Нервна система - състояния и заболявания | мозъчен исулт

Напиши отговор
  • Re: мозъчен исулт
    от д-р Цончев | 25.07.2017 21:29

Да

aPTT, INR
    от Бисер Бончевски | 20.07.2017 23:33

Здравейте и благодаря за отговора д-р Цончев. Сомазината я вземаше повече от 3 месеца и невролога каза да направим около месец почивка и да я даваме пак. А за времената за съсирване трябва да направим специално изследване ли?
    от д-р Цончев | 20.07.2017 00:43

Сомазината трябва да се взима няколко месеца за да има ефект. За акутила и др. добавки - ако времената на съсирване са ОК няма проблем.
    от Бисер Бончевски | 19.07.2017 23:12

Здравейте д-р Цончев, преди няколко месеца Ви писах но някъде в друга тема за майка ми, която получи исхемичен инсулт и след лечението в МБАЛ гр. Троян и триседмична рехабилитация във военния санаториум гр. Банкя а през юни и болницата в Овча купел се възстанови доста добре, все още слабо раздвижена е засегнатата лява ръка, има възстановени много движения, но просто не се сеща да я включи съвместно с другата, продължаваме с рехабилитацията и се надявам да я възстановим напълно, както стана и при засегнатия й крак. Искам обаче да попитам за лекарствата. Тя взема: за кръвното Бизогама, Равел, Лаципил а за инсулта Ноотропил, Тромбекс, Кавинтон, Сомазина, Уримил. Колко време трябва да продължи да ги приема, лекуващия невролог каза всичко че ще се приема до живот, но наскоро каза Сомазината да я спираме от време на време, а невролога от санаториума в Банкя препоръча да се спре Сомазината след 5-6 опаковки и вместо нея да се приемат две хранителни добавки - Акутил и Брейнбустер. В инструкцията на Акутила обаче видях, че трябва да се консултираме с невролог ако се приемат антикоагуланти или тромбоцитни антиагреганти. Какво бихте ни посъветвали по отношение приема на описаните медикаменти и добавки? Благодаря!
    от д-р Цончев | 30.05.2016 12:26

Този изобщо доктор ли е?
    от Ивайло | 29.05.2016 14:44

[quote="deos"]USPE6NO VAZSTANOVQVANE PRI INSULTI 4REZ LAZERTERAPIQ I IGLOTERAPIQ VAZSTANOVQVANE I NA GOVORNI NARU6ENIQ -0888870200 Ivan Hristozov gr.Plovdiv 0888870200[/quote] Не съветвам да ходите на иглолечение при Иван Христозов- Пловдив.На два пъти нацели на майка ми разширената вена и просто си я пусна да се прибира, без дори да я попита боли ли я.Трудно, за ок. два месеца, топчето на вената се разнасяше, след като я беше набол там....Подлъга я, че за година ще и премахне гоноартрозата чрез сайонджи, игли и мануална терапия, но само дето и взе парите...
    от д-р Цончев | 20.04.2010 17:07

Често пациентите с тежки кръвоизливи умират. Зависи от размера на хематома, мозъчния оток, тежестта на предоперативната симптоматика и оценката на комата. Екипът в Пирогов е много добър - както хирурзи, така и реаниматори.
    от kabelcho | 18.04.2010 15:15

Здравей Те, на всички искам да попитам ,мойта майка получи инсулт от аневризам и в момента е в реанимация в неврохирургия пирогов .През ноща е изпаднала в кома и положението не е добро не ни дадоха информация какво следва и защо се е получило така ,на командно дишане е с медикаменти .Може да пиша малко объркано защото ,преди малко се прибрах от пирогов и не съм в кондикция но реших да прочета нещо и да попитам знам от познати че,д-р Кръстев и колегите му са добри специалисти д-р Габровски също затова реших да питам тук.Майка ми се казва Теменужка Богданова и силно се надявам да се оправи но сега след като изпадна в кома съм силно разтроен и незнам какво да очаквам надеждата умира последна но моита е в кома ........:(:(:(:(
    от д-р Цончев | 07.04.2010 18:37

