Щитовидна жлеза. Базедова болест. Тиреотоксикоза. Тироидити | MOLIA ZA POMOST

Напиши отговор
  • RE: MOLIA ZA POMOST
    от Desislava Eneva | 12.11.2018 22:21

Здравейте, на скенер ми откриха ендокринна офталмопатия.Имам изпъкване на едното око,което ме дразни и понякога се замъглява.Болят ме очните ябълки и главата.Тонеже хормоните и антителата са ми в норма все още чакам да ми назначат лечение.Има ли някой друг с подобен случай?Много ми е притеснено,защото незнам какво да очаква.Тези дни в метрото видях жена със страшно изкочили орбити,не искам да ставам и аз така.
  • Re: MOLIA ZA POMOST
    от imeli | 29.09.2010 21:05

Здравеите !откриха ми хашимото с хипер функция,исписаха ми пропицил по 8 хапчета на ден.незнам това не е ли много и няма ли някакво друго лечение за тази болест.в форума едни пишат че отслабват др че дебелеят.. незнам какво да правя.ако някои може да помогне да пише .
    от marisha | 10.07.2009 22:19

Здравеите момичета. От повече от един месец и аз имам по отворено око с 1мм. Ходих на невролог на очен но никои не ми отговори зашто едното око ми е по отворено. Обадих се в очна клиника ДЕН и ми препорачаха ендокринолог. И аз като вас много се претесних но лошото е че доктори когато ми болеше окото не ми обарнаха внимание. Имах и болки в лицето. Какво ште ми посаветвате какви иследвания да си направя.
    от RomiNA | 10.07.2009 19:37

Не са ми предлагали нито едно от двете.Само кортикостероиди венозно или перорално.Чувала съм за тези инжекции,но на мен нито тук,нито там са ми ги предлагали.
    от maltudis | 06.07.2009 20:57

Румина, забравих да Ви попитам - в Германия предложиха ли Ви някакви кортикостероидни инжекции в очите /ретробулбарно или парабулбарно/ с оглед пребиране на окото? Тук на места ги практикуват, но други офталмолози ги отричат. Четох статии на немски език, че същите не се практикуват от доста години, тъй като ефектът им е незадоволителен /вероятно се има предвид краткотраен/. Но четох, че се прилагат инжекции с ботулинов токсин, или нещо подобно, имаше дадени и снимки, от които се виждаше, че след прилагането на инжекционния разтвор, окото видимо се е прибрало навътре. Този ботулин се инжектирал в някой от очните мускули. Запозната ли сте нещо с това?
    от krasimira petrova | 05.07.2009 07:28

зДРАВЕИТЕ,ПРЕДИ 3СЕДМИЦИ МИ ОТКРИХА КАПСУЛИРАН ВЬЗЕЛ В ОСНОВАТА НА Д.ЛОБ-ПАРАТРАХЕАЛНО(7,9ММ).КАЗАХА МИ,ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ ОПЕРИРА.ХОРМОНИТЕ СА МИ В НОРМА.МОЛЯ,АКО ИМА ОПЕРИРАНИ ОТ ТАКЬВ ВЬЗЕЛ НЕКА ДА МИ ПИШАТ.ПОСАВЕТВАИТЕ МЕ ЗА НАИ-ДОБРАТА КЛИНИКА С НАИ-ДОБРИТЕ ХИРУРЗИ-ЕНДОКРИНОЛОЗИ.
    от maltudis | 04.07.2009 22:30

Здравей, Румина. Аз все още вярвам, че може и да ми се оправят очите. На моменти са много добре, на моменти - много зле. Капки за очи слагам - за ВОН - Кузимолол, кортикостероидни - Фларекс, изкуствени сълзи и вечерно време - овлажняващи мехлеми. Досега не са ми предлагали операция, но ми предстои пак преглед, та ще видим. От кортизона не напълнявам, защото не го приемам през устата, а само пулс-терапия, последната вливка беше м. януари - 500 мг. метилпреднизолон, преди това още няколко, но както писах преди това ефектът не беше задоволителен. Направо ме е яд да си разглеждам старите снимки, имам чувството че съм била направо хубавица в сравнение със сегашното ми състояние. Магнитен резонанс на орбити не ми е правен, никой не ми е предлагал. Предполагам, че с него се установява състоянието на орбитите, вътреочните мускули и т.н. Иначе пия по 2 метизол. Всяко посещение обаче при доктори, вливки, изследвания на хормони и антитела обаче ми е свързано с бая разходи, та затова доста време не съм ходила, а знам, че трябва. Не знам какво ще правим с тия очи. Успех ти пожелавам с лечението.
    от RomiNA | 04.07.2009 19:39

