Травми, счупвания, навяхвания. Ставни проблеми. Менискус. Кръстни връзки | Хондромалация на пателата

Напиши отговор
  • RE: Хондромалация на пателата
    от Krasimir Asenov | 02.05.2019 05:43

Изключително силен и информативен пост на Цвети! Може ли да разкажеш повече за двата типа упражнения - за засилване на мускулатурата и осигуряване на правилно смазване на ставата?
  • Re: Хондромалация на пателата
    от LM11 | 19.06.2018 00:04

Здравейте, И на мен скоро ми поставиха тази диагноза при това в 4-та степен. Имам болки от близо месец, но при мен основна част от проблема е, че преди години получих луксация на пателата като при това се е откъснало парче от хрущяла на пателата. Лекарите при които се преглеждах препоръчват оперативно лечение, но не са на едно мнение какво точно да бъде то. Според един от тях трябва да ми се фиксира пателата, защото връзките за разхлабени, а останалите мислят, че след като съм имала само една луксация това не е необходимо, а тряба да се заглади хрущяла на пателата. Много се страхувам от такива операции особено от тази за затягане на връзките на капачката, защото разбрах че възстановяването е доста тежко. Може ли наистина да се постигне трайно подобрение чрез физиотерапия? Би било много полезно за мен да разбера кой е този рехабилитационен център в Лозенец, за който споделя tzvetas, както и за книгите с упражнения.
  • Re: Хондромалация на пателата - Личен опит
    от Цвети | 14.06.2018 16:12

Здравейте, Темата е стара, но реших да се включа с надеждата да бъда полезна на всички, които са се сблъскали с това болезнено състояние. Събрах доста информация и се надявам да послужи на повече хора за ориентир и лечение. При мен диагнозата "хондромалация" бе поставена, след като получих прищракване и болка в дясното коляно при едно забързано изкачване по движещия се нагоре ескалатор на метростанцията. Предписаха ми аркоксия за болката и пиаскледин, който щял да помогне за възстановяването на хрущяла, както и пазене на крака поне 3 месеца. С тези мерки положението се стабилизира, но се получи повторна болка след около 3 месеца, при клякане докато боядисвах единия от радиаторите в къщи. Отидох при същия лекар и той повтори същата рецепта - аркоксия и пиаскледин. Тогава не се задълбочих в проблема и не четох по форуми и сайтове какво всъщност представлява увреждането, и поради това се доверих на преценката на лекаря (разбира се с много добра репутация и голям специалист). За съжаление обаче имах други здравословни проблеми и се наложи да направя 2 курса с антибиотици, след които получих силни болки в червата и чревна дисбиоза - унищожаване на добрите бактерии. Пиша това, тъй като съм убедена, че функционирането на храносмилателната система влияе силно на поддържането на състава на синовиалната течност в ставата и производството на витамин К, който е в пряка връзка със здравето на костите - хрущялът еволюционно предхожда костта и е всъщност "по-млада" кост. След 2 месечни мъки с болки ниско долу в червата най-накрая се намери специалист, който се сети да ми даде силни пробиотици и започнах да се възстановявам. Спряха да ме болят червата, изгубих около 3-4 кг и след около 2 седмици изведнъж започнаха да ме болят много и двете колена - при ходене, седене и в легнало положение - пълен комплект :) Смених лекаря и отидох в специализирана ортопедична клиника в София (от София съм). Предписаха ми да поставя индивидуални стелки и да пия Бестифлекс ( колаген ), в комбинация с Пиаскледин. Пиасклединът поне при мен беше напълно безполезен, като при това дразни лигавицата на червата - както и Аркоксията, и всички нестероидни противовъзпалителни. Стелките помагат много, тъй като стабилизират стъпалото и намаляват напрежението в крака от горе на долу при ходене. Разчитах доста на Бестифлекса, и имаше ефект, но не така осезаем. Важното, което не се споменава в рекламите и от лекарите е, че колагенът се усвоява от хрущяла тогава, когато има движение на ставата, в противен случай само преминава и се отделя от организма. А и кой гарантира, че не отива в бръчките или в устните ми, примерно :). Понеже болките ми бяха непрестанни и ме докарваха до плач, реших да се захвана със свое проучване на всичко писано по темата. Така попаднах на блога Link и си купих от Амазон и книгата на автора му - американски журналист със същата диагноза, отписан от лекарите, който сам се възстановява в рамките на 1 година с ходене и постепенни упражнения. В тази книга много добре описано как точно работи хрущяла, какво го кара да се възстановява - хондроцитите, изработващи матрицата му, как се активират те и най-важното - как да запазите самообладание и да не се отчаяте от ситуацията. Основното от книгата е: хрущялът се възстановява с правилно движение на коляното, като обем, натоварване и честота, а всяко обездвижване спира сигналите към хондроцитите да произвеждат нов хрущял. Реших да започна физиотерапия, но и тук има 2 подхода: първият е засилване на мускулите на крака, с цел те да поемат натоварването на тялото, да се облегчи ставата и с помощта на засилените мускули пателата да се завръща в правилна позиция и да започне да се възстановява; този подход е масово разпространен и започнах с него; помогна ми до известна степен, но не така забележимо. Вторият подход се насочва към "смазване" на колянната става, правилно движение на коляното, за да могат хондроцитите да получат сигналите за възстановяването на хрущяла. За голям късмет намерих физиотерапевтичен център в Лозенец, в който комбинират двата начина, прилагат и обхождане с лазер на двете колена, както и поставяне на колаген локално, със специален апарат върху коляното, за да навлезе директно в ставата и да стигне до пателата и хрущяла. Прочетох и още една книга на американски физиотерапевт и заимствах от нея няколко упражнения. За през деня, ако седите на бюро, е много ефикасно да си сложите един детски скейтборд под бюрото и да го движите много бавно напред - назад от седнало положение с всеки крак. Това упражнение раздвижва ставата, без да носи вашата тежест и е чудодейно за хрущяла на пателата. След тези мерки - правилна физиотерапия, лазер, локален колаген, упражнения вкъщи и със скейтборда, започна да идва подобрението - бавно, но сигурно. Когато започнах да седя и да лежа без болка, бях много щастлива, около 4-5 месеца след първоначалното влошаване. Коляното е сложна система, хрущялът също, и изисква много време, търпение и обгрижване, за да започне да се възстановява. Да спомена и инжекциите - цената им е доста висока, а поне на мен лекарите не ми дадоха гаранция, че ще помогнат, освен това ме е страх от тях :), и затова не влязоха в избора на лечение. И последният важен момент - дълги години коленета ми скърцаха при качване и слизане, но не обръщах внимание, понеже не ме боляха. А скърцането е първият знак на хондромалацията и ако се вземат мерки в този момент, със сигурност може да се избегне влошаването с болките. Затова обръщайте внимание на всичко, което ви казва тялото ви и му вярвайте - то може да се възстанови, но трябва да му се даде възможност и да му се помогне. Пожелавам на всеки да се избави от това положение, и да можем всички да се радваме на свободно движение и здрави колене:)
    от jumz2003 | 30.01.2014 11:42

