Нервна система - състояния и заболявания | относно заключение от МРТ

Напиши отговор
  • RE: относно заключение от МРТ
    от д-р Цончев | 11.09.2019 22:58

Нищо притеснително няма. Понякога докторите излишно плашат хората.....
    от Говедарски | 10.09.2019 12:00

Извинявайте,а може ли да ми кажете сами по себе си тези резултати притеснителни ли са.Понеже ми казаха,че тези изменения не са много нормални за възрастта(59г.)
    от д-р Цончев | 08.09.2019 21:20

Нищо не трябва да предприемате, това са си възрастови изменения, които с напредване на годините се задълбочават. Това, което предпазва мозъка от тежки дегенеративни изменения е четенето на книги, решаването на задачи и логически задачи, кръстословици и подобни.
    от Говедарски | 29.08.2019 14:33

Моля за коментар и съвет.Нямам други оплаквания,правиха изследване с доплер-нищо притеснително.Кръвното е добре.Какво е добре да предприемам ,ако е необходимо.Как оценявате положението?
    от Говедарски | 29.08.2019 14:30

Здравейте,след направен ЯМР по повод на главоболие от месеци,излезе резулат:Супратенториално двустранно в субкоровото бяло мозъчно вещество се визуализират единични овални по форма зони на променен сигнален интензитет.Находките са с висок сиг.интензитет при Т2 и FLAIR образите и хипоинтензивни при Т1,без мас ефект и рестрикция на дифузията на водните молекули в структурата им. МР данни за начална корова атрофия,лекостепенно дилатирани вентрикуларната система,субарахноидните им пространства и базални цистерни.Малък мозък и моз.ствол-нормален МР образ.МР ангиография-не се намират анормални съдове.По хода на изобразенитеинтракраниални артериални съдове не се намериха аневризмалниразширения и стенози.Орбити и орбитално съдържимо-интактни.Селарна област и параселарни структури-б.о.МР данни за едем на мукозата на левия максиларен синус. Заключение :данни за начална корова атрофия,МР данни за глиозни промени в мозъка от съдов х-р с давност.Става дума за мъж на 59г.Няма други оплаквания.
    от д-р Цончев | 06.08.2019 22:21

На каква възраст сте?
    от Rmlv | 31.07.2019 22:14

Да допълня своето питане: Субратенториална находка - единични хиперинтензни в T2W и FLAIR образи фокуси, локализирани субкортикално в десните темпорален, фронтален и окципитален дялове и в лява инсула. Находките са хомегенни, рязко контурирани, без периолезионен едем или експанзия. Заключение: магниторезонансната находка отговаря на единични левкопатични фокуси с описаната локализация с най-вероятна исхемична генеза
    от Rmlv | 31.07.2019 20:42

Здравейте, Имам изтръпване на крайници и се чувствам отпаднала и си правих ЯМР Зключение: МГР находка отговаря на единични левкопатични фокуси с описаната локализация с най-вероятна исхимична генеза. Десностранна девиация на назалния септум. Моля за съвет, благодаря!
    от д-р Цончев | 26.07.2019 21:39

Няма нещо притеснително.
    от Аделина | 26.07.2019 11:06

Здравейте, може ли да ми разчетете и моето заключение от ЯМР. Направих го, защото имах главозамайване, изтръпване по крайниците и сърцебиене. Заключение: Единични, пунктиформени и неспецифични, хиперинтензи в Т2 и FLAIR фокуси локализорани в дълбоко и перикалозалното бяло мозъчно вещество в ляво периетално без перилезионен едем или експанзия. Останалият мозъчен паренхим супертенториално е без зони на патологично променен сигнален интензитет.
    от д-р Ралица Правова | 17.06.2019 18:20

Да, възможно е консервативно лечение, както медикаментозно, така и физиотерапия
    от Нинче | 12.06.2019 20:16

А и забравих да попитам според вас възможно ли е консервативно лечение или е необходимо да се направи операция? Още веднъж- благодаря!
    от Нинче | 12.06.2019 20:13