Здравей maltudis,знам 4е зву4а негативно,но понякога не издържам!До сега са ми провеждани 3 курса пулс терапии,но както споменах ефекта е краткотраен.Сега пред мен стои въпроса за операция,както бях посъветвана в Германия,а и на последния преглед и тук в БГ.В момента търся хирург който да я направи.В Германия ле4ението на ТАО е абсолютно като тук,тоест кортизон,лъ4етерапия,която е неефективна и операция,която за да се направи ТАО трябва да е в неактивна фаза.Само 2 клиники в Германия правят тези опрации,те се водят пласти4ни.Това което ме посъветваха там бе незабавно отстраняване на жлезата.След това да из4акам о4ите да се успокоят и евентуално да се приберат колкото е вазможно и едва тогава да се мисли за операция.В о4ите слагам капки за повишено ВОН и изкуствени сълзи.Правен ли ти е магнитен резонанс на орбити?А ти какво слагаш?На какво ле4ение си?От кортизона напълнявам на определени места,корема и ръцете.А ти?Знам също 4е е и мн.вреден,но....Трябва да се измерва костната плътност,защото кортизона разрушава костната маса.Дано съм ти била полезна.Ти също си на мен.Надщвам се да държим връзка,всеки опит с тази гадост е важен.Поздрави и пиши!
    от maltudis | 02.07.2009 22:15

Ромина, моля Ви, недейте така отчаяно да говорите. И моят вид е коренно променен с тия изпъкнали и подпухнали очи, но все още имам някаква надежда. Преди около 1 месец очите ми от самосебе си се прибраха, обаче след 2 седмици пак се изцъклих, направо необяснимо за мен. От моята очна лекарка знам, че в Германия провеждат много модерно лечение на ТАО, защо не се поинтересувахте повече? Много искам и аз да отида там на преглед, но не съм се интересувала колко пари ще ми излезе. Имам и няколко въпроса към Вас: колко пулс-терапии сте провели досега? Аз правих 5-6, но ефект - нула. Може би известно време след пулса очите ми бяха по-добре, но после отново всичко се завръща. А от хапчетата не напълнявате ли много, имам предвид кортикостероидните? Какви капки за очи ползвате и имат ли ефект? И аз знам за цигарите, но нямам воля да ги откажа.
    от RomiNA | 01.07.2009 18:47

А за цигарите,трябва да се спрът незабавно.Действат мн.негативно на очите.Аз почти съм ги отказала.И още нещо за кортизона.Прилага се и има ефект само ако ендокр.офталмопатия е активна.При мен установиха че ояе е,но ефект още няма.Кортизона не лекува,а подобрщва състоянието....аз лично мисля,че ефекта е краткотраен.
    от RomiNA | 01.07.2009 18:41

Здравейте и от мен!Аз вече съм отчаяна тотално.Имам ТАО,правя вливания с кортизон,вземам и таблетки също,но ефекта го няма!Започнах с 3 по 500 метилопреднизолон,после 2 по 500,сега съм на таблетки,но ефекта е по слаб.Параметрите не са мръднали.Хормоните ми винаги варират,от хипо в хиперфункция.Преди година и половина ми откриха заболяването.Бях в Германия и ходих на преглед.Препоръчаха ми да се отстрани жлезата тотално.А за ТАО....като се отстрани жлезата е възможно очите да се успокоят,да се приберът,но е възможно нещата и да се влошат.Няма нищо изпитано,при всеки е различно.На 07.07.имам термин при хирург,искам да махне жлезата и после каквото Бог реши!Депресирана съм до край,животът ми е подчинен на това ш.....заболяване!Не издържам повече,озлобях!И да тук никой не прави тези операции на очите...ще ходим като зомбита до края на живота си!
    от rumiella2 | 22.06.2009 20:29

