Травми, счупвания, навяхвания. Ставни проблеми. Менискус. Кръстни връзки | Счупен глезен

Напиши отговор
  • RE: Счупен глезен
    от д-р Цончев | 17.03.2020 18:15

Принципно поне тридесетина дни е добре да не се стъпва на крака, но зависи от снимката, как е зарастнало. Но след 20 дни след такова счупване можете по малко да стъпвате, това е важно и за раздвижването. Защото пък и продължителното обезднвижване не е добре, че настъпва мускулна хипотрофия и после става още по-трудно.
    от Bary56 | 15.03.2020 18:36

Здравейте Веселин, Вие като лекар ли ми го казвате? Лекарите, като свалиха гипса ми казаха, никакви масажи, а само раздвижване напред назад на стъпалото и след 10 дни стъпване вече. Кого да слушам, а?
    от veselin | 14.03.2020 21:36

е ..много бързаш..6 месеца -миниум...никакви опити не прави да стъпваш ,с товара на тялото си на него...отока ти е нормален...и затова дръж крака си нависоко...като сте легнали...с си правете лек масаж зад крака ,и коляното където са клапите,колкото повече пикаеш -толкова по-добре,....и затова пий боза ,............може и биволско мляко-ако понасяш!
    от Bary56 | 14.03.2020 14:20

Здравейте, На 62 г. съм, на 9 февруари счупих фибула на левия крак, без разместване. Шинираха го, и след 1 седмица на контролния преглед ми казаха,че всичко е наред и го гипсираха с олекотен гипс. На 9 март след рентгенов преглед ми свалиха гипса и казаха още десет дни да не стъпвам на крака. Кракът ми е зачервен и има оток около глезена. Нормално ли е това и може ли подпирайки се на патериците, вече леко да стъпвам с него за раздвижване. Минали са вече 5 дни след сваляне на гипса. В очакване на вашия отговор, оставам с уважение!
    от д-р Цончев | 13.03.2020 19:36

Ако отока не намалее, ако има още температура и болката се засилва трябва да се направи контролен преглед.
    от Hristina Dimitrova Dobreva | 09.03.2020 17:14

Здравейте, моля за мнение. Преди 5 дни претърпях операция на глезена /фибула/, поради счупване на 2 места и скъсани връзки на глезена. Сега съм с гипс/лонгета. Първите 2-3 дни след операцията нямах болка нито значителен оток. Сега, 5 дни по-късно при пускане на крака в отвесно положени и ходене с патериците има ужасно, ужасно силна болка в областта на горната част на ходилото, както и значителен и твърд оток. Имам температура 37.0-37.3. Това състояние нормално ли е? И другото ми притеснени - сменяна ми е превръзка само два пъти. Сега съм с гипс и докторът каза след 2 седмици да отида за сваляне на конците-металните телчета. Нормално ли е толкова време да не се сменя презвръзка и раната да е без наблюдение под гипс? И да добавя-значително ми убива гипса в областта на началото на шева. Благодаря предварително за отговора!
    от д-р Цончев | 08.02.2020 16:40

Това обикновено го указва ортопедът, който е заковал костните фрагменти, но ако всичко е стабилно и няма проблеми следоперативно би трябвало вече да можете да стъпватен а крака, а гипса колко време ще стои това ще каже ортопеда. Често са ме изненадвали с решения в това отношение, но все пак те са си специалисти и те взимат това решение.
    от Спасимира Гергиева | 06.02.2020 17:34

д-р.Цончев да глезена е опериран и има три винта
    от д-р Цончев | 04.02.2020 18:49

Румениге - няма как да се каже за колко време нещо ще мине - травма, болест и т.н. Имплантите могат да стоят много врреме, с години. На вашата възраст вероятно ще може да се свали след около 6 месеца, но това ще каже травматолога
    от д-р Цончев | 04.02.2020 18:47

Спасимира, кракът закован ли е, правена ли е операция?
    от Rumenige | 03.02.2020 21:17

