Травми, счупвания, навяхвания. Ставни проблеми. Менискус. Кръстни връзки | счупен прешлен

Напиши отговор
  • RE: счупен прешлен
    от Гери К. | 01.06.2020 08:03

Здравейте, моля за съвет. Майка ми на 60г (не й личат годините), 44кг, много активна, танцуваща падна по гръб от дърво около 3-4м височина преди 2дни. След скенера се установи "Нестабилна фрактура на L1 похиперфлексионен тип, с фрагмент към гръбначномозъчния канал 0,59см. Фрактура процесус косте Т11 и Т12 декстра. Фрактура процесус транзверзус Ел1 до Ел4. "енд плейт" на L5. Вчера оперативно отстраниха парченцето към гръбначния канал. Болките са ужасно силни. Сега препоръчват винтове да се укрепи L1, тъй като е доста смачкан. Със сумата за операцията ще се справим, единствено се колебая дали има шанс без такава операция да се възстанови, защото си е чуждо тяло, втора операция и куп още болки трябва да понесе. Най-много й тежи болката и лежането по гръб без никакви други движения в следващите две седмици. Благодаря ви!
    от д-р Ралица Правова | 06.02.2020 10:21

Бих Ви препоръчала да направите курс физиотерапия, за да се ускори възстановяването, в случай, че колегите са решили че няма нужда от оперативна намеса.
    от Ahmed Çetin | 05.02.2020 22:19

Здравейте баща ми получи катастрофа и има вчупен шиен прешлен на 3-4 и на 5 бил изместен 4 мм момента е на съзнание и си движе всичките крайници и отказа операция на 5 ден ни изписаха вече сме в къщи има яка на врата въпросът ми е дали ще се възстанови така без операция и след колко дена да почнем да го дигнем да може да седне на 52 години е много ви благодаря
  • Re: счупен прешлен
    от Доц. д-р Цончев, дм | 30.08.2018 08:48

В моммента не мога да се сетя за някакви усложнения при тази локализация
    от Х. Стоянов | 27.08.2018 17:52

ок,благодаря ви .мястото няма дислокации и възпаления .Спортувах активно досега,без да предполагам ,че не е зарастнало....Може ли да ми кажете какви са възможните усложнения ,и възможно ли е 100 % възстановяване след оперативна намеса ?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.08.2018 13:51

Щом до сега не е срастнало, вероятно така ще остане. Можете да спортувате, стига да не ви създава проблем
    от Х. Стоянов | 26.08.2018 16:14

Здравейте. През 2015 г. получих изтръпване на крака, вследствие на травма от падане. След скенер се установи, че е частична фрактура на левия педикул на L5 (пукнат). Лекуващият ме тогава лекар ми възложи 3 месеца пълна почивка + противовъзпаляващи и калциращи средства. При проведен скенер сега се оказа, че мястото не е калцирало и вероятно така ще е до живот... Мога ли да продължавам с активния начин на живот (спорт и т.н.)? И възможно ли е някога да калцира? Благодаря предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.06.2018 18:11

На това питане отговорих на др. място....
    от BorislavAngelov | 06.06.2018 14:30

Здравейте, след направен ядрено-магнитен резонанс на торакалния отдел се установи следното: МП данни за компресионни стабилни фрактури на телата на тх12 и ел.1,костномозъчен едем в тялото на ТХ3. На кратко инцидента стана след падане от колело на пресечен терен, след което приземяването беше на глава. Въпросът ми към Вас е от сега как да процедирам, за да се възстановя най-бързо. Препоръчват да нося или лонгети, или корсет, който има значителна стойност(350лв.), но в крайна сметка обездвижва гръбначния стълб най-ефективно. Възможно ли е да се възстановя само чрез лонгети, които биха били и по-комфортни за носене или е наложителна употребата на корсет? Благодаря предварително. След зачитането на тази тема във форума, възникнаха въпроси и при мен, изминали са около 20 дни след инцидента и вече се чувствам значително по-добре, ограничавам движенията си, значи ли, че вече е дошъл момента за физиотерапия при мен, или е още рано, всъщност не мога да ви отговоря със сигурност, но ми казаха, че имам леко смачкване на прешлените, т.е. предполагам малък %.
    от Ванина Георгиева | 10.06.2017 12:15

