Щитовидна жлеза. Базедова болест. Тиреотоксикоза. Тироидити | Л-тироксин или Еутирокс???

Напиши отговор
  • Re: Л-тироксин или Еутирокс???
    от Neti | 25.04.2016 15:19

Здравейте! Аз съм с хипотиреоидизъм и с лечение - 50 мг еутироксин, всеки ден от около 7-8 години, но преди 3-4 год го пиех рядко. Сега телата са ми горе долу добре , около 2-3 на ТСХ. Обаче лекарката ми каза, че имам инсулинова резистентност. Четох доста статии, изгледах доста видеа от чуждестранни източници в ютуб , прочетох и доста коментари във форумите и това , което разбрах е, че е по-добре да се спре еутироксина, тъй като жлезата става ленива и трябва да се пие цял живот, да не говорим, че тя няма да функционира с изкуствени хормони съвсем нормално, така както би трябвало да функционира в естествения и вариант. За това бих искала да спра еутироксина за известно време, след което да си направя изследвания и да видя как ще реагира моят организъм на лечение с диета, много плодове и зеленчуци, правилните хранителни добавки, упражнения и йогииско дишане и евентуално ТЕС. Въпросът ми е по какъв начин да го спра за да намаля ефекта от спирането и вредата от него и всъщност какво точно се случва при спирането на еутироксин при диагноза като моята?
    от д-р Цончев | 16.02.2015 17:53

Дозировката е различна в зависимост от необходимостта от този хормон. Така че пийте го както ви е предписано.
    от Десислава | 13.02.2015 18:51

Здравейте от днес съм на Л-Тироксин, лекарката ми каза да пия по половинка 1 час преди хранене, но тук чета че се пие по половин хапче на ден. Дали аз не съм разбрала правилно и искам да попитам това лечение ще доведе ли до напълняване?
    от д-р Цончев | 07.01.2014 23:01

Всъщност доста дълго време трябва за да се развие хипотиреоидизъм с клинични прояви.
    от Lidi | 07.01.2014 14:29

Нищо няма да ви стане, ако сте пропуснали хапчето за един ден. Стига да не става практика. Утре си взимате обичайната доза, без да увеличавате. :)
    от стела костадинова | 07.01.2014 09:52

искам да попитам имали проблем ако забравя да пия L-тироксина преди ядене за деня и го пия на другия ден. Ще ми станели нещо ако съм го прекъснала за един ден.
    от д-р Цончев | 01.02.2012 18:09

Трудно е да се отговори на такъв въпрос от дистанция. Добре е да вземете мнението на ендокринолота. По принцип е възможно, но за това може да има и куп други причини, които да не са свързани с хормона.
    от Bilyana | 01.02.2012 08:30

Може ли Л-тироксин да повлияе на менструалния цикъл? Приемем го от един месец и ми закъснява вече с 10 дена, което не е нормално за мен. В листовката на лекарството пишеше, че нежелана реакция може да е нарушение в цикъла. Приемам по половин хапче от 50 мг. Нямам тежко заболяване; предписа ми го ендокринолог, за да ми се развие по-добре щитовидната жлеза, защото е по-малка. Трябва ли да намаля/спра дозата за кратко, за да ми се нормализира цикъла?
    от reneta georgieva | 07.12.2011 21:30

zdraveite!izvinqvam se 4e pi6a na latinica!iskam da popitam kakvo moje da stane ako se priema po niska doza eutiroks?da6terq mi e s ha6imoto ot mai mesec.tsh septemvri be6e 1,70.antitpo prez mai be6e nad 600.ottogava pie eutiroks 0,25.v momenta pie i cefasel 100.pre4i li 4e pie malka doza eutiroks?blagodarq vi.
    от д-р Цончев | 04.10.2010 13:00

Моля, пишете на кирилица!!!
    от 1313 | 03.10.2010 09:02

Ако щитовидната жлеза е изцяло отстранена е задължително да се провежда хормонално заместителна терапия. Хич и не си помисляй да спираш л- тироксина или еутирокса. Ще стане по-лошо. Вземай го както ти е предписан. Но периодично / на 3 или 6 месеца/ си прави контролни изследване на TSH и ги показвай на ендокринолога, който пък от своя страна ще ти коригира дозата при необходимост. При нормални стойности на TSH / в допустимите граници/ човек се чувства добре и не би следвало да има оплаквания.
    от yulia63 | 02.10.2010 16:48

