Щитовидна жлеза. Базедова болест. Тиреотоксикоза. Тироидити | Консултция с Ендокринолог!

Напиши отговор
  • RE: Консултция с Ендокринолог!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.10.2019 21:43

Какво е палеодиета?
  • RE: Консултция с Ендокринолог!
    от Ми Ми | 12.10.2019 09:57

здравейте.аз съм с хашимото от 15 години на левотирокс 50 мг. От 10 месеца съм на палео диета ,и се ччувствам доста по добре. въпроса ми е как мога да кача Т3 и да смъкна антителата .Четох ,че в Турция ,а гледам ,че и в бг сайтове продават Т3-тиромел .може ли да се пие този хормон ?как ,колко време ? Благодаря ви предварително .
  • Re: Консултция с Ендокринолог!
    от Lidi | 18.12.2013 05:52

Не, Дуфастон не влияе на резултатите. Посетете ендокринолог, за да предпише терапия и да назначи и други изследвания. ТСХ е високо и няма нужда да чакате другите изследвания да са готови. Вероятно щитовидната е проблем за липсата на цикъл. Най-добре е сега да отидете на ендокринолог, а когато дойде време ще направите и другите изследвания.
    от marieta | 13.12.2013 15:11

Здравейте.Правих си изследване на TSH и резултатите са 18.473 uIU/ml 0.55-4.78 От лабораторията ми казаха да отида на ендокринолог.имам проблеми с мес.цикъл и имам назначени още хормонални тестове.трябвали да изчакам до другия месец когато ще ги правя или веднага да потърся лекар.или да си направя нов тест?в момента пия дуфастон ,възможнолие да повлияе на резултатите?
    от Lidi | 08.12.2013 07:57

Доколкото аз знам, Келп са водорасли с богато съдържание на йод, което от своя страна, при прием на добавката би могло да доведе до намалена нужда от приеманата доза тироксин при болни с хипофункция на щитовидната жлеза. Много болни приемат добавки. При някои предписани от доктор, при други самостоятелно, като алтернативен начин, да си помогнат за лечението. Трябва консултация с ендокринолог, за да прецени терапията и при нужда да намали дозата лекарство. :)
    от vased | 06.12.2013 03:19

alexpol, Не съм лекар. Може би е добре да повториш TSH. Да не би да слагат щитовидни хормони в този келп за да подсилят действието му?! Ужас!
    от Александерина | 05.12.2013 13:22

Здравейте, от много години имам хипофункция на щитовидна жлеза.Пия Еутирокс 50 микрограма таблетки и досега TSH ми беше в норма между 2,7 и 3,5.Вчера си направих изследвания и резултатите ми са :0.245 uIU/ml 0.55-4.78 /за мониториране на терапия 0,2-5,50/ .Може ли да ми кажете какво Ви е мнението за този резултат.Допълнителното , което започнах е , че вземам келп на Валмарк по една таблетка вечер.Благодаря Ви предварително за отговора.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.08.2013 14:50

Ето тук сме писали повече по въпроса: Link
    от Sevil | 17.08.2013 11:26

Здравейте, на 25 г. съм (семейна), от близо година правим опити за забременяване, но уви. Имах съмнения за проблеми с щитовидната жлеза (без някакви сериозни симптоми, просто от това, което съм чела в интернет свързано с проблеми за забременяване) и след кръвен тест се оказа, че имам тиреотоксикоза. Резултатите от кръвния тест са; - TSH 0,004 mIU/I (референтни ст-сти 0,4 - 4,0) - FT3 6,3 pmol/l (референтни ст-сти 2,3 - 6,3) - FT4 42,3 pmol/l (референтни ст-сти 10,2-24,4) - ATA(MAT) 79,5 IU/ml (референтни ст-сти 7- 35) Ходих на ендокринолог, направиха ми ехография на шийна област с диагноза ТИРЕОТОКСИКОЗА С ДИФУЗНА ГУША Е05.0 Щитовидна жлеза- несиметрична, с неясени граници, неравен контур и с размери: десен лоб- 18/18/52мм; истмус- 6мм; ляв лоб 16/18/55мм. Структура на парехима е нехомогенна, с огнищна хипоехогенност. Увеличени лимфни възли в шийна област не се изобразяват. ЗАКЛЮЧЕНИЕ: Дифузни структурни промени както при АИТЗ. Лекарката ми изпиза 2 пъти дневно Метизол, веднъж седмично Вигантол (по 10 капки) и при нужда Пропранолол. Моля ви, обяснете ми с прости думи какво означава всичко това, зле ли е положението ми, лекарката ми каза, че няма нужда от операция за сега и че процесът на лекуване е 1-2 години (медикаментозно), но това " ЗА СЕГА" какво означава. Какво ще рече несиметрична жлеза, това нормално ли е? Много съм притеснена мисля, че съм още много млада за такива хормонални нарушения. Възможно ли е пълно излекуване от болестта или цял живот се пият хапчета?
    от Albena | 19.07.2013 12:17

