Травми, счупвания, навяхвания. Ставни проблеми. Менискус. Кръстни връзки | пластика на предна кръстна връзка

Напиши отговор
  • RE: пластика на предна кръстна връзка
    от Mollova | 23.08.2019 13:42

Здр. Преди 3 год. претърпях операция на предна кръстна връзка и минискуси, но от около месец крака почна да мисе подува и го чувствам като схванат. Започнах да се притеснявам, званях няколко пъти на доктора, който ме оперира но не ми вдига .Ще се радвам ,ако някой с подобни проблеми пише.
    от д-р Ралица Правова | 18.08.2019 13:41

Функционалното изследване, което Ви е направил е показателно, но със сигурност диагнозата ще се потвърди с резонанс или скенер. Препоръчвам Ви да минете през ортопед, обаче преди да направите изследванията.
    от valeto | 16.08.2019 21:23

Здравейте ,при мене случаят е следният...преди две години паднах с изпънат крак напред и коляното ми изпука. Заболя ме много но куцайки се прибрах вкъщи. Ходих на ортопед и той ми каза че е разтегнато , да не се притеснявам. Изписа ми хапчета Тилкотил и ме прати на рехабилитация. Болката в коляното за два-три месеца отшумя напълно. Преди една седмица се подхлъзнах пак на същото коляно и отидох при един чакръкчия доктор чергиланов от Велико Търново. Той ми усука коляното за една минутааа и каза че съм готова. Споделих с него притеснението ми да не е някоя кръстна връзка и тои ми напражи тест предно чекмедже като издърпа силно и рязко и коляното ме заболя много и изпука . Каза 4е имам скъсани предни връзки на коляното. една седмица след това ве4е не ме боли но ходя с наколенка. Ще търся и второ мнение но съм много наплашена. Това възможно ли е според вас? Дайте съвет.Oт Търново съм, някой знае ли свестен ортопед в този град?Дайте мнение какво да правя, да си направя ли резонанс или какво
    от petyatod | 16.06.2019 14:16

Калоян Георгиев, кой от двамата ви оперира Стефанов или Русимов? Гледам ,че са заведущи на различни клиники по ортопедия. Как протича следоперативният период?
    от Калоян Георгиев | 10.06.2019 15:24

Във ВМА струва 2220 лв. Преди 20 дни се оперирах там . Ще търсиш д-р Владимир Стефанов или доц. Владимир Русимов . На ден правят по 6-7 колена поне . Много са добри.
    от Alper Muradov | 09.01.2019 22:05

Къде пластиката на ПКВ струва 2800 лв?
    от nevena | 19.11.2018 15:43

Здравейте, правих си пластика на ПКВ през април 2018г. - по здравната каса цената е 2800лв.
  • Операция на ПКВ
    от Galin Anastasov | 18.11.2018 19:41

Здравейте, Някой може ли да ми даде актоална информация за операция на ПКВ като цени. понеже четох доста но по-голямата част от информацията е от преди 5-10 години :)
  • Re: пластика на предна кръстна връзка
    от д-р Цончев | 30.04.2017 20:23

Там най-добре се виждат, естествено важно е и кой гледа.
    от Elena Koleva | 27.04.2017 21:36

На ЯМР виждат ли се връзките?
    от Elena Koleva | 27.04.2017 21:34

не
    от д-р Цончев | 20.04.2017 20:44

Не съм специалист но по-скоро - не. Всъщност ЯМР на коляното правено л ие?
    от Elena Koleva | 20.04.2017 16:28

Здравейте.искам да попитам.преди 15 години претърпях контузия на коляното,но тогава доктора само го гипсира и после раздвижване.Преди 2 години правих менискус в Плевен при др. Ненов. тогава той ми каза че имам скъсани връзки на другия крак.Сега претърпях нова контузия.Можели да се възтанови връзката след 15 години?
    от д-р Цончев | 05.12.2016 18:50

Не е ясно - частично към пълно скъсване е описано.
    от елка | 01.12.2016 13:53

