Щитовидна жлеза. Базедова болест. Тиреотоксикоза. Тироидити | Поставена диагноза Хашимото, моля за съвет.

Напиши отговор
  • Re: Поставена диагноза Хашимото, моля за съвет.
    от д-р Цончев | 20.11.2015 15:35

При тия променливи стойности на хормоните поставянето на точна диагноза вероятно е трудно. Вероятно има процес по типа на Хашимото, но според мен /не съм ендокринолог/ се касае за начални изменения, които не са особено значими за здравето ви на този етап.
  • Поставена диагноза Хашимото, моля за съвет.
    от Maria | 18.11.2015 10:50

Здравейте. Моят проблем е следният. На 28 години съм и след 6 месеца неуспешни опити за забременяване и ъ с гинеколог ме посъветваха да си изследвам тсх, фт4, естрадиол, пролактин и фсх. Направих изследванията в съответния ден от месечния ми цикъл, като се оказа че естрадиолът ми е нисък -под 20, а тсх-завишен - 4.7 при горна граница 4.2. По съвет на гинеколога посетих ендокринолог, който препоръча започване на лечение с еутирокс 25 микрограма. Направи и ехография на щитовидната жлеза, като по мои спомени се установи, че нямам "възли". Беше ми поставена диагнозата "най-вероятно е хашимото". На мен вероятностите не ми звучат като диагноза. 45 дни приемах медикамента и отново направих кръвни изследвания, при които абсолютно всички изследвани хормони ми бяха в норма, тсх вече ми е 3.86. Единственото, което ме притесни, беше завишения тестостерон - 3.4 при горна граница 2.89. Попитах имам ли повод за притеснения, при което въпросния ендокринолог отвори гугъл и написа тестостерон, зяпа резултатите и каза, че на този етап не може да ми даде отговор. Истинският проблем е следният - аз вече съм бременна и освен за собственото си здраве, отговарям и за това на бъдещото ми дете. Споделих това на ендокринолога, увеличи ми дозата на еутирокса на 50 микрограма. Спазвам назначеното ми лечение, но в мен след историята с тестостеронната "мистерия" се породи още един въпрос - антителата, които при първия ми преглед не бяха изследвани, сега ги изследвах и са в норма, в минимални нива. Не съм медицинско лице, не искам да се лекувам в интернет, но съм притеснена - от що за Хашимото се лекувам с антитела в нормата. Аз не съм пенсионер, не държа при всяко посещение при лекар да ми се назначава лекарство, което не ми е нужно. От малък град съм, поне тук няма друг ендокринолог, към койтонда с обърна. Моля за съвет! Възможно ли е при тези стойности на хормоните аз да нямам Хашимото?

Напиши отговор