Болката | Фибромиалгия

Напиши отговор
  • RE: Фибромиалгия
    от Гита | 22.11.2019 05:27

Здравейте приятели! От скоро предполагам, че имам фибромиалгия, започна се с чувството за студ в гърба а по-късно и в цялото тяло. Болката ми е около гръдната кост, но се простира до подмишниците, гърба, плешките и тазобедрените стави. Посетих кардиолог, ревматолог, ендокринолог, накрая невролог. Без да уточнява диагнозата и само от оплакванията ми докторът предписа антидепресанти Аритави по 1 сутрин, Етодин SR 1 табл.сутрин и Линефор 1 таблетка вечер. Болките спряха за една седмица, но след това отново се появиха около гръдната кост. Забелязвам че когато се разхождам болките намаляват, но вечерта след 18.30 започват да се засилват, дори става мъчително да мръдна за да се обърна. Мисля че трябва да се спазва някаква диета, да се правят медитации и леки упражнения, без напрежение. Поздрав!
  • Re: Фибромиалгия
    от Жулиета | 19.07.2018 21:58

Julieta jekova e Фейсбука ми моля който има фибромиалгия нека ми пише там ...много бих се радвала да говоря с хора с тази отвратителна болест....
    от Жулиета | 29.05.2018 23:17

Здравейте утре съм при друг лекар невролог за да потвърди диагнозата ми фибромиалгия....4години изпитвам толкова страшни болки че незнам колко още ще издържа и тялом и духом.Много бих искала да си пиша с хора с тази диагноза ,за да разбера как са и как се лекуват .julieta jekova е Фейсбука ми моля ви пишете ми там.....на профилната снимка е лицето ми и съм от Димитровград но живея в Гърция....
    от Жулиета | 05.04.2018 22:14

Здравейте на мен ми поставиха диагноза фибриомиалгия преди 2дена .много искам да се запозная и говоря с хора като мен....ще се радвам ако някой от вас ми пише....интересно ми е колко хора в България имат фибромиалгия? Аз за първи път я чух преди 2 дена и ровя и търся в нета да науча повече за болестта... :P
    от Мария | 21.05.2016 18:48

И аз съм диагностицирана чак сега с тази болест.От 10 години ходя по всякакви лекари.Пила съм антидепресантът Сероксат имах голямо облекчение.Йогата е определено много важна и аз практикувам но ми е много трудно да издържам на работа от болките.Установих че витамин Б комплекс и Л Карнитин също ми помагат.Не трябва да се отчайваме.За съжаление наскоро ми остановиха и преддиабет. което също ме тормози.Но не съм се спряла ходя на работа гледам и детенце.Който иска да споделим мъката неками стане приятел в фейсбук.МарияХристова или да ми пише на marija.hristova@abv.bg.
    от Калин Желев | 07.02.2015 10:46

Здравейте! Имам фибромиалгия от много много време. Разбрах, че без йога не се живее. Съвета ми е да правите ежедневно йога упражнения. Купете си диск "Кундалини йога-универсална програма" много ще ви помогне. Правете го ежедневно. Друго нещо, което винаги ще ви даде ефект и ще премахне умората и до голяма степен ще тушира болката е гъбата Рейши. Предлага се в магазини ZOYA за 15лв 60гр стига за 1 месец с нормалните дози, но аз вземам малко повече. Идеална е за подобряване начина на живот. Не е токсична! Няма вредни ефекти. И най-важното ... много ми помага. Аз иначе не мога да стоя изправен 5минути. А с неяя се чувствам пак нормален човек. Прави ме по-свеж....
    от Irina | 17.04.2013 13:32

