Щитовидна жлеза. Базедова болест. Тиреотоксикоза. Тироидити | Хашимото

Напиши отговор
  • RE: Хашимото
    от Mimivss5e | 29.03.2021 19:31

При диференциално броене на левкоцитите показател pl% имам стойност 1. Какво означава това? Имам високо tsh. Моля за помощ
  • Re: Хашимото
    от dr.blagoeva | 02.04.2011 22:57

Добър вечер! Наистина от Метизола се качват малко килограми,като наддаването не е драстично-повечето от пациентите покачват 3-4 кг. Само един съвет-за да има по-добър и по-бърз резултат от лечението приемайте Метизола с витамини А и Е,може да вземете Геритамин Нео например.
    от cheshitka | 02.04.2011 08:34

Добро утро и хубав почивен ден на всички :) аз също с хашимото се нареждам тук ,за първи път ще съм на лечение ,въпреки ,че от 11 год .ТСХ беше винаги на долната граница или малко под нея еднокринолозите ,които тогава посетих казваха ,че не се налага лечение ...Сега реших да задълбая проблема защото от известно време имам и доста смущаващи за мен странични ефекти ,но първоначално ги отдавах на преболедувано МОРБИЛИ ,а съм на 47 години ,не ми се спомня този момент и обърканата от първия ден диагноза ,бях приета в болница и ме лекува за бронхопневмония и да си кажа ми смениха точно 7 вида антибиотици защото в момента в ,който започна да избива едва ,едва някакъв обрив ,решиха ,че е алергия ,както и да е мина замина ,оцелях след 4 дни на командно дишане ,астматик съм ,а морбили удря доколкото разбрах белия дроб.......В пред менопауза съм според моята гинеколожка ,отдавах постоянните горещи вълни на точно тази предменопауза ,безсънието и безапетиттието ,мързела при положение ,че винаги съм била супер активен човек ,вечно ускорения пулс и качването на кг ,за около година вече са 10 + .....да ,ама защо след като ето какви са изследванията ми ; TSH- 0.01 (0.34-5.5) FT3-7.25 (3.60-6.0) FT4-13.70 (7.85-14.40) Anti TPO -250 ( 0-9) TSH рецепторни антитела(ТРАв,ТРАК,ТРАТ) 2.25 (0.0-1.5) в момента съм с назначена терапия метизол 3 х 5 мг и бетаблокер Egilok R 50 mg 2х 1/2 и ,ако пулса не падне до 80 да увелича дозата сутрин на 1 таблетка .... Притеснена съм от факта ,че един от страничните ефекти на метизола е качване на кг......моля дайте съвет или споделето ,ако има някой със сходни на моите симптоми ... Благодаря Ви предварително ....
    от Raja | 30.03.2011 01:00

До dr.blagoeva: Благодаря Ви за съвета, dr.blagoeva. Разбира се, че няма да спирам лечението - то аз просто нямам алтернатива в момента. И точно поради този факт толкова много се зарадвах на написаното от verichita на 15.11.2010 13:54. Какво по-хубаво от това, което тя е изживяла?! Ако се окажеше, че имам шанс за подобрение от споменатите билкови продукти - щях незабавно да проведа лечение с тях, но ..., за жалост, нямам конкретен отговор на запитването си.
    от verichita | 29.03.2011 15:42

Здравейте.Искам да се обърна към всички.Когато ми откриха това заболяване бях на 21г(преди 6г.) и не разбирах,точно за какво става въпрос.Започнах да пия л-тироксин от 100мг,защото ТСХ беше високо.Ходих на най добрите ендокрнолози и всички казаха до живот пиеш л-тироксин и няма страшно.Но нали разбирате че като правиш хормонално лечение,всъщност караш жлезата да "мързелува" и да не работи сама.След като тя не работи какво остава за другите органи,който тя защитава. Обръщам се към д-р Благоева.С цялото ми уважение към медицината,аз почти 3 години пих л-тироксин.В никой момент от лечението ТСХ не беше в нормата,винаги беше или висок или нисък.Искам да Ви попитам как така изчезнаха тези възли след като бях спряла л-тироксина?Как хормона влезе в нормата?Как антителата в продължение на 1г от 6000 спаднаха в нормата? Аз просто си написах моят резултат,а лекарите в този форум казват че с натурални продукти е невъзможно да се излекува Хашимото.Благодарение на тези продукти аз се излекувах. Извинявам се ако съм обидила някой.
    от dr.blagoeva | 21.03.2011 20:03

