Травми, счупвания, навяхвания. Ставни проблеми. Менискус. Кръстни връзки | Проблем с коляното

Напиши отговор
  • RE: Проблем с коляното
    от д-р Цончев | 17.10.2019 07:46

2 седмици са малко за пълно възстановяване.
    от Диян Димитров | 15.10.2019 18:53

Резекция на плика*
    от Диян Димитров | 15.10.2019 18:50

Здравейте! Аз съм на 21г. И работя по 12 часа тежка работа. По време на работа при клякане с извиване на коляното ми изпука страшно много и ме заболя. След всяко опъване на крака нещо във външната част на коляното ми прескачаше. Бях в чужбина и ходих в болница първо там. След рентгенова снимка нищо не излезе. Прибрах се в България и смених 3 доктора до сега. Първия се опита с мазило и хапчета да ми помогне. После минах и през ЯМР оказа се че имам разкъсване на вътрешния менискус и ме пратиха на артроскопия. По време на артроскопията доктора ми каза че менискус ми е добре и че имам проблем с пликата на коляното. Извърши реакция на пликата поне така пише в епикризата ми. Минаха 2 седмици от артроскопията, но коляното ми още прескача както преди операцията и св чудя дали изобщо ще се оправи по някакъв начин. Не знам какво да правя вече. Ще съм благодарен на компетентно мнение тук.
  • Re: Проблем с коляното
    от Alper Muradov | 01.05.2012 10:51

Една от причините за хронична болка в коляното е т.нар. плика синдром-това са прегради в ставата,които се възпаляват и задебеляват.След повече натоварване могат да стана болезнени и тогава се налага физиотерапия и рехабилитация.Ако това не реши проблема се премахват артроскопски.
    от Alexander Georgiev | 01.05.2012 10:36

Бихте ли ми казали на какво може да се дължи хронична болка в коляното (основно след претоварване) + пукане при разгъване, при положение, че на рентгенова снимка и ЯМР абсолютно всичко е ОК? Чувал съм за възпаления на някакви мембрани с подобни симптоми, но бих се радвал да ви чуя мнението. Благодаря предварително!
    от Alper Muradov | 22.02.2012 00:26

МРТ данни за костно-мозъчен едем на тибия и фемур.Дисециращ остеохондрит на латералния фемураленепикондил 1-2 см.Инкомплетна лезия на предна кръстна връзка.Инкомплентна лезия 1 см на задния рог на медиалния менискус.Леко повишено количество ставен флуид.Бейкерова киста.Хиперекстензия на м.гастрокнемиус-латерална глава. ЯМР показва,че имате хрущялна увреда на външния бедрен епикондил,непълна увреда на вътрешния менискус,частично скъсване на предната кръстна връзка.Повишено количество вътреставна течност-най-вероятно кръв от разкъсаните меки тъкани на ставата. Бейкерова киста,което представлява хернииране на ставната капсула на коляното.
    от д-р Цончев | 21.02.2012 00:16

Има частично скъсване на връзка и на менискус, както и солидна травма на ставата и мускула.
    от deyan | 20.02.2012 20:44

Здравейте, Получих травма при игра на футбол.На следващия ден бях при ортопед и след прегледа бях посъветван от него да направя ЯМР.Днес получих резултатите от изследването.Можете ли да дадете по-достъпна информация, какво значи точно това и какво трябва да направя.Предварително благодаря за отделеното от вас време и за дадените отговори и съвети. Заключение от изследването: МРТ данни за костно-мозъчен едем на тибия и фемур.Дисециращ остеохондрит на латералния фемураленепикондил 1-2 см.Инкомплетна лезия на предна кръстна връзка.Инкомплентна лезия 1 см на задния рог на медиалния менискус.Леко повишено количество ставен флуид.Бейкерова киста.Хиперекстензия на м.гастрокнемиус-латерална глава. Благодаря предварително!
    от Stafref | 13.02.2012 21:16

За да не пускам нова тема ще пиша и аз тук заради подобни оплаквания. Имах тежка ски травма миналата година. Правиха ми пункции няколко дни поред,коляното събираше кръв,мускули бяха скъсани,връзки разтегнати... Ходих при д-р Хубенов - той беше категоричен,че нямам скъсани кръстни връзки. Тогава не ми отваряха коляното и не направих ЯМР. Възстановявах се 2-3 месеца и правих физиотерапия известно време след това. От тогава остана щракане в коляното като го разгъна докрай (изщраква силно на 170-175тия градус да речем). Този сезон пак си карам ски, но след 1 по-сериозно падане травмата се обади. Коляното се разщрака още повече и ме наболява след натоварване и при осукване. За точна диагностика само ЯМР ли върши работа? Препоръчайте ми място, където качествено ще ми направят и разчетат резонанса. Има ли други варианти за добра диагностика ?
    от | 10.02.2012 14:07

В Русе със сигурност няма.
    от Alexander Georgiev | 10.02.2012 08:24

Препоръчайте тогава. В Русе мисля, че няма добър такъв...
    от | 08.02.2012 23:42

Бих ви препоръчал да отидете при ортопед,занимаващ се с колянна хирургия и може би ядрено магнитен резонанс на проблемното коляно.
    от д-р Цончев | 08.02.2012 18:32

Oтговор: Според мен става въпрос за някакво леко разкъсване на менискуса преди 5 години,
    - няма ка да знаете подобно нещо, без да е установено по някакъв начин. Мога да препоръчам ортопед в София.
  • Проблем с коляното
    от Alexander Georgiev | 08.02.2012 09:17

Здравейте. На 18 години съм, от 5 години имам проблем с коляното. Често ме наболява, главно след натоварване на проблемното коляно - често ставане и сядане, бягане, продължително ходене, но невинги се проявява. При завъртане и разгъвне на в колянната става задължително се чува пукане/хрущене, което е леко болезнено. Проблемът дойде преди 5 години, без да съм забелязал травма. Имах силни болки в коляното при движение на ставата, но след месец физиотерапия те изчезнаха почти напълно, но пукането остана. Искам да ви попитам - според вас за някакво разкъсване на менискуса ли става въпрос и според вас има ли шансове да се възстановя без операция? При ортопедите, които съм ходил - дори реално не са ми преглеждали коляното с изключение на първия, лека му пръст. На рентегеновите снимки не се виждат проблеми. Наясно съм, че вие надали ще ми дадете диагноза по този начин, но поне ако можете някакъв ориентир. Ще ходя пак да ортопед, но като гледам, колко са заинтересовани... Според мен става въпрос за някакво леко разкъсване на менискуса преди 5 години, а след това става горе-долу е свикнала с травмата. Но няма как да се възстанови от самосебе си. Вие какво мислите? Благодаря предварително.

Напиши отговор