Щитовидна жлеза. Базедова болест. Тиреотоксикоза. Тироидити | Проблем с щитовидна жлеза

Напиши отговор
  • RE: Проблем с щитовидна жлеза
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.01.2020 18:22

Основното опасение при тия възли е че на даден момент могат да малигнизират, т.е. да се превърнат в злокачествени, което вече не е добре. Останал съм с впечатлението че размерът на възела няма значение и вероятността за един такъв ход на нещата е строго индивидуално. За това принципно ендокринолозите препоръчват такава операция. Трудна или лесна - това е в ръцете на хирурга. Щом човекът има добро реноме във Варна не виждам повод за притеснение.
    от Zdravka86 | 07.01.2020 23:36

Здравейте, Информацията, с която разполагам е, че се касае за 2 възела. Направена е биопсия на по-големия /2,5см./. Дорокачествен е. Посъветваха я за операция и тя реши да я направи след празниците. Днес бяхме на ехографски преглед /на 13.01 ще я приемат и ехографията е едно нещата, които искат/. Прегледът беше при професора който ще я оперира. Той направи снимка на възлите, след което и на лимфен възел, намиращ се около тях. Каза, че операцията ще бъде трудна. На въпроса ми защо, отговори, че възлите се намирали ниско и можело да се наложи да се реже мускул. Каза на майка ми, ако иска да се оперира при друг, но тя отказа. Вярва му. Незнам. Озадачи ме поведението му. Уж било рутинно, често срещано, сега пък трудно, да сменила опериращия, ако иска. Той има добро име тук във Варна. От друга стана, носеше абокат и разбрах, че не е бил добре човека, но пък с готовност и каза, че ще я чака на 13.01. Може пък да не е искал нещо на мен да каже, въпреки, че двете бяхме. Моля за мнение.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 30.10.2019 22:43

Казаха ли какви са възлите?
    от Zdravka86 | 18.10.2019 12:17

Здравейте, Мина всички предложени й изследвания и всичко е наред. Направиха консултация и с хирург. Общото мнение е, че е добре да се оперира, но не е спешно. Засега се следи. Няма предписано лечение. Вашето мнение какво е? Има ли риск, ако се остави и не се оперира? Благодаря за отделеното време
    от Доц. д-р Цончев, дм | 28.09.2019 20:31

Някакъв резултат има ли
    от Zdravka86 | 11.09.2019 20:38

Благодаря много за отговора. Офталмологът днес й е дал направление за ендокринолог за второ мнение /без да й е поискано, при положение, че именно той я е насочил към предходния специалист/. Това как следва да се тълкува? Много съм объркана от действията им. Отново благодаря за отделеното време на всеки, който сподели мнение.
    от д-р Ралица Правова | 11.09.2019 09:20

Притискането е от уголемените размери на жлезата или възел, най-вероятно. След пролецаването ще се доуточни откъде идва проблемът, не се притеснявайте.
  • Проблем с щитовидна жлеза
    от Zdravka86 | 10.09.2019 21:18

Здравейте, Наскоро, след редовен преглед при офталмолог, майка ми /57г./ беше насочена за ехографски преглед на щитовидна жлеза. На този преглед са били установени "изменения /не е уточнено какви/" и е дадено направление за еднокринолог. Изследвани са хормони и антитела - в норма. Ендокринологът също установява тези "изменения" и иска да я приеме за 3 дни в болницата за допълнителни изследвания по клинична пътека 15. Като вероятна диагноза е отбелязана вид "гуша" /изразявам се така, понеже само това мога са разчета/. Моля за мнение /знам, че информацията е доста оскъдна/ до колко е възможно да се касае за сериозно заболяване. Досега тя не е имала проблеми с щитовидна жлеза и никой от рода ни също. С много малко наднормено тегло е /натрупано след менопаузата/ и леко завишен холестерол. От години се оплаква, че има чувство, че има "нещо" на гърлото и от време на време суха кашлица, но в предходни прегледи не са били установявани проблеми. Предварително благодаря за отделеното време.

Напиши отговор