Благодаря Ви за вниманието д-р Цончев.Цялата сага започна в краят на месец февруари.Много болки около 20 дни.Намерих кабинет за облекчаване на болката и анестезиолог предписа Лирика.В момента не пие вече този медикамент.Болката отшумя и успяхме да го раздвижим ,става от леглото и се движи в вътре в къщи.Вследствие залежаването най-вероятно,болките и натоварване с много медикаменти ,както и развитие на Алцхаймера е много тежко положението в момента.Инконтиненция на урина и фекалии,буйстване,агресивност и т.н.Не го пожелавам на никого.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.03.2017 21:53

Към момента какво е състоянието на човека?
    от Ванина Георгиева | 09.03.2017 22:00

Фрактура на прешлен Л1 на пациент на 81 г.с Алцхаймер.Вече 10 дни адски болки,много консултации ,без резултат,дори не е обезболен.Става въпрос за моя свекър.Ако някой може да помогне с мнение благодаря предварително.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.03.2017 23:05

Има специализирани кабинети за борба с болката. Трябва да се прегледа човека от специалист анестезиолог и да се прецени какво да му се изпише - има доста възможности.
  • Гери
    от Гергана | 04.03.2017 21:52

Здравейте. Моят въпрос може да ви се стори безотговорен, но искам да попитам, тъй като приятелят на майка ми е инвалид от близо 3г. и има смачкани 11-ти и 12ти прешлен и от кръста надолу е неподвижен, може ли някой да ми препоръча нещо, което да намали болката му, тя се появява само през нощта, пие разни хапчета, маже се с гелове, но без ефект, а от затопляне не се чувства добре. Този месец е на консултация в болница в Берлин, но до тогава поне би ми се искало да намали болката му поне 😟
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.10.2016 21:19

На това питане отговорих някъде по-нагоре по форума. Често в такива случаи възстановяването е трудно предсказуемо, тъй като не е ясно до каква степен са засегнати невралните структури.... Това е т.н. спинална травма, която е трудно да се предскаже като как ще се развие дори и след операция.
    от Диляна | 18.10.2016 19:33

Баща ми е на 45г и падна от покрив докато работи на височина около 5 метра,в момента е в болница в сериозно положение,има счупен череп 3 пръста счупени и най-сериозното което е счупени 2 прешлени L1 до колкото знам единият от който е засегнал канала,в момента е подвижен няма проблем с краката нито с ръцете в съзнание е искат да го оперират със импланти,който са непосилни за нас защото струват 6000лв,искам да попитам има ли друга възможност да се оправи или само с тази операция трябва да е,докторите казаха,че това че е подвижен не е гаранция,че няма да остане инвалид много съм притеснена защо здравната каса не поема тази операция!Благодаря
    от Доц. д-р Цончев, дм | 13.06.2015 18:33

Кой неврохирург ви е консултирал?
    от Dylan | 12.06.2015 08:40

Съпругът ми е на 44г.
    от Dylan | 12.06.2015 08:35

Oтговор "д-р Габровски": при млади хора обикновено се предпочита хирургичното лечение на счупванията на гръбначния стълб именно защото не налагат продължително обездвижване и възстановителния период е много по-кратък и лек. Рехабилитацията зависи от вида на счупването, степента на срастване на фрагментите и множество други фактори.
    Здравейте, Съпругът ми претърпя тежка катастрофа, при която, по чудо оживя.Има счупен на 2/3 прешлен на ниво L1 и постравматична дискова херния на L5, S1.Минаха 6 дни от катастрофата.Вече е у дома. Неврохирургът е категоричен,че не следва да се оперира, тъй като счупването е "възможно най-благоприятното", няма пърченца от прешлена и е леко изместен към вътрешните органи, а не към гръбначния стълб.Лечението е в рамките на 6 месеца.Не се разрешава ставане, освен до тоалетна, без сядане, в рамките на две седмици.Препоръчват ми поставянето на "цимент" в прешлена, което би възстановило бързо травмата.Има противоречиви мнения за него.Бих искала да попитам за Вашето мнение за това, както и :Кога може да се движи повече, кога да се стартира рехабилитацията.Биха ли навредили масажи от рехабилитатор за стимулиране на мускулите в периода на тези две седмици.Благодаря, предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 24.05.2015 18:56