Моля, пишете на кирилица!!
    от iana85 | 05.04.2010 15:22

zdraveite moqt ba6ta e sas insult i e v koma ot 23 dena na 14 den mu izkaraha aparata za di6ane i toi se sabudi no sled 3 dena pak izpadna v bezsaznanie.Kakvi 6ansove ima da ocellee
    от д-р Цончев | 22.01.2010 15:49

Моля, пишете на кирилица!!
    от danni_it | 20.01.2010 00:58

Zdraveite
    Imam vypros,no ne znaq kyde da go zadam.Deteto na moi priqteli e v koma sled pogly6taneto na lekarstva za syrce na ba6ta si.Dnes e 9 den v koito lekarite ot bolnicata v Siena( Italia) se borqt za jivota mu. Dnes lekarite syob6tiha, 4e v mozyka na deteto se sybira te4nost,koqto ne pozvolqva orosqvane na mozyka s kryv.Vyprosa e- vyzmojno li e da se napravi punkzia na mozyka za da se osvobodi ot izli6noto koli4estvo te4nost? Situaziata e dramati4na.Molq za otgovor
    от kamelot | 12.01.2010 19:54

Има 2 билки, които много помагат, но при всеки е различно. Едната е Алое Вера, другата - Гинко - подобряват кръвообращението в мозъка, настроението, съсредоточаването, помагат срещу Алцхаймер.
    И другото, което е също от много голяма полза е витамин В12 с фолиева киселина - за доброто функциониране на нервната система, при увеличен риск от сърдечни заболявания, болест на Алцхаймер и други форми на загуба на паметта.
    kamelot@mail.bg
    от Deina | 30.11.2009 16:30

Здравейте д-р Габровски, минаха почти 2 години откакто баща ми получи хеморагичен мозъчен инсулт. Смятате ли ,че още има смисъл да пие пирацетам и рутаскорбин?
    от deos | 16.11.2009 23:38

USPE6NO VAZSTANOVQVANE PRI INSULTI 4REZ LAZERTERAPIQ I IGLOTERAPIQ VAZSTANOVQVANE I NA GOVORNI NARU6ENIQ -0888870200 Ivan Hristozov gr.Plovdiv 0888870200
    от eli118 | 15.11.2009 14:04

Dо д-р. Габровски,здравейте имам въпрос към Вас.след като ви опиша случая на моя баща ще го задам и ще съм ви много благодаряна за отговора Ви при първия удобен момент за Вас. -И така: на 05.11.2009 г. баща ми е приет в спешното отделение на Провадийската района болница "Царица Йоана'' в състояние :-увредено общо състояние афебрилен хиперстенен хабитус ,реагиращи на светлина зеници,липсват активни движения в десни крайници,мускулен тонос уживени с разширени рефлексогенни зони двустранно коремна хипорефлексия в дясно,сензоматорна афазия,при постъпването е сомнолентенслед направяние скенер е прет в боничното отделение по неврология .проерден курс на лечение с ноотропин,вазооактивни,хемореологични антикоагуланти,антиагреганти,водносолеви разтвори,АСЕ-инхибитори и симптоматични.Изписан е на 13.11.2009 със стабилни хемодинамични показатели с тежък двигателен дифицит в десните крайници и изразени говорими нарушения .Окончателна диагноза Тромбоенболичен инфаркт в т.ЛСМА. ХБ|||ст.Умерена висока -степен МСФ.ХС.Десностранна централна хемипареза.Сензо -моторна афазия.
    Забелязвам че бърка думите когато иска да ми каже нещо но, сам се усеща че греши и ми хваща руката да изчакам за да се поправи в повечето случаи вярната дума не му идва на ум и започва да се нерви .приема лекарства
    Лусетам-800гр. ,Вецетин,Ренаприл,Атаракс-25мг., Ципрофлоксацин Актавис-500мг. последното заради болките при оринирани след премахването на катетара силно изразени въпроса ми е следния:
    Атаракс -према 2*1 таб;етка на ден колко време трябва да го пие вярно е че е нервен .за сега приема лекарствата по следната таблица:
    Луцетам -сутрин 2таб. обед 1таб.вечер 0 таб.
    Ренаприл-сутрин 1таб. вечер1табл.
    Весетин - сутрин 1,обед 1,вечер1
    Атаракс - сутрин1 вечер1
    Ципрофлоксацин Актавис -3по1 таб.
    притеснява ме това че не спи и е нервен
    Подържа кръвно от 150 на 90 температура 36/5
    храни се добре и поема много течности.
    според Вас Д-р. Габровски на базата на тази инаформация за състоянието му какви са шансовете за излизането му от това състояние и д о колко време ще е нужно за възтановяването му.Благодаря Ви .