Мина известно време от последния ми пост, но ми се иска отново да се допитам до мнения тук. Проблемът ми с хондромалацията все още е налице. Значително по-добре съм от преди, но за спорт или дори тичане и дума не може да става. След известен период на прием на Flex code отидох при проф.Аспарухов в Трявна за инжекция с обогатена кръвна плазма в коляното. След година положението е доста по-добро, но за съжаление се появяват болки при натоварване. Та- въпросът ми е: оттук накъде?
    от Alper Muradov | 18.02.2012 13:36

Ами щом нямате проблем с менискуса,тогава трябва да се търси причината за хондромалацията на капачките.Не знам къде и кой е правил рентгеновите снимки и резонанса,но щом са ви преглеждали трима колеги и всички са единодушни в диагнозата е редно да уточнят лечението ви. Аз лично не мога дистанционно да ви дам съвет по отношение на по-нататъшно лечение,тъй като нямам много информация за състоянието на колената ви.
    от jumz2003 | 17.02.2012 13:24

Съжалявам, не съм уточнил правилно- проблем с менискуса нямам, но до преди ЯМР да ми бъде направен, докторите предполагаха увреждане в тази област. На ЯМР се видя, че менискусът е напълно здрав без никакви увреждания. Поне за диагнозата "хондромалация..." съм убеден, че не грешат, тъй като основния сипмптом (болки при слизане по склон или стълби) е налице и до днес, макар и вече отслабен от лекарствата. Дискомфорт в капачките се появява и след продължително стоене седнал при свити поне на 90 градуса колена.
    от Alper Muradov | 16.02.2012 19:55

Правилно сте разбрал за лечебната физкултура. Не ми стана ясно какъв е точно проблема с менискуса,защото ако има увреда на менискуса леченито не е с хапчета или инжекции.
    от jumz2003 | 16.02.2012 13:43

Първо- благодаря за вниманието от Ваша страна :) Имам рентген и ЯМР. Трима доктори са единодушни, че на рентгена не се вижда нищо особено (правих го преди близо година), а ЯМР правих в края на август 2011г. Там също има съгласие, че проблема е хондромалация на пателата- отново при 3-ма доктори. Физиотерапия и ЛФК (трябваше ми Google, за да разбера, че това е лечебна физкултура, дано не греша :) ) НЕ съм правил. Всички "чакаха" резонанса, за да са сигурни какъв е проблема и минах през различни лекарства като Аркоксия, Репарил гел и подобни мазила, Flex Code, чийто курс, обаче не завърших, след като имаше нова "диагноза"- проблем с менискуса- и го спрях. Едва тогава, на третия опит, бях одобрен за ЯМР и започнах Renovax...
    от Alper Muradov | 16.02.2012 07:36

Какви образни изследвания сте правили-рентген,ЯМР за да се диагностицира проблема? Провеждали ли сте ЛФК и физиотерапия?
  • Хондромалация на пателата
    от jumz2003 | 14.02.2012 20:18

Преди 5 месеца ми бе открит този проблем, който е и в двете колена. Бе ми предписан Renovax и Collagen Complex. Работих трудоемка работа на крак през първите 2 месеца, но след като видях, че проблемът се влоши напуснах. Оттогава нещата се подобряват, но така и не се излекувах. Днес бях при ортопед, който ми каза, че е време да спра лекарствата и да не правя нищо. Разбирам, че не трябва да се прекалява с медикаменти, но оттук накъде? Ако не вземам лекарства как ще се оправя? Вече година и половина ме въртят доктори, от които повече от година не можаха да ме диагностицират. И сега ми казват да спра с лекарствата! Спортът ми беше отдушник и не искам да го заменям за нищо, а си мисля, че може и да не играя повече, ако продължават така нещата. Поне засега нямам пари за инжекции в коляното, нося наколенки на Ливайн, пазя се доколкото мога... Но постоянно чета по чужди форуми, че младежи с моя проблем се оправят за между 3 и 6 месеца. БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ! Поне досега не съм срещнал. На 25 съм и доста млад за да спра със спорта...

Напиши отговор