Щитовидна жлеза. Базедова болест. Тиреотоксикоза. Тироидити | възел в десния лоб на щитовидната жлеза

Напиши отговор
  • Re: възел в десния лоб на щитовидната жлеза
    от д-р Цончев | 01.06.2018 23:12

Можете да чакате, но принципно рискът при възлите е че могат да малигннизират и за това е добре да се махат овреме. Рискът за такова нещо трябва да ви го разясни ендокринолога и да се вземе решение доколко може да се чака.
    от EmZvr | 31.05.2018 09:37

Здравейте, майка ми е с възел на щитовидната жлеза. Направена бе биопсия, но резултатите не са (ми) много ясни. TSH ѝ беше на нулата март месец, но след проведено тиреостатично лечение хормона сега е в норма. Въпреки, че всички хормони са в норма има проблеми със съня и постоянна хронична умора. Цитирам анамнезата и резултата от биопсията: "Кръвни елементи, колоид, единични колоидофаги и фоликуларни клетки с дегенеративни промени, ретикулни влакна. Заключение: Фоликуларна хиперплазия. И резултата от ехографа: "Двата дяла с увеличени размери, нехомогенна, към нормоехогенна структура. Вдясно, долна трета, дорзо-медиално, предимно солиден (спонгиозен), възел 29/15/20мм с повишена васкуларизация, с хипоехогенен участък с размер 12/9мм и 14/7мм. Заключение: Нодозна струма." Според вас нужно ли е да се направи операция, може ли да се изчака и след време да се направи пак биопсия и съответно това изчакване крие ли рискове?
    от д-р Цончев | 01.04.2018 22:15

Вероятно е киста, но за ваше успокоение е добре да се биопсира
    от Цветелина Йорданово | 29.03.2018 21:58

Здравейте, На 34години съм , с Хашимото. На ехографски преглед ми откриха : Десен лоб - хипоехогенен нодул 15/ 8 мм. Хормони - в норма. Ендокриноложката ми предложи биопсия - за да сме спокойни. Но сега никак не съм спокойна. Дали д-р Цончев или друг специалист би ми отговорил- какво означава това и 1. Има ли място за притеснение? 2. Това че хормоните са ок, не е потвърждение че не е опасно? Сърдечно благодаря
    от д-р Цончев | 27.08.2011 16:27

В случая, предполагам ви е обяснено, има 2 основни риска с оглед на които се предлага операция: - хиперфункция - малигнизация Според мен е добре да се оперира овреме, не заради хиперфункцията а заради малигнизацията.
    от Silvana Ukalska | 19.08.2011 05:21

Здравейте, Живея в чужбина и отидох на доктор направиха ми ултразвуково изследване и ми откриха възли на щитовидната злеза,хормоните ми бяха в норма.Ето това е резултатът на английски език,предполагам,че всеки доктор може да го прочете: Thyroid ultrasound:Both thyroid lobes are enlarged in size and with heterogenous echotexture showing multinodularity appearance ranging from 3mm to 7mm(micronodular).No localised mass lesion seen.No calcification seen. Diagnose: Multinodular goiter Хирургът ми каза операция, но аз казах не искам,и дали има лекарстава,които да вземам,тъй като хормоните са ми в норма,Дадоха ми Euthyrox 25mg първия месец да пия по 1сутрин на гладно,през 2рия месец по 2сутрин на гладно,трябваше да отида на преглед отново,но докторът е в отпуска. Какво мислите за моя случай,докторе?Нямам възможност скоро да се прибера в България за да отида на лекар,мога ли да се излекувам само с тези хапчета?Наиситна ли е необходима операция? Ако не разбирате диагнозата бих могла да я преведа,но мислия.че е едно и също.Благодаря ви!
    от moni4ka | 08.04.2011 19:16

Ако TSH е нормален - няма проблеми.
    от д-р Цончев | 08.04.2011 15:56

Ако са еутироидни - не. Т.е. ако не произвеждат хормони. Но е добре да се консултират с ендокринолог и ако се прецени - да се махнат.
  • въпрос за възли на житовидната жлеза
    от ммалександрова | 08.04.2011 11:55

Здравейте, Въпросът ми е дали наличието на възли на житовидната жлеза ( по 1 от ляво и от дясно - около 2см, ненарастващи ) биха попречили на бъдеща бременност. Благодаря
    от tedi66 | 25.03.2011 11:52

Благодаря.
    от д-р Цончев | 25.03.2011 08:36

И според мен е наложителна. Ако остане така има рискове.
    от tedi66 | 24.03.2011 19:02