Здравейте През 2006 г. поради липса на цикъл за около 6 месеца се наложи да тръгна по лекари, личната ми лекарка ме прати на ендокринолог които ми пусна изследване на Prolaktin, резултата беше висок Prolaktin и ми постави диагноза хипер функция на хипофизата (без да ми парви снимка на главата или каквато и да е друга) Изписа ми бромокриптин които пих около 2 месеца наложи се да го спра след като разбрах, че съм бременна до днес може да се каже, че не съм имала сериозни нарушения или оплаквания докато не станах много раздразнителна плача и крещя за най-малките неща, треперя, изтръпва ми едната половина на лицето и едната ръка. За жалост моя ендокринолог почина и се наложи да отида при друг които ми пусна изследвания като каза, че не била съгласна с поставената ми диагноза на базата на резултатите от кръвните изследвания и на преглед с два пръста на шията ми установи, че имам синдром на Хашимото. Моля дайте ми и Вашето мнение резултатите от кръвните ми изследвания са: TSH <0.01 с референтни граници 0.27-4.20; Prolaktin 558.70 с референтни граници 72-511; FT 4 24.54 с референтни граници 10-25; FT 3 9.30 с референтни граници 2.8-7.1; A-TPO 128.70 с референтни граници 0.00-34.05; Anti TSHR (TRAK) <0.30 с референтни граници 0.00-1.5 Благодаря предварително
    от Lidi | 13.04.2013 09:12

Ендокринолог-хирург доцент Румен Пандев. Преглежда в Дойче Клиник - близко е до Исул Царица Йоана. Бих ви посъветвала да се консултирате с него, преди да си изберете кой ендокринолог ще го лекува. Специалист е точно в тази област, за която говорите. Преглед + ехограф е на цена 60 лв. Нека да погледне и прецени терапията. Може да му се доверите на 100%. Иначе - доктор Емил Начев - Частен кабинет в медицински център Панацея - тел. 02/952 39 35 Преглежда и в Майчин дом. GSM на д-р Начев - 0888 896 843 д-р Атанаска Еленкова приема в ДКЦ Асцендент гр.София, ул. Бачо Киро 47, тел. за записвания 02/983 94 94; 02/983 15 68 Сряда 14.30 – 17.30 Не работи със здравна каса! Link И тримата не работят със здравна каса.
  • След операция на щитовидната жлеза
    от Анна Александрова | 13.04.2013 08:13

Синът ми, 50 годишен, бе опериран преди 1 година от проф.д-р Сечанов. Отстрани изцяло щитовидната жлеза. Назначи му терапия, която той следва като до сега се консултираше с добър ендокринолог. За жалост лекарят замина за дълго в чужбина и сега проблемът е намиране на лекар- ендокринолог, който да го следи и направлява в годините. Въпреки, че проф. Сечанов го успокои, че няма да има проблеми при правилна медикаментозна терапия, синът ми има промени в здравня си статус, които си мислим, че са резултат на операцята. Много ще съм благодарна за съвет и име на лекар, които познава проблемите на оперирани след туморни образования в ендокринната сис-ма.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.10.2012 20:04

Вероятно ползват мерната единица милиграм на децилитър норма 80 - 110 мг/дл или до 120 в зависимост от конкретната лаборатория.
    от весела | 23.10.2012 18:55