Здравейте на 24.12.2019 ми бе направена операция на счупена фибола на глезена и ми бе поставен имплант, на 31 години съм и не ми са слагали гипс или шина, а само превръзки със бинт, доктора каза че трябва тези дни да ми се извади единия от винтовете и след това да ми се насрочи раздвижвания. Искам да попитам колко време ще отнеме докато мога да ходя нормално и след колко месеца се вади импланта. Благодаря предварително.
  • RE: д -р.Цончев
    от Спасимира Гергиева | 02.02.2020 11:27

На 58 г. диагнозата е трималеоларис крурис декстра
    от д-р Цончев | 01.02.2020 16:05

И на каква възраст сте
    от д-р Цончев | 01.02.2020 16:05

Каква е фрактурата?
  • RE: счупен и опериран глезен
    от Спасимира Гергиева | 31.01.2020 17:51

Здравейте.Искам да ви попитам може ли след 1 месец да опирам счупения крак и колко време трябва да стоя с гипс.
    от д-р Ралица Правова | 06.01.2020 13:46

Да, отокът допълнително затруднява, но раздвижването ще позволи да се профилактират евентуални контрактури, както и самия оток също ще бъде намален. Причината е, че вените нямат мускулни влакна в стените си и използват помпената функция на скелетната мускулатура, за да се изпомпва кръвта обратно към сърцето. При обездвижване този процес се затруднява и отокът е налице.
    от Nadji Nevin Mehmed | 06.01.2020 10:34

Благодаря за отговора, а за коляното дали е възможно да не мога да го сгъвам заради, това че е подуто или се е схванало? Когато стана катастрофата бях бременна, бебето е живо, трите ми операции бяха епидурални. Казаха че най-щадящо е тази упойка за плода.
    от д-р Ралица Правова | 05.01.2020 15:47

Добре е че няма размествания в областта на таза, все пак там се разполагат и вътрешни органи и нещата се усложняват допълнително. Бих Ви препоръчала да се направи консултация и с физиотерапевт или кинезитерапевт, за да започне максимално бързо и раздвижването, тъй като отокът допълнително се повишава при обездвижване. Добре е, че се опитвате да имате някакви движения.
    от Nadji Nevin Mehmed | 03.01.2020 21:28

Добър вечер. Преди два месеца претърпях ПТП и имах отворена фрактура на дясната подбедрица, десния глезен, фактура на сакрум вдясно и пубисн кост в ляво. Направиха ми операция и ми сложиха външен фиксатор и операция на глезена, където казаха че са оправили глезена, след една седмица ми направиха пак операция където махнаха фиксатора и ми сложиха титаниев пирон от коляното към глезена. След седмица пак ми направиха операция поради това че имаше гной. За сакрума и пубисната кост нищо не ми направиха защото нямало разместване на костите и казаха че трябва да лежа 45дни. Почнах да вървя лека полека като не натоварвам болния крак. Крака ми все още е подут в глезена и в коляното, движенията ми са ограничени в коляното, раните ми зараснаха, близо до операцията имам оток където е посинени още възможно ли е да има гной пак, нямам температура, нито ми тече. На преглед съм другата седмица страх ме е да не ме оперират отново... Как протича един преглед след толкова сложности.
    от д-р Цончев | 26.12.2019 18:20

Обезболяващи, подходящи стелки и внимателно натоварване на крака. След такива травми болката е продължителна априори
    от Анита Минкова | 24.12.2019 10:16

Здравейте 45 дни бях в гипс имам счупване на вътрешния (медиален) малеолус. На 22-ри ми свалиха гипса и от вчера започнах да се мага с Тендивал емулгел отока започва да спада,но болката отдоло на ходилото не какво мога да направя за да се облекчи тази болка при стъпване и движениеСлед празниците ще ходя на рехабилитация,но ми е доста трудно със стъпването и движението.Благодаря ви предварително.Весели празници!
    от д-р Цончев | 17.12.2019 22:34

Минимум 35 дни кракът трябва да е в покой. За това кога да започнете да тичате - нямам отговор, трябва да зарастне пък тогава ще се мисли.
    от BadGadjo | 14.12.2019 21:30

Препоръчватми да махна гипса и да сложа от тези ботуши -ортеза за да мога да мажа с мехлеми и да ходя на рехабилитация да ми пускат ток на крака.Вашето мнение за продължителноста на гипса и за започване на бягане какво е?взел всякакви видове калции магнезий,витамин Д ,направил съм меню с повече млечни продукти и протеин.Много благодаря за бързия отговор
    от д-р Цончев | 14.12.2019 21:09