Здравейте и от мен! Някой може ли да разтълкува това заключение от ЯМР - в смисъл дали е частично или напълно скъсана ПКВ: "При проследяване на ПКВ не се представя феморалната и инсерция и част от влакната и са с абнормна ориентация, което е косвен белег за възможна увреда - инкомплетна към комплетна руптура от тристепенната МРТ - класификация. Уместна е артроскопия." И другият ми въпрос към препатилите - по кой метод оперират проф. Аспарухов и д-р Владимир Стефанов от ВМА?
    от Aleksandra Ivanova | 29.11.2016 23:02

Здравейте на всички, Преди месец правих предна кръстна връзка за втори път във ВМА, при доктор Владимир Стефанов. Уникален доктор! На 5 - тия ден проходих без патерици! Изключително загрижен и внимателен към всички и най - вече много добър специалист!!
    от Sergio Ramos | 27.04.2016 12:35

При скъсан мениск или увреда на ПКВ има ли вероятност да не чувстваш болка , а в същото време да имаш увреда , или винаги е приветствано от силна болка , оток и изпукване .
    от Ventsip | 31.03.2016 12:18

Операция на предна кръстна връзка при д-р Хубенов струва 2480 лв., като в тази сума влизат изследванията преди операцията, пет пъти рехабелитация след операцията и една процедура с кръвна плазма, както и необходимата шина в началото, която се носи няколко дни след операцията.
    от снежа дражева | 31.03.2016 10:24

Здравейте! Колко ви струваше операцията при д-р Хубенов?
    от Ventsip | 12.02.2016 20:31

От прочетеното в горните постове виждам, че се дискутират различните методи при реконструкция на ПКВ. Не съм специалист и макар и да имам впечатления натрупани от необходимостта ще задържа мнението за себе си. Бих споделил моя личен опит в тази област. Претърпях операции на ПКВ и на двата крака в различно време. Първата беше на лявото коляно при д-р Хубенов, тогава в СБАЛТОСМ в Дианабад през 2009 г. Много съм доволен както от професионализма на доктора и екипа му (точна диагноза, операция...), така и от резултатите. След 7 години коляното ми е стабилно, мога да играя футбол и да го натоварвам. Но... за жалост през есента на миналата година контузих другото коляно и след ново четене из интернет, от там разбрах за новата техника прилагана от д-р Мурадов, но реших да не експериментирам и се обърнах отново към Хубенов. Той работи сега в МБАЛ "Св. Богородица". Трябва да призная, че отново срещнах същият професионализъм, но сега при значително по-добри условия на болничния престой и организация на цялостния лечебен процес. Докторът ме оперира на 8.02.2016. Патерици вече не се използват и още на първия след оперативен ден рехабилитаторът те кара да стъпваш на оперирания крак, което е от голяма полза за запазване на мускулатурата и по-бързото възстановяване. Днес, на четвъртия ден махнах шината и стъпвам без нея, като започнах внимателно да сгъвам крака в коляното чрез плъзгането на петата по леглото. Това скъсява значително процеса на възстановяване. Като цяло за няколко години при същата техника процесът на възстановяване е скъсен и оптимизиран, което е само от полза за пациента. Д-р Хубенов сподели, че пателарното сухожилие, от което се взима част за да се замести скъсаната връзка е със същата хистология, както самата връзка, което го прави изключително подходящо. Освен това сухожилието се взима с малка част от костта в двата му края, така че прикрепването му към двете кости е по-здраво, защото е кост в кост. Опитът ми край тези две операции и запознаването ми с редица подобни случай описани както в интернет, така и разказани ми лично от хора ме кара да съветвам всеки, когато става въпрос за контузия на коляното, да не се доверява на всеки срещнат ортопед, защото, колкото и да е странно, много от тях сякаш не са и чували за мануалните тестове, чрез които доста сигурно може да се диагностицира скъсването на ПКВ. Много често неразбиращи ортопеди вместо да те препратят при специалист си измислят някакви диагнози от сорта на "разтегнати странични връзки" или "нищо ти няма, слагай лед и го мажи с някакъв мехлем". Резултатите са трагични, защото коляното остава нестабилно и е просто въпрос на време до вторична травма, при която могат да бъдат засегнати и менискуси и състоянието в коляното да се влоши допълнително. По-добре дайте някой лев за преглед при ортопед специалист в коленни травми и човек, който е правил много такива операции, вземете и второ мнение и тогава действайте. Д-р Хубенов има над 3000 реконструкции на ПКВ и е един от водещите в тази сфера. Няма да сгрешите, ако го потърсите за мнение.
    от Teodor Mladenov | 05.06.2015 20:52