Елена Любенова
    от maria petkova | 14.07.2008 11:55

Zdraveite priateli!Registrirax se predi malko i barzam da vi pisha.Az wiveq v Ispania i predi mesec maika mi koqto si e v Balgaria poly4i moza4en insult-isxemi4en.Blagodaria na gospod,4e nqma nikakvi naryshenia v dvigatelnata sistema,samo ne mowe da govori.Bqxa i nazna4eni-Kavinton-forte i aspirin,no zasega nqma podobrenie...Ot 3 dena sme ve4e v Ispania s neq i skoro 6te q vodq na lekar tyk da vidim kakvo 6te mi kawat.Tyk za tazi bolest normalno lekyvat s DIPIRIDAMOL+ASPIRIN.Ako nqkoi e pravil tova le4enie molq da mi pi6e.Blagodarq i kasmet na vsi4ki
    от Deina | 30.06.2008 11:31

Здравейте д-р Габровски,
    Баща ми е на 68 години и получи тежък мозъчен инсулт преди три месеца. Слава Богу оцеля и сега се опитваме да го възстановим. Той може да ходи по малко (два три тигела прави в коридора), има рехабилитатор, който казва че от към двигателна активност нещата са много добре, но татко изпитва болки щом му "висят" крака и ръката и най се оплаква като минат 2-3 часа от "разходката". Въпроса ми е, каква може да е причината за това? Според местния доктор не би трябвало да го боли вече и ние не знаем какво да предприемем, а и татко се отчайва като слуша тези заключения. Знаете, че болните са много лабилни и психически. Благодаря Ви предварително.
  • мозъчен исулт
    от stoqnkakoleva | 24.06.2008 00:10

При исхемичен мозъчен инсулт 10 ден болния е в кома 2 ден и с централна температура 2 ден а от днес с ОБН.Има ли шанс болния да излезе от това състояние?
    от ivan56 | 23.05.2008 10:30