До Raja: Добър вечер! Бих искала да Ви посъветвам какъвто и да е проблема Ви с щитовидната жлеза да не прекъсвате медикаментозното си лечение,за да го заместите с билколечение. Може да си докарате големи неприятности. Дори и да решите да приемате някакви билки заедно с лекарстата си е добре преди това да се консултирате с ендокринолога си. Тъй като сте пенсионирана по болест заради проблемите Ви с ЩЖ това означава,че те са сериозни. Ако прочетете малко по-надолу ще разберете,че verichita е била 3 месеца на Л-тироксин,което всъщност е било истинското й лечение,а не билките.
    от Raja | 10.03.2011 16:04

"от verichita » 15 Ное 2010 13:54 Здравейте,аз съм на 27 години,преди 6г. ми поставиха тази диагноза,имах два възела-топъл и студен,имах ТАТ и МАТ над 6000,хормоните също бяха високи.От 2 години тези проблеми не ме притесняват защото ги няма,благодарение на билкови продукти който пиех." Здравейте, verichita! Регистрирах се току-що в сайта само за да мога да Ви попитам кои конкретно са билковите продукти, които сте пила и които са Ви помогнали. Тези продукти са купувани от аптека или са събирани под формата на билки и са приготвяни в домашна обстановка? Интересувам се защото и аз имам големи здравословни проблеми с щитовидната жлеза (и не само с нея, за жалост!), които до толкова намалиха работоспособността и жизнеността ми, че ме доведоха и до пенсиониране по болест. Аз съм убедена в лечебната сила на Природата. Благодаря предварително!
    от verichita | 17.02.2011 12:26

Здравейте,кога според медицината болестта хашимото е излекувана?
    от dysfunctional | 08.02.2011 17:05

Здравейте, откриха ми Хашимото при профилактичния медицински преглед във фирмата. Тогава откриха единствено завишен холестерол - 9.14 и АСАТ и АЛАТ .. не помня колко точно, но бяха завишени с 30/40 единици. В последствие докторът ми каза, че имам чернодробна стеатоза и следващата фаза е цироза и каквото следва след цирозата. Всяка вечер си пиех винце, та помислих, че съм се алкохолизирал :shock: В крайна сметка същият този доктор ме прати на изследване за хепатит, което излезе отрицателно и ми препоръча да си изследвам тия ми ти хормони. Резултатите бяха потресаващи, та чак ми ги бяха подчертали и ме гледаха като жив труп като ходих да си ги взимам от Писанец: ТСХ = 428. FT4 беше 0. и нещо. В крайна сметка ми предписаха еутирокс. Аз пък се обърках и вместо веднъж 100 веднъж 150 пих по 150 мг всекидневно за един месец. Изследванията след този един месец пак бяха не толкова добри, но поне смъкнах ТСХ до около 100. Сега пия еутирокс или Л-тироксин, което намеря, понеделник сряда и петък по 100мг, а през останалата част от седмицата по 150мг. Това са сегашните ми изследвания, след вече година: Холестерол - общ 5.72 Холестерол - HDL 1.04 Триглицериди 1.65 АсАТ 23.5 АлAТ 21.8 TSH 3.54 FT4 16.20 Триглицериди 1.65 Докторът каза, че са добре. Забравих да спомена, че с този рекорден холестерол пиех хапчета за смъкването му, както и някакви за черния дроб, не помня какви, като холестеролът ми падна до 3.15. Сега пак е над 5. Намерих и старо изследване където: Anti TPO 163.07 FT4 0.430 TSH 80.930 Триглицериди 0.75 Прави ми впечатление, че останалите имат някакви симптоми, стягане на шията и какво ли не, аз така и не разбрах, че съм болен. Единственото, което бих определил като симптом, са едни подобни на брадавици образования по кожата и самата ми кожа и устни винаги бяха сухи и напукани. Може да се каже, че съм имал и запек, защото сега ходя до тоалетната по минимум 3 пъти на ден. Но никога не съм мисли, че съм отпаднал или уморен, въобще нямам представа колко време съм го имал това, защото не помня кога преди това съм ходил на изследвания. И основното, което забравих е, че качих 10 кг, но пък и започнах да ям повече от преди, преди не бях хапвал шоколад или бонбон сигурно от 5, 6 години, сега много заобичах сладкото. Но пък ако пропусна да ям вечер, поне два дни, веднага свалям 3 кг, ако продължа за седмица - дори повече. Друг симптом е, че сега винаги ми е топло, докато другите около мен са с пуловери, аз се потя по къс ръкав. На 15 градуса навън, вече си ходя спокойно по тениска, а лятото едвам го понасям, потя се като не знам какво и пия по 3, 4 литра вода на ден. На 27 години съм, мъж.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.12.2010 12:57