Моля за разяснение относно МРТ на ляв крак. Заключението е: Тендинит и инсерционит на предна кръстна връзка. Тендинит на латерален колатерален лигамент. Тендинит на сухожилието на м. Поплитеус. Хондропатия на пателата. Инсерционит на лигаментум квадрицепс фемурис. Инсерционит на лигаментум пателе. На 25-ти имам час за ортопед, но дотогава искам да имам някаква представа за какво става въпрос. Боли доста... Благодаря предварително. :)
    от д-р Цончев | 27.05.2019 21:09

За мен това нищо не значи, не са посочени и размерите на тия зони...
    от petar_petrov | 26.05.2019 22:33

Здравейте, моля за разяснение на заключение от ЯМР. Изследването го правих за изключване на МС. МРТ находка: Супратенториално двустранно, в бялото мозъчно вещество, се визуализират единични неправилни по форма зони на променен сигнален интензитет. Находките са с висок сигнал при Т2 и FLAR и хипоинтензни при Т1, без МР данни за мас-ефект и рестрикция на дифузията в тях-образ, кореспондиращ в най-висока степен с глиозни промени от неспецифичен характер.
    от д-р Цончев | 20.05.2019 21:03

Всъщност какво е притеснението? Ако е за аневризма - на такъв скенер няма да се види, трябва съдови програми и реконструкция. МС не е. Това което е оградено в червено най-вероятно е сррез на съдовве
    от Venelin Vasilev | 19.05.2019 13:36

Благодаря за отговора д-р. Цончев. При мен изследването беше направено без да ми слагат контрастно вещество. За такова контрастно вещество ли имате предвид? Ако не е контрастно вещество, какво може да бъде?
    от д-р Цончев | 18.05.2019 21:27

Georgy Stoyanov - нали все пак доктора трябва да има основание някакво за да ви пусне всичките тия изследвания. Ако пише че всичко е нормално няма как да стане
    от Slava | 14.05.2019 20:24

Какво означава разчитане на ЯМР: Визуализират се множествени хперинтенсни на Т2 образите лезии под 5 мм, разположени перивентрикуларно и субкортикално в центрум семиовале, резултат от глиоза, следствие микроангиопатия. Лекарят, който прави разчитането не каза нищо.
    от Georgy Stoyanov | 13.05.2019 11:25

Благодаря Ви за отговора д-р Цончев. Искам да Ви споделя,че ходих при доц. Клисурски в Сити Клиник. След оглед и преглед на двигателни и очни функции каза, че всичко изглежда наред, но за да бъде сигурен трябва да се направят редица изследвания (ПКК,АСАТ,АЛАТ,КК,креатин,пикочна к-лна,CRP,25 -OH Vit D, скриининг за васкулит ANCA,ANA,Anti MOG and AQP-4 antibodies). Все пак сложи Основна диагноза: G.37,9 - Демиелинизираща болест на централната нервна система,неуточнена. Искам да Ви попитам дали тази диагноза не е застраховка, затова че може да е МС и кои от тези изследвания най-вече навеждат към тази болест? Балгодаря Ви още веднъж за вашето време!
    от д-р Цончев | 08.05.2019 20:20

Венелине, това според мен са съдове пълни с контраст, така че няма какво да се притеснявате.
    от д-р Цончев | 08.05.2019 20:19

Георги, вероятно не е МС, но е добре за ви види и невролог за да направ инеобходимите тестове. Все пак до момента само рентгенолога го е разчел, а за мен лично една такава единична лезия не е достатъчна за поставянето на такава диагноза.
    от Georgy Stoyanov | 08.05.2019 11:05

Това е второто писмо, защото ми свършиха символите на предното. ЯМР-а гласи: Ексцентрично задебелена шийна медула на ниво C4,повече наляво, с демаркирана хиперинтензна в T2W и STIR, интрамедуларна лезия, с размери около 10мм на 15мм, която в T1W не се демаркира и след инжектиране на контрастаната материя не променя сигналната си характеристика. Други огнища промени в шийната медула не се отдиференцират. Не се вижда дискова херния. Заключение: Вероятно се касае за единична плака на демиелинизация /МС/, без данни за активност, или транверзален миелит. Моля Ви д-р Цонев, ако може да погледнете изследването от ЯМР-а и да ми дадете вашето мнение дали наистина има симптоми на МС или просто заради лезията е поставена такава диагноза. ПС: Изтръпването на ръката понамаля, но чувствителноста на върха на палеца показалеца и средният пръст все още не е отшумяла. Благодаря Ви, предварително!
    от Georgy Stoyanov | 08.05.2019 10:57