Здравей те на всички във форума!
    Майка ми е с епикриза:
    ОКОНЧАТЕЛНА ДИАГНОЗА - ОЛСН.КАРДИНАЛНА АСТМА.ХИПЕРТОНИЧНА БОЛЕСТ III ГР. СЪРДЕЧНО - МОЗЪЧНА ФОРМА.ХИПЕРТОНИЧНА КРИЗА
    Придружаващи заболявания:Фрактура оссис исшии.МБС.Преживян ИМИ В БЛСМА. Захарен диабет
    II тип с инсулиново изчерпвана - средно - тежка форма. Двустранна пневмофиброза.
    Графия на бял дроб - Надхилусна хиперволемия. Пневмофиброзни промени двустранно.
    ЕХОКГ : ЛП - 33 мм парастернално, 42/47 мм апикално. Десни отдели - горно гранични размери.
    Ао - асц . част 35 мм., аортна клапа- леки склеротични промени по платната, запазена подвижност. ЛК - ТДР 45 мм. Лека симитрична хипертрофия. Хипокинезия на септум. ТДО/ТСО 63/29 мл. ФИ 54% Митрална клапа - пролапс на предното платно, регург. I+ст.
    ЕКГ : Синусов ритъм. Индиферентна позиция/ по- отчетливи реполаризационни промени дифузно.
    КОНСУЛТ С КАРБИОЛОГ: Дг: ОЛСН Кардиална астма. Хипертонична болест III гр. - сърдечно мозъчна форма. Хипертонична криза. МБС - състояние след приживан ИМБ в БДСМА с мултииинфарктна енцефалопатия. Захарен диабет II тип.
    Проведено лечение - фурантрил, кордарон, еналаприл, пирамем, агапурин, верапамил, инсулин,тертензиф
    Болната е с намалеле централно мотолни и сърдечни оплаквания.
    Всичко това го преписах но ще кажа с мой думи, че майка ми е трудно подвижна, неможе сама да се обслужва,прави няколко крачки с придружител но трудно и бързо се измаря, когато стоя седнала известно време губи говора и трудно и се разбира и почва да трепери.
    Въпросът ми е - има ли надежда да се оправи и даможе да се обслужва сама и дали може да вземе група инвалидност и придружител.
    Всички сме много разтревожени и незнаем какво да предприемаме.
    БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ОТГОВОРИЛИ МИ!
    Имам нужда от душевна подкрепа
    от emge_exwood | 16.05.2008 13:33

Здравейте Професор Габровски,пише ви Митко,много съм притеснен за майка ми Мариана.
    Аз съм на Емил синът,понеже се съмнявам от всякъкава информация искам ако може да ми дадете Вие някакво успокоение относно инсулта на майка ми! Благодаря предварително!!!
    от д-р Габровски | 01.05.2008 09:02

боните с инсулт много често се залежават, а това е причина да се развият усложнения като например пневмония.
    Трябва да направите изследвания, за да установите, дали няма такъв проблем.
    от aissedora | 30.04.2008 22:12

Здравейте ,д-р Габровски !
    Ще се радвам ,ако ми помогнете кото ми отговорите на следният въпрос.
    Свекър ми получи исхемичен мозъчен инсулт ,като засегнати са левите му крайници.В първите дни имахме надежда за подобрение, но след петият започна да вдига и подържа температура 37,7-38,5 градуса.Нормално ли е това? Имали шансове за подобрение и какъв ще е периода ? Благодаря ви, много за отделеното време.
    от beloslava | 11.04.2008 15:09

Благодаря Ви за бързия отговор! Разбирам, че е трудно да се даде прогноза без да сте прегледали пациента, въпросът ми беше по-скоро от общ характер за състоянието на пациентите с такава диагноза и Ви благодаря за отговора. Днес има лека промяна в състоянието му - реагира на болка, стиска ръката ми при допир. [b]Възможно ли е това да е просто реакция на вегетативната нервна система? [/b]
    Дишането му е самостоятелно, не е включван към респираторен апарат изобщо, лекарите казаха, че кръвното налягане и пулсът му с нормални. Правят му вливания, понеже не може да се храни и пие и го третират с манитол и съдоразширяващи препарати. [b]Днес след сутрешната визитация лекарката каза, че започва да излиза от комата. Излизането от кома за подобрение на състоянието ли се счита? /простете за глупавия въпрос!/[/b]
    Благодаря Ви предварително! И разбира се, надеждата е последното, което ще изгубим!
    от д-р Габровски | 10.04.2008 22:58

така както описвате състоянието на дядо ви е много сериозно.
    Не мога да давам прогнози без подробна консултация, но при тази възраст, съпътстващите заболявания и "масивния" кръвоизлив перспективите са мрачни.
    В никакъв случай обаче не трябва да губите надежда. Понякога възрастните хора имат по-големи "резервни" пространства в черепа и успяват да преодолеят такива тежки инциденти.
    от beloslava | 10.04.2008 14:08