... a kato cena za operaciq na PKV,znaete li kolko e..?interesuva me za SF?
    от д-р Цончев | 04.03.2015 14:08

Ако са в областта на коляното, там където е работено, вероятно е нормално.
    от Николай | 03.03.2015 12:51

Здравейте отново! На 26.02 претърпях артроскопска интервенция при д-р Мурадов и екипа му в Св. София. Операцията беше на скъсана ПКВ и скъсан менискус. Мина успешно и сега се възстановявам. Вчера ме изписаха от болницата и започнах да приемам Xarelto 10 mg за разреждане на кръвта. Днес обаче забелязахме кръвоизлив на две места (на едното е има посинен участък, а на другото е ивица). Не ме болят (само леко при допир), а са малко по-втвърдени. Звъннахме в болницата и от там една сестра каза, че било нормално след операцията. Все пак ми е малко притеснено. Някой друг сблъсквал ли се е с пидобен проблем?
    от д-р Цончев | 08.12.2014 13:24

Няма как да кажа трябва да се направи ЯМР или артроскопия за да се види менискуса.
    от Николай | 05.12.2014 08:47

Благодаря Ви за бързия отговор! Все пак мисля, когато отида за разчитане на ЯМР, да помоля лекаря да прегледа и здравото коляно. А за изпукванията? Според Вас нормални ли са? Получава се леко блокране на крака при сгъване и при отблокирането изпуква. Възможно ли е и менискусът да ми е скъсан, освен ПКВ?
    от д-р Цончев | 05.12.2014 07:42

Според мен е по-скоро нормално, тъй като здравия крак поема натоварвания за да се щади другия крак.
  • Я
    от Николай | 04.12.2014 22:59

Здравейте и от мен! Първо, искам да споделя разочарованието си от некомпетеността на един ортопед (не съм сигурен дали е некомпетентност или нещо друго, но темата е много дълга и не искам да влизам в подробности в нея). Малко предистория... Януари месец тази година при игра на футбол, стъпих на криво, при което цялата става под коляното се огъна навън. Почувствах адска болка, но след налагане с лед и мазане отокът спадна и започнах да стъпвам почти нормално на крака. Реших все пак да отида на преглед при въпросния ортопед. След около 5 минути преглед ми каза, че имам мускулно разтежение и ми изписа Пиаскледин за пиене и Перскиндол за мазане. Както и да е, след няколко седмици нямах никакви болки и реших пак да пробвам да играя футбол. При изчистване на една топка, при което проблемният крак остана опорен, пак почувствах силна болка. Този път реших да отида и на друг лекар - в Софиямед. Мнението му беше, че се касае за възпаление на менискуса, би ми някаква инжекция и пак ми изписа мазила. Отидох и при първия за второ мнение, той пак си държеше на мускулно разтежение. И стигаме до преди около месец. През лятото и есента нямах никакви болки, можех да клякам, играех футбол редовно. В началото на ноември на един мач скочих за висока топка, при приземяването кракът ми се огъна и почувствах отново болки, макар и не чак толкова силни като първите два пъти (но се чу изпукване в коляното). До вечерта болките се усилиха, а на следващия ден бяха още по-силни. Ходих в Св. Панталеймон, там ме прегледа д-р Таков и каза, че има съмнение за скъсан менискус и трябва да направя ЯМР. Дадоха ми и една седмица болничен, не са ми обездвижвали крака, но предимно лежах и седях седнал през тази седмица. Следващата седмца вече стъпвах по-нормално и реших да отида и при въпросния господин, от когото съм силно разочарован, ей така - за второ мнение. Той сгъва и разгъва крака в продължение на само около 2 минути и каза, че ми няма нищо, след като съм можел да си сгъвам проблемният крак до същото положение, в което мога и другия... Дори не ми изписа никакви медикаменти този път. Отидох в крайна сметка на ЯМР, който показа следното:
    Oтговор: МР данни за руптура на ACL и дегенеративни промени на заден рог на медиален менискус. Малък ставен излив. Незначителен к.м. едем с описаната локализация
    Аз това си го превеждам като скъсана ПКВ и съмнение за частично разкъсване на менискус (поправете ме, ако греша). Мисля да ходя за разчитане на резонанса при д-р Мурадов, доста хора ми го препоръчаха. Искам да питам обаче нещо друго. Вероятно от претоварването и факта, че доста често здравият ми крак трябваше да поема цялата ми тежест, се появиха болки и в здравото коляно. Болките са точно над капачката и ми се струва, че е нещо по-скоро мускулно. Нормално ли е това и каква би могла да е диагнозата? Отток няма. Също така, често при сгъване и разгъване (по-често при сгъване) се чува силно изпукване в болното коляно, а няколко пъти се случи и в уж здравото. Нормално ли е това? П.П. Съжалявам, ако не съм писал в правилната тема, както и за това, че постът ми стана доста дълъг.
    от Oktay | 16.06.2013 19:13