Здравейте, Д-р Цонев. Вчера ми направиха ЯМР. Причината е от травма във фитнеса когато правех бицепсово сгъване, но едната тежест от лоста падна и нещо все едно усуках ръката. Продължих с тренировката като мислих, че ми няма нищо и се прибрах. На следващият ден обаче усетих лек дискомфорт на лявата ръка. Така го карах около седмица с надеждата да отмине. Седмица след това патувах с кола от Стара Загора за София, която беше с отворени прозорци и ден след това болката се превърна в пареща на предмишница и на бицепса и изтръпване на първите три пръста (най-вече, плаец и показалец). Лекувах се около месец с нивалин,милгама, два пъти флостерон, мъдокалм,деклофинак и нимезил. След това започнах с физиотерапия, която е ултразвук с deep relief гел и електрофорези с нивалин на ръката.
    от Venelin Vasilev | 12.04.2019 10:06

Здравейте отново д-р. Цончев, относно следното заключение след MRI на глава: Единични, пунктиформени и неспецифични, хиперинтензни в T2 и FLAIR фокуси локализирани в субкоритикалното бяло мозъчно вещество двустранно фронтално без перилезионен едем и експанция. Останалият мозъчен паренхим супратенториално е без зони на патологично променен сигнален интезитет. (Всичко останало на долу описано е в норма.) Заключение: Съдово индуцирани фокуси с описана локализация. Сега се притеснявам дали това не е аневризма. Можете ли да потледнете споделения от мен по-долу линк и да споделите мнение има ли причина да се притеснявам. Трябва ли да продължа изследвания? Към момента нямам никакви оплаквания. Link Снимките са от COR FLAIR. Ето го и целия документ.
    от silvia_aivlis | 25.02.2019 20:49

Здравейте, много благодаря за бързия отговор! Последните две години имам леко влошаване на зрението и по-конкретно при четене и гледане на близо, но не е нищо невероятно. Със слуха нямам никакви проблеми. С памет, не не бих казала, със съсредоточаването и концентрацията понякога да,понякога не.Като цяло не бих казала,че е нещо осезаемо като оплакване. Аденомът всъщност не ме притеснява особено, притеснява ме повече останалото. Имам вече час за невролог,но от това което четох, наподобява много на МС. :( Бихте ли дали някакво предположение,за да знам какво да очаквам,защото ми е доста притеснено! Имам ли основание да мисля,че е МС и ако да, какви други изследвания трябва да се направят,за да се определи със сигурност? Благодаря!
    от д-р Ралица Правова | 24.02.2019 18:04

Имате ли някакви оплаквания - проблеми със слух, зрение, памет, концентрация? Наличният микроаденом може и да не наложи оперативна намеса, а да бъде само проследяван. Но на фона на описаните останали промени - предполагам са Ви назначили консултация с невролог?
    от silvia_aivlis | 23.02.2019 15:14

Привет,на 35 години съм.Ще съм много благодарна ако изкажете някакво мнение относно изследване с ЯМР и заключението.Поводът за изследването беше съмнения за аденом на хипофизата,но това което е описано като допълнение е притеснтелно: "...В обема на изследването:Множествени овоидни хиперинтезни в Т2 лезии,разположени в субкортикалното,дълбокото и доминантно в перивентикулното бяло мозъчно вещество двустранно фронтално и париетално.Лезиите са тенденция към конфлуиране, разположени са перпендикулярно на надлъжната ос на латералните вентрикули и не се съпътстват от перилезионен едем или експанзия.Останалият мозъчен паренхим супра и инфратенториално е без зони на патологично променен сигнален интензитет.Вентрикулна система симетрично дилатирана,без компресионно-дислокационни промени.Субарахноидни пространства,дилатирани,свободни. Заключение: Микроаденом на хипофизата. Демиелинизиращ процес. Уместна е клинична корелация и провеждане на МР изследване на демиелинизиращ процес в пълен обем.
    от zvezda | 21.02.2019 22:16

