Щитовидна жлеза. Базедова болест. Тиреотоксикоза. Тироидити | Хипертиреоидизъм и спорт

Напиши отговор
  • RE: Хипертиреоидизъм и спорт
    от д-р Цончев | 17.02.2019 20:34

нЕ ПРАВЕТЕ МНОГО НАТОВАРВАЩИ УПРАЖНЕНИЯ ОТ ТОЗИ ТИП. пРИ ХИПЕРТИРЕОИДИЗМА сърцето принципно се натоварва и страда от хиперфункцията на жлезата, та не е добре да се натоварва още повече. Добре е да се потисне хиперфунцията и тогава да спортувате по-активно.
  • RE: Хипертиреоидизъм и спорт
    от Vanq Gecheva | 16.02.2019 00:25

Може ли съвет от лекар относно спорта при хора със хипертиреодизъм? Имам открито заболяване на щитовидната от няколко месеца и съм на лечение със пропицил и ми се повлиява добре засега, но онзи ден реших да отида на фитнес тренировка и при кардио натоварването имах силно сърцебиене което продължи часове след тренировката. Та въпроса ми е как стои въпроса със спортапри това заболяване?
  • Re: Хипертиреоидизъм и спорт
    от д-р Цончев | 29.10.2010 23:00

Точно така.
    от Vesty | 28.10.2010 23:30

Мерси много, д-р Цончев! Ще се консултирам и с кардиолог :)
    от д-р Цончев | 25.10.2010 21:27

Всъщност добре е да се попита и кардиолог, доколко на фона на атенолол и подобни медикаменти може да се тренира активно. Аз по принцип бих се въздържал. По отношение на усложненията - нелекуваният хипертиреоидизъм води, грубо казано, до претоварване на сърдечния мускул (тахикардия и хипертония), което от своя страна води до увреди по типа на миокардната хипертрофия, оформянето на хипертонично сърце и от там следващи усложнения.
    от Vesty | 20.10.2010 18:38

Д-р Цончев, благодаря Ви за отделеното внимание. За какви изменения става въпрос и проблем впоследствие? За сърдечна недостатъчност ли? Какво означава точно това? Има ли примери, да познавате хора на моето дередже? Как така нито един спортист не страда от щ. жл. ..? Или просто не го знаят както и аз не знаех до един момент..? Всмисъл, мога ли да си пия атенолол и да си тренирам и натоварвам колкото си искам? Че си е и притеснително де... :mrgreen:
    от д-р Цончев | 20.10.2010 17:46

:)
    Oтговор: лекар, който да е бил истински спортист.
    обикновено е или едното или другото. По отношение на спорта и хипертиреоидизма - предполагам сте наясно че двете заедно с доста по-голяма вероятност ще доведат до сърдечни изменения, които впоследствие да създадат проблем. За това е тази препоръка.
  • Хипертиреоидизъм и спорт
    от Vesty | 20.10.2010 02:49

Здравейте! Казвам се Благовеста и съм на 27 години. Лекарите съветват при хипертиреоидизъм да не се практикуват спортове или поне да са по-малки натоварванията. На всеки спортист целта му е да достига аеробно или анаеробно натоварване (или суб анаеробно), но във всички случаи говорим за повишаване на пулса в по-малки или в по-големи степени. Аз съм бивша и настояща спортистка и натоварванията при мен са постоянни. Също и жлезичката ми работи малко повечко и въобще винаги организмът ми е бил подлаган на големи натоварвания. Ако спра да тренирам, това вече няма да съм аз. Ако пък си направя операция, хич не ме влече опцията да изпадам в хипофункция, да спя (или да съм вяла) и да пълнея. А и можете ли да ми кажете защо да си сменям метизола с Л-тироксин? И в двата случая до край ще се пият. А и с метизола добре си се чувствам, яко енергична съм и менструацията си ми е супер засега (да чукна на дърво). Най-лошото е сърчицето. Но тъй като изчетох всичко до тук, видях, че и хипотиреодитиците страдат от този проблем. Знам, че Д-р Цончев ще ме прати за съвети при ендокринолог, но аз досега не съм срещала какъвто и да е лекар, който да е бил истински спортист. Желая на всички весел живот! Вести \m/

Напиши отговор