Здравейте д-р Цончев.Моя въпрос вероятно ще ви учуди но се надявам да ми помогнете.Живея в Испания и скоро очаквам да дойде моята майка която е диабетичка от 20 години."Проблемът" ми е следния.Интересувам се каква е мерната единица на глюкозата тук?Знам че в България тя е ммол/л,но незнам тук каква е.Ще дам малък пример с който се надявам да баде по ясно какво ме интересува.Апаратчето за мерене на захарта на майка ми ако показва 8.3 ,то тук ще показва друго,но незнам точно какво, защото тук нормална кръвна захар считат до 120.... незнам мерната единица.Надявам се да съм била достатъчно добра във формирането на въпроса си и се извинявам ако има някой неточности.Благодаря предварително за отговора ви.С Уважение Весела Боева.
    от pepi80n | 06.06.2010 15:56

Благодаря много!!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 06.06.2010 08:25

медицински център "Асцендент", ул. "Бачо Киро" 47, тел. 9839494 д-р Атанаска Еленкова, мисля, че сега приема в сряда, но се обадете по тел. да си запишете час Можете да се представите от мое име.
    от pepi80n | 04.06.2010 23:43

Здравейте! Баща ми е с трансплантиран бъбрек от три месеца.На последните контролни изследвания,установиха,че ПАРАТ-ХОРМОНА е с повишени стойности,мина на скенер и откриха възел на щитовидната жлеза.Доктора каза,че веднага трябва да се оперира и да се премахне жлезата,защото нарушавала калциево-фосфорната обмяна и прекалено високите нива на калций в кръвта могат да увредят бъбрека. Аз обаче искам да отидам на консултация се ендокринолог преди да се съгласи на операция. Д-р Цончев,според вас това ли е единственият начин за лечение в случая?бихте ли ми дали координати на добър ендокринолог? Ако някой знае къде работи проф.Събина Захариева и има нейни координати,моля да ми ги дадете.Благодаря!
    от dimeto | 29.04.2010 07:28

Oтговор: Повечето хора отслабват..............
    Определено отслабват...да, стигала съм и до 47кг... Сега , не зная защо така се получава. Имам записан час за ендокринолог на 05 05 2010 за да ми види изследванията ....та тогава ще стане ясно.
    от nobrn | 28.04.2010 19:24

При тиреотоксикоза едни слабеят, други напълняват, различно е. Повечето хора отслабват. Свободен T4 е повишен но не е нищо фатално, бъдете спокойна. Посещавайте вашия ендокринолог редовно защото само лекар може най-точно да прецени състоянието Ви. Успех и пишете как върви лечението. Косата ще се оправи!
    от dimeto | 27.04.2010 21:06

Oтговор: От какво се оплаквате?
    От доста време имам проблем с косата. Сутрин когато стана съм много подпухнала и чувствам умора, вместо да съм свежа. Качих около десет килограма за около година при положение, че водя може дасе каже здравословен начин на хранене. Когато, хормоните ми са извън нормите започвам да слабея, но сега не е така. Общо взето това ме накара накрая да отида на ендокринолог....в забързания начин на живот, можеби трябваше да посетя лекара по раничко.
    от nobrn | 27.04.2010 16:37

От какво се оплаквате?
    от dimeto | 26.04.2010 18:34

Здравейте Правих си изследвания и резултатите са следните: FT4 21.00 10.30 - 28,32 TSH 2.83 0.30 - 6.20 МАТ 247,8 U/L 20 Основаната ми диагноза е: тиреотоксикоза(хипертиреоидизъм) Притеснява ме определено МАТ 247,8
    от Доц. д-р Цончев, дм | 21.04.2010 23:30

Вас ви притеснява вероятно повишеният следобеда кортизол. Той не е толкова висок и е съвсем възможно да е стресов. Не виждам причина за проблем при евентуална трансплантация.
    от Wulkan | 20.04.2010 22:51