Някой може ли да ми каже,каква е цената на пластика на предна кръстна връзка...? Благодаря предварително..?
    от Jordan | 27.04.2013 13:09

Здравей , Vladip. Виждам , че си писал през януари и може би вече си направил операция , но все пак моята беше миналата седмица и затова мога да дам мнение по темата едва сега. През Ноември 2012г.скъсах ПКВ - установих го чрез ЯМР. Отидох при д-р Владимир Русимов във ВМА и се разбрахме като спадне отока да предприемем лечение. И така до преди една седмица. Операцията ми беше на 22.04 сега е 27.04 и вече си ходя в нас без патерици само с шина. Операцията бе чрез взимане на част от вътрешно сухожилие на бедрото а фиксирането му чрез "копче"- retro button и "винт". Имам само четири дупки около коляното. Изключително безболезнена операция не без помощта на прекрасния анастезиолог разбира се. Като цена - около 2200лв. за имплантите и шина и патерици зависи от цената им- около 200-250лв./ на мой приятел , който си прави операцията преди мен имплантите му бяха около 1600 лв. всичко е по преценка на докторите/. След изписване имаш инжекции за около 250 лв. , които се бият около месец. Клиниката във ВМА е страхотна /стаи , отношение на сестри , доктори и санитари/ , така че ако не си правил още интервенции ти я препоръчвам. Надявам се да съм бил полезен с информацията.
    от | 15.01.2013 19:52

бих ви препоръчал да направите консултация при още един спортен травматолог.
    от д-р Цончев | 14.01.2013 17:57

Мога да препоръчам друг ортопед за контролно мнение.
    от Stoyan | 13.01.2013 23:00

Здравейте ! Преди месец получих травма, при игра на волейбол. Попаднах на д-р Тимушев от клиника Шойлев. След прегледа той ми каза , че ПКВ е скъсана. Аз за сигурност си направих ЯМР , на който се оказа , че връзката е там , но е преобременена. Както и странична връзка и два скъсани менискуса. При следващата ми среща с доктора , той продължи да твърди, че ПКВ е скъсана и на резонанса са видели само обвивката и. Сега съм объркан и незнам на кого да вярвам. Има ли някой с подобна диагноза? И възможно ли е да се вижда само обвивката на ПКВ , а и не може ли да зарастне с времето ако има частични разкъсвания? Артроскопия , ще се прави за да ми зашият менискусите и тогава доктора , ще види дали връзката е скъсана. Мисля да правя интервенциите в Шойлевата клиника. Ако някой има подобен проблем , моля да пише.
    от nenova | 16.10.2012 11:01