Благодаря Ви,Moni4ka. :|
    от moni4ka | 22.06.2009 18:55

Студен или горещ възел се определя чрез сцинтиграфия. Днес повече се разчита на ехографската находка и евентуално взета биопсия. За ендокринолог в Русе не мога да Ви насоча. При възможност се консултирайте във Варна или в София, в университетските болници, например.
    от rumiella2 | 21.06.2009 08:31

Здравейте,на 25 год. съм от Русе с диагноза "начален стадий на ХАШИМОТО".При мен е изпъкнало само лявото око,хормоните ми са в норма само антителата са повишени:TAT-10.o IU/ml - 0-115 , TSH-R-Ab - 4.04 IU/ml -0-1,освен това, ми откриха възел на щитовидната жлеза,който е 15мм.Моля ,дайте ми съвет по какъв начин става изследването ,за да се разбере дали възела е студен или топъл и и в кой от двата случая се налага оперативна намеса?Препоръчайте ми някой добър ендокринолог ,на който да имам доверие...в Русе не можаха да ми поставят диагнозата,камо ли да ме лекуват...Знаете ли някаква алтернативна медицина,защото аз реших да пробвам и с билки да се лекувам...Много моля да ми отговорите...благодаря предварително.
    от baisister | 16.06.2009 06:29

Здравейте отново, Продължавам да очаквам някой да сподели положителен ефект за очите, след лечение с кортизон.....
    от maltudis | 25.05.2009 22:04

Моничка, много Ви благодаря за компетентния отговор. Чувствам се по-обнадеждена, че очите ми ще оправят, просто трябва време, търпение и позитивно мислене. Бъдете жива и здрава!
    от moni4ka | 25.05.2009 10:56

Тиреоидната офталмопатия се лекува. Не мога да Ви кажа обаче, че се лекува в 100% от случаите. В медицината 100% няма за съжаление. За кортикостероидите и аз съм чувала противоречиви мнения. Тук категорично не мога да Ви съветвам, защото нямам опит. До оперативна намеса се прибягва при определени показания - когато има опасност от загуба на зрението, понеже налягането въздейства върху зрителния нерв, също и при тежък екзофталм, при който роговицата остава незащитена. Тя не гарантира дефинитивно излекуване. За тютюнопушенето - смята се, че то повишава имуногенността на антигените, срещу които е насочен автоимунния процес. Те са подобни на антигени, представени в щитовидната жлеза. Отделно има данни, че стимулират действието на лимфоцитите - клетките, които осъществяват автоимунния отговор. Надявам се да съм помогнала поне малко.
    от maltudis | 24.05.2009 22:42

Отново Ви благодаря за бързия отговор. Да, това, че офталмопатията може да се прояви по време на самото заболяване "тиреотоксикоза" /най-общо казано/, както и след отшумяването му, ми е ясно. Също така в медицината има описани случаи и, когато екзофталмът се проявява преди настъпването на подобно заболяване. Но моят въпрос беше - има ли гаранция, че ендокринната инфилтративна офталмопатия се лекува на 100 процента? Като изключим оперативното лечение, разбира се, при което се прави оперативна декомпресия, т.е. освобождаване на орбитата от натрупаната съединителна тъкан? И другото, което искам да Ви попитам - какво ще кажете за инжекциите с кортикостероиди в очите? /Например с Метилпреднизолон, или с Дипрофос?/ Питам, понеже някои офталмолози ги препоръчват, а други казват, че от години вече не се практикуват. И трети въпрос /ако Ви се сторя нахална, не ми отговаряйте/ - действително ли цигарите възпрепятстват процеса на лечение специално на офталмопатията /така ми каза ендокринологът/ и ако е така, по какъв точно механизъм става това.
    от moni4ka | 24.05.2009 21:09

Здравейте. Офталмопатията се появява най-често по време или след изявата на Базедовата болест. Протичането им може на практика да се разминава. И в двете тъкани - жлезата и тази зад очната ябълка протича автоимунен процес. Може да е възстановена тироидната функция, а да остават очните симптоми. Възможно е при тежка офталмопатия да има дори остатъчни промени след овладяването на процеса в щитовидната жлеза и дори автоимунното възпаление в меките тъкани на орбитата.
    от maltudis | 24.05.2009 20:06