Извинявам се Д-р Цончев !ето и стоиностите ТСН-1.04 РЕФЕРЕНТНИ СТОИНОСТИ 0,35-5,50 КОРТИСОЛ (АМ) 39,00 РЕФЕРЕНТНИ СТОИНОСТИ 6.0-30.0 КОРТИСОЛ (РМ) 24.30 --------------------------------3.0-16.0 ДАИТЕ !!!!!!!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 20.04.2010 17:32

Дайте ми референтните граници на кортизола на лабораторията.
    от Wulkan | 17.04.2010 22:57

Здаравеите,Д-р Цончев ! Сина ми е на 19 год. с вродена аномалия на отделителната система двустранно ,като на 1 годишна вазраст му бе изваден десния бабрек , сега от 1 година е на хемодиализа , скоро му направиха иследвания , самнение за хипокорицизам ето и резултатите ,много ви моля за савет какво означава това и какво да предприемем ? И пречи ли да се изварши трансплантация .МОЛЯ ВИ ЗА САВЕТ МНОГО МИ Е ПРИТЕСНЕНО ..... ето и иследванията на хормоните ТСН 1.04 КОРТИСОЛ(АМ)39.00 КОРТИСОЛ(ПМ)24.30 ПРЕДВАРИТЕЛНО ВИ БЛАГОДАРЯ ОЧАКВАМ БАРЗ ОТГОВОР
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.04.2010 17:23

Oтговор: дали пиенето на хормоните няма да доведе до объркване на организма на детето, като се има в предвит, че е на входа на пубертета и дали тези показатели не са свързани с предстоящия пубертет?
    по-скоро не. Въпросът е периодично да се проследява състоянието и хормоните. А тъй като ендокринолога е най наясно с това какво става с хормоните в организма и как се отразява външно внесения Л-Тироксин вероятно е преценил всичко това.
    от tttanya | 13.04.2010 22:56

Здравейте, аз съм със занижена функция на щитовидната жлеза. Стойностите ми при изслледване на кръвта са следните TSH 78.399, FT4 5.52, TPOAb 1000. Ендокринолога при когото ходя ми изписа L-Thyroxin 50 и след шест месеца каза, че ще се видим, но трябвало да погледне и дъщеря ми, защото и тя би могла да е наследствено обременена. Заведох детето /то е на 10 год./ видимо нямаше нищо, но при кръвните изследвания резултатите са следните TSH 4.364, FT4 12.69. Докторката каза, че хормона и бил завишен и й изписа три месеца да пие еутирос от 25 мг. Въпросът ми е следния: дали пиенето на хормоните няма да доведе до объркване на организма на детето, като се има в предвит, че е на входа на пубертета и дали тези показатели не са свързани с предстоящия пубертет? Дай те ми съвет, объркана съм не бих искала да объркам детето си! Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 13.04.2010 20:58

Щитовидната жлеза е добре да се изследва с чисто профилактична цел. Конкретно връзка между нея и миомата ми е трудно да направя, но пък не съм и ендокринолог. Всъщност, доколкото си спомням миомата има връзка с половите хормони, на следния линк сме публикували малко информация по въпроса: Link
    от Jenist | 12.04.2010 17:08

Здравейте д-р Цончев, Имам установена миома на матката с размери 5/4 см и малка киста на яйчник. Считате ли, че ще е полезна консултация с ендокринолог за проверка на функцията на щитовидната жлеза? Ако се открие проблем с щитовидната жлеза има ли лечение, което да се отрази и на размера на миомата или да предотврати появата на нова такава след операция за отстраняване на настоящата? Благодаря предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.03.2010 17:54

Моля, пишете на кирилица!!!
    от linda82 | 25.03.2010 14:43

zdraveite.otidoh na endokrinolog za6toto imam sekret ot gurdite,4esto glavobolie,potiat mi se rucete.rezultata ot pregleda be6e,4e triabva da si pusna tsh i prolaktin.opipa mi hubavo gu6ata i kaza,4e imam gu6a tip ha6imoto.pusnah tsh i t4,i prolaktin.vsi4ko e v norma.predi godini ne mojeh da zabremeneia zaradi visok prolaktin.pih dulgo vreme bromokriptin i kogato se normalizira 4udoto stana.kurmih 20 dena.sled tova zapo4naha problemite/visoko kruvno,sekreta za koito vi pisah po gore.triabva li da pusna drugi hormoni i pritesnitelna li e tazi diagnoza.gu6a tip ha6imoto
    от Доц. д-р Цончев, дм | 19.03.2010 17:09

