Менопауза. Остеопороза | менопауза-въпрос

Напиши отговор
  • RE: менопауза-въпрос
    от Доц. д-р Цончев, дм | 13.02.2019 21:01

пак трябва да имате
  • RE: менопауза-въпрос
    от сали | 04.02.2019 19:02

Здравейте, на 49 години съм. Преди години имах проблеми с цикъла и пих по препоръка на моя гинеколог климонорм. Чувствах се добре, но го изтеглиха от аптечната мрежа. Гинеколога ми изписа феностон конти. Да го пия максимум до 53 , защото досега с ХЗТ се чувствах добре. Четох листовката, но така и не разбрах ( а и забравих да питам гинеколога си ), ще имам ли менструация като го пия или не. С климонорма имах.
  • Re: менопауза-въпрос
    от Мариола | 27.06.2017 20:41

Благодаря
    от Доц. д-р Цончев, дм | 25.06.2017 17:36

1. няма как да се отговори дали изобщо ще се стигне до там. 2. след като нямате цикъл няма как да забременеете освен ако случайно не съвпадне случайна овулация с непредпазен полов акт
    от Мариола | 25.06.2017 07:24

Здравейте! От година и 10 месеца нямам цикъл,на 53 години съм. Последно преди 5 месеца ходих на гинеколог и всичко ми е наред с цитонамазката,но при прегледа се оказа,че имам леко смъкване...не се сетих да попитам на влагалището или на матката или и на двете. За сега нямам проблеми-гледам да не се натоварвам физически с големи тежести.Въпросите ми са следните: 1-Кога ще стане наложително да се правии пластика евентуално-в смисъл до каква степен трябва да се е увеличило смъкването,за да се наложи това? 2-След като нямам цикъл възможно ли е да се забременее и защо чак сега след толкова време от няколо дена имам леко напрежение в гърдите и зърната все едно съм пред цикъл?
  • Re: Менопауза при хронично болна
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.02.2017 18:00

Какво е ПБЦ?
  • Менопауза при хронично болна
    от no name | 06.02.2017 11:08

Здравейте! Другият месец ще навърша 53 г. От 3-4 години имам проблеми с настъпващата менопауза. Редуваха се периоди на силни и продължителни кръвотечения, почти като кръвоизлив и силни болки с такива на оскъден къс цикъл без болка, периоди без никакъв цикъл и т.н. Миналата година ми дойде през март и на 1.09 и двата пъти с продължителни кръвоизливи и болки. След това не ми е идвало и реших, че менопаузата е настъпила окончателно. Вчера следобед обаче имах леко кафеникаво зацапване, след като се измих, то изчезна и няма повече нищо, сякаш не е било. Въпросът ми е: дали е нормално събитие, придружаващо аномалиите покрай менопаузата, или е индикация за друг проблем? Преди месец оперираха свекърва ми от рак на матката и параноята явно не ме е отминала, не мога да преценявам спокойно и разумно. Другия ми въпрос е: на ехограф видими ли са всички изменения и достатъчно надеждно ли е за улавяне на евентуален проблем? Питам, защото след 2 месеца съм на контролен преглед и ще ми правят обичайната ехография на коремни органи, лекарят ми е отличен диагностицик. Колебая се дали да си спестя ходенето при генеколог, защото така или иначе няма да пия каквито и да е хапчета или билки. Невъзможна е и хистеректомия, с ПБЦ съм.
    от jasmina64 | 19.11.2010 21:23

Здравейте! И аз бих попитала - ---- От 3 години съм в менопауза,скоро ми откриха киста 4 см но след като изпих само 4 хапченца от фемостон започнах да кървя.Отидох отново при АГ и се оказа ,че сега кистата е 2 см.Преди това ми беше направен преглед ,изследвания и цитонамаска,която показва че съм добре.Но беше ми обяснено за да се продължи лечението ,трябва да ми се направи биопсия на матката.Питам се -защо? Казаха ми ,че така се процедирало!?Наистинали е така?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.11.2010 16:38

Възможно е, но не е много типично.
    от vanca72 | 07.11.2010 09:15

Здравейте искам да попитам от кога започва менопаузата?Аз съм на 38г.възможно ли е? :roll:
    от Доц. д-р Цончев, дм | 01.11.2010 14:34