Доколкото виждам това е фибуларна фрактура и не е необходима операция. Гипс е достатъчен.
    от BadGadjo | 14.12.2019 20:30

здравейте в сряда си счупи крака.Гипсираха ме.Спортист съм и си вадя хляба със бягане.След трвмата съм направил 7 консултации с различни доктори та реших да се допитам и до вас.Според вас имам ли нужда от операция и колко според вас ще ми трябва докато взема да бягам.Знам че е относително но някакви средни прогнозни стойности.Благодаря ви предварително.Ето и сними. Link Link
    от д-р Ралица Правова | 26.09.2019 08:27

Не, няма нужда със сигурност. Имал сте късмет и да няма разместване. Зарастването върви добре.
    от Miro | 26.09.2019 02:33

Здравейте! Усуках си глезена докато спортувах и го счупих на две места. Това са снимките от инцидента: Link Link 7ми ден: Link 15ти ден: Link Предстои ми преглед за 30тия ден от инцидента и засега ортопеда ми, ми казва, че няма размествания и няма нужда от операция. Обаче, мен ме притеснява счупването на фибулата и се питам дали всичко наистина е наред и би било наред, ако няма някакви допълнителни размествания.
    от д-р Цончев | 18.09.2019 00:14

Ако в момента глезена е спокоен да не е необходимо да се махат Но ако има оток и пробив с гной, трялва да се види от ортопед
    от Ivelina Kirilova | 17.09.2019 21:14

Здравейте! На майка ми, която е на 59 г., й правиха операция на счупен глезен преди 3 години - 2016 г. В глезена й има поставени два импланта, 8 пирона и 2 к-игли. Възстанови се след операцията, но тази година преди няколко месеца започна да има болки и да изтича гнойна течност от мястото, където са к-иглите. В момента вече няма такива оплаквания, но въпросът ми е - трябва ли задължително да се извадят к-игрите от глезена й, или може да си остане с тях без да има някакви здравословни последствия? Благодаря предварително!
    от д-р Цончев | 21.03.2019 21:33

Нормално е. Провеждайте си рехабилитацията. Постепенно ще намалее отока и цвета ще се възстанови, но ще отнеме доста време
    от Верка | 18.03.2019 09:24

Здравейте, д-р Цончев! На 64г съм и на 15януари счупих фибулата двустранно.Поставиха ми гипс , като след 20 дни ми беше сменен с пластмасов който беше сменен на 30 ден.Общо 50 дни в гипс.След направена та ми снимка, каза лекаря сле две седмици да започна рехабилитация. Имам оток, който при ходене се засилва, но това, което ме притеснява, че има разлика в цвета на крака, о со едно вечер е зачервен, по-топъл от другия.Сутрин отока е спаднал, но не напълно, топлината я няма, но цвета си остава по различен, малко по-тъмен. Това нормално ли е и ще може ли да се провежда рехабилитация? Благодаря!
    от д-р Цончев | 27.12.2018 20:39

За възрастта ви 60 дни трябва да са достатъчни .... Започвайте постепенно натоварване. Няма как да се каже за колко време ще се възстановите, ще иска месеци.
    от 西奥多 | 22.12.2018 13:19

на 26 години съм
    от д-р Цончев | 21.12.2018 20:06

На каква възпаст сте?
    от 西奥多 | 21.12.2018 15:48

Здравейте, преди 57 дни ми оперираха крака снимка - Link снимка2 - Link (снимките са от 45ти ден) преди 3 дни изкараха 2 транссиндезмални от глезена. Започнах на 20-30% да стъпвам на крака, но така и не ми обясни никой кога ще мога с цялата си тежест да стъпвам. Започнах да движа глезена с кръгови движения колкото е възможно и нагоре надолу. Живея в отдалечено населено място и няма как да отида на рехабилитация. След колко време мога да стъпвам напълно? Не са ли достатъчни 60 дена?
  • RE: Счупен глезен - Жени
    от Жени | 10.12.2018 21:17