Здравейте! Бях около 10-11 годишна, когато стъпах на криво и си контузих левия глезен. Майка ми не ме заведе на лекар, а на чикракчия, който незнам какво немества, но до ден днешен кракът си ме боли. Имам по-голям обем на движения, отколкото в десния, и го усещам по-хлабав и нестабилен. От 10 години страдам от болки в ставите. Болката започна от лявото коляно, премина към лявото рамо, дясното рамо и дясното коляно. По-рядко се появява болка в тазобедрените стави, лактите и китките. Понякога имам чувството, че раменете ми си ходят както си искат и се поразместват. Имам периоди на ремисия, но никога във всички стави. През 2006г. работих в магазин за 1 лев и получавахме стока вечерта. На другия ден се появи болка в ставата на десния среден пръст, където се захваща за дланта, като пръста ми започна след време да оттича постоянно и имам затруднения със сгъване и разгъване (получава се нещо като изщракване). По-късно се появиха същите симптоми и на левия среден пръст, като тук отсъства оттока и болката е по-рядко. През 2007г. сменяхме жилището и местихме багаж. Тогава паднах от камиона и си ударих опашката. От тогава имам болки в кръста, като ми се струва, че напипвам някакво разместване на опашната кост. През 2008г. отидох на ревматолог. Пусна изследвания за кръв и урина. Имах нещо завишено в урината, вече не помня какво, и ми назначи лечение с Ципрофлоксацин, което не проведох. В началото на 2010г. имах болки в областта на далака. При извършена ехография не се откри нищо и лекарят ме посъветва да си направя рентгенова снимка на гръбначния стълб, де не би да има гръбначно изкривяване, от което да се получава притискане на органите. Оказа се, че наистина има изкривяване. Отидох на ортопед, като му споменах и за проблема със ставите. Той ми отговори, че такава диагноза нямат, да отида на ревматолог. Изпрати ме на рехабилитация. Там лекарката намества нещо гръбнака и започнахме уражнения и други рехабилитационни процедури. След проведената рехабилитация се чувствах много по-зле и по-натоварена. От тогава и гърбът ме боли постоянно. В края на 2010г. забременях. Към средата на бременността започнах да приемам желязо, заради нисък хемоглобин. 7-я месец започнаха постоянно контракции и започнах да приемам магнезий за задържане и така до края на 8-я, като лежах и в болницата. Но по реме на бременността започнаха много силни болки в областта на кръста и гърба. Родих нормално юли 2011г. 2012г. реших отново да опитам при ревматолог (същия). Пусна ми кръвни изследвания, които бяха нормални. Изписа ми кортикостероид (Дексаметазон) три инжекции - по една през 3 дни. Имаше лека освободеност на движенията, но болката продължаваше. Каза ми да отбия детето и да направя още два такива курса на лечение, по един месечно. Аз отказах да си отбия детето, заради лечение с кортикостероид без диагноза. Кърмих до юни 2012г. След като спрях да кърмя започна да се появява отпадналост, замаяност, лесна уморяемост, повишена температура (37,2-37,6). Личният лекар ми пусна кръв и урина и всичко беше нормално. Каза, че вероятно е от ниското кръвно налягане (макс. измерена стойност дасега е 100/70). Януари 2013г. отново го посетих, защото много кашлях (влажна кашлица с отделяне на храчки). Заради температурата ми изписа антибиотик (Лекоклар XL). Отидох и на ревматолог отново, но този път при друг лекар, защото с предния се познавахме лично и останах с впечатлението, че не ме взе много на сериозно. И излизайки от кабинета на втория лекар, осъзнах, че съм допуснала грешка. Ситуацията бе следната: казах си оплакванията и получих отговор:”И това ли дойде да ми кажеш?”, при което не знаех как да реагирам. Прегледа ме и ми каза да пия Мидокалм. Казах, че съм го пила вече, но имам непоносимост към медикамента, а в отговор получих: „Той може да се пие и по-дълго”. Каза ми също да пия повече успокоителни чайчета и повече разнообразие. С Мидокалма видях на рецептата, че ми е изписан и Мовалис. Започнах първите дни лечение с Мидокалм, защото го имах у дома, а след 3 дни, като си закупих Мовалис, започнах приема му. Но от Мидокалма започна гадене, лош вкус в устата и други неприятни странични ефекти и прекратих приема. Междувременно след антибиотичното лечение кашлицата продължаваше и отидох отново при личния лекар. Направихме снимка на белия дроб, оказа се, че нямам пневмония. Личният лекар се зачуди дали не е на нервна почва кашлицата и ме попита как съм със съня, а аз му отговорих, че не мога да спя от болките в ставите (за което и ревматолога бе уведомен). Той ми изписа Зопиклон, от който нямаше голяма полза, защото пак усещах болките и се въртях по цяла вечер, чудейки се как да се наместя да не ме боли. След неефектиното лечение отидох отново при ревматолога. Казах, че съм прекратила приема на Мидокалм, защото не ми понася, и нямам подобрение от Мовалис. Отговорът бе: „Има и други специалисти. Винаги може да се посъветвате с тях, щом не одобрявате лечението.” Когато казах, че не плащам такса, за да ми каже да отида при друг и че ще пусна жалба при необходимост, първоначално каза, че съм заплашвала и т.н. и след това започна да води малко по-нормален разговор. Тогава ми каза, че всъщност ми е поставил диагнозата Фибромиалгия (без да зная аз) и лечението било или с Мидокалм, или с антидепресанти. Попитах, дали това означава, че от 14-годишна съм депресирана и отговорът беше: „Ами явно сте!”. Междувременно го информирах и че съм приемала и Зопиклон с другите лекарства, но пак не мога да спя от болки. Изписа ми антидепресанти (Тритико) и каза да не ги приемам с никакви други лекарства, защото не може да знае всички лекарства. Нека подчертая, че диагнозата е поставена без абсолютно никакви изследвания, а по-късно прочетох в интернет, че такава диагноза се поставя едва след отхвърлянето на други чрез провеждане на необходимите изследвания. В същото време, при пусната стерилна урина от личния лекар, се оказа, че имам бактериална инфекция (E.Coli в урината), което налагаше антибиотично лечение с Ципрофлоксацин и Гантамицин инжекционно, поради което не започнах приема на Тритико. След започването на Ципрофлоксацин усетих едно приятно подобрение, защото не ме боляха ставите. Имаше болки само в левия глезен, десния среден пръст на ръката, гърба, кръста, врата, което се задържа около месец. Същевременно личния лекар ме изпрати при ендокринолог заради тази лесна уморяемост, отпадналост, задух, да ме видят за гуша. Накараха ме да си пусна изследвания, които не се поемат от здравната каса, за кортизол и TSH мисля. Всичко нормално. Не ме прегледаха, но казаха, че гарантират, че нямам гуша. Изпратиха ме при лекар инфекциозни болести заради температурата. Той каза, че не можем да разчитаме на това, че температурата е от бактериалната инфекция, и ме накара да си пусна вирусологични изследвания, които също не се поемали от здравната каса. НФС, серология, Q треска, токсоплазмоза, anti CMV, anti EBV – всички отрицателни. Пусна ми и носогърлен секрет, при който не се изолира патогенна аеробна флора. Наложи се да посетя и очен лекар, защото започнах да виждам размазано. Оказа се, че имам далекогледство с астегматизъм (+0,25; -0,75 на едното око и +0,25; -0,5 на другото). Спрях да меря температурата. Преди около седмица се появи болка под ушите и увеличение на лимфен възел или каквото там има. На другия ден се появи и пред ушите около челюстта. В началото не ги свързах, защото и друг път ме е боляла челюстта, но после осъзнах, че може и да са свързани, поради близостта. Имах съмнения за заушка. Точно тогава имах и много силни и остри болки в стомаха. Реших да си проверя температурата и се оказа, че отново е в същите стойности. Така и не отидох на лекар. Вече около седмица съм така, но не боли чак толкова много, ще търпя. Не зная вече към какъв лекар да се обърна. Имам чувството, че се въртя в един омагьосан кръг „от лекар на лекар”, изследвания, лекарства. До тук е това. Като симптоми мога да посоча: болки в ставите, гърба, кръста; главоболие; схванат и болезнен врат; подути сливици и дразнене в гърлото, трудност при преглъщане (особено с леко повдигната глава); замъгляване на зрението на моменти, парене, дразнене и сърбеж на очите; болки в коремната област, в областта на далака и ниско долу; менструални болки; постоянна хрема; затруднено дишане (особено при вдигната глава, като се стига до задавяне), кашлица, болка в гърдите; сърцебиене, ускорен пулс(между 80-130,най-често 96); слабост; понякога лош баланс, замаяност, силна умора, изтощение; раздразнение, безсъние, трудност при заспиване и продължаване на съня, неспокоен сън; бързо забравяне в краткосрочен план, трудност при концентрация и четене, оглупяване (колкото и смешно да звучи); понякога затруднения при говор (все едно езика ми е набъбнал и започвам да фъфля сякаш съм изпила 2 ракии); загуба на сексуално влечение; подути лимфни възли (на врата); екзема по лицето и скалпа, типични за себореен дерматит; наскоро болка при допир на кожата в определени участъца на тялото (единия път в областта на кръста вляво, втория път лявото бедро). Симптомите сякаш се променят, идват и си отиват, болката мигрира към различни части на тялото. От спомените си в детството помня, че като много мъничка (4-5 годишна) майка ми редовно ме водеше да ми правят ЕЕГ, но така и не зная каква е причината, а и тя не помни. Спомня си само, че са й казали, че ще го израста. На 6 годинки си пукнах главата отзад (не мога да опиша точното място) и лекарите казаха, че при малко по силен удар изходът е щял да бъде фатален. На 25г. съм. Работила съм като сервитьорка, сега работя в офис. Занимавала съм се пасивно със спорт (болките не позволяват активно спортуване). Пушач съм. Употребявам алкохол в умерени количества, преди години често в завишени. Имам прекъсване на алкохола и цигарите по време на бременността и кърменето (от 10.2010 до 07-08.2012). Ако някой може да даде вероятни диагнози или да ме посъветва към какъв лекар да се обърна, моля да помогне!
    от зорница димитрова | 17.04.2013 01:22