Моничка, виждам, че сте доста компетентна по темата, вероятно сте лекар. Мога ли да ви запитам дали всички пациенти с ендокринна офталмопатия се излекуват? Питам, понеже съм срещала хора, при които тиреотоксикозата отдавна е излекувана, но очите си остават изпъкнали.
    от moni4ka | 23.05.2009 20:23

Аз не съм пациент. Просто се включих, за да Ви кажа да не се чувствате като опитно зайче, че офталмопатията се повлиява бавно. При някои действа по-бързо, при други не толкова.
    от maltudis | 22.05.2009 23:15

Моничка, благодаря Ви за бързото включване. Определено и аз съм на мнение, че очните проблеми се повлияват най-бавно и най-трудно. Имах предвид, че имам чувството, че офталмолозите експериментират в/у очите ми, или по-точно казано: Понеже са несигурни относно лечението, опитват какво ли не и предлагат какво ли не. Светила в офталмологията ми предлагаха кортикостероидни инжекции (професор, доцент). И аз навсякъде си вървя с парите, да не си помислите, че чакам от Здравни каси и направления. Плащам си изследванията, плащам си лекарствата, вливките, всичко... И то не защото нямам здравни осигуровки, а просто защото мисля, че като си плащам, ще ми се обърне по-голямо внимание. И те хората ми обръщат внимание, аз не се оплаквам, но... някак си резултатът не идва... Идната седмица ще посетя както ендокринолога си, така и офталмолога си. Понеже имам изследване на хормоните отпреди около месец /за щастие са в норма/, ще си пусна едни анти-тела, по-точно т.нар. Траб /или Трак, не знам точно/. След това ще отида до офталмоложката да ми измери екзофталма, тъй като ми се струва, че лявото ми око също е изпъкнало и почти ми се е изравнило по изпъкналост с дясното. И едва след това ще отида до ендокринолога, за да прецени всичко и ще искам нов курс на пулс-терапия с метилпреднизолон. Тъй като доста добре ползвам немски език, четох в нета, че в доста немски клиники прилагат и хирургично лечение на офталмопатията, което се изразява в "освобождаване на орбитата" от образувалата се вследствие на заболяването съединителна тъкан. Това обаче се прилага, когато консервативното лечение не е дало резултат. Дори има доста снимков материал, от който се вижда разликата "преди" и "след" операцията. Също така в Германия се прилага оперативно отстраняване на натрупаната, също вследствие на заболяването, мастна тъкан от горния и долния клепач /тоест отоците, които се появяват при нас/. Само в един сайт се натъкнах на вътреочна инжекция, но не с кортикостероид, а с ботулинова киселина /или ботокс, съжалявам, ако бъркам, но статията ми е в службата/, която се инжектира в точно определен вътреочен мускул /и той беше цитиран/. В представения снимков материал "преди" и "след" разликата е просто покъртителна. Молбата ми към Моничка е: Ако може да споделите колко пулса с кортикостероид сте направили, как са ви подействали, какво Ви казва лекуващия лекар, каква е дозата на вливания с метилпреднизолон, какви капки за очи поставяте, имате ли повишено вътреочно налягане, въобще ... каквото прецените, че може да е от полза за мен в случая, а и за други с подобно заболяване.
    от moni4ka | 22.05.2009 16:42

Здравейте. Офталмопатията за съжаление наистина понякога е много трудно податлива на лечение. Пулсовете с метилпреднизолон наистина са дали най-добър ефект в практиката и затова Ви лекуват и така. Обикновено се последва от приложението на много по-ниска доза кортикостероид по схема, но всеки ендокринолог преценява индивидуално. Обичайно по-бързо се повлияват сълзенето, дразненето, болките. Екзофталмът за съжаление изисква мако повече търпение - поне година. Пулсовете с метилпреднизолон могат да са няколко през различен период от време, в зависимост от случая. Не си мислете, че лекарите изпитва медикаментите върху Вас. Вашето лечение се прилага и при други пациенти. За инжекциите, и аз до колкото знам има отказ от тях вече. Ако настоящата терапия не даде желания резултат може би трябва да обсъдите с лекуващия Ви лекар и други възможности за лечение. Има хирургични методи и такива с облъчване на ретробулбарните тъкани, но не знам доколко се прилагат и те тук при нас.
    от maltudis | 21.05.2009 22:47