Моля, пишете на кирилица!
    от ina | 23.05.2015 06:53

Zdraveite iskam da popitam dali nqkoi e naqsno kak stoqt neshtata.Maika mi ima podoben problem no spored doctorate e mnogo seriozno puknat purvi lombalen preleshen doctorate sa mnogo skiptichni.Predlagat dva variant za vuztanovqvane purviqt e operarivno s postavqne na metalni plastini no ne davat nadejda da izdurji operaciqta. Vtoriqt e s injekciq koqto e pod formata na gel i kogato se postavi tazi injekciq gipsira preleshna tova e edinstvenata ni vuzmojnost.chuvali li ste za tozi tip lechenie i kakvo mislete shte sum vi mnogo blagodarna ako izkajete nqkakvo mnenie po vuprosa zashtoto nqmame druga opciq.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 12.01.2014 20:52

Желая скорошно възстановяване!
    от valentina | 10.01.2014 18:18

Благодаря Ви сърдечно д-р Цончев! Яката е свалена и аз на своя глава вече 3-ти ден съм на работа.Наболява ме ,но поносимо.Още веднъж приемете моите благодарности.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.01.2014 20:55

Според мен можете. Яката свалена ли е?
    от valentina | 08.01.2014 18:44

Благодаря Ви! Счупване е ,но е най-леката травма.Мога ли с тези леки болки да започна работа и опасно ли е?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.01.2014 23:12

Вероятно ще се наложи и физиотерапия да направите. В крайна сметка има ли счупване или е само подозрение?
    от valentina | 03.01.2014 21:41

Здравейте,ноември 2013г. претърпях катастрофа.След снимка на рентген ме изпратиха в Пирогов със съмнение за счупен С2 прешлен.Сложиха ми яка-шанц без да ми правят други снимки и ми казаха да я нося 3 седмици.Ходих на проверка при невротравматолога назначил яката и каза,че съм добре.Вече 40 дни съм болнични,мога да движа главата доста добре,но на ляво ме ограничава и боли,а и между дясната ключица и лопатката усещам дърпане и изтръпване,което не отшумява.Моля Ви за мнение.Благодаря!
    от Мария Георгиева | 25.11.2013 16:31

Благодаря ви за мнението.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.11.2013 18:08

Според мен - може, в крайна сметка смисълът е един и същ.
    от Мария Георгиева | 20.11.2013 00:43

здравейте, Майка ми е със счупен 10 прешлен - ТХ10, дискова херния и остеопороза. Предписаха й Oppo ортеза - 2166 - Link. Само Оппо ли предлагат тази ортеза или в България има същите ортези, но на други марки. Все пак става дума и за цена. Ако има други - бихте ли ми казали коя е фирмата и как точно се казва продуктът на тази марка. Би ли могло този корсет да се набави от Румъния? Там цените могат да стигнат до двойно по-ниски. Прилагам линк - Link. Мислите ли, че въпросният продукт би имал същата функция като предписаната ортеза на оппо. Благодаря предварително за отговора
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.02.2013 18:24

Ако корсета е поставен правилно, след определен брой дни според препоръка от неврохирурга, който го е гледал.
    от Петранка | 08.02.2013 13:52

Преди 15 дни си счупих 12 гръден прешлен при падане в поледицата. Имам корсет изписан от Горна Баня.Мога да се движа до тоалетната,но изпитвам болка при ставане. Трябва ли непрекъснато да лежа с корсета или мога да се движа и да стоя седнала? На 72 години съм и имам Остеопороза която лекувам. Благодаря предварително. :)
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.03.2012 12:43

Моля, пишете на кирилица?
    от Dobromir | 16.03.2012 22:23

Bihte li mogli da ni pomognite s savet.Na 02.03 moi priqtel katastrofira i ima pritisnat grabna4en stalb s s4upen 4etvarti preshlen.Operiraha go v Sofiq v Tokuda uperaciq mina uspeshno.Sega si e v vkashti,no qde po malko i kazva che stomaha go boli,povrashta i ne moje da spi zashtoto ima koshmari.Sled kolko vreme shte se vuzstanovi i s kakvo bihte ni posavetvali.. Molq speshno e.Blagodarq predvaritelno.
    от Dora777 | 29.05.2010 16:40

