Рак и ракови заболявания | Туморни маркери и рак

Напиши отговор
  • RE: Туморни маркери и рак
    от Renka | 30.11.2022 13:03

Много благодаря за бързия отговор и успокоението. Може да звучи глупаво, но пуснах други маркери CEA, CA 125 и CA 19-9, като всички са в норма :) Просто както казахте за успокоение. Отново БЛАГОДАРЯ! Желая Ви здраве и много щастливи и споделени семейни празници! Бъдете здрави!
    от д-р Ралица Правова | 29.11.2022 13:28

Смятам, че е ставало дума за лабораторна грешка, поради което не виждам нужда отново да пускате маркера, освен ако не решите да го направите за Ваше спокойствие. Но всичко, което описвате показва, че няма нужда от притеснение или необходимост от допълнителни изследвания
    от Renka | 28.11.2022 18:18

Здравейте, ходих на втора ехография,която е чиста, както и бяха огледани коремните органи. Всичко е в норма, след което пуснах отново туморен маркер Ca15-3 ,в друга лаборатория и беше в норма стойността му беше 17. Имам открити хемангиоми, които февруари месец, бяха оцветени и огледани обстойно,както и правена гастроскопия. Относно изхожданията не съм забелязала промяна.Смятам към средата на декември да направя още веднъж да пусна този туморен маркер, как смятате вие? Иначе ПКК и ,CRP са в норма
    от д-р Ралица Правова | 24.11.2022 13:36

Стойността на пролактина е в норма. По отношение на маркера - до сега регистриран ли е рак на гърдата, тъй като пуснат без други изследвания, този маркер може да показва дори патология, която напълно не е свързана с гърдата, а например с черен дроб или дебело черво. Поради тази причина въпросът ми е имате ли оплаквания от страна на черен дроб - правена ли е ехография и да е регистрирана стеатоза. Някакви оплаквания от страна на червата - свързана с брой изхождания или цвят, консистенция - нещо, което да Ви е направило впечатление и да не е било налице преди?
    от Renka | 23.11.2022 21:08

Здравейте, много съм притеснена! На 37 години съм и преди година и половина родих! Август месец ходих на изследване на пролактин и щитовидна жлеза!- пролактина беше около 400 еденици Днес си взех резултатите на туморен маркер ca15-3 ,и при норма 25 моето е 41. Миналият месец бях на ехография на млечни жлези,уж нямаше нищо, а сега с този резултат..Ще отида на втора ехография, но съм в овулация и периодът не бил подходящ! Моля за мнение, много съм притеснена... :(
    от Nelina | 20.07.2022 22:50

На дъщеря ми предстои операция на шииката на матката, изследвания в норма,SCC 2.03,след 15 лъчетерапия,диагнозаT3NxMx,какво се случва?На27 години е.Плаша се,моля обяснете
    от Узунва | 07.09.2021 13:32

Оперирана съм по повод рак на гърдата 2А стадий преди два месеца .Тум.маркерСа15-3 в момента е15,81 какво означава това?Предварително Ви благодаря ,ако ми отговорите!
    от Stella | 23.01.2021 13:37

Привет, туморен маркер на гърда 21.52 при горна рефертна стойност 25, обаче за всички стари изследвания е бил в граници 13-18.61. Възможно ли е например завишен TSH или GGT да са причината? Като цяло биохимичните изсл са близо до горна референтна граница.
    от Мария Симеонова | 01.12.2020 21:24

Здравейте днес си пуснах туморен маркер scc резултатат е 3.09 при референтна стойност 2.5 мнаго съм притеснена.
  • Re: Туморни маркери и рак
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.12.2017 20:04

Според мен тази стойност може да се интерпретира като горно-гранична и не е повод за притеснение.
    от Stanimir | 20.12.2017 11:31

Преди месец се направи PET скенер в Александровска болница и резулатите са добри или по скоро пише, че няма локализация. Днес и излезнаха туморни маркери и са 32,7 при норма 30. Какво ще ме посъветвате?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.10.2017 21:36

На границата е но все пак е в рамките на нормата. Онколога какво казва по въпроса?
    от Stanimir | 29.09.2017 10:56

Здравейте, На майка ми беше направена операция рак на гърдата с 3 разсейки 2 лимфните възли при извадени 7. След всички процедури химеотерапия и лъче маркерите все бяха към 15-20 при норма 30. Преди няколко дни взе нов резултат който е 29,9 което си е на границата и е силно притеснена. Може ли да ми препоръчате нещо докторе. Благодаря ви предварително.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.09.2017 21:56

lazarinka70 на другото място отговорих на товапитане...
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.09.2017 21:55

Fiona9 Никакви маркерине ви трябват, спокойно.
    от Лазаринка | 13.09.2017 14:36

Здравейте, преди 5 години ме оперираха от рак на гърдата, премахната е и веднага съм изчистена и долу ! На хормонална терапия съм от тогава ! Днес бях на скенер и уж ми казаха , че всичко е наред ,но в епикризата пише , че е открито ХЕМАНГИОМ в тяло на TH 8 ! Можете ли да ми кажете нещо повече и дали е притеснително това !
    от Михова | 19.02.2014 15:43