Благодаря Ви!
    от д-р Цончев | 10.12.2018 20:15

Жени - ако не ви пречи може да остане дълго време.
    от д-р Цончев | 10.12.2018 20:14

gulian777 - доколгото знам в къщи не се прави това, освен ако на частни начала не се уговорите с някой лекар. За счупване според мен шината не е достатъчна, по-добре е олекотен "гипс"
  • RE: Счупен глезен - Жени
    от Жени | 10.12.2018 15:58

Здравейте! Аз съм на 54 г. На 07.08.2018 г., при счупен ляв глезен и диагноза "Фрактура малеоли фибуле синистра", бях оперирана. Извършена оперативна интервенция: Открито наместване с вътрешна фиксация. След репозиция фрактурата се остеосинтезира а модо Вебер /2 бр. К-игли и телен серклаж/. Тъй като лекарят, който ме оперира, ми предлага до края на декември да извади "метала" от глезена, какво е Вашето мнение по 2 въпроса: Не е ли рано да се премахват? Може ли да останат в глезена, без последствия за здравето?
    от gulian777 | 08.12.2018 12:13

Здравейте д-р Цончев! На 03.12.2018 моята баба , която е на 78 години, претърпя инцидент в банята с последващо счупване на външен (латерален) малеолус- закрито,без нужда от оперативна намеса, при което и бе поставена гипсова шина. Също така бяхме информирани че първаноачалната гипсова шина ще бъде заменена след околко 7-8 дни с олекотен пластмасов гипс. Предвид възрастта и така ограничената и подвиджност (не е в състояние да ползва патерици) бих искал да ви попитам дали вместо пластмасовия гипс (страда от разширени вени) не би могъл да бъде използван ортопедична шина за обездвижване счупен глезен. Ако пластмасов гипс е по препоръчителния вариант бих искал да бъде поставен в домашни условия. Ще бъде благодарен, при възможност, да ми дадете конкакт или болнична институция който извършват такива услуги в домашни условия. Благодаря предварително за отговора! Ако пластмасовия
    от vladeto | 24.10.2018 13:44

Искам да попитам при счупена петна кост,както е в моя случай,нито ми гипсираха крайника, нито го шинираха,така ли трябва да се процедира при положение,че 60дни не трябва да стъпвам на този крак?Благодаря предварително ако получа отговор!
    от Tihomir Urumov | 23.10.2018 06:35

Уважаеми д-р Цончев, Преди точно 5 седмици, играх футбол и счупих глезена си( фибулата). Глезенът ми също излезе от ставата и аз го върнах обратно поради огромната болка. Лекаря в спешното каза, че е лошо счупване (няколко малки счупвания едно до друго) и се чудеше за операция, но след допитване до друг доктор, казаха че ще зарастне и без операция,но да го пазя и да внимавам да не стъпвам на него! Сложиха ми гипс. Бях на 2 контролни прегледа и всичко изглеждаше добре според доктора и рентгеновите снимки... Но тази нощ, при желанието ми да отида до тоалетната, не можах да се изправя добре на патериците и стъпих за 1 секунда на гипсирания крак, като почти цялата опора бе на него :( в момента на стъпването усетих болка и сакаш ток и изтръпванв премина през крака ми. Сега ми е супер притеснено,сякаш не ме боли, но не е толкова конфортен глезена, както последните 7 дни. Дали може да се е разместила костта и дали да отида да ме видят тия дни или да чакам 8 дни - когато е следващия преглед?
    от д-р Цончев | 17.10.2018 17:07

Зависи от възрастта ви, но поне месец, а за да спре да боли и да почнете тренировки - повечко време.
    от Slavqana Nachkova | 12.10.2018 15:40

Здравейте д-р Цончев! На 07.09. 2018 г., при трето посещение на фитнес тренировка, счупих 5 - та метатарзална кост. Това се случи на повдигнати квадрати, предназначени за аеробни упражнения. Разбрах, че не съм първата потърпевша, но мерки не са взети и до този момент. Интересува ме, колко време ще отнеме пълното възстановяване на ходилото и дали е препоръчително да продължа с тези занимания. Аз се страхувам да не пострадам отново, но е важно мнението на специалист, защото фитнеса ме "притиска" да продължавам да плащам без да ползвам услугата и да ми удължат абонамента в най-добрия случай. Все още не мога да стъпя с цялата тежест на крака и си помагам с патерици. Предварително благодаря за отговора. Хубав ден!
    от debil4e | 09.10.2018 01:27