Здравейте, казвам се Дора и съм на 42години. Преди няколко дни бях на магнитен резонанс. Посъветваха ме да се обърна към ортопед. Диагнозата е следната: "Не личи ръба остеофитоза от телата и задните елементи на прешлените от сегментите в тораклания и лумбалния отдели на гръбнака, както и в областта на тораколумбалното свързване или хипертрофия на жълтите връзки. Фрактурата на предната и средната 1/3 на ростралната субдискална ламела на тялото на Th10, която води до слабо изразена ъглова кифоза на ниво Th10. Пеперудообразно е снишено тялото на Th10. Описаната спондиларна патология води до лекостепенна дискогенна централна стеноза на спиналният канал в сегмента Th10. Дискови протрузии на нива L4-L5 и на C5-C6 и C6-C7." Какво бихте ми препоръчали за лечение? Ще ви бъда искрено благодарна за съвета.
    от д-р Габровски | 04.06.2008 06:34

при млади хора обикновено се предпочита хирургичното лечение на счупванията на гръбначния стълб именно защото не налагат продължително обездвижване и възстановителния период е много по-кратък и лек. Рехабилитацията зависи от вида на счупването, степента на срастване на фрагментите и множество други фактори.
    от marnics | 03.06.2008 07:51

Здравейте, имам подобен проблем, имам счупване в резултат на катастрофа 3 ти торакален паешлен, за щастие без двигателни проблеми. Бях в гипс 45 дни и от 2 седмици нося специален корсет медицински, с който гръбнакът е неподвижен. На 33 години съм. Имам всички изследвания, скенер, резонанс и съм се консултирала вече сигурно с 5 ортопеда и неврохирурзи и рехабилитатори, но мненията са доста противоречиви за това кога трябва да започна рехабилитация на гърба. Някои казват, че след 2 месец е добре, даже желателно, но вчера по телефона лекар от Горна баня ми каза, преди 3 месец да не мисля за нищо, а в момента съм на 2 месеца и половина след събитието. Има ли някой опит в такава рехабилитация, кога да започна и къде има добър специалист в областта. Благодаря предварително за отговорите
  • счупен прешлен
    от Д-р Стайкова | 19.02.2007 20:45

Чета между редовете , че мъжът ви си мисли, че ако кара кола или се вози в такава няма да се натоварва много. Уви, не е така. Аз не бих друсала моя счупен прешлен по тукашните трасета поне докато не съм сигурна, че е зарастнал.
  • счупен прешлен
    от д-р Габровски | 19.02.2007 20:32

Чудесно е, че съпругът ви се чувства добре, но това не трябва да е пово за промяна в режима. Намаляване на височината с 25-30% е много сериозно. Според мен е задължително да се направят допълнителни изследвания - КТ и ЯМР. По принцип ограничаването от натоварване и движение е между 3 и 6 месеца в зависимост от вида на фрактурата, състоянието на организма и очакваните натоварвания. По принцип, смисълът от оперативна стабилизация е този период да се съкрати. Имайте предвид, че прешлените на кръста са много натоварени - те носят цялата горна част на тялото. При активно движение и пренасяне на тежести, натоварването може да достигне до няколкостотин килограма. Сама преценете, дали здравината на прешлена е от значение.

• от neliar | 19.02.2007 16:27

Здравейте! Много ви благодаря за консултациите. Междувременно разбрах, че лекарят е казал за около 20-25% загуба на височината на прешлена. Искам да споделя, че лекуващият лекар не ни е казвал кога трябва да се прави контролен преглед. Според вас на какъв етап се прави това? Днес стават 15 дена от фрактурата и съпругът ми се чувства мноо добре. От една страна това ме притеснява защото вече ми е трудно да му огранича движението - ставане около три четири пъти дневно с разходка до тоалетна и баня. Работата му е свързана с много пътуване и движение и не знам кога ще е удачно да се върне на работа. Знаете че работодателите не са очаровани от продължителни болнични. Информацията която получихме във връзка с периода на лекуване беше доста оскъдна. Поздрави Нели
  • счупен прешлен
    от Д-р Стайкова | 13.02.2007 22:25

Към това перфектно обяснение наистина няма повече какво да се прибави. Благодаря
  • счупване на прешлен
    от д-р Габровски | 13.02.2007 21:48

