Щитовидна жлеза. Базедова болест. Тиреотоксикоза. Тироидити | До д-р Цончев

Напиши отговор
  • Re: До д-р Цончев
    от д-р Цончев | 23.06.2018 20:55

Докато останалите показатели са в норма жлезата все още функционира нормално.
    от Bengy | 23.06.2018 13:51

Искам да попитам за възможната връзка между високи нива на МАТ (545 единици), при абсолютно в норма всички други показатели на щитовидната жлеза, ревматоиден артрит и хранителни алергии.. От скоро имам съвсем леки уплътнения на щитовидната при ехография и се притеснявам, че високите МАТ ще я увредят...
    от д-р Цончев | 27.01.2010 12:09

Вероятно ще трябва да се коригира дозировката на медикамента.
    от sisi91 | 27.01.2010 11:56

Здравейте! И аз имам отскоро проблеми с щитовидната жлеза. Преди 3 месеца си правих изследвания на ТСХ и МАТ, тогава и двете бяха над нормата. ТСХ беше 5.33, при норма до 4.20, а МАТ - 320, при референтни стойности до 34. Ендокриноложката ми изписа Еутирокс за 3 месеца, взимах го, но сега при направените контролни изследвания стойностите на ТСХ пак са над нормата - 6.50. Още не съм ги носила на лекарката, в понеделник ще ходя, но ще се радвам ако споделите Вашето мнение. Според Вас каква може да е причината за тези нива, при положение, че съм взимала 3 месеца Еутирокс? Благодаря предварително!
    от д-р Цончев | 27.01.2010 11:45

Биопсията е диагностичен метод, тя няма да разреши проблема с тиреоидита. Трябва да се следят хормоните, и ако е необходимо заместително лечение да се назначи от ендокринолога.
    от moni4ka | 26.01.2010 19:40

Здравейте, Лечението на подострия тиреоиди се провежда с преднизолон, няколко месеца. При него мое да има оплаквания от сърцебиене изпотяване, но водеща е болката в шийната област....главата, челюстта...и обикновено тази болка рецидивира при недостатъчно дълго проведена терапия. Оплакванията на майка Ви по-скоро са свързани с друго заболяване на щитовидната жлеза - тиреоидит на Хашимото в тиреотоксична фаза, базедова болест, токсичен възел ... и налагат друго лечение, а не такова с кортикостероид. Съветвам Ви да изследвате ТСХ, ФТ4, МАТ, TSHR Ab, за да се постави правилната диагноза, разбира се и въз основа а ехографски данни. А относно биопсията - можете да си направите в клииката по Ендоринология към Александровкса болница, например.
  • До д-р Цончев
    от ang83 | 26.01.2010 13:22

Здравейте д-р Цончев! Моля Ви дайте ни насока как да процедираме. Миналото лято поставиха диагноза на майка ми Тиреоидит. Започна лечение с Преднизолон, но през октомври и го прекратиха, тъй като хормоните били в норма, а не е трябвало да го спира. През декември симптомите се възобновиха и се оказа, че има възел с големина 0,5-0,4-0,5. Лекаря е дал мнение за евентуална биопсия, тъй като възела все още е малък и следва да се наблюдава. Но ме притеснява това, че вместо да се чувства по-добре се появяват нови симптоми - обилно изпотяване и косопад. Четох, че веднъж започнал косопада се увеличава. Моля да ни посъветвате как да постъпим? При каква големина на възлите да направим биопсия?

Напиши отговор