Ако нямате хормонални отклонения не виждам причина да се лекувате с хормонални препарати.
    от krasy_5 | 30.10.2010 19:12

Здравейте, на 42години съм след преглед се установи, че съм в менопауза- имам само една яйцеклетка,малки яйчници и липса на лигавица - нямам характерните симптоми като вълни и изпотяване,световъртеж . Предписаха ми фемовита. Трябва ли да се лекувам с хормони, след като се чувствам добре или може да съм болна от нещо друго?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.09.2010 08:51

Къде са ви гледали до сега?
    от eme1311 | 25.09.2010 11:13

Направих хормонални изследвания , минах също и през Ендокринолог... и нищо. Всичко ,казват ми е наред. Лошото е, че освен напълняването в последно време ми е постоянно зле. Силни болки в главата, постоянен ДЕННОЩЕН световъртеж, има дни немога да стана от леглото....Минах през невролог, който направи ЕЕГ - в което не откри причини. Можете ли да ме насочите към какъв лекар да се обърна ?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 03.06.2010 08:08

Добре е да се направи преглед при ендокринолог или специалист по метаболитни заболявания. Ако е необходимо да се оцени хормонален статус (включително щитовидна жлеза).
    от eme1311 | 02.06.2010 18:00

Здравейте и от мен ! На 42 год. имам проблеми от около половин година прилошавания, главоболие, нервност, сърцебиене, на два пъти припадъци с загубване на ориентация и зрение за около минута. Лекарката ми изписа билкови таблети,които не помагат особенно. Най много обаче ми тежи факта , че надебелях в рамената и ръцете, кожата стана портокалова и се отпусна, станах като борец, талиятя от 60 минава 75 , за около 6 м. качих 5 кг. Около корема и талията имам висящи кожи. Изпадам в ужас като се погледна в огледало без дрехи. Въпросът ми е има ли някакъв начин, всичко това поне малко да се подобри. Млада съм, и все още ми се носят летни рокли с презрамки !
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.11.2009 23:49

Стресът е бича на съвремието ни, но при вашата находка е добре АГ специалиста да прецени характера на кръвотечението (на принципа по-добре допълнителен преглед, отколкото да се изпусне нещо важно). Дицинон и Фармацинон са ендакви препарати от различен производител. Аз работя и с двата....
    от Hristova | 17.11.2009 13:07

Здравейте! Да си споделя и аз част от проблемите: На 44 години съм и от около 2-3 години имам проблеми с цикъла – беше редовен, но много болезнен и обилен. При ехографския преглед се установи, че имам полип на матката и пет малки миомни възела. Полипа го отстраниха с хистерорезекция през юни месец, но след операцията вече за втори път се случва цикълът да ми е доста продължителен (15-20 дни) и обилен (сега поне болките ми са само в кръста, което е по-търпимо) и спря едва след като ми предписаха и започнах да пия метергин и дицинон. Това беше през август, заради което ходих отново на преглед в болницата при лекарката, която ме оперира, но не ми казаха, че имам някакъв проблем или се налага лечение. На 30.10. започна кръвотечение, което спря около 9-10 ноември и започна пак внезапно на 12 (много силно и с големи съсиреци) и продължава до момента. Говорих с лекарката (посъветва ме взема Дицинон), а утре отивам пак на преглед, но ми се искаше да попитам следното: така се случи, че в последно време ми се насъбраха и доста други проблеми, без да броим здравословните ми /баща ми почина на 30.10/ и се чудя дали е възможно стресовите ситуации и притесненията да влошат допълнително нещата? Зная също, че миомите вероятно предизвикват кръвотеченията, но ако се касае и за симптоми на настъпваща менопауза какво трябва да предприема? пп. също така, както се развиват нещата, явно ще ми се налага отново да взимам Дицинон, ме интересува дали Фармацинон може да се приема при същите оплаквания, тъй като активната съставка е една и съща /etamsylate/?
    от oparni4evata | 15.06.2009 16:23

Здравейте!На 45 години съм и имам редовен цикъл.Последния път обаче след като ми дойде ми тече нормално и после продължи да ми тече ама едно такова слабо не ме цапа ама на тоалетната хартия има кафеникаво-розаво.Така е вече 12 дена.Някой може ли да ми каже от какво е.Благодаря предварително
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.04.2009 18:43