Всичко е в нормата.
    от Ioni 777 | 18.03.2010 17:00

Здравейте Имам едно питане отностно мойте изследвания . Бях при ендокриноложка вчера и ми каза да си пусна изследвания ,и тогава ще се разбере има ли нещо на щитовидната ми жлеза. Резултатите от изследванията са ми : TSH 2.380 mIU/l 0.35 - 5.00 ТАТ <10.00 IU/ml до 115 МАТ - (TPO) <5.00 IU/ml до 34 Какво ви говорят тези изследвания дали са доста ниски това ме притеснява и TSH дали не е висок . Моля ви обосновете ми . Предварително ви благодаря !
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.02.2010 23:43

Ако оплакванията са се засилили след приема на еутирокс, на първо време е редно да се консултирате отново с ендокринолога.
  • Re: !д-р цон4ев
    от nedka_4amova | 07.02.2010 19:53

здравеите.надявам се да ми помогнете доколкото това е възможно.от 3 години сам с диагноза страхова невроза.пиех си лекарствата и ми беше ок.но отскоро се запо4на адат отново.пратиха ме при ендокринолог .направих си изследвания.показатели те са TSH=4.05,f t4=10,54endokrinologat постави диагноза-струма нодоза кам хашимото.каза ,4е не е сериозно и не се налага операция.предписа ми по 0.25еутирох сутрин,но се 4увствам о6те по зле сарцебиене ,задух,виене на свят прило6ажаване.не знам какво да правя ве4е.на какав лекар трябва да отида.моля помогнете!предварително благодаря.! ,.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.02.2010 12:11

Моля, пишете на кирилица!!
    от nedka_4amova | 05.02.2010 12:30

zdr.dnes mi izleznaha isledvaniqta na shitovidnata gleza -tsn=4.05 ,ft4=10,54.lekarkata ne beshe osobeno slovoohotliva ,i zatova mi se nalaga da se konsultiram s vas.zaklqchenieto=ognishni i difuzni promeni v shitovidnata gleza,kakto pri tireoidit na hashimoto.dd-struma nodoza .kakvo oznachava tova?predpisano mi e eutirox po polovinka sutrin.oznachava li ,che imam tireoidit na chashimoto.blagodaria predvaritelno!
    от Русалка | 24.11.2009 21:26

Д-р Цончев, пропуснах да Ви попитам има ли възможност тиреоидит на Хашмото да бъде излекуван напълно? Според еднокринолога ми нямам такова заболяване, което е диагностицирано и лекувано преди 15 год. Предварително благодаря за отговора.
    от Русалка | 23.11.2009 21:18

Здравейте! Моля за Вашето мнение. Преди 15години ми поставиха диагноза тиреоидит на Хашимото. В момента стойностите на хормоните са нормални, но при ехографски преглед през месец юни установиха (цитирам дословно): Десен лоб: размери 52/19/18 . В горна трета на лоба се вижда формация с размери 12/7/9 мм с хипоехогенен характер. Ляв лоб: размери 23/18 . В лоба се вижда формация с размери 14/11/19 мм с хипоехогенен характер. Истмус : размери 4 мм. В истмуса не се вижда формация. Преди 2 седмици пак след ехографски преглед данните са: Десен лоб: размери 52/19/18 . В горна трета на лоба се вижда формация с размери 12/7/11 мм с хипоехогенен характер и втора с размери 13 /5 мм с изоехогенен характер с добре оформена капсула Ляв лоб: размери 23/18 . В лоба се вижда формация с размери 14/11/19 мм с хипоехогенен характер. Истмус : размери 4 мм. В истмуса не се вижда формация. По Ваше мнение, необходима ли е операция и това, че едната е с изоехогнен характер, какво означава на практика, доколко е показателно за вида на образуванията? Предварително благодаря за отговора.
    от moni4ka | 12.07.2009 21:03