Благодаря Ви, Д-р Цончев.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.02.2014 19:19

Лекаря, който е назначил изследването ще прецени доколко този маркер може да е увеличен значимо и в резултат на какво. По принцип е възможно да е увеличен при някои проблеми на бъбреците и черния дроб, както и разл. гастроинтестинални.
    от Михова | 18.02.2014 16:52

Нямам диагностицирани такива, по-точно не съм ходила на лекар и не съм си правила изследвания за бъбреците и черния дроб, защото не съм имала оплаквания или някакви симтоми/по мое усещане/. По принцип имам гастроентерологични проблеми, газове, доста често болки в аналната област - вътрешно ги усещам, но все още за тоя проблем не съм ходила на обстоен преглед при хирург и гастроентеролог. Общо взето освен тези оплаквания имам и някакви постоянни, като хронични болежки от рода на невралгии, плексити ,често получавам световъртеж и т.н.Решила съм в най-близко време да си направя една що-годе пълна профилактика - освен тази на гърдите. Ако може и вие да ме насочите точно какво и при какви специалисти да се прегледам и на какво да обърна внимание,за което Ви благодаря предварително.А сега за този туморен маркер ми е голямото притеснение от вчера. Ще очаквам Вашето компетентно мнение. Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.02.2014 19:59

Някакви заболявания имате ли - особено бъбречни, чернодробни?
    от Михова | 17.02.2014 17:08

Здравейте! На 42 години съм.Преди 1 седмица ходих на профилактичен преглед на млечните жлези . От 2-3 години си правя такъв поради т.н.фамилна обремененост/майка ми почина от рак на гърдата преди 18 години/. По принцип нямам оплаквания,но от няколко години по едно и също време горе-долу си правя профилактичен преглед. Миналата година правих мамография по назначение от хирург, която не показа нещо обезпокоително/освен мастопатията/. Тази година докторът след преглед , при който каза че не усеща някакви промени в гърдите, профилактично ме прати на ехо /според него мамография при профилактика се правела през 2 години заради облъчването/ и на туморен маркер Са 15-3 . Изследването на ехограф не показа изменение или някакви образования в гърдите. Днес си взех изследването за туморния маркер, но докторът го нямаше, за да го види. Притесни ме резултата 30,26 u/ml при референтни ст-ти до 25,0. Имам ли основание за безспокойство и притеснения за наличие на нещо неприятно? Благодаря Ви предварително.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 24.12.2013 16:30

В норма е, тяма проблем... Link
    от salihe | 20.12.2013 18:01

здравеите и аз искам да се включа в темата преди няколко дни ми откриха бучка в гърдата ходих на мамография и тя показа че гърдите са ми чисти но ми назначиха и ca 125 на които резултата е ca 125-23,3 аз сам на 24 г и имах проблемно кърмене да дооточня имали вероятност за нещо опасно.Моля ви отговорете ми :(
    от Доц. д-р Цончев, дм | 12.12.2013 20:35

Това е чудесно. Точно за това и аз изказах несигурно мнение.
    от ikona | 10.12.2013 23:20

Здравейте д–р Цончев!Обещах да Ви пиша какъв е резултата от скенера,който ми се направи на 5 декември в ,за да се види защо стойността на туморен маркер С125 ми е повишен след успешна операция и терапия на рак на яйчниците.При последния контролен преглед 10 месеца след операцията тумор маркера показа завишена стойност,а прегледите и изследванията бяха чудесни.Днес получих резултата от скенера.Чисто,няма нищо! Професорът ми каза ,че тумормаркерът може да се повишава не само от наличен тумор.Даже при бременност скачал много високо!При мен предположи ,че може и да е от задръжката на вода поради лимфедема ,който в момента ми е единствения не малък проблем като последица от операцията и терапията.Каза да съм спокойна,но и контролните прегледи за сега на 3 месеца ще следят здравето ми.Ето,моят случай доказва ,че тумормаркерът може да покаже завишени стойности без да има тумор.Поздравявам ви за търпението и отзивчивостта ,които имате в отношението Ви с Вашите потребители!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 26.11.2013 21:26

Аз лично при такава малка промяна не мога да дам конкретно заключение, добре е онколозите да интерпретират резултата. Бил ли е в норма маркера след операцията?
    от bobi | 26.11.2013 12:27

През 2004 г - операция рак на гърдата. Туморният маркер е пуснат като контрола.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.11.2013 18:01

А защо е пуснат този маркер?
    от bobi | 19.11.2013 19:59

Здравейте ! Туморен маркер ca 15-3 е със стойност 32 при норма 25. ПКК, биохимия са в норма. Само утайката е 24 при норма 20 , и общ белтък е леко повишен. Това означава ли , че има някъде тумор и какви още изследвания да се направят. Вярно ли е , че при такъв маркер на скенер това не може да се хване .
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.11.2013 18:19