Здравей, eme1311 . Лекарят, който ще те диагностицира най-правилно е ревматолог. И то може да не е първият при който ще отидеш, понеже болестта се диагностицира много трудно, а симптомите на фибромиалгията се срещат и при много други болести. Затова е добре да си направиш всички възможни изследвания, именно за да изключи друго заболяване. Самата фибромиалгия не се засича с никакви изследвания. Затова трябва много добър доктор, който да се оправи в множеството симптоми и да постави правилната диагноза. Възможно е да имате болки в корема в резултат на самата фибромиалгия, но е добре да се види, дали няма някое друго заболяване, коието да ги провокира - гастрит, язва, колит. Антидепресантите са много важни за фибромиалгията, би трябвало да се пият ( с лекарско предписание, разбира се). Препоръчват се такива, които повишават нивото на серотонина, а също и трицикличния антидепресант "амитриптилин". Не се отчайвайте, идете на лекар ревматолог ( ако трябва при няколко). Добре е диагнозата да се потвърди поне от двама доктора.
    от eme1311 | 29.03.2013 19:41

Здравейте! Аз също имам Фибромиалгия, въпросът ми е - Има ли някой от вас и болки в корема? И още, диагнозата е поставена от личен лекар, като предположение, отговарящо на симптоматиката. Можете ли да ме насочите, какъв лекар поставя тази диагноза, за да мога да получа подобаващо лечение и терапии? Аз страдам от много години от тези болки и всички останали да не изброявам неудобства, но никой не се постара да се задълбочи и открие, какво ми е. Личната лекарка (бившата) даже, ме смяташе за хипохондричка, заради променливите болкови оплаквания. Пила съм антидепресанти, болкоуспокояващите не действат, помагам си с автогенен тренинг, който обаче не винаги помага. Най лошото е, че се промени качеството на живот , болките ме подлудяват. Не намирам разбиране от никой, не мога да работя качествено и продължително, уморявам се много бързо, събуждам се уморена и с болки....Напуснах работа, нямам средства, от там развлечения и контакти......Животът ми се превърна в АД. Изчетох всичката възможна информация и съм наясно, че спасение няма, опитвам се обаче да открия поне начин, през оставащите години живот(на 45 съм ) да не вегитирам. Това с интересите и хобитата сама го открих, с приятелите обаче е трудно, никой вече не иска да слуша къде и какво ме боли и колко страдам. А сега от половин година, болките в корема ме довършват.....
    от Iva | 07.02.2013 19:42