Здравейте, на 26.06.2018 си счупих десния глезен. Направиха ми операция на глезена и тибията с импланти, защото както се изрази хирурга "е счупен качествено, отпред,отзад, отстрани..." и имаше и частично изместване на ходилото вдясно. В началото на Септември ми разрешиха да стъпвам на крака и тръгнах на физиотерапия, но не мога да сгъна глезена повече от 90 градуса и то с болка, въпреки че освен клякането(както уточних не мога да сгъна глезена) правя всички други упражнения. От началото на Октомври дори се движа без патерици, но няма подобрение, куцам и мястото около имплантите и шевовете е много чувствително и болезнено дори при допир от текстил. Според хирурга, снимката не показва никаква видима причина да не мога да го сгъвам, но е факт. Въпросът ми е да търся ли друго мнение, защото лекарят от ЛКК каза,че при случаи от този тип можело имплантите да се махнат след четвъртия месец, а се страхувам от втора операция толкова скоро, особено когато не е сигурно дали ще има ефект.
  • Re: Счупен глезен
    от д-р Цончев | 25.07.2018 21:02

Според описанието вероятно глезена се възстановява постепенно. Пазете го от травма и раздвижвайте постепенно. Отокът вероятно ще се задържи известновреме, но ще премине и той
    от Dzhani04 | 24.07.2018 17:36

Здравейте :) Моят случай е следния . Преди месец паднах по стъпалата и счупих глезен на две места . Сложиха ми обикновен гипс и така 10 дена с него . На първата снимка казаха че имам леко разместване около мм. След което отидох при друг ортопед на 12 тия ден ми направиха нова снимка и пак не можаха да видят дали е разместена коста или не . На 15тия ден същия ортопед ме гледа на друг рентген и каза че вижда някакво разместване но не е сигурен и каза скенер тоест 70 80 лв . Същия лекар ми каза че трябва операция и да ми сложат винтове . Категорично отказах . Отидох в друг град при друг ортопед. Той ми каза че не съм за никаква операция и че нямам разместване сложи ми нов пластмасов гипс и така още 15 дена. Направи ми две нови снимки и така. Отидох при друг ортопед за да ми махне гипса понеже нямам възможност постоянно да пътувам . Този като видя снимката също искаше да ме прати на скенер понеже не можел да разбере дали от снимката или имам зарастнала на криво кост. Та съвсем ме объркаха . То крака ми вече е калцирал не ме боли само дето имам оток около глезена но не е голям . Обадих се на този ортопед който каза че не съм за операция и той ми каза да почвам да се движа и да стъпвам смело без да се притеснявам . Та въпроса ми е какво ще ми препоръчате. Тъй като обиколих 4 ортопеда и 4мата ми казаха различни неща .
    от д-р Цончев | 06.05.2018 15:07

Добре е да се направи контролен преглед от лекар за да се огледа крака. Ако нямавидими усложнения ще трябва да се чака докато зарастне, постепенно болката ще намалее. Упойката в гърба е нещо нормално за такива операции
    от zornitca kostova | 04.05.2018 02:15

Добър ден,имам въпрос и той е следния:Годеника ми е със счупен крак от февруари месец/2018г./,правена му е операция,при която са му сложени 2 импланта.Но, крака продължава да го боли,особено много, и то там,където са поставени имплантите.Какво трябва да се направи,в случай като този,като за момента не може да излиза извън дома си,а за медицинска помощ е абсурдно да се говори ,на този етап,понеже се намираме в' дивата пустиня''/образно казано/.Моля,Ви посъветвайте ни, какво да правим.И,още два въпроса:при операция на крак и поставяне на импланти,когато се прави упойка ,тя задължително ли се бие в гръбнака и ако е така,защо?И,какви болкоуспокояващи ще препоръчате ,за човек прекарал химиотерапия,и който в момента е в процес на чистене,от нея?
    от д-р Цончев | 15.01.2018 21:01

Нищо особено, той ще си зарастне сам. Просто се грижете за човека докато е в гипс, че не е лесно...

Напиши отговор
248 намерени, страница 1 от общо 5