Фрактурите на прешлените в областта на кръста (лумбален сегмент) могат да се лекуват хирургично и консервативно (нехирургично). Това зависи преди всичко от това, дали фрактурата е стабилна, от състоянието на болния и разбира се от желанието на пациента. Дали една фрактура е стабилна или не, трябва да се прецени от специалист - неврохирург или травматолог. Най-често е необходимо да се направят рентгенови снимки в различни проекции, скенер, а по преценка (и при възможност) и магнитен резонанс. Необходима е преценка за това, дали фрактурата се дължи на травмата или е имало някаква предхождаща причина за намалена здравина на прешлена (напр. остеопороза, възпалителен процес и др.) По принцип, целта на хирургичното лечение, когато такова е показано е болният да се възстанови възможно най-бързо и с най-малко последствия в средно- и дългосрочен план. При сравнително млади хора (какъвто е случая) трябва да се имат предвид и очакваните бъдещи натоварвания на гръбнака (професионални и др.). При всички случаи е много радостно, че няма засягане на нервни структури с произтичащите от това парези, парализи и други труднообратими състояния. Ако имате възможност, моля, пишете на кирилица.
  • счупен прешлен
    от Д-р Стайкова | 13.02.2007 14:57

Надявам се че през тези 3 месеца ще имате контролни прегледи при ортопеда, както и снимки. При следващия преглед попитайте вашия специалист какъв тип е фрактурата (детайли от сорта на колко процента височина е изгубил прешленът, кои стени на прешлена са счупени) и колко стабилна очаква да бъде тя. От това зависят по-конкретните предписания. Корсетът е добър начин да се стабилизира гърба, времетраенето зависи от фрактурата, бих казала че до 3 месеца е нормално да се носи. Могат да се правят упражнения с корсет, предписани от опитен физиотерапевт. Има фрактури, при които корсетът може да се махне по-рано, но има и такива, които трябва да се стабилизират оперативно. Т.е. самият факт, че се знае, че е счупен L1 не е достатъчен, за да се даде правилен съвет. Вярно е че калцирането се ускорява с натоварването. Физиотерапията помага да се възстанови мобилността, да не се стигне до атрофия на мускули, да се калцифицира счупването по-бързо, да се диша дълбоко, а също и да не се получават запушвания по вените от недвижение. Добре е че болките са намаляли, това е хубав знак за бързо оздравяване. Не мога да съм по-конкретна от дистанция, надявам се че донякъде са изяснени важните точки. Ако имате нещо ново, дръжте ни в течение. Поздрави

• от Доц. д-р Цончев, дм | 13.02.2007 13:48

Според мен на тази възраст поне два месеца и нещо - три трябва да се пази режим. И е добре степента на "зарастване" да се проследи след време на рентген

• от neliar | 12.02.2007 20:26

Zdraveyte! Reporta ot rentgena e: fraktura na L1. Ako moga da vi go opi6a - v gornata chast e smaknat, ili ne stoi pravoqgqlen kato drugite. Travmata e ot 8 dni, sledstvie na padane ot stqlba ot okolo 2.5 metra visochina. Sqprugqt mi e v doma6na obstanovka. Moje da se dviji, stava, hodi do toaletna no s korset. Ogranichava maksimalno stavaneto, za6toto taka ni kazaha. Bolki veche pochti nyama. Kolko vreme moje da trae kalciraneto? Blagodarya predvaritelno!
  • счупен прешлен
    от Д-р Стайкова | 11.02.2007 23:26

Здравейте, за да може да получите най-правилен съвет, моля дайте още малко информация - каква е била травмата - опишете механизма, преди колко време, сега къде е мъжът ви, колко може да се движи? Предполагам че няма неврологични усложнения..? Също - цитирайте репорта от рентгена. Важна е формата на счупването. Колкото по-стабилна е фрактурата, толкова по-бързо е възможна (и желателна) мобилизация и рехабилитация, прилагането на корсет също има връзка със стабилността на прешлена. Чакаме още детайли. Благодаря
  • счупен прешлен
    от neliar | 10.02.2007 17:13

Saprugat mi, e sas schupen preshlen L1. Sled napraveni konsultacii s nyakaolko lekara sqm razdvoena ot tehnite sqveti. Ediniyat ni kaza tri meseca da ne stava ot legoloto. Vtoriyat ni preporacha lombalen korset, s koyto moje da stava i hodi do toaletna. Tretiyat ni kaza che na vtorata sedmica moje da stava i ni preporqcha proceduri pri fizioterapevt za po-barzo kalcirane. Molya za savet ot specialist. Toy e na 42 godini, nyama dislokaciya pri schupvaneto, kanalite sa chisti i nyama zasegnati nervi. Blagodarya predvaritelno.

Напиши отговор