Единственият начин да се отговори на този въпрос е да се потърси алтернативна консултация с друг ендокринолог и да се съпоставят мнения. Ако имате съмнения относно прилаганото лечение - направете го.
    от galini | 23.04.2009 18:36

здравейте.Аз сам на 38 години и от две години имам проблеми с цикьла.Правих си хормонални изследвания и резултатите са високи.Изписаха ми хормонални таблетки-фемостон.Пия ги вече месец,но цикьл нямам.Незнам дали е правилно това лечение или да посетя и друг специалист.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.03.2009 13:16

Моля, пишете на кирилица.
    от vivianlili | 01.03.2009 19:16

zdraveite az sam na 44 god.nqmam cikal ot godina i polvina.Ne sam imala tejki simptomi osven gore6tite valni i nqkolko kg. koito ka4ih ,no ve4e pove4e ot 6 meseca 4uvstvam sutre6no skovavane trudno mi e da se razdvija 4uvstvam bolki v stavite.teja 58 kg.hodq i na tanci biv6a gimnasti4ka sam i vinagi sam bila mnogo podvijna.Vaprosat mi e-tova normalno li e,i dali se dalji na menopauzata.Ne sam si pravila izsledvaniq ,molq da me izvinite za latinicata.blagodarq vi predvaritelno,mnogo sam dovolna ot vsi4ki otgovori koito sam polu4avala vav foruma.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.02.2009 10:08

Няма как точно да се отговори на въпроса Ви. Вероятно не е нещо сериозно, особено ако кървенето не се повтори. Но е добре периодично да се прави ехография за да се проследяват възлите, тъй като тяхно усложнение може да е кървенето.
    от БОЙКА | 25.02.2009 18:37

Аз съм на 50 години. От 1 година нямам менстр. цикъл През декември бях на преглед ехограф и цитонамазка. Всички изследвания бяха нормални. Имам миома около 4 см субсерозна и 2 мънички по1 см.Имам и полип с много малки размери, които се наблюдава периодично за да бъде премахнат навреме.Този месец имам нещо подобно наслабо кръвотечение което трая около 1 ден , Това нормално ли е или е необходимо отново да направя преглед и нови изследвания!?
    от didi_panteva | 11.12.2008 14:19

Хайде пак да се запиша и аз.Преборих се със страховата си невроза и една година живях почти като бял човек.Цикълът ми беше горе долу редовен,но от началото на септември никакъв го няма.Като започнаха едни горещи вълни,едно изпотяване нощем....Сега от два дена ги няма вълните,но стане ли 22ч. почва неистово сърцебиене.Държа си пулс 100 в продължение на часове ,а и така ми се плаче че чак сълзите ми сами тръгват.Правела съм си стотици пъти кардиограми,изследване на кръвта и няма нищо обезпокоително.Кажете ми това нармални симптоми за менопауза ли са или не.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 11.11.2008 15:00

По отношение на коригиране на кръвното налягане трябва да се проведе консултация с кардиолог. Вероятно след подходящото лечение състонието ще се подобри и оплакванията ще намалеят.
    от dalince | 10.11.2008 12:58

Моля, помогнете! От 2г. съм в пауза, след изследване на хормони при ендокринолог и преглед и цитонамазка при гинеколог- всичко там е наред. От месец започнах да събирам граници на кръвно в ниски стойности- ходя неадекватна, замаяна - на 2 пъти припадах. Главата ми е като потопена в аквариум и ми е стращно мъчително да комуникирам, а нервите ми се опнаха до пръсване. 2-3 пъти правих мигренозни пристъпи с повръщане, които съвсем ме довърщиха. В момента съм на Ноотропил-1200 и стрезам - почти без полза. МОЛЯ< ПОМОГНЕТЕ МИ ДА ВЪРНА НОРМАЛНИЯ СИ ЖИВОТ!!!!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.11.2008 21:41

Радвам се, че съм помогнал.
    от galia65_1965 | 03.11.2008 23:25

благодаря ви доктор Цончев.преди около три месеца ми дадохте съвет по друг мой здравословен проблем който беше правилен и с вашата помощ го разреших.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.11.2008 21:04