Zdraveite as sam s otstranena witovidna zleza i priemam eltiroks v momenta, promenia se spored rezyltata za dozata stava dyma 0t 1 do 1,5 xap4e na den 0t 100-50 ml.Moga li da go ograni4a ili spra savsem.Kakvo bi se sly4ilo? Imam besanie,poniakoga nervnost,poniakoga malodywie na kakvo se dalzi ,ot nai malko se razboliavam ne me podminavat virysi i dr.na 47g sam ot 5 g sam izvan stranata biax na toplo a sega sam na promenliv pak vlazen klimat no mnogo xladno i vetrovito postoiano.Imam postoiani bolki po stavite i pykane kakvo triabva da napravia.Blagodaria vi predvaritelno i ako mi pomognete bix bila mnogo dovolna.Leka sedmiza i yspex na vsi4ki...
    от д-р Цончев | 09.07.2010 18:39

Много хора са доживот на елтироксин.... няма проблем.
    от rinaldi | 09.07.2010 18:36

Благодаря, д-р Цончев! За мен това е голямо облекчение, защото цял живот ще съм на Елтироксин. Прочетох, че от синтетичните хормони се получава рак и затова зададох въпроса си.
    от д-р Цончев | 09.07.2010 18:31

Аз също....
    от Lidi | 08.07.2010 10:11

За първи път чувам такова нещо! :shock:
    от rinaldi | 08.07.2010 09:45

Вярно ли е, че Елтироксина или Елтирокса предизвикават рак и ако е така как можем да се предпазим.
    от д-р Цончев | 06.07.2010 00:17

Не.
    от ionkavitanova | 05.07.2010 17:47

Някой може ли да ми каже дали тироксинът провокира появяване на гъбички и течение от влагалището? Като някои антибиотици например. :?:
    от д-р Цончев | 04.03.2009 14:04

Не.
    от mimka_90 | 27.02.2009 18:09

Аз имам гуша и пия еутирокс 75 и цефазел 50 от 3-4 години искам да попитам това отразява ли се върху развитието ми като вурху растежa на бюста ми?
    от IVAN74 | 07.05.2008 18:19

:shock: az sam operiran ot tazi bolest ve4e 4 godina i sam na l tiroksin i ze gi pia dokato sam jiv,no problema e drug 4e bolestta mi pre4i na spermatozoidite da sa v normalna forma :oops: :oops: :oops:
    от techo_security | 05.05.2008 17:10

Няма разлика ,просто различни производители !Предлагам ти , да отидеш при проф.Анна-Мария Борисова!!! Клиника по Ендокринология до Министерство на земеделието. Изследванията си направи в BODIMED на ул."Позитано"№24 . На други лаборатории не вярват! Ето ти и номерата на проф.Борисова 02 9461088 и GSM 0888 492 866 . Друг водещ специалист ендокринолог е проф.Сабина Захариева тел. 0887 60 70 65 . Дано бъда полезен на теб и на много други , защото проблема с щитовидната жлеза е много сериозен. Това са най-добрите специалисти в BG.......Успех !!!
    от Д-р.Хинкова | 14.04.2008 11:54

Ето ви подробна информация Link
  • Л-тироксин или Еутирокс???
    от megy_h | 12.04.2008 19:29

Здравеите, аз съм на 22год. и скоро ми откриха хипотирейодизъм.Ендокриноложката която ме прегледа ми каза че ще трябва да пия хап4ета цял живот изписа ми L-тироксин 50 по половин хапче на ден.Стоиността на TSH беше 6.52.Но по време на изследването бях неразположена.Това има ли значение?Тъй като ми прозвуча доста стряскащо реших да потърся и второ мнение.Отидох при друга еднокриноложка тя ми пусна нови изследвания и стоиностите бяха TSH-7.213 a MAT-над 1000.Тя пък ми каза че тирейодитът на Хашимото се лекува но лечението продалжава много далго време и ми изписа Еутирокс 50 но по цяло хапче на ден?И сега незнам от кои хапчета и по колко да пия по едно или по половин?Има ли разлика между джата жида хапчета или са почти еднакви?И още един вапрос щом трябва да пия хапчета всеки ден как стои въпроса с алкохола, мога ли да пия( не че сам алкохоличка но от време на време се събираме с приятели все пак сам на 22) Ще съм ви благодарна ако ми помогнете!Благодаря ви

Напиши отговор