 13:24

Operacijata beshe predi mesec. S pulna upoika. Njamam bolki i uhoto ne teche. Plastikata "pochti e stanala". Oshte hodja periodichno na prevruzki, no do edna-dwe sedmici vsichko shte e prikljuchilo. Shte moga da hodja na more i da ne pazja uhoto ot voda. Shte pisha pak.
    от HouseMD | 06.05.2010 16:49

Здравейте djeims, Благодаря за писмото. Решението ви да се оперирате при доц. Л. е разумно. Изчакването ухото отново да се възпали, преди да се пристъпи към лечение е голяма грешка, която много пациенти правят. Предполагам, че всички във форума ще се интересуват от резултата, поради което публикувам и отговора си до вас тук! Пишете пак, д-р Хаус
    от Mengele | 03.05.2010 04:21

До djeims. Както ви е писал колегата House, човек може да си ходи и с трайна перфорация на тъпанчето, но това никак не е разумно. Операцията е по-успешна, когато ухото не е инфектирано, а човекът - млад. Важно е да попаднете на свестен хирург, защото знам, че мнозина правят тази операция, но малцина са тези, в чиито ръце е успешна. Преди доста години с добри резултати се славеха Богданов, Ценев и Едрев. Питайте House, кой в България сега е добър.
    от MARINELA M | 02.05.2010 19:27

да добавя на госпожицата дето са и правили с местна упойка и я заболяло но доколкото знам лекарите питат как желае пациента с местна или пълна а ако вашия лекар не го е направил значи не сте улучили на доктор защото моя все вика да пълната упойка не е много хубава но е за предпочитане защото при местната от болка мърдаш ими друго и това пречи и на лекаря който може да направи бела и на нас пациентите достатъчно ни е стреса пък и навремето хората вадили зъби без упойки и други процедури и за тях е било страшно а защо ние да не се възползваме от технологиите които са малко по напред от навремето и в крайна сметка си плащаме и здравни осигуровки и др
    от MARINELA M | 02.05.2010 19:20

Аз също съм със спукано тъпанче но незнам откога никога не съм имала проблеми с ушите тука наскоро мезаболя леко но поотмина но се наложи по други причини да посетя отоневролог и там при изследването излезе че малко не дочувам но много леко иначе поне аз не усещам че не чувам и дори се учудих казах си аз нямам проблеми с чуването и така да не става дълго набързо ме пратиха на унг и там ми видяха че и аз видях от камерата пред мен и двете ми тъпанчета са спукани доктора категорично ми каза че няма смисъл да ми изписва антибиотик че няма да ми помогне много докато го пиеиш каза ще се чувстваш добре но като го спреш пак ще е същото и затова каза не може постоянно на антибиотици и после стомашни проблеми и т. и единственото което ми обясни чи ни трябваа капка вода да влиза в ушите ми като се къпя като отивам на плаж или басейн и др. места и дори при силен вятър или зимата да си слагам памук напоен в олио или вазелин и ако дойде ден и почне леко дори да тече веднага да отида и да ми направят операция че е много опасно ако навлезе във вътрешното ухо и познавам много хора с операция тя не е толкова сложна е все пак има си рискови нали както се вика под нож ще минеш но тези които познавам оперирани са много добре и доори съжаляват че са чакали доста време.ние все пак колкото и да ни е страх трябва да се замислим в едно сега правят толкова сложни операции като за сърцето и др че и чак слагат други органи в тялото абе много сложни а ние сме като цветя и за нас може да е стес и страх но за тях е нещо обикновенно и леснА от мене пожелавам на всички да оздравеете по какъвто и начин да е дали с лекарства или с операция а за операцията недейте чакайте докрай за да имате време да се поинтересувате за добър специалист а не да стигнете до спешното и който лекар улучите защото има и специалисти но има и недотам добри лекари сами си решавате кое е най добро за вас за да сте добре ее извинете ме пак стана дълго
    от djeims | 02.05.2010 18:14

Sega uhoto mi ne teche. Ako go pazjia ot infekcii nalaga li se da go operiram?
    от HouseMD | 27.04.2010 05:05

