Щитовидна жлеза. Базедова болест. Тиреотоксикоза. Тироидити | Уголемена щитовидна жлеза и големи възли

Напиши отговор
  • Re: Уголемена щитовидна жлеза и големи възли
    от д-р Цончев | 23.01.2016 17:40

Според мен е по-добре да се върви към операция. Много хора живеят съвсем нормално без жлеза. Инак има рискове. Освен това трябва да се нормализира по един или друг начин хормоналния баланс, тъй като това има основно значение за комфорта на живот.
    от Даниел Киряков | 22.01.2016 16:22

Струма нодоза. субкомпенсиран токсичен аденом истмично и вдясно, ретростернално разположен. Хипофиксиращ студен възел ангажиращ десен лоб. Хипогенни. Като възлите са още по-големи: 2.7 см. вдясно и 2.5см
    от Даниел Киряков | 22.01.2016 15:41

Хормоните варират от високи до ниски. Поради това че започнах да се задушавам често след хранене и да не мога да си поема въздух хубаво се подложих на изотопно изследвае - сцинтиграфия с радиоактивно вещество. Резултатите са следните: Струма нодоза. Два студени възела с размер 2.5см. и 2.7 см. Един в десен лоб, един в средата, хипогенни. Токсичен аденом с предложение за оперативно лечение. Аз не съм сигурен дали искам да се оперирам, след като чета из нета какво се случва с оперираните хора от щитовидна жлеза. Искат да премахнат дясната половина, но на самата операция могло да се наложи да се премахне цялата. Има ли някакво друго решение или операцията е задължителна?
    от д-р Цончев | 02.11.2015 20:08

Какви са последните стойности на хормоните?
  • Уголемена щитовидна жлеза и големи възли
    от Даниел Киряков | 28.10.2015 15:30

Здравейте, Мъж на 27 години съм. Всичко започна февруари месец тази година с леки изтръпвания на дясна ръка, обилно потене на ръцете, високо кръвно налягане 180/100 и силно втрисане (треперене крайници, тракане на зъби и т.н.) което беше като пристъп и отминаваше за 15-20 минути до стабилизиране на кръвното на 120/80. Ходих по стотици лекари из цяла София (Сити-Клиник, СофияМед, ВМА, Свети Иван Рилски и др.) Правих ЯМР на глава и откриха две лезии в бяло мозъчно вещество, но за момента изключиха МС. Заключението от ЯМР беше по-скоро демиелинизиращ процес отколкото глиозни фокуси. Щитовидната жлеза се увеличи много, пречеше ми да преглъщам на моменти. Ходих на ендокринолог откриха възел вдясно с размери 2.5см и възел вляво с размер 3.8см. Изследвах няколко пъти хормони TSH, TSH3, TSH4 през няколко месеца като варират стойностите от високи до ниски. Слабея рязко за два-три дни свалям 4-5 кг. после качвам. Имам кратък световъртеж предимно вечер съпроводен с киселини от месеци. Почти постоянна диария, правих скенер на надбъбречни жлези за изключване на феохромоцитом, откриха само уголемен черен дроб образование 4см на 4см, но не ходих допълнително. Правих изследване за хепатит б, спин, хламидии, подлагах се на всякакви кръвни тестове, но нищо. Много ниско ниво на норадреналин под 20, високо ниво на Кортизол - 700. Замайването продължава, понякога има мускулна слабост, спя по 14 часа в денонощието, понякога въобще не ми се спи и трудно заспивам. Март месец тази година когато откриха възлите на щитовидната имах непрекъснато висок пулс - 120/130 с високо кръвно, от няколко месеца е нормално, но имам други симптоми. Болката и пулсирането в областа на шията останаха, като често ме наболява и лявото ухо при преглъщане и не само. Понякога изпитвам от нищото силно чувство на стрес в стомаха, тогава започна и треперенето на крайници съпроводено с обилно изпотяване на ръце и крака, както и студено-топли вълни по цялото тяло което трае 10-15 минути. От месец-два имам изтръпване на кутрето на левия крак, което се получава от време на време. Болка в ставите + подуване на ставата на левия лакът от една седмица насам.Дадох кръв за ревматоиден фактор - под 10 отрицателен. Имах проблем с лявото око болеше ме очната ябълка около две седмици и в окото се появяваше кръвоизлив съпроводен с замъглено зрение, офтамолога каза астигматизъм - нямам диоптър и проблем с очите. Често очите ми подпухват и усещам сухота. Доста често има пулсиране на мускулите на различни места по тялото, най-вече прасците на краката и леко схващане. От около две седмици насам имам прекомерно окосмяване по краката и ръцете, дълги черни косми дори на пръстите на ръцете където никога не съм имал. Често гласа ми става много дрезгав, пресипнал сякаш не съм спрял да викам. Може ли всичко това да се дължи на възлите на щитовидната жлеза? Искаха да правят биопсия, но отказах още преди месеци. Лечение за уголемената жлеза не е назначено, карам си така от месеци и се чувствам все по-зле. Бях пушач, пушех по кутия на ден 9 години подред, сега дори една цигара да изпуша ме замайва, става ми лошо, изпотявам се. Благодаря!

Напиши отговор