В листовката на -Neurotop\пише разстроиства на сърдечния ритъм. А, за бета-блокерите-е в Тизанидин. Да ,говорих с лекаря, и той ми каза да ги пия, но се срахувам, защото излизам от ритъм, и имам WPWсиндром.
    от д-р Ралица Правова | 21.02.2019 21:55

За кой от медикаментите сте намерила, че е противопоказано да се пие с бета-блокер? Информирахте ли колегата, че приемат бета-блокер?
    от zvezda | 21.02.2019 19:42

Здравейте, извинявам се ,че нахлувам така, не по темата, но имам проблем. Моля за отговор от лекар. Миналата година м.Април паднах от стълба, с комоцио, повръщане, в безсъзнание, не знам ,колко време -бях сама. Лежах в неврохирургия,гр.Бургас ,направиха ми скенер, реннтген-нямам счупване. Но ето сега ме мъчи главоболие, дори ,когато мигам ме боли горе -фонтанелата. Бях при невролог, бях на ЕЕГ, уж нищо ми няма, а ме боли глава и натъртеното от падането. Вчера бях при неврохирург-изписа ми- Neurotop-200- Тинозидин-4 мг, Гинко билоба с Омега-3, невробекс. Но пия-конкор и ритмонорм-та в описанието пише да не се пие при прием на бетаблокер. Моля за компетентен отговор, Благодаря.
    от Venelin Vasilev | 14.02.2019 18:59

Много Ви благодаря, д-р. Цончев, за бързия отговор! Предполагам, няма за какво да се притеснявам ?
    от д-р Цончев | 14.02.2019 18:55

Нищо определено несе казва в това заключение, по-скоро чисто анатомична находка без някаква патология.
    от Venelin Vasilev | 14.02.2019 18:37

Здравейте, д-р. Цончев, след оплакване от световъртеж след ставане сутрин при промяна позицията на главата ми беше направен МР на глава.Мъж 27 години. Ето, какво гласи: Единични, пунктиформени и неспецифични, хиперинтензни в T2 и FLAIR фокуси локализирани в субкоритикалното бяло мозъчно вещество двустранно фронтално без перилезионен едем и експанция. Останалият мозъчен паренхим супратенториално е без зони на патологично променен сигнален интезитет. (Всичко останало на долу описано е в норма.) Заключение: Съдово индуцирани фокуси с описана локализация. Има ли повод за притеснение или метод за превенция от влошаване ? Какво трябва да значи изложеното заключение?
  • Детски невролог спешно
    от Мая Мончевска | 02.12.2018 18:35

Здравейте можете ли да ми препоръчате добър детски невролог в софия,ходили сме при литвиненко,димова и христова и вече съм на ръба на отчаянието.ако някои може да сподели добър невролог благодаря ви !????
  • Re: относно заключение от МРТ
    от Rosica Ivanova | 24.09.2018 09:12

Oтговор rosica75 post_id=244999 time=1537367311 user_id=85114: На 43 години съм с диагноза епилепсия. Бих искала да разбера дали има нещо притеснително в резултатите.
    от Rosica Ivanova | 19.09.2018 17:28

На 43 години съм с диагноза епилепсия. Бих искала да разбера дали има нещо притеснително в резултатите.
    от д-р Цончев | 15.09.2018 21:22

Каква е причината да се направи това ЯМР и на каква възраст е човека?
    от Rosica Ivanova | 14.09.2018 20:50

Oтговор rosica75 post_id=244863 time=1536592638 user_id=85114: Здравейте, бях на ядреномагнитен резонанс, това е заключението: Магнитнорезонансната находка отговаря на субкортикална зона на глиоза в ляв горен фронтален гирус. Множествени супратенториални левкопатични промени с най-вероятна исхемична генеза. Лекостепенна десностранна девиация на на назалния септум. Ако някой знае какво означава това, моля да пише !
    от Rosica Ivanova | 10.09.2018 18:17

Здравейте, бях на ядреномагнитен резонанс, това е заключението: Магнитнорезонансната находка отговаря на субкортикална зона на глиоза в ляв горен фронтален гирус. Множествени супратенториални левкопатични промени с най-вероятна исхемична генеза. Лекостепенна десностранна девиация на на назалния септум. Ако някой знае какво означава това, моля да пише !
    от georgiMRI | 30.08.2018 14:57