Този хормон е близо до долната граница на референтните стойности. ТСХ нормално стимулира щитовидната жлеза, а нейните хормони по обратен път го потискат. Ако има повишена функция на жлезата, т.е. нивото на хормоните и са високи, ТСХ спада и обратното. Обикновено за функцията на щ.жл. първоначално се съди именно по ТСХ. Ниска стойност на ТСХ говори за повишена продукция на тиреоидни хормони. Стойността, която Вие посочвате, е в рамките на дадените граници, но отново казвам - на долната такава. Тяхната интерпетация се съобразява с вашите оплаквания и данните от прегледа, както и съпровождащи изследвания на хормони и антитела.
    от hotka | 12.07.2009 11:00

Може ли да ми обясните,какво означава резултата от изследване на хормона ТСХ-0.69мке/мл при референтна стойност 0.4-5.0.При разговор с моя ендокринолог не можах да го разбера,тъй като използваше медицинска терминология,а аз искам с по-прости думички.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.06.2009 21:58

Не мисля, че има връзка между УНГ проблема и приеманите препарати, т.е. вероятността да сте "увредили" нещо е минимална.
    от dont_79 | 22.06.2009 14:19

Поммогнете! Имам един проблем! От 10г. съм на ОМНАДРЕН 250, защото не произвеждам полови хормони! Но се запалих по фитнеса и си слагах RETABOLIL инжекцй 1 месец! От тогава ми се появиха зелени лепкави храчки стичащи се от носа ми и заседващи на носогладката! Ходих по мъките на доктори УНГ,даже ми правиха операция на носа,но уви храчките не изчезват! Затова си мисля дали е вазможно да съм си увредил някоя жлеза която работи за правилната циркулация в носа и гърлоторнезнам и аз! Моля за мнение или съвет от специалист!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.04.2009 23:23

[quote]Четох по различни форуми че се повлияват довре от пчелни продукти и селен но понеже идва лято селена не може сега да се пие може ли с рибено масло нато антиоксидант.[/quote Не мисля, че това ще реши проблема. В случая е добре да се следват съветите на ендокринолога, а подобни продукти могат да се използват, ако не се прецени че ще окажат някаква вреда.
    от za_gale | 25.04.2009 23:15

антителата са ТАТ и МАТ
    от Доц. д-р Цончев, дм | 25.04.2009 08:18

Oтговор: по какъв начин може да се повлияе на антителат
    за какви антитела става въпрос?
    от za_gale | 24.04.2009 08:49

моля ви да ми дадете някакъв съвет по какъв начин може да се повлияе на антителата понеже на дъщеря ми те са завишени а хормоните и са в норма.Четох по различни форуми че се повлияват довре от пчелни продукти и селен но понеже идва лято селена не може сега да се пие може ли с рибено масло нато антиоксидант.Все пак е млад човек и не искам да оставям нещата на самотек.Искам ако не да я излекувам то поне да стопирам нещата.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.04.2009 19:00

Няма как да се разбере на този етап. Тотална резекция на жлезата ли Ви предлагат? Ако е субтотална се оставя жлезна тъкан която да произвежда хормони.
    от anny_bs | 22.04.2009 15:49

Здравейте, искам малко помощ относно една диагноза поставена на съпруга ми.. Ще ви напиша резултата от ехографското изследване дословно: В десния дял в средната трета - за целия преднозаден и непречен размери се видя нодозна лезия 23-21мм капсулована с анехогенна централна част - колоидно - дегенеративни изменения - Е Д за кист със смесен характер .Е Д за струма нодоза декс. Няма Е Д за инфилтрация на трахеята и големите съдове. Хормоналните изследвания TSH и антитела са в норма. Вземхме мнението на няколко лекари, които бяха категорични за операция...но понеже сме младо семейство и планираме да имаме дете и знам, че след тази операция могат да се получат усложнения и да се пият хапчета за цял живот... Какво е вашето мнение и има ли причина да се притесняваме за този възел---дали не е злокачествен и как можем да го разберем без операция? Благодаря Ви предварително.

Напиши отговор
55 намерени, страница 1 от общо 2