Здравейте. Ако е възможно някой да ми обясни какво означава това и наложителна ли е операция в този случай, както ме увери лекарят при когото ходих. "Двустранно увеличение на двата лоба, съответно 38мм за десен лоб и 30мм за ляв. В десноя лоб се визуализира хетерогенен нодул с кистозна дегенерация и размери 32/33 мм. " Направиха ми изследване на TSH и резултата е 2.00mlU/L (каквото и да означава това). Наложителни ли са и други някакви изследвания? Благодаря.
    от katito_bs | 06.11.2010 09:10

искам да попитам някои имал ли е проблем с месе4ния цикал преди и след операцията на щитовидната жлеза?преди операцията по4ти всеки месец ми закасняваше с около 10 дена и си помислих 4е е от кистата,но този месец след операцията отново ве4е 8-ми ден ми закаснява.нямам симптоми на бременност,макар 4е ми се иска това да е при4ината.премахната ми е 3/4 от десния лоб на жлезата и доктора не ми предписа никакви хап4ета и каза 4е няма за какво да се притеснявам,но допреди 6 месеца цикала ми беше савсем нормален не ми закаснява6е и винаги си идваше на датата.
    от д-р Цончев | 20.10.2010 17:47

Моля, пишете на кирилица!!
    от katito_bs | 19.10.2010 13:13

zdraveite, az sam na 20 godini i predi 10 dena me operiraha ot kista na 6titovidnata jleza.premahnaha mi 3/4 ot dqsnata.doktora mi kaza 4e nqma problem da zabremeneq i ne mi izpisaha nikakvi lekarstva.nqmalo da ima nikakvi strani4ni efekti.a ina4e operaciqta e leka.na koito mu se nalaga mu prepora4vam da otide v sofiq klinikata po endokrinologiq - mai4in dom,pri doktor kanev.mn sam dovolna ot nego i ot otno6enieto na sestrite.uspeh na vsi4ki
    от dorinka81 | 19.10.2009 14:03

Здравейте!Предстои ми операция на щитовидната жлеза,защото ми откриха малък възел 3/4мм в ляв лоб и след направени две ТАБ,доктора каза,че трябва да се оперира защото е много съмнителен.Иначе изследванията са в норма и жлезата работи добре.Въпроса ми е след операцията ще се налага ли да пия хормонални лекарства и проблем ли ще е за забременяване,защото правим опити от почти 3 год. вече.Много се притеснявам и незнам колко ще се изреже от жлезата. Предварително благодаря за отговора!
    от 6okolad4e | 14.10.2009 07:24

Благодаря за съвета. Като минаха няколко дни от прегледа явно се поуспокоих и вече мисля по трезво. Не съм толкова уплашена. Ще отида да изследвам хормоните, но сега съм много болна. В смисъл - хрема, болки в гърлото, отпадналост. Пия само витамини и един имуностимулатор, но дали настинката и лекарствата няма да повлияят на резултата. Да изчакам ли да се излекувам или може и така?
    от д-р Цончев | 12.10.2009 10:08

Рано е още да се мисли за операция - да се видят хормоните и да се проследи поведението на възелчетата.
    от 6okolad4e | 10.10.2009 09:05

Здравейте. И на мен лекаря ми каза, че имам 2 малки възелчета в ляво. Но са около 11 мм. И като си направя изследвания за 2 хормона, тогава ще реши какво да ги прави. Ако не растат - няма да ги пипа. Ако започнат да се увеличават - трябвало операция. Дайте съвет какво да правя.
    от pipiBG | 15.08.2009 14:59

тази седмица ми откриха от ляво 39мм от дясно 64мм възли и ме изпращат за операция .къде са наи добрите специалисти?
    от krasimira petrova | 05.07.2009 11:33

здравеи,на мен сьщо ми откриха вьзел на щитовидната jлеза.моя възел се води капсулиран в осножата на д.лоб-паратрахеално(7,9мм)казаха ми,че трябва да се оперира.хормоните са ми в норма.препоръчаите ми добър ендокринолог вав Варна.
    от Алена Иванова | 17.05.2009 21:22

Непременно трябва да се оперират!
  • възел в десния лоб на щитовидната жлеза
    от gALKA778 | 16.05.2009 23:25

Мнениеот gALKA778 » 16 Май 2009 23:20 Имам проблем със щитовидната жлеза! Вдесния лоб на щитовидната ми жлеза се вижда нормоехогенен възел с размери 14,3/19,1 мм изпълващ почти целия лоб, а в дясно латерално от а-carotin има 2 лимфни възела. В средата на възела в десния лоб има по добре очертан калцивикат. В левия лоб също има хемохогенен възел, с размер 14,5/15,6 мм , добре очертан. Пожели тези възли да се премахнат като се взимат някакви медикаменти или непременно трябва де се оперират?

Напиши отговор