След като нямате менструация няма как да забременеете.
    от galia65_1965 | 02.11.2008 11:18

здравейте.на 43г. съм и от четири години цикъла ми е нередовен.горещите вълни безсънието и изпотяването са почти всеки ден.от една година цикъла ми спря напълно.имах спирала която преди една седмица я махнах.сега се страхувам да не забременея.защото гинекологът който ми махна спиралата ми каза че няма смисъл да си поставям нова или пък да използвам противозачатъчни.бихте ли ме посъветвали какво да правя.
    от Geum | 14.10.2008 21:22

добре е да се изследват нивата на естрогените. преди време имах пациентка, която страдаше от повишено ниво на естрогените и в крайна сметка дойде с атипична хиперплазия на еднометриума в менопаузата и единственото и оплакване беше точно чувството на напрегнатост на гърдите, както преди менструация. не подценявайте този симптом и си направете изследвания - преглед, ултразвук и хормонални.
    от jeny | 01.06.2008 15:45

Боже, ама вие сте като краста - прилепвате се по всяка тема с неграмотното си писане и глупавата си реклама .... Защо от Вижън не прочетат вашите глупости и не ви забранят да ги срамите... Не че от продуктите им има някаква полза....
    от snej | 30.05.2008 10:32

KAKTO KAZVAM I NA DRUGI S ZDRAVNI PROBLEMI .VIJ SLEDNIA SAIT Link I AKO PE6I6 DA MI SE DOVERI6 I DA ZAPO4NE6 PROFILAKTI4NATA PROGRAMA S BIOLOGI4NO AKTIVNITE DOBAVKI NA KOMPANIATA "VISION"KOITO SA UNIKALNI SPORED MOETO MNENIE I TOVA E PRODUKTA NA 21VEK DEISTVAT NA KLETA4NO NIVO BEZ STRANI4NI I IZUMITELNI REZULTATI.100% BILKOV PRODUKT S IZKLIO4ITELNO DEISTVIE NA NIVO KLETKA I IMUNITET.ZA VRASKA S MEN0884602385 0878546315 A NAI DOBRE V SKAYPA snejana.marinova2. az imah sa6tia problem moia be6e poroden ot la4e terapia i babreka mi napravi hibronefroza 5-stepen v prodaljenie na 6 meseca pia produktite i niamam nikakav problem ve4e t.e. o6te sled parvia mesec bian dobre no prodaljavam da ci pia profelakti4no za6toto imah i mn.dr zaboliavania-ANEMIA,MOZA4EN INSULT,TROMBOV LIBIT IT.N sega sam kato nova 4ustvam se otli4no.jelaia na vseka da e na moe miasto.vlez v saita i razgledaiDIREK HIT jenski kompleks.ako si zainteresuvana svarji se po skaipa s men da ti obesnia mn. dr ne6ta za probuktite i taka niama da si gubi6 vremeto v bg po doktori a 6te si go opolzotvori6 za sebe si
    от tonik | 17.01.2008 16:51

Благодаря за отговора!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.01.2008 16:46

Ако проблемите не са в степен да Ви нарушават ритъма на живот и да пречат ежедневно не е въпрос на спешност и не е задължително на момента да се консултирате с лекар.
  • менопауза-въпрос
    от tonik | 17.01.2008 16:40

Здравейте! На 48 години съм. Преди малко повече от една година имам нередовен цикъл и горещи вълни. От края на септември миналата година нямам цикъл, не съм бременна-правих си тестове, но не съм ходила на лекар. От ноември започнах да трупам подкожна мазнина на корема, седалищните части, бедрата и гърдите. За сведение имах фигура на момиче, без да полагам особенни грижи - не ходя на фитнес и не пазя диети. Здравословни проблеми нямам, но от началото на месец декември гърдите ми наедряха, станаха корави и болезнени. Няма секрети. Четох, че при менопаузата гърдите набъбват-това ли се получава и при мен, и трябва ли задължително да отида на лекар. В момента даже и да искам не мога, защото съм в чужбина и през лятото ще си ходя в България. Ще чакам вашето мнение!

Напиши отговор