Към д-р Габровски
    Здравейте! Днес към 4 сутринта дядо ми получи масивен мозъчен кръвоизлив. Оплака се силно главоболие, впоследствие се скова дясната част на тялото му, дясната ръка и крак, устата се изкриви надясно. В момента се намира в болницата в гр.Карнобат. След прегледа със скенер се установи масивен мозъчен кръвоизлив вследствие на спукан хематом. Според лекарите прогнозата е много лоша и не е възможна операция в случая. В момента той е неконтактен, не говори, не се движи и не съм сигурна че чува и разбира кои сме. Той е на 71 години, а на 21.03 беше опериран в Александровска болница в София от тумор на бъреците. Все още нямаме хистологичното изследване, което да покаже дали образуванието е било злокачествено. Той е хипертоник, а преди 4 месеца му откриха и диабет. Лекарите в София ни обясниха, че туморите на бъреците имат свойството да образуват тромби в тялото на пациента. Такъв тромб вече беше отстранен от гръдната област по време на операцията в София. Възможно ли е хематомът, който е причинил инсулта да е образуван заради тумора? Какви са изгледите за възстановяване и до каква степен след подобно състояние на такава възраст? Според лекарите в Карнобат е недопустимо пациенцтът да се транспортира в друга болница в това състоние, но признават, че не могат да направят почти нищо за да му помогнат и да се подобри защото нямат апаратура и специалисти. Към кого може да се обърнем за консултация на състоянието на дядо ми, има ли лекар който да пътува до Карнобат за да го консултира? Благодаря предварително!
    от melin | 01.04.2008 09:22

blagodarya Vi d-r Gabrovski
    от д-р Габровски | 31.03.2008 22:59

за инсулта няма "лекарство"
    унищожаването на мозъчната тъкан е дефинитивно и използването на медикаменти като съдоразширяващи, витамини, ноотропни в-ва и др. има за цел да подпомогне "гранично" увредените зони, за които има някакъв шанс за възстановяване. Подпомага се мозъкът, за да могат запазените зони, макар и частично да поемат функцията на увредените.
    от melin | 30.03.2008 23:55

афазията лекува ли се с луцетам от 1200 mg? какво ще кажете за лекарствата след мозъчен исхемичен инсулт? един месец пи нимотом а луцетама все още го пие? нещо по ефикасно има ли за инсултите?
    от melin | 03.03.2008 22:49

govorim za kravnoto nalyagane d-r gabrovski. izvinyavaite nemojah da vi razbera. a kakvo da pravya kato lichniya lekar e edin nekadarnik i toi dokara maika mi do tova polojenie. s priznaci za insult ua prati na izsledvaniya za jlachka. na mene mi e malko mi trudno poneje nie jiveem vav varna a vie ste v sofiya. kakvo tocno shte vkluchva tazi terapiya? blagodarya
    от д-р Габровски | 03.03.2008 13:09

тези стойности са малко ниски.
    консултирайте се с личния лекар за корекция на антихипертензивната терапия.
    от melin | 28.02.2008 22:20

zdraveite otnovo. imam vapros kam d-r gabrovski= maika mi veche si e v kashti izpisaha i ot 2 sedmici pie nimotop i lucetam i verapamil po polovinka ot 80 mg . lekarstva za kravno ne davame zashtoto ima kravno ot poryadaka na 115 na 70 ili 110 na 60 no se chuvstva dobre. razbira vsichko no nemoje da govori. kakvo mislite za lekarstvata?
    от melin | 28.02.2008 22:12

blagodarya na vsichki koito sa mi pisali .
    от д-р Габровски | 14.02.2008 11:33