Здравейте,ЯМР показа частично скъсване на ПКВ,и ортопеда(Д-р Йотов-Пазарджик) държи да не се изчаква ,а веднага да се оперира и спомена за закрепване с скоба на връзката,тъй като не била напълно скъсана.Някой сблъсквал ли се е с подобен случай и има ли представа за какво става въпрос?
    от Dancho0o | 12.10.2012 20:20

За пластиката на ПКВ мога само да кажа ,че double bundle техниката не е определяща за бързото възстановяване.На много места отхвърлят тази техника ,тъй като тя усложнява прекалено операцията и резултатите не са по-различни.Също така и за обикновената hamstring техника с 1 бутон и 1 резорбируем винт се приготвя четворен присадък ,т.е здравината на присадъка и при 2те техники е идентична.За възстановяването по-скоро играе роля неизползването на шина и ранната рехабилитация.Така че техниката не играе особена роля при възстановяването.
    от Po3u | 09.10.2012 14:06

Споделям като прясно оперирана - д-р Хубенов е правилният избор. След като преди половин година от Пирогов почти ми объркаха диагнозата, наскоро д-р Хубенов и екипът му ми реконструираха ПКВ. Болницата е страхотна -частна все пак, но цената не е толкова висока колкото при Георгиев и Мазнейков. Отношението на хората е страхотно, обстановката и храната също. Още в деня след рехабилитацията ме изправиха на крака и започнах да ходя и да правя упражнения. Шевовете се свалят на 12-я ден и след това се ходи напълно нормално :)
    от Karlos81 | 15.07.2012 22:46

Искам да споделя мнение, че съм повече от доволен от реабилитацията в спортната травматология в Дианабад "Професор Димитър Шойлев". Тези хора са истински професионалисти и правят чудеса. Повечето са с дългогодишен опит и прилагат неща, които ги няма в учебниците. Цените са съвсем нормални , но работата им е на много високо ниво. Препоръчвам ги на всеки, които има нужда от рехабилитационна намеса! Не на последна място искам да изтъкна и отношението към пациента, което е повече от приятелско. Приемат на всеки пациент проблемите доста присърце.
    от Plamen | 06.03.2012 11:57

На 16 декември 2011 получих травма в коляното, докато играех футбол. На 2 март 2012, след тежка борба със здравната каса ме одобриха за ЯМР, който показа скъсана предна връзка и менискус. От Русе съм, но съм решил ако се оперирам да е в София. Всички препоръчват д-р Георгиев и д-р Хубенов. Ако някой има актуална информация относно координатите на докторите и цената, която ще струва ще съм много благодарен.
    от Svetozar | 26.02.2012 18:16

Ако сте от Варна и имате проблем с ПКВ обърнете се към д-р Калин Михов-завеждащ ортопедия в св. Марина. Мен ме оперрира в София и смятам, че е на виско ниво.
    от Ivan Gramov | 15.02.2012 21:53