Защо нарочно да не му казваш името, когато специалиста е добър е съвсем логично да се казва името му, за да помогне и на други хора.
    от Емилия | 18.01.2013 14:36

Здравейте, включвам се пак в темата за да ви кажа, че при мен диагнозата се оказа друга - Синдром на Шлуман. Лежах в неврология, ревматология и ми бяха поставили диагноза Фибромиалгия. С много болки по мускулите, скованост. Нямах проблеми със съня. Но се появиха подкожни промени и аз бях убедена, че лекарите грешат. Отидох при добър специалист(нарочно не му пиша името) и вече съм с вярната диагноза. Мисля, че ще е по-лесно, като съм на правилната писта. Не всичко има в нета. Специалистите са за това. Дано да съм била полезна. Пожелавам здраве на всички!
    от Iva | 21.12.2012 20:37

Алтернативни методи за премахване на болката. КАКВО Е ТЕХНИКАТА БОУЕН. Техниката Боуен е много нежна форма на естествено лечение. За да можете да оцените нейната финост и дълбочина, трябва сами да почувствате терапията. Това е уникална форма на нервномускулно възстановяване. Тя работи не само чрез нервната система на структурно и мускулно ниво, но също чрез лимфната система и системата на кръвообращението. Обяснено накратко, лечението Боуен включва само много леки движения, приложени на точно определени точки върху тялото със значителни паузи или почивки между всяка от сериите от движения. Това, което може да остане незабелязано от незапознатия страничен наблюдател, обаче, е изключително силният и релаксиращ ефект, който процедурата Боуен осъществява върху цялото тяло. След първите си срещи с лечението, хората често остават учудени как може толкова нежни движения да имат такъв мощен ефект – и не само върху тяхната поза и структурни проблеми (напр. болки в гърба, замръзнало рамо и др.), но и върху подобряването на състоянието им. Проучвания на различни терапии използващи “леки докосвания” показват, че за да се постигнат значими промени не е нужно да се използват силови манипулации. Всъщност, често се оказва, че колкото докосването е по-нежно, толкова по-ефективен и дълбок е ефекта. Докосванията в терапията Боуен са много нежни и варират по сила в зависимост от индивидуалната чувствителност на всеки клиент. Терапевтът придвижва пръстите си над мускули, връзки, сухожилия, фасция и стави (а понякога и директно над нерви), за да предизвика лечебен отговор в тялото. Нищо не се натрапва отвън – намерението (целта) на терапията е да насочи тялото към реакция, стимулирайки внимателно собствените му вътрешни способности да се лекува.
    от Iva | 21.12.2012 20:32

Препоръки за лечение на фибромиалгия Европейската лига срещу ревматизъм (EULAR) издаде първите препоръки за лечение на фибромиалгичния синдром (FMS). Ръководството е публикувано в Annals of the Rheumatic Diseases. Въпреки че съществуват ефективни режими за лечение на фибромиалгията, досега не е издавано комплексно ръководство за терапия. За създаването на новите препоръки са използвани 98 проучвания. Общи препоръки: - внимателно изследване на болката, функцията и психологичния контекст на пациента - FMS е комплексно хетерогенно състояние, включващо абнормално провеждане на болката и други вторични нарушения. - оптималното лечение на FMS включва мултидисциплинен подход, който трябва да се състои от нефармакологична и фармакологична терапия. Специфични препоръки за нефармакологично лечение на FMS: - горещи басейни с или без физически упражнения - индивидуални програми, включващи аеробни и силови тренировки - поведенческа терапия - рехабилитация, релаксация, физиотерапия, психологична подкрепа Специфични препоръки за фармакологично лечение: - трамадол и други аналгетици (парацетамол) и слаби опиоиди. Кортикостероидите и силните опиоиди не са препоръчани. - антидепресанти - намаляват болката и често подобряват общото състояние; опции: amitriptyline, fluoxetine, duloxetine, milnacipran, moclobemide и pirlindole. - други фармакологични опции: Tropisetron, pramipexole и pregabalin - намаляват болката.
    от Iva | 21.12.2012 20:24