Болестта на хашимото може да протича в 3 форми - хипо-, хипер- и еутиреоидна. Т.е. това, което описвате вероятно не е в резултат на билковите продукти а на приема на Л-тироксин.
    от verichita | 11.12.2010 10:45

Освен билковите продукти пиех Л-тироксин,но след третият месец го спрях.
    от katiq | 24.11.2010 12:37

a hashimoto lekuvali se napulno
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.11.2010 21:12

Освен билковите продукти медикаменти приемани ли са?
    от verichita | 15.11.2010 12:54

Здравейте,аз съм на 27 години,преди 6г. ми поставиха тази диагноза,имах два възела-топъл и студен,имах ТАТ и МАТ над 6000,хормоните също бяха високи.От 2 години тези проблеми не ме притесняват защото ги няма,благодарение на билкови продукти който пиех.
    от Tonila | 19.10.2008 15:44

Има ли връзка между безвкусен диабет и Хашимото? И ако е така значи ли че, не трябва да се яде захар и бързи въглехидрати при Хашимото? И ако имам Хашимото да отида ли да се проверя за диабет? Да знам че дейността нащитовидната жлеза се влияе от хипофизата и от надбъбречните жлези, но какво общо има панкреаса?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.10.2008 22:33

Сънна апнея е терминът. Означава спиране на дишането (поради спадане на корена на езика обикновено) в резултат на което настъпва кислородна десатурация на кръвта (кислороден недостиг), което може да се отрази на организма в различни варианти.
    от Anna_64 | 14.10.2008 12:15

Здравейте, от 1993 година имам хашимото,по онова време не беше много ясно за какво става въпрос и това,че качих зз кг за три месеца ,всеки ми казваше ,че ям много,а аз не ям и имам култура на хранене.От тогава до днес съм в така наречената ремисия пия L-тероксин и хормоните ми са в норма.През този период през 1998 г. противно на всички очаквания забременях с второто си дете, което сега е на 10 години,само не го кърмих.От 1993 г. до днес разбрах едно,че никой нищо не знае за хашимото,моето е с понижена функция и като чета нещата,които сте писали май на всички ни слага едни и същи диагнози и предположения, разбира се панкриатит и деабет.И аз не мога да отслабна,опитвах каквото се сетите.Отслабнах само с глад,което е доста драстично , свалих 33 кг преди 10 години ,но лека полека пак се качват.През последните 5 години ходя на фитнес и това е единственото нещо ,от което съм видяла някакъв резултат,качила съм 10 кг,но съм свалила над 10-15 сантиметра и вече имам нормална фигура.Мога да кажа с чиста съвест ,че съм пищна дама,а не дебела и безформена.Опитите ми да задавам неудобни въпроси на докторите продължават,но до тука не съм открила точния човек.Прочетох разбира се за този доктор Николов,май беше,ще опитам и с него.Един съвет- пийте си хапчетата и от там нататък,знаите,че Ви няма нищо.Аз лично имам 85% от страничните ефекти, но продължавам да вярвам,че нищо ми няма и да търся варианти,ако нещо открия ще споделя. Днес например се уговорих да ми проследат нивото на кислорода в момент ва сън, нарина семай сънна амнея или нещо подобно,ако е нещо ,което ще помогне ще го споделя тук. П.П.Не оставайте с впечетление,че само с това се занимавам,живота ми е доста динамичен и в професионален план.
    от zaiko | 10.07.2008 22:00