сенфо-моторната афазия е състояни при което е засегнато както разбирането, така и "създаването" на реч.
    Това е част от т.нар. висши корови функции, характерни само за човек.
    При някои заболявания /както например при инсулта/, се уврежда тази част от мозъка, която участва в това "кодиране и декодиране" на речта. Резултатът е невъзможност да се разбира /сензорна/ и/или "създава" реч /моторна/ афазия.
    от sisa_73 | 13.02.2008 23:08

Скъпа melin мога само да те окуража и да ти кажа имай вяра и страшно много търпение и дано нещата тръгнат към подобрение. Баща ми на 24.10.2007г. получи подобен инсулт и едва сега имаме напредък - движение на крака със замятане, изкачване на 3-4 стъпала и възвръщане на говора, въпреки че самите лекари бяха казали, че почти няма надежда да се вдигне на крака /поне тук в Русе/. Само, че при опит да ни каже нещо често бърка думите и казва съвсем друго. Та исках да ти кажа, че винаги има надежда, но за съжаление в първите месеци много бавно се стига до подобрение. Ще се нуждае от човек до нея постоянно, а за съжаление за гледане на лежащо болен се дават само 7 дни. Още едно безумие в нашата здравна система. Най-искрено ти пожелавам съвсем скоро майка ти да излезе от интензивното и дай-боже по-бързо да се възстанови.
    от melin | 13.02.2008 08:17

моля някой да ми отговори на въпроса .
    от melin | 11.02.2008 00:09

днес ходихме в болницата и резултатите са следните позна ни мисли разбира нормално но неможе да говори и десните крайници са засегнати.
    от melin | 09.02.2008 12:49

здравейте д.р габровски. става въпрос за коров мозъчен инсулт, засегнати десни крайници с пареза и има сензомоторна афазия. искам да попитам това може ли постепенно с времето да се оправи? и какво точно представлява сензомоторната афазия, дали ще ме разбира , говори, спомня нещо, макар че ми казаха че има мисловен процес , че тя си мисли нещо но не разбира думите. много искам да се оправи и се моля всеки божи ден. а що се отнася до крайниците могат ли със физиотерапия и рехабилитация или нещо друго поне за в бъдеще да се оправят?
    от д-р Габровски | 09.02.2008 12:37

оплакванията от ниска кръвна захар се повлияват бързо и много добре от прием на сладко.
    симптомите при исхемичен инсулт са изключително разнообразни в зависимост от локализацията.
    някои малки (лакунарни) мозъчни инсулти, както и преходните нарушения на мозъчното кръвообращение могат да наподобяват оплакванията при хипогликемия (ниска кръвна захар).
    от mitev65 | 08.02.2008 23:03

възможно ли е признаците за исхемичен инсулт и за ниска кръвна захар да си приличат? ако си приличат по какво си приличат, а ако се различават по какво се различават?
    от д-р Габровски | 07.02.2008 18:50

за съжаление никога не може да сте подготвени за такъв инцидент. Неслучайно другуто популярно име на инсулта е "удар"
    За хеморагичен или за исхемичен инсулт става въпрос?
  • мозъчен исулт
    от melin | 07.02.2008 08:58

здравейте на всички. страшно много съм отчаяна и безпомощтна.преди 3 дена майка ми получи мозъчен инсулт.казаха ми че лявото страна на мозъка е засегната и има пареза на десните крайници. неразбирала какво и се говори но гълтала вода и ядяла малко. все още е в интензивно отделение.неможела да говори иса засегнати речта говора и паметта но доколко не се знае. искам да знам ще може ли да говори за в бъдеще има ли шансове да се възстанови ,изцяло не, но да разбира ,да ходи, да говори. моля се от три дена насам да има подобрение но съм много отчаяна. преди тодина и половина загубих баща си при катастрофа, такмо се нормализираха малко нещата запоцнахме един начин на живот, сега съм бременна в 6 месец и това беше голяма радост за майка ми , а сега тя получи инсулт. искам да е до мен но как ще стане незнам. искам да се оправи .

Напиши отговор