Здравейте. Това го писах в друга подобна тема, но виждам, че тук сте по-активни. Аз съм жена на 35 год., от година и половина се лекувам от тиреотоксикоза. Хормоните ми вече са в норма, но очните проблеми си ми остават - изпъкнали очи, дясното с 2 мм повече, сухота, чести зачервявания, отоци около очите. Миналата година ми правиха пулс-терапия с метилпреднизолон /500 мг/, имаше доста ефект, но не можаха напълно да ми се оправят очите. 5-6 месеца сега съм в почивка от кортизона, докторът беше казал, че после можем да направим още един курс. Скоро смятам да го посетя и ще видим. Иначе слагам капки за вътреочното налягане, както и кортизонови капки. Също и изкуствени сълзи и овлажняващи мехлеми. Честно да ви кажа - ефект почти няма. Нашите офталмолози не са много запознати като че ли с ендокринната офталмопатия и имам чувството, че експериментират върху мен. Преди време 3-ма очни лекари ми предлагаха инжекции в очите с кортизон, мен обаче ме беше страх. Чета доста чужди сайтове на тази тема и въобще никъде не споменават такива инжекции. Накрая, когато вече се бях навила да ми ги поставят, изведнъж самата офталмоложка сама се отказа, защото била попрочела, че в Германия не ги препоръчвали, понеже и без друго очните мускули били инфилтрирани, както и очните орбити /каквото и да означава това/ и било излишно допълнително да се вкарва в кухината други вещества. Веднъж в болницата срещнах една жена с подобни на моите очи, на която и бяха поставяли такива инжекции. Каза, че за около 1 месец след поставянето на инжекциите очите и се прибирали, след което отново изпъквали. Ендокринологът пък ми казва, че очите се оправяли от пулс-терапията с метилпреднизолон, но някак си го казва неуверено. Между другото чета на много места, че тютюнопушенето възпрепятства лечението, но аз така и не съм отказала цигарите. Въобще... лутам се в един омагьосан кръг и вече губя надежда, че отново ще имам нормални очи. Ще се радвам ако и други с подобен проблем споделят опита си в лечението на това неприятно и много неестетично заболяване. Ще бъда много благодарно и на специалисти, които решат да ни помогнат със съветите си. Моля да споделите в какви дози и колко често ви вливат метилпреднизолона, както и как да разбера дали офталмопатията е активна или не. Благодаря.
    от baisister | 12.05.2009 10:18

Здравейте, От Пловдив съм и ме лекува доктор Георгиев от Военна болница
    от RomiNA | 11.05.2009 12:45

Здравей!Аз съм с хиперфункция,но също имам проблем с очите.И аз търсих съвети,но инфо няма.В момента съм на кортизон,венозно който се слага по схема.Още съм в началото и не мога да кажа дали ще има ефект или не.Аз си разбих психиката,не мога да се гледам,това не съм аз.Единственото което ми остава е да вярвам,че всичко ще отмине.При мен операцията е въпрос на време,вероятно ще бъде отстранена цялата жлеза.Надявам се тогава антителата които атакува очите ми да мирясат!Прави кортизона,защото той действа само ако ендокринната офталмопатия(ЕО)е активна,иначе е безполезно.Къде и кой те лекува?
    от д-р Цончев | 09.05.2009 12:03

Моля, пишете на кирилица!!
    от delyanamileva | 09.05.2009 01:45

Zdraveite otnovo! Moni4ka, ne az tvyrdq, che Hashimoto e vsledstvie na Lupus-a, a vidni lekari v BG. A shto se otnasq dotova, che i dvete sa avtoimunni, to si e qsno, pishe go navsqkyde. Syshtite tezi vidni lekari mi kazaha, che tezi bolesti ne sa nasledstveni.
    от elkas | 08.05.2009 16:00