Какво е лечението за фибромиалгия? Важно е, че на пациента лекар е обучен в лечението на фибромиалгия, тъй като не е лесна условие за лечение. За щастие, все повече и повече лекари, включително общопрактикуващите лекари (общопрактикуващи лекари) знам какво да правя. За най-добри резултати на пациента трябва да бъдат лекувани от лекар, физиотерапевт, а вероятно и някои други здравни професионалисти грижи едновременно. Пациента спазване е от решаващо значение за добри резултати. Пациент съответствие означава, че пациентът се включва активно и не забравяйте да следвате инструкциите. Всеки пациент е различен и ще изисква индивидуално лечение. Лечението обикновено включва някои или всички от следните: Активно тренировъчна програма Ниска доза анти-депресанти Акупунктура Психотерапия Промяна на поведението терапия Chiropractic грижи Масаж Физикална терапия (Великобритания се нарича план физиотерапия) Лекарства Различни проучвания показват, че медикаментозно лечение (лекарства) за фибромиалгия помогна между една трета и една втора от всички пациенти. Обаче, някои от тях опит влошаване на симптомите. Едно изследване показва, че вземането на трициклични антидепресанти, 25 мг амитриптилин (Elavil), със селективен инхибитор на обратното захващане на серотонина, 20 мг флуоксетин (Прозак), всички в комбинация е два пъти по-ефективен, колкото нито един сам по себе си. Упражняване Аеробни упражнения в съчетание с силова тренировка (якост обучение) са свързани до значително подобряване на болката, търг точка броя, и нарушения на съня. За съжаление, голям процент от пациентите не се поддържат упражнения. Проучванията показват, че нещата с партньор или личен треньор помага за запазване на програмата активни. Акупунктура Много от пациентите са имали подобрения в качеството им на живот след започване на лечението с акупунктура. Колко често сесии трябва да се зависи от индивидуалните. Обезболяващите Ако болката е тежка, и другите терапии не са ефективни или не могат да бъдат използвани, хронична опиоидна терапия аналгетик – устно болкоуспокояващи – може да бъде опция. Аспирин и ибупрофен по принцип не са много ефективни. Промяна на поведението терапия Това включва усвояване на нови умения за справяне, релаксиращи упражнения и самостоятелно хипноза. Пациентите са коментирали, че болката възприятие, което е много сложно явление, може да се променя с опит. Растеж хормонална терапия Растеж хормонална терапия е, че при едно проучване, за да бъдат ефективни за намаляване на симптомите, без сериозни странични ефекти. Обаче, лечението е изключително скъпо.
    от Iva | 21.12.2012 20:22

Причини за възникване на фибромиалгия. Следователите постоянно се търсят най-различни обяснения за появата на фибромиалгия. Някакъв, например, проучване на хормонални смущения и химически дисбаланси, които влияят върху нервните сигнализация. Други експерти смятат, фибромиалгия с дълбока болка в мускулите е свързан да се подчертае,, заболяване, или травма. Други пък мисля, че има наследствено кауза или казват, че няма обяснение на всички. Но докато не съществува ясен консенсус за това какво причинява фибромиалгия, повечето изследователи смятат, на фибромиалгия резултати не от едно събитие, а от комбинация от много физически и емоционални стресови фактори. Други теории за причините на фибромиалгия Някои спекулират, че по-ниските нива на мозъка невротрансмитер, наречен серотонин води до занижени прагове на болка или повишена чувствителност към болка. Това е свързано с успокояващ, за намаляване на тревожността реакция. Снижаване на праговете на болката при пациенти, фибромиалгия, може да бъде причинена от намалената ефективност на естествени болкоуспокоителни в тялото на ендорфин и засилено присъствие на наречен химикал “субстанция P.” Субстанция Р усилва сигналите за болка. Налице са някои проучвания, които сочат фибромиалгия до внезапна травма на мозъка и гръбначния мозък. Имайте предвид,, въпреки че, са просто спекулативни теории за това какво причинява фибромиалгия. Кой получава фибромиалгия? Фибромиалгията е далеч по-често при жените отколкото при мъжете. Някои интересни изследвания показват, че жените имат около седем пъти по-малко серотонин в мозъка. Това може да обясни защо фибромиалгия синдром, или FMS, е по-често при жените. Друга теория гласи, че фибромиалгия е причинено от биохимични промени в организма и могат да бъдат свързани с хормонални промени или менопауза. В допълнение, някакъв (но не всички) хората с фибромиалгия имат ниски нива на хормона на човешкия растеж, които могат да допринесат за болки в мускулите. Стресът причина фибромиалгия? Някои учените теоретизират, че стрес или лоша физическа подготовка са фактори в каузата на фибромиалгия. Друга теория предполага, че мускулите “microtrauma” (много незначителни повреди) води текущо цикъл на болка и умора. Този механизъм, като всички останали, е все още недоказани за фибромиалгия. Безсъние или нарушения на съня причиняват фибромиалгия Повечето хора с опит фибромиалгия безсъние или не-възстановителен сън — спи, че е лека и не освежаващо. Нарушения на съня може да доведе до ниски нива на серотонин, което води до засилваща се болка, чувствителност. Изследователите са създали по-нисък праг на болка при жените, като ги лишава от сън, вероятно симулиране фибромиалгия. Депресията свързани към фибромиалгия? Някои от учените използват, за да вярваме, че, тъй като фибромиалгия бе придружен от нисък клас депресия, може да има връзка между двете заболявания. Днес, въпроси, свързани с психичното здраве вече не се смята, че да причини фибромиалгия. Обаче, Хроничната болка може да предизвика чувство на тревожност и депресия, което може да влоши симптомите на фибромиалгия. Дали фибромиалгия Наследствен? Подобно на други ревматични заболявания, фибромиалгия може да бъде резултат от генетична тенденция, която се предава от майка на дъщеря. Някои изследователи смятат, че гените на човека могат да регламентират начина, по който неговото или нейното тяло обработва болкови стимули. Тези учените теоретизират, че хората с фибромиалгия може да има ген или гени, които предизвикват им да реагират интензивно на стимули, които повечето хора няма да възприемат като болезнено. Към днешна дата, тези гени не са били изолирани или идентифицирани. Смята се, че когато човек с тази генетична тенденция е изложена на определени емоционални или физически стресори — като травматично криза или сериозно заболяване, — е налице промяна в отговор на организма към стреса. Тази промяна може да доведе до по-висока чувствителност на цялото тяло на болка. Какви са рискови фактори за фибромиалгия? Рискови фактори са различни характеристики изследователи са установили, че може да увеличите шанса си за получаване на определено заболяване. Докато учените са обособили няколко общи рискови фактори за фибромиалгия, все още има много хора с това заболяване, които имат нито една от тези черти. Също, някои жени имат фибромиалгия с някои болести, като остеоартрит, ревматоиден артрит, системен лупус еритематодес (СЛЕ), или други автоимунни заболявания. Но други имат фибромиалгия без каквато и основното заболяване. Възможни рискови фактори за фибромиалгия включват: пол (обикновено жени) генетична предразположеност (може да бъде наследен) менопауза (загуба на естроген) лоша физическа подготовка хирургия травми на главния или гръбначния мозък (след контузия, злополука, заболяване, или емоционален стрес)
    от Iva | 21.12.2012 17:51