Уважаеми Djeims, Биологичната роля на тъпанчето е да задържа инфекциите от навлизане към средното ухо. Когато в тъпанчето има отвор, периодично или трайно, средното ухо "протича". Процеса постепенно уврежда и вътрешното ухо и СЛУХА СПАДА ТРАЙНО И НЕОБРАТИМО. Ако доцент Лолов е преценил, че ухото е подходящо за операция, не се чуди. Той е човека, който най-добре може да свърши работата. С пожелания за успех, д-р Хаус
    от djeims | 25.04.2010 15:42

moeto tupunche e spukano ot dete; pochti vsjaka prolet teche; malko mi e spadnal sluha, no uhoto vse pak chuva; hodih pri lolov i toj predlodji da go operiram predi pak da e proteklo; daite suvet
    от Chikipaf | 20.02.2009 17:16

отностно спуканото тъпанче...днес ме изписаха и бях на антибиотици и след няколко дена (5) ме оперираха.Бях под местна опойка лидокаин ама нещо много ме боля като ми правиха операцията и аз не знам защо,много ядосах доктора понеже от болката постоянно трепвах и му пречих доста.И на мен ми е притъпен слуха с лявото ухо ама май имам някви памуци марли или подобно в ухото, защото така го усещам и ми казаха,че имат да се махат някви работи.Надявам се всичко да е минало ок и повече да не ми бият шамари
    от borislav | 18.02.2009 13:52

po temata za spukano tapan4e.i az sam taka v sledstvie na prekarano virusno zabolqvane.be6e mi napravena operacia v isul.ako se podlagate na operacia izkaite da vi q napravqt pod ob6ta anestezia.moita diagnoza e-otitis media supurativa hronika.
    от Chikipaf | 10.02.2009 22:23

Хмм утре сутринта съм на доктор няма начин,ще видим какво ще каже УНГ-то,а какво представлява операцията може ли някой да ми обесни и какво става ако я подминеш?
    от zunio | 10.02.2009 18:55

Че ти е "спукано тъпанчето"няма съмнение.Необходимо е да посетиш специалист По УНГ-болести,за да се види колко е голяма перфорацията-ако е малка-може да се затвори и сама,но обикновенно след шамар не е малка,разкъсаните краища на мембраната се "загъват"навътре и е необходима операция
    от Chikipaf | 10.02.2009 10:41

Имам един въпрос отностно спукано тъпанче.Наскоро (преди 1 седмица) едно момче ми зашлеви много силен шамар,от който ушите ми глухнаха и ме болеше няколко дена.Открих,че когато запуша носа и се пробвам да издишам през него,т.е. увеличавам налягането през ухото ми излиза въздух... :shock:
    от zunio | 13.01.2009 17:07

Ако тъпанчето ви е "спукано"след травма и след това се е възпалило-няма страшно-лечението е антибиотик и антибиотични капки за уши,тъй като на възпален терен операция не може да се направи.Ако обаче първо е било възпалено и след това е "протекло"-положението е по сериозно-трябва да се направи рентгенова снимка,за да се види дали процеса е стигнал до коста и ако е така-оперативно лечение,за предпочитане в Университетска болница
    от biadji | 08.01.2009 17:30

zdr i az sam na tvoeto polojenie,na men tapan4eto mie spykano ot septemvri mesec i ot togava do sega mi te4e gnoi,kakvi li ne doktori smenix i lekarstva i neme opravqt,oprvqm se za den dva i pak po4va dami te4e gnoi,i neznam kakvo da pravq.edni mi kazvat operaciq dryg ne i neznam.
  • Спукано тъпанче
    от iliana_93 | 06.01.2009 22:38

Здравейте!След спукване на тъпанчето ми казаха,че ще се оправи само със взимане на антибиотик.Взимах антибиотик 5-6 дена и си мислих,че е заздравяло.Като отидох на преглед се оказа,че е почнало да гноясва и може да се стигне до мозъка.Ще ми правят операция и въпросът ми е какви проишествия може да има?

Напиши отговор