Май когато възлите са големи,пречат ти,растат независимо от хормоналното лечение.УЖ
    от Каприз | 09.07.2008 16:01

Бихте ли ми казали, кога се препоръчва операция на щит.жлеза - когато възлите са много или когато растат?
    от kleopatra72 | 30.06.2008 13:29

:lol: Zdraveite na vsichki ne znam do kolko e strashna tazi bolest,po princip vsqka bolest e strashna vajnoto e da ne gubim nadejda za neinoto izlekuvane, medicinata dosta e naprednala i moje i za nas da ima lek.Ot tazi bolest sam bolna ot 7 godini, lekuvam q ot 2g. piq eutiroks 25mlg. i se chuvstvam dobre, napravi mi vpechatlenie ot nqkoi pisma, che hora ot 50-55kg. sa naddali mnogo az se pritesnqvam che kolkoto i da se hranq i vitamini piq vse sam 50kg. a sam visoka 174cm. ne znam da se radvam li ili da prodaljavam da pravq kakvili ne opiti da napalneq pone malko ne znam na kakvo se dalji da ne moga da mradna i kilogram, misleh che lekarstvoto, koeto piq malko shte okaje vliqnie no uvi, na 36 g0dini sam. :P
    от n__n | 18.06.2008 14:07

Thyroida, разкажи повече. Кое след кое ти се разви, щитовидната жлеза и диабета... Ани Минкова, ужас, казваш безвкусен диабет въвлича щитовидната жлеза. На мен за сега са ми отлични щитовидните показатели, ехография на шия още не съм правила. Почти съм се навила за консултация с ендокринолог за над 6-те ми литра диуреза и жажда. Обаче съм обезверена за пътеката гп-> специалист -> хоспис -> диагноза, искам направо да си направя ЯМР за хипофиза...така и така се плаща почти от пациента. Всъщност колко точно се поема от касата и колко от пациента, чувала съм за 200-300лв контрастно вещество, ако от касата се поема 50лв, направо да не се редя на опашки и да шаря по 30лв прегледи, въпросите ми са към всички.
    от Thyroida | 18.06.2008 12:05

И да питам и да не питам в този форум никой не ми отговаря! Сигурно защото се заяждах с хора,които се изживяват за лекари и дават генерални мнения без да имат медицинско образование(а може би нямат изобщо никакво образование)! Също така директно съм писала истината такава,каквато е,за заболяванията и най-вече за хората,които само се вайкат и се чудят кое от какво е! Болни не болни,повечето българи са лицемерни егоцентрици! Последният път като лежах в болница(преди една седмица),сестрата,която ми правеше вливанията на всеослушание говореше,колко по-зле съм от всички пациенти,а вие тук ме пренебрегвате и не ме харесвате,заради това че казвам истината! Благодаря ви!
    от Thyroida | 15.04.2008 11:04

не не,аз питам всички във форума :)
    от zaiko | 14.04.2008 22:54

Аз едва ли съм критерий,защото от скоро съм на терапия.В момента взимам по 50 всеки ден. Само ,че нещо ръцете ми постоянно се стягат ,и от време на време получавам сърцебиене.Възможно ли е да е от лекарствата?
    от Thyroida | 14.04.2008 22:37

ок :? тогава по темата да ви питам,вие по колко най-много л-тироксин сте взимали?
    от zaiko | 14.04.2008 10:15