Невролог ми каза, че за него това е фибромиалгия. Ревматологът каза, че категорично това не е артрит и ме изпрати по живо по здраво да си ходя, казвайки, че повече от това няма какво да направи. Мен ме болят цялостно меките тъкани, а не в определени локализации, това е комбинирано със сутрешна скованост, и изтощителна умора, понякога и замаяност. Понякога усещам болка във върха на пръстите на ръцете и краката, китките и глезените. При теб същи ли са симптомите? Всичко, което си написала звучи прекрасно, стига да не трябва човек да се издържа сам и да ходи на работа. Все още не съм видя пари, които да растат по дърветата. Моите роднини не приемат за сериозна диагноза специално тази, за тях психосоматичните заболявания се лекуват с воля и работа, не ги приемат за болести. А моите оплаквания винаги са ги приемали за глезотия, защото ме смятат по принцип за разглезена. :) Повече в подробности отностно моя живот не ми се задълбава. Знам ги тези неща, за които си писала, при мен е повече от 5 години. :) За това ми трябва информация за това как реагира болката на съответните лекарства.
    от зорница димитрова | 20.12.2012 20:15

Така и не разбрах дали лекар ревматолог ви е диагностицирал с фобромиалгия? Това, че сте направили много изследвания е добре. Вашите резултати изключват ли други болести? Доктора напипал ли е тендърпойнтовете? Има ли 100% доказана фибромиалгия? Тези неща са наистина важни, за да може човек да предприеме правилно лечение. Ако наистина имате фибромиалгия, то вече знаете, че тя е нелечима. Серотониновия дефицит е факт, чела съм научни статии по въпроса, а и аз самата имам възможността да се консултирам пряко с хора в научните среди, които се занимават в нейното изследване. Засега резултатите показват, че всичко идва от химически дисбаланс в мозъка, както и от увреждане на възприятията за болка. Чудотворно лекарство няма измислено, болестта е в процес на проучване и много изследване. Ако искате да си помогнете, важно е следното: 1. Намерете начини за релаксация - физическа и психическа. Подържането на високо вътрешно напрежение е пагубно. Антидепресантите за тази болест са много важни. Аз лично нямам никакви странични ефекти от Золофта. Въздействието ми е някак комплексно, не мога да разгранича точно ефекта върху мускулите от ефекта върху психиката, нещата са свързани. Без него нещата биха били далеч по-зле. 2. Намерете си занимания, които ви доставят радост - например хоби, което да ангажира вниманието ви. Излизане с приятелки, леки разходки, четене на книги. Четенето на книги е доказано с много добър антидепресивен ефект на психиката. 3. Намерете човек с който да споделяте проблема си. Много е важно да има разбиране от страна на околните. 4. Научете се да се радвате на малките неща в живота, дори на слънцето и цветята. Бъдете благодарни за всичко, благодарствения дух укрепва психиката и изгонва лошите мисли. 5. Престанете да четете за болести, не участвайте във форуми, не се занимавайте да четете страданията на другите-това натоварва неимоверно и подклажда депресията. Важно е да се знае, че има още милиони хора с това заболяване, вие не сте сама, почерпете от техния опит и вижте тях какво ги окуражава. 6. Не правете болестта център на живота си - има много хубави неща, за които си заслужава човек да живее. Не допускайте мислите за нея да ви обсебват, умишлено занимавайте умът с положителни и добри неща. 7. Помагайте на другите! Това е доказана мощна психотерапия, която се препоръчва от психолози. Намерете по-слаби и по-немощни хора от вас - деца, възрастни и правете нещо за тях - нещо дребно, но от сърце. 8. Вярата в Бог е базценна. Тя дава сили да се справим и с най-трудното. 9. Вътрешната нагласа към живота е много важна - ако сме черногледи, нещата ще се влошават. Ако подхождаме с оптимизъм и вяра, нещата ще се подобряват. :P
    от Iva | 20.12.2012 10:56