Аз също имам Хашимото, което се засили след второто раждане. Лекарите само ме изследват и казват, че нищо не може да се направи, защото организмът ми изработвал антитела срещу хормона. Затова вече 7-8 години пия сок от алое Link и той ми помага да държа хормона в норма. Иначе не ми дават лекарства. И даже докторката ми се чуди че съм доста добре предвид изследванията /аз не съм и казала за алоето/. Просто продължавам да си правя редовно изследвания. Може и на теб да ти помогне.
    от moni4ka | 07.05.2009 16:49

И болестта на Хашимото и Лупусът са автоимунни заболявания. Лупусът не е причина да развиете тиреоидита, delyanamileva. Проблемът е в имунната система. Много често автоимунните заболявания се комбинират и не рядко са с фамилен характер. При тях хода на протичане и ефектът от лечението са изключително индивидуални, но ако човек наистина се предаде рано рано, такъв е още по-малко вероятен.
    от delyanamileva | 05.05.2009 21:01

Zdravei pak.Edva li znae6, 4e bolnite ot lupus sy6to pqt kortizon ili im se preliva venozno.Verno e, 4e pi6e mnogo stra6ni ne6ta, koito vsy6nost sa i samata istina za nego, no 6tom lekarite taka sa precenili...., a i ti nqma da go pie6 cql jivot. Az samata go piq ve4e pove4e ot 2 mes. i Imuran sy6to (no gi piq zaradi sistemniq mi lupus). Pak ti kazvam glavata gore. Ne se umira ot tazi bolest. S edno dobro le4enie vsi4ko se opravq. Az sym samiqt primer.S dve bolesti, ot koqto ednata si e dosta stra6na i ne sym se ot4aqla...Nqma da im se dam.
    от baisister | 05.05.2009 11:56

Благодаря ти много за подкрепата и куража, но за очите из сайтовете наистина пише доста страшни неща. Затова сьм уплашена. А на всичкото отгоре сега има ново. Искат да ми вливат кортизон, а за него сьщо прочетох много неприатни неща
    от delyanamileva | 04.05.2009 00:50

Zdravei! Az ve4e pove4e ot edna godina sym s tazi diagnoza i moite o4i taka se izcykliha kakto pi6e6 ti, no tova ne e tolkova stra6no. Sled kato hormonite mi vlqzoha v norma o4ite mi se poopraviha i ve4e moga da kaja ne sa taka "izcykleni" kakto bqha predi pove4e ot edna godina. Piq si Euthyrox-a i si slagam kapki za o4i Oxyial i problemite mi s o4ite, syrcebieneto i zaduha po4ti iz4eznaha. A ti ne se pla6i tolkova mnogo. Po4ti vsqka 4-5 jena ima problemi s 6titovidnata jleza. Trqbwa da znae6 edno, 4e trqbva da slu6a6 kakvo ti kazvat lekarite, za6toto problemite s 6titovidnata jleza sa dosta, ako tq ne se lekuva-uvrejda syrceto, o4ite i drugi organi v organizma. Kogato na men mi postaviha tazi diagznoza ne se zapitaha lekarite kakva e prichinata, za da q razviq.Edva sled godina se okaza, 4e predi da razviq tazi bolest sym imala LUPUS ot priblizitelno 3 god., kojto e prichina da razviq i Hashimoto. No ne sym se otchaqla kato teb i gledam pozitivno i samo napred! Jelaq ti uspeh i glavata samo nagore!
    от baisister | 03.05.2009 11:13

Извинявам се. И все пак това ли е наи-големия проблем, за да не ми отговорите
    от д-р Цончев | 01.05.2009 20:14

Моля, пишете накирилица!
    от baisister | 30.04.2009 14:17

Nikoi s Hashimoto li niama, kato moite problemi
  • MOLIA ZA POMOST
    от baisister | 30.04.2009 13:05

Predi poveche ot dva meseca mi otkriha Hashimoto. Pia Metizol. Ot edin mesec imam problem s ochite - poduvat se,zacherviavat se, drastiat, pogledat mi stana izcaklen i vtrenchen. Ne moga da se poznaia. Izpisaha mi samo ovlajniavasti kapki, no s nisto ne mi pomagat. Uplashena sam. Molia ako ima niakoi s tova zaboliavane i e uspial da se spravi po niakakav nachin da go spodeli. Ste sam blagodarna na vsichki, koito se vkliuchat

Напиши отговор