Болката | Болки в областа на гърдите, гърба и лявото рамо

Напиши отговор
  • Re: Болки в областа на гърдите, гърба и лявото рамо
    от д-р Цончев | 17.04.2018 21:16

Възможно е, много често невралгии с произход от гръбнака се интерпретират неправилно като сърдечна болка
    от Илко_т | 11.04.2018 00:55

Благодаря Ви за отговора, д-р. Цончев! Правено ми е ЕКГ и при болка. Няколко пъти (може би излишно, но в пристъп на паника) при болка (не повлияна от спрея) виках линейка. Правиха ми ЕКГ, на място вкъщи, в линейката, после и в болницата. Твърдят, че е добре. Забравих да спомена преди, че 2 дена носих и една машинка на мене, която ми мереше нещо постоянно. Холтер мисля, че се казва. Нищо лошо не им показа. Относно тази ехографскипомпена функция. За нея ли е ЕКГ-то при болка или по друг начин се изследва? А вчера отидох на трети физиотерапевт. Доста прехвален. Тук е момента да кажа, че по принцип от дете си ходя малко прегърбен. Та накара ме да легна по корем, пипна ми гръбнака, каза "Аха, ето го!", натисна ме силно, пита ме дали съм чул (не знам дали чух) и каза, че съм готов. Не знам въобразявам ли си, но като че ли режещата болка при движение като че ли я няма или не мога да я преповторя. Според него трябва да ме боли още няколко дена и след това ще изчезне от само себе си. Доколкото рабрах - разместен прешлен според него. Дори да приемем, че е така, това може ли да обясни останалите симтоми - замаяност, болка (по-скоро стягане като при силно притеснение) в корема? Благодаря предварително!
    от д-р Цончев | 10.04.2018 20:32

Трябва да се проследи проходимостта на стента. Трябва да се оцени ехографскипомпената функция, трябва да се направи ЕКГ когато е налице болка. Това може да отговори на въпроса дали въпреки стентирането има някакъв проблем - исхемия, миокардна дисфункция и др.
  • Болки в областа на гърдите, гърба и лявото рамо
    от Илко_т | 09.04.2018 05:32

Здравейте! Казвам се Никола и съм на 43 год. Преди около година и нещо започнах да усещам болка в лявата част на гърдите. Болката беше рязка, моментна и остра и се проявяваше само при движение. Отдадох го на някакво разтягане или подобно, тъй като за първи път от години ми се наложи да свърша малко повече физическа работа - вдигане на по-тежко на кратко. С месеците болката започна да се пренася и към гърба. Не и обърнах много внимание. По едно време се появи и изтръпване или по-скоро тежест и чувство на стягане в лявата ръка. И така до юни 2017 когато получих инфаркт. Сложиха ми един стент и от тогава съм преминал два стрес теста (последния с ултра звук преди и след теста) и всички изследвания говорят, че сърцето ми е добре и не е източник на болката. Оправих си малко диетата, свалих рязко и лошия холестерол - от 3.5 на 1.8 в момента. Но болката си остава. Появява се внезапно и е на периоди. Няколко седмици съм добре, няколко седмици боли повече. Болката пак е рязка и я свързвам с движение или положение на тялото. Например появява се почти винаги когато се въртя в леглото. Чувствам я някъде вътре около или малко над сърцето, отзад на гърба на същото нищо, под мишниците. От време на време чувството на тежест/изтръпналост в ръката се усилва и не се влияе от нищо - нито от положение, нито от болкоуспокояващи. Обикновено когато двете болки са там мога да получа и малка, тъпа болка в областта на сърцето. Понякога се влияе от спрея за Ангина (глицерин се води мисля на български), понякога не. Обикновено в такива случай ме заболява и корема и чувствам голяма нужда, доста често фалшива. Много често дори и след малко ходене или при продължително стоене прав се появява една постепенно усилваща се болка в средната до горна част на гърба. След сядане/лягане бавно минава. Не я свързвам с никаква друга физическа дейност. Покрай всичките тези болежки, може би и заради лекарствата като цяло се чувствам доста уморен през цялото време, никаква енергия. От време на време чувствам лека замаяност и особено като съм прав на моменти имам чувството, че ще падна или залитна на някъде. Също така понякога имам лека изтръпналост на шията, лицето. На моменти се усещам, че съм и доста разконцентриран. След инфаркта взимам и доста лекарства: аспирин, бета блокър (Metoprolol Succinate), разредител на кръвта (Blood thinner - Ticagrelor), едно друго за сваляне на холестерола (Atorvastatin). Кръвното ми е сравнително стабилно - около 100-110/50-60 независимо седнал, прав, легнал. Пулс около 70. Тропонина ми остана малко по-висок след инфаркта. В момента е от няколко месеца стабилно на ниво 71 ng/L при норма < 47 ng/L. За сравнение при инфаркта ми беше около 18 000 ng/L, та не знам дали и за това трябва да се притеснявам :) Извинявам се за имената на английски, но съм в чужбина. В БГ си бях здрав като бик :) Вече ходих и на два физиотерапевта, които не могат да ми помогнат нито с упражнения, нито с масажи, акупунктура и някаква машини дето май ток ми пускаха. Даже от една така след един сеанс цялата болка се усили и два часа не ме пусна. Не знам дали не е и добър знак това, но като цяло нямаше ефект и го спрях. Та, така... С две думи какво ми е :) Благодаря предварително!

Напиши отговор