Така, да се въренем на темата. От Золофта има ли някаква промяна? Имате ли повече енергия, болката отслабна ли?
    от Iva | 20.12.2012 10:55

Забравих да кажа, че съм ходила и на физиотерапия. Тоест имала съм консултация и с физиотерапевт. :)
    от Iva | 20.12.2012 10:53

Всички хора с подобни проблеми тръгват от обиколка при общо взето всички лекари, за да се изключи органичен проблем - вътрешни болести и ултразвук на органите, ортопед и ревматолог със направените съответни изследвания, невролог, ЯМР на грубначен стълб и тъкани, ЯМР на глава, гинеколкогични изследвания за изключване на инфекция, УНГ и изследвания за инфекция, кръвни изследвания, хормонални изследвания. Така че, за да съм тук в тази тема, явно има за какво.
    от Iva | 20.12.2012 10:47

Никой не си поставя сам диагноза, направени са всякакви изследвания, които са били необходими. Не виждам смисъл в това да зациклям в тази тема. Питам конкретни неща, отговорите са по-важни за мен. Не съм на някакъв разпит. Да, имам сутрешна скованост, умора която няма нищо общо с умората при здравите хора и имам болки в меките тъкани на цялото тяло. Това за липсата на серотонин сме го чели всички в този форум е и пълна глупост. Истината е, че лекарите не знаят на какво се дължи този проблем.
    от зорница димитрова | 19.12.2012 17:38

Да се постави правилната диагноза е повече от важно. Самодиагностицирането е вредно и може да задълбочи проблемите. Трябва лекар да каже със сигурност дали имате фибромиалгия или не. Фибромиалгията има симптоми, които са симптоми и на други болести. Трябват изследвания и вероятните други болести да се изключат едно по едно. Вие какви симптоми имате? Болката е само един от тях. Имате ли хронична умора? Тя обикновено е силна и няма общо с обикновената умора. Имате ли болезнени тендърпойнтове? Сутрешна скованост? Не мисля, че е редно сама да си слагате диагнозата. Изказването ви, че диагнозата е без значение е абсурдно. Възможно е въобще да нямате фибромиалгия, а друг проблем. Идете на лекар ревматолог, той ще ви помогне. По съвет на лекарите в момента пия Золофт. Устанавоено е, че мозъка на страдащите от фибромиалгия произвежда по-малко серотонин, отколкото при здравите хора, затова е важно серотонина да се набавя. Чувствам се добре от него. Освен това приемам и 5-Hydroxytryptophan, който допълнително увеличава нивото на серотонина. Как се справям? Просто не губя надежда и се опитвам да виждам положителното във всичко. Опитвам се да не правя болестта център на живота си.
    от Iva | 19.12.2012 13:23

Мен тази болка в тялото ме убива, не мога да я търпя, направо е някакъв ад.
    от Iva | 19.12.2012 13:22

От това което чета за Лирика, изобщо не ми вдъхва доверие. Това е лекарство, което действа отпускащо като цяло и в конкретния случай не виждам как би могло да има положителен ефект. Освен да те направи неадекватен и още по-отпуснат.
    от Iva | 19.12.2012 13:17

Ти не беше ли писала тука преди години, не беше ли пила първоначално антидепресанти, от селективните. Те не повлияха ли болката, по принцип имат доста силен потискащ ефект. Има ли някаква променя в състоянието, към по-добро или към по-лошо, или е същото. Какво ти препоръчват лекарите в Германия. Моята диагноза най-вероятно е същата, не мисля, че това е толкова важно, по-важни са симптомите. Това, че болката трудно се повлиява не звучи никак обнадеждаващо. Човек не може да ходи на работа, живее с болки по цял ден. Не е живот това, а зверско наказание. На теб какво ти дава упора в живота в такива трудни 5 години?
    от зорница димитрова | 19.12.2012 05:00

Диагнозата ми е поставена в Германия. Болката трудно се тушира, сега има нов медикамент - Lyrica. От изчетеното разбрах, че има много странични ефекти и като че ли не е много ефективен. Не бих искала да го пробвам за сега. Пила съм лекарство специално разработено за фибромиалгия - Savella. Мисля, че има само 2-3 лекарства за фибромиалгия и това е едно от тях. В същност те са все видове антидепресанти. Не се повлиях добре от Савелата, по-скоро засили депресивните ми симптоми, отколкото да ги намали. И въобще нямах никакъв положителен ефект. Как се справям? Много трудно. Не ходя на работа, но не поради болестта, имам си други лични причини. Същевременно знам, че би ми било много трудно да правя нещо на цял работен ден, ясно ми е, че няма да издържа. А на вас сигурна ли е диагнозата?
    от Емилия | 18.12.2012 14:58

Аз от скоро съм на Габагамма 300 мг. - 2 пъти на ден. След време ще споделя резултата.
    от Iva | 18.12.2012 12:56

Четох, че не трябва да се ядат домати, патладжани, картофи и мазни храни, включително готвени манджи. morningstar, Диагнозата къде ти я поставиха?
    от Iva | 18.12.2012 12:24

И как се справяш, някакви други лекарсва пиеш ли, имам предвид от тежката артилерия, за тези 5 години как ги изтърпя тези болки. На работа можеш ли да ходиш или не?
    от зорница димитрова | 17.12.2012 21:24