благодаря
    от д-р Цончев | 17.08.2018 12:39

Нищо притеснително, обикновено са калцификати в мозъка или обвивките, няма от какво да се предпазвате...
  • относно заключение от МРТ
    от georgiMRI | 14.08.2018 16:31

Здравейте д-р- Цончев, След изследване за главозамайване, и чуство че внезапно се едно вятър ме бута" искам да попитам за следното заключение на MRI: мъж 37г МРТ данни за Две малки пунктиформени хиперинтензни в T2 и FLAIR фокуса, в дълбокото бяло мозъчно вещество двустранно фрунтално, несъпътващи от фокална атрофия или експанзия на паренхима. Не се визуализират други огнищни и дифузни промени в сигналния интензитет: Дилатирани перивазални интерстициални пространства двустранно в базалните ганглии, в ляво фронтално субкоритално и двустранно париетално. Течност в предните етмоидни клетки Киста в ляв максилатрен синус Доколкото разбирам са без клинично значение, но бихте ли дали малко повече подробност какво е "фокус" и какво би могло да го предизвика, как да се предпази човек за вбъдеще да не се развие ( нормално изминение ли е, и как се получава), какво означава пунктиформена хиперинтензнен фокус? Благодаря предварително
    от д-р Цончев | 03.08.2018 07:23

Има данни за множествена склероза
    от Dani | 02.08.2018 10:08

Може ли на достъпен език да ми се обясни следното заключение от МРТ: В мозъчния паренхим-супратенториално-в двете голямомозъчни хемисфери - от високо субкортикално - в "U"-влакната, в центрум семиовале-двустранно, в корона радиата, фронтално, темпорално и окципитално се виждат многобройни овоидни огнища с високи сигнали в Т2, ниски в Т1 и хиперсигнали в TIRM. Те са ориентирани успоредно на съдовете и са перпендикулярни спрямо епендимната повърхност на страничните вентрикули-на места конфлуират. Подобни фокуси има в базалтните ганглии, също в малкомозъчните хемисфери, в медула облонгата, понс и церебралните педункули. Корпус калозум е с редукция на обема, натоварен с огнища! Оптични нерви и трактове - в норма, нормални сигнали. Свободни са интра - и екстраконалните п-ва. Хипофизата е с нормален обем, хомогенни сигнали, средно ситуиран инфундибулум. Визуализиращите се на МРТ околостволови интрацистернални сегменти на ЧМН от каудалната група не показват патологични отклонения. Вентрикулната система, базалните цистерни са срединно разположени. Имат запазена симетрия, умерено разширени. Широки арахноидни пространства по конвекситета. От МРТ онгиографията-елементи на предна - и задна мозъчна циркулация - норма за възрастта. Осигуряват ефективен кръвоток. Патромастоиди, околоносни кухини - интактни! Единствено в основата на десен макс.синус - капсулирана течност. В шиен отдел - запазена лордоза. При умерен дегенеративен процес - спондилогенен и дискогенен, в шиен миелон се изобразява континуитетна лезия на ниво С3-4-5-средно и към задни стълбици. Заключение: МРТ данни за демиелинизиращ процес - церебро-спинална форма. Магистрална артериална мозъчна циркулация - норма за възрастта.
    от д-р Цончев | 19.02.2018 21:40

Според мен това е случайна находка и няма връзка с оплакванията ви.
    от Мануела | 16.02.2018 18:14

Здравейте,бихте ли ми отговорили има ли нещо притеснително в резултата от МРТ на главен мозък.Поводът да се направи е няколкомесечно главозамайване,което вече изчезна-заклюението е :единичен,хиперинтенсен,съдовоиндуциран левкопатичен фокус в Т2. Какво означава това,трябва ли да се наблюдава и да се правят нови изследвания след определен период от време?Благодаря
    от д-р Цончев | 09.10.2017 20:45

Нищо конкретно не значи, не се приртеснявайте.
    от Katya | 04.10.2017 23:23

Аз съм на 29 години момиче, има ли нещо притеснително, какво значи хиперинтензни супратенториални медуларни лезии, има ли повод за притеснение? 🙄
    от д-р Цончев | 04.10.2017 21:30

Нищо притеснително за момента, възрастови изменения.

Напиши отговор
111 намерени, страница 1 от общо 3