Thyroida, права си относно лекарите в БГ,но все пак темата е друга. Човек не трябва да губи надежда.
    от Thyroida | 13.04.2008 10:05

ЗАЙКО,кой си пък ти,че ще се обръщаш към мен изобщо?!?"На всички ни е гадно"..ми ще ни е гадно,разбира се,щом търпим да се гаврят с нас!На запад поне като се разболееш те поемат,а тук овцете трябва да се чудим как да си плащаме лекарствата и изследванията..
    от zaiko | 06.04.2008 21:15

Thyroida, недей така.На всички ни е гадно,не зависимо какви са ни заболяванията.Но все пак живота продължава.
    от Thyroida | 25.03.2008 02:40

Д-р Хинкова,вие определено сте ми симпатична :) Поздрави от мен :)
    от stefiko | 23.03.2008 18:26

ne se pritesnqvai vuzstanivqvaneto ne e strashno, sled okolo dve semici bqh otnovo na rabota
    от stefiko | 23.03.2008 18:01

az se vuzstanivih sled 2 sedmici, ne se pritesnqvai ne e tolokova strashno
    от stefiko | 23.03.2008 17:55

sled operaciqta se vustanivih za okolo 2 sedmici, ne e mnogo strashno
    от Д-р.Хинкова | 23.03.2008 11:58

Има хора,та дори и лекари,които биха искали да ви помогнат с нещо....Ако могат...
    от Thyroida | 23.03.2008 10:17

Супер смешни сте ми всички!Какво сте се заоплаквали тука със смешните си резултатчета!На мен само антителата са ми 4000(при норма до 100),ХА!Да не споменавам хормоните ми колко са!От както се помня съм болна,преди повече от четири години ми приписаха скапаната БАЗЕДОВА БОЛЕСТ,лежала съм по болници с тиреотоксикоза(С ФТ4-40,а ТСХ-0.0025 единия път);имах тиреотоксично сърце с бета блокери бях и то на бая висока доза;пулса ми беше почти перманентно 180 удара в мин;от гадните лекарства МЕТИЗОЛ и ПРОПИЦИЛ непрекъснато ми се драйфаше;не можех да се покажа на слънце лятото..да не описвам сега какво чувствах,мъчех се като грешен дявол!Сега пък съм ХИПО(с ТСХ-10)ХА!На л-тироксинЧЕ съм йеее!Няма да ви разказвам и за ДИАБЕТА си и лекарствата и за него,който пия!Мразя всички лекари,защото са нещастници,които могат само да си "избършат гъза" с дипломите си!Мразя и хората,защото са егоисти и на никого не му пука жив ли си или си умрял,добре ли си или страдаш и те боли..А и забравих да ви кажа че съм на 22 ГОДИНИ..
    от Д-р.Хинкова | 09.02.2008 11:30

Ако след оперативния период прочече гладко,ще ви изпишат от болницата след около една седмица.А кога ще отидете на работа зависи от това как се чувствате!
    от zaiko | 08.02.2008 10:39

Изписаха ми тироксин. Явно няма да избегна операцията.А имате ли представа за колко време мога да се възстановя и да се върна на работа?
    от Д-р.Хинкова | 08.02.2008 10:24

Нивото на TSHе високо .което говори за хипофункция на щитовидната жлеза.Какви лекарства пиете?те обикновенно се дават като заместителна терапия и повлияват симптомите на хипофункцията . Малко вероятно е възлите да изчезнат.
    от zaiko | 07.02.2008 20:15

Също искам да попитам има ли вероятно възела да се смали със лекарства?
    от zaiko | 05.02.2008 18:53

Да,но аз бях пила преди изследването...От лабораторията ми казаха ,че не е проблем:(((Защото те от нормални нямало да станат ненормални. ТАТ 10.00 (0-115) МАТ 1.055 (0-34) Възелът е установен при преглед и чрез ултразвук. Иначе хормоните съм ги правила на гладно : TSH 6.14 (0.27-4.2) T4 10.66(9.3-17)
    от Д-р.Хинкова | 05.02.2008 18:26

Кафе не трябва да пиете преди изследването!!! Със сцинтиграфия ли е установена големината на възела?Трябва да има и други показатели.
    от zaiko | 04.02.2008 21:15

Аз искам да попитам дали приемът на кафе преди изследване влияе на ТАТ и МАТ??? И още: възел с големина 10/9мм голям ли е или малък?