Проблеми със съня могат да се получат и на по-късен етап. Аз лично нямах проблеми с него поне 2-3 години. Ибупрофен не пия, той не действа на болките при фибромиалгия. По-прицип магнезия помага при главоболие, казват че повлиява добре мигренозната болка. Аз лично го пия. Как да се повиши енергията? Ами с лека гимнастика и умерено движение. В никакъв случай насилване на тялото и преумора. Иначе имам не само второ, но и трето и четвърто мнение. Диагнозата ми е непоклатима. :lol:
    от Iva | 17.11.2012 17:59

morningstar, Нещо друго освен изброените пила ли си до сега? Пробвала съм ги, напоследък от магнезия получавам главоболие, преди не беше така, не знам каква е причината. Ибупрофен ми помага до някаква степен за болките, но пък дразни много стомаха. Как да повишим енергията, малко ако се застоя в къщи и става зле положението. Емилия М., Отиди за всеки случай и на невролог, за второ мнение.
    от Емилия | 14.11.2012 18:27

Здравейте! С тази диагноза съм отскоро, а оплакванията са ми от 4 месеца. Въпреки мнението на ревматолога, не съм убедена в диагнозата. Спя през нощта и нямам депресия. Оплакванията ми започнаха не вследствие на стрес, нямам и главоболие. имам болки в мускулите на краката, ръцете, сухожилията, ставите, изтръпване на главата. За много кратко време бедрата и коремът ми станаха в страхотен целулит и ме опъва кожата на тези места. Затова искам да питам дали има някой подобни оплаквания. Не знам дали да приема тази диагноза или да продължавам да ходя по лекари.
    от зорница димитрова | 26.10.2012 21:15

Здравейте! И аз съм в отбора на болните от фибромиалгия. На 40 год. съм, диагнистицирана съм от 5 години. Ще се радвам, ако този форум стане място за споделяне и подкрепа в нашата нелека борба с тази коварна болест. Тя променя всичко. Живота поема в друга посока, съобразена с темпа, който налага фибромиалгията. Умората и болката успяват да възпрепятстват много от ежедневните дейности, и дори и елементарно домашно задължение, може да се окаже изпитание за тялото и психиката. Нещо, което околните трудно разбират, понеже болестта няма проявление във външния ви вид. Какво може да се направи? От изчетеното досега, разбирам, че болестта няма лечение, това на което можем да повлияем са само симптомите. И това е нещо! Най важното нещо е да се избягва стреса. Да не ни е срам да отказваме срещи и задължения, ако не се чувстваме комфортно. Да се научим да слушаме какво казва тялото и да знаем лимита си. Пресилването трябва да се избягва, неговият резултат са още по-големи болки и още повече умора. За по-лесно заспиване може да се употребява мелатонин. Добре е да се приема също магнезии, витамините Б-комплекс, а също и витамин Д, ако има доказан дефицит ( добре е да се направи изледване на кръвта). Доказано е, че болните от фибромиалгия имат намалени концентрации на серотонин в мозъка. Той може да се повиши с определен вид антидепресанти ( инхибитори на обратния захват на серотонина) или с добавката 5-Hydroxytryptophan. Това е изходния материал необходим за синтеза на серотонин. Продава се без рецепта. Самата аз пробвам въпросната добавка от три дни и съм възхитена от ефекта й. Тя намалява напрежението, сваля стреса, подобрява заспиването и самият сън, намалява ефекта на неспокойните крака. Би трябвало да повлиява също болката в мускулите и мигрената. Ще продължа да го пия и ще следя за други евентуални положителни ефекти. Това се сещам за момента. :) Ще се радвам и другите да споделят своя опит.
    от Минко Ралчевски | 23.08.2012 12:11

Бих желал да направя контакт със страдащи от фибромиалгия за да обменим директно информация.
    от Iva | 19.08.2012 22:41

Мога да кажа със сигурност едно, че когато човек се движи по цял ден, т.е. работата му е свързана с леко физическо натоварване, например работа в градината, симптомите се притъпяват, но след това, в дни на активна почивка се засилват. Плуването също облекчава симптомите. При хубави емоции се получава същият ефект - доста трудно в днешно време.
    от Iva | 19.08.2012 22:38

Дано, до сега не съм намерила почти никакви теми и дискусии по тази тема. Искам да уточня, че при мен се стигна до тук след дълги години на продължителен стрес и липсата на информация, тъй като основните проблеми започнаха много, много отдавана. Пила съм лекарства, които не помогнаха, а задълбочиха оплакванията. Решение не съм намерила. Но не се отказвам, знае ли се. :) Може и да намеря такова.
    от д-р Цончев | 19.08.2012 17:19

Да,добрее да има такава тема, дано да се олучат повече ковентари.
  • Фибромиалгия
    от Iva | 19.08.2012 10:07

Видях, че няма такава тема, а мисля, че е важно да има. Писала съм в други теми, но мисля, че мястото на тези оплаквания са тук. При мен оплакванията са: болки в гръбнака, горната част на гърба болки в ставите и сухожилията скованост в ставите подуване и болки в краката, пръстите на ръцете замаяност сънливост смазваща умора намалена концентрация отпадналост и слаб тонус ако трябва да вдигане нещо, например чаша, понякога имам усещането, че е много тежка изморявам се изключително лесно

Напиши отговор