Здравейте, Имах гадният късмет да скъсам пкв и минискуси и на 2та крака(не наведнъж де). 1ят път беше преди 15г. по време на тренировка по скок на дължина. При презимяването, кракът се осука и изпращя. Сложиха ми тогава в спешният кабинет гипсова лонгета, да я нося 1 месец. Като я свалих доктора(вече не му помня името) ми каза операция или 1 много специална наколенка, с която мога да тренирам. Избрах наколенката и така ходех, тренирах и т.н. 4г. През тези години коляното ми излизаше многократно от ставата и се пълнеше с кръв. 2000г. вече се реших, че няма да стане така тази работа и ходих при тогава беше доцент Аспарухов. Направи той артроскопия, отстрани минискуса и каза, че и връзката е скъсана и се налага 2ра операция(сега вече ги прави наведнъж). Направи и връзката и вече 11 г. нямам проблеми с този крак. Сега преди 2 г и 4м. при игра на футбол пак направих белята само, че на другият крак. Веднага след контузията ходих до спешният кабинет и там същи филм гипс. Ходих на другият ден при д-р Ненов. След 1 седмица напави артроскопия, същата процедура, отрстарни минискуса и каза, че и връзката е скъсана и трябва пак да "лягам" под ножа. Поради факта, че възстановяването след ППКВ е доста дълго се наложи да отложа операцията заради служебни ангажименти. Реших операцията да е при проф. Аспарухов. Операцийте ги прави в болницата в Трявна, от която съм меко казано разочарован. Условията там и персонала са на много ниско ниво. Добре, че професора е супер професионалист. Като пари да кажа какво струва при него: 3 щифта х 415лв.=1245лв 100лв. някаква сонда. 70лв. ортопедични чорапи които предпазват от тромбофлибити и разширени вени(има нужда от тях, на предната операция не слагах такива и ми излезна 1 разширена вена. А и сега след операцията на оперираният крак върху превръзката слагат ластичен бинт и на мен така калпаво ми го бяха сложили, че в глезена беше много стегнат и кракът ми беша станал на тупан. Вчера бях на контролен преглед при професора, и като ми видя крака се ядоса много. Направи нова превръзка и обух чорапа, и след няколк часа отока спадна.) Друго, в болницата се плащат 200лв. избор на екип и по 5,40 на легло за спане. Шината с градусите при него е 230лв. Аз обаче намерих от позната която имаше. Към момента съм на 12ят ден от операцията и сгъвам вече на 75градуса коляното. Другата седмица свалям конците и почвам по сериозна рехабилитация. Сега правя само стягания на бедреният мускол, понеже е страшно отслабнал.
    от | 17.01.2012 00:27

Срещни се др Мурадов тоя метод не е добър според мен има доста по добри. Той ще ти каже за твоя случай кое е най добро и успех
    от aldo | 16.01.2012 21:54

До yovev, Моят съвет е да се консултираш с Д-р Мурадов.Той работи в болница "Света София" на бул“България"104.Телефона на регистратурата е 02/8184600.
    от Константин Йовев | 16.01.2012 15:48

Здравейте, преди малко повече от два месеца получих травма на дясно коляно по време на футбол. Освен това, от 3-4 години имам по-сериозни болки в коленните стави. Ходил съм и при ортопеди и при ревматолози. Най-новата ми диагноза, след ЯМР е (специално за дясното коляно) скъсана предна кръстна връзка и поражения по външния рог на медиалния менискус. Тъй като живея във Варна, нямам много голям избор кой да ми прави операцията, но бих искал да направя още поне една консултация преди да запиша час за операция. Можете ли да ме посъветвате, към кой докторо в София или Плевен да се обърна и по възможност, да ми дадете някакви координати за връзка? А ако можете да ми дадете информация за д-р Владислав Григоров от терапията във Варна дали е оперирал някого от вас ще ви бъда много благодарен. П.П Не съм сигурен, за кой метод точно сме говорили с него, но ставаше въпрос за вземане на сухожилна тъкан от бедрения мускул и слагането й на мястото на връзката. Самата операция е по здравна каса, но се заплащат допълнителни консумативи, които тя не поема и излизат на около 2500 лева включително и тези за менискуса.
    от bobu | 24.11.2011 23:54

аз го питах дали си е правил досега операция на връзката понеже каза че постояно е скъсана
    от aldo | 24.11.2011 23:43

Какво 3 пъти?
    от зизу | 24.11.2011 23:37

Да 3 пъти но няма ефект
    от aldo | 24.11.2011 23:24

До kolene , какво означава постояннно скъсана ПКВ?
    от bobu | 24.11.2011 23:12

ami nz nesum zapoznat oburnetese kum dr-muradov dosega pravili ste operatsia na PKV
    от зизу | 24.11.2011 20:24

Халтави стави лекуват ли се. Благодарение на това аз съм с постоянно скъсана пкв какво да правя
    от bobu | 22.11.2011 22:27

mojeli da dadesh skype date popitam nqkoi raboti che tuk mn bavno stava ako ne e problem
    от aldo | 22.11.2011 21:42

Moята операция при Д-р Мурадов струваше 1600 лв.

Напиши отговор
61 намерени, страница 1 от общо 2