• от Доц. д-р Цончев, дм | 07.12.2007 18:59

За какво Ви е тази данна?

• от heli_k | 07.12.2007 17:01

Може ли някой да ми каже какви са обикновенните размери на щитовидната жлеза?

• от д-р Абазова | 02.10.2007 19:17

При преобладаваща част от болните с тиреоидит на Хашимото е налице понижена функция на щитовидната жлеза. Един от симптомите на тази понижена функция е напълняването. Заместителното лечение със синтетичен тиреоиден хормон ( под системен кснтрол от ендокринолог) води до коригиране на хормоналните нива и на свързаните с тях симптоми

• от qilena | 18.09.2007 18:56

не знам дали ще прочетеш отговора,но все пак... аз пия лекарства от 3 год. (L-тироксин) и преди да ми открият хошимото бях 55кг за 1,6 год напълнях с 15 кг и до ден днешен не съм отслабнала, а пробвах с диети, лекарства и т.н. Също спрях L-тироксина но това не помогна. Такаче по-добре си пий лекарствата, защото те са важни. Най малкото ще отпадбат симптомите като - раздразнителност, сънливост, запек и т.н. Моят ендокринолог ми обясни, че каквато и диета да спазвам (протеинова, зеленчукова...и т.н.) само фитнес, разходки или какъвто и да е спорт има някакъв ефект в нашия случай. Ами това е :)

• от little_rabbit | 15.06.2007 14:00

Чакай, именно от липса на хормони ще напълняваш. Консултирай се с добър ендокринолог и ще видиш как ще ти се регулира теглото. Попитай и за селен, освен еутирокса. А синът ти се е пошегувал.
  • хашимото
    от Diana Milanova | 15.06.2007 13:36

преди 2 месеца при профилактични прегледи във фирмата ми откриха Хашимото. Звучи ми ужасно.До колко съм права. Започнах да пия Еотирокс. Напълнявам, а това ми и проблем от дете и спрях лекарството. Не знам какво да правя! ....Когато говорих съсъ синът ми за "Хашимото", той много компетентно ми заяви"Като ти казах да не ходиш в Япония, сега видя ли...Да беше отишла в Париж, там можеше да хванеш нещо по-така"!
  • hi
    от rina | 13.06.2007 23:11

Здравей Ани, синдром на Хашимото е едно от придружаващите Безв. диабет заболявания При мен е установен през 1996 - Л-тироксин 50 - един ден цяла и един ден 1/2 таблетка в групата на яху по Безвкусен диабет всеки втори има тиреоидни проблеми Изглежда , че са последици от заболяване на хипофизата или може би обратно... Но не напълняваш от Хашимото , а от Минирина ..... и аз задържам течности и съм напълняла и подпухнала и това от есента , когато спрях Адиуретина Поздрави

• от little_rabbit | 12.06.2007 13:33

Лек от народната медицина за Хашимотото едва ли има. Намери си добър ендокринолог. Наистина жлезата се унищожава с годините, но си има заместително лечение. Ендокринологът ще ти го определи в зависимост от нивото на хормоните ти. Чувала съм, че селенът помага (в дози до 200 микрограма на ден), но и за това е хубаво да си питаш ендокринолога.
  • Хашимото
    от Ани Минкова | 12.06.2007 13:27

Какво знаете,за това автоимунно заболяване. Аз не мога да се лекувам , защото имам аденом в хипофизата и той е най-важен, знам ,че териодит на Хашимото се унищожава щитовидната жлеза.Аз продължавам да пълнея. Има ли и други болни .Пишете в форума. Има ли лек от народната медицина.

Напиши отговор