ОК
    от ikona | 13.11.2013 13:02

...на 5 декември !
    от ikona | 13.11.2013 13:00

Непременно ще Ви пиша какъв е резултата от прегледа и скенера, които са планувани на 5 ноември в Университетска болница Инсбрук,където ме лекуват.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 13.11.2013 11:33

Успешна и на вас, пишете като излязат резултатите и заключенията.
    от ikona | 11.11.2013 01:13

Благодаря Ви за бързия отговор! Всъщност ще се разбере скоро каква е причината.Дано имам късмет и ако има ново лечение ,да е успешно! Лекуват ме в Инсбрук.Желая Ви успешна седмица!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.11.2013 21:02

Рецидива по принцип е на мястото на премахнатия тумор, в заобикалящите го тъкани. Възможно е да сенаблюдават и по-отдалечени метастази, които също да оформят тумор.
    от ikona | 10.11.2013 20:15

Здравейте,г–н Доктор! На 2 януари ме оперираха(10 часа!) от рак на яйчника 3 стадий,но без метастази.Всичко премахнаха!Още преди операцията с химиотерапията беше умъртвен тумора!2 месеца след нея получих лимфоедем на долните крайници,който все още лекувам с лимфен дренаж.Иначе корема до сега е спокоен и контролните прегледи показваха че няма рецидив. Последните изследвания на кръвта преди седмица показаха всички показатели идеални,в норма.Обаче стойностите на туморния маркер С125 започнали да се покачват! Сега са към 150! Имам насрочена дата за скенер след месец ,а съм много притеснена! Докторката ,която ми се обади по телефона ми каза, че е в ранна стойност ,но трябва да се види от къде идва този показател,въпреки липсата на симптоми.Ако има рецидив,той къде се образува ,при положение,че корема е празен? Аз прочетох някъде ,че завишени стойности на този маркер може да има и при задържане на вода,което в момента е моя най– голям проблем.И даже се надявам това да се окаже причината,отколкото „друго"! Очаквам с надежда Ваше мнение и Ви благодаря предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 12.06.2013 21:17

Oтговор: Карцино-ембрионален антиген (СЕА). СЕА е неспецифичен маркер. Препоръчва се да бъде използван в комбинация с други по-специфични ТМ. Прилага се при изследване за карцином на: - дебелото черво; - гърдата; - белите дробове и др. Стойностите на СЕА се повишават и при следните заболявания -хронични чернодробни заболявания, напреднала хронична бъбречна недостатъчност, пушачи и други.
    от Алиса Тимофеева | 11.06.2013 14:37

докторе,моля Ви да кажете,какво означава когато всички ТМ са в норма,само СЕА е 20.31 при непушач при рака на гърдата?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.05.2012 18:14

В нормата е. Апаратът не го хваща като стойност и за това дава такъв резултат.
    от Ani | 17.05.2012 13:31

Здравейте. Искам да Ви попитам относно този резултат: CA- 125 <0.60 U/ml 0 - 35 Притеснява ме това "<0.60 U/ml" Какво означава? В нормите ли е?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.05.2012 19:50

Аз лично не виждам връзка между двете. Добре е лекуващия онколог да вземе мнение по въпроса.
  • Re: високи Туморни маркери
    от Petya Minkova | 10.05.2012 13:26

Здравейте пиша ВИ относно многото претеснения които имам за мойата майка. Юни месец 2011 и откриват рак на маточната шийка c 53 ,/ carcinoma colli uteri gr.II b/направиха и пълна хистеректомия по Вертхайм с тазова лимфна дисекция.При хистологията се открива наличие на карцинома в десни възли 2 от 3 ,в леви параметри 1 от 5 от описания тумор. На 09.08 направихме pet скенер в турция с заключение: -не се наблюдава огнище с активно съдаржание на FDG което да предполага наличието на злокачествена тъкан. Комисията решава следоперативна 25 процедури лъчетерапия и химиотерапия цисплатин , и 25 лъчетерапия параортални възли направени в инсул.поради нискък химоглобин и невъзможност да се продължи химиотерапията и лъчото и бе поставена инжекция Aranesp.Тя повиши химоглубина и терапиите заваршиха. Януари месец гиниколог - цитонамаска 1 група,тумор маркери в норма. Февруари започват болки в дясното тазобедрие и десния крак . Прави св изследване за остеропороза - заключение Остеомония. За силните болки доктор и бие мускулна инжекция с куртизон ДИПРОФАС и и изписват лекарства Ризендрос35. Големите претеснения започват месец април с тумор маркерите 18.04 scc 4,2 pri Norma 1,2 и syfra 21-1 11,57 при норма 3,3 След 5 дни пуснахме нови тумор маркери в друга лаборатория резултатите са потресаващи scc 14,27 при референтна стойност 1,2 и syfra 21-1 - 8,6 при референтна стойност 3,3 . Моля помогнете имали вероятност тази промяна на тумор маркерите да е от кортизоновата инжекция. Моля ако някои има мнение по въпроса да даде своето мнение.благодария предварително .
    от Доц. д-р Цончев, дм | 11.03.2012 19:33

По принцип няма такова изследване, ако имаше всички ракови заболявания щяха да се хващат навреме и да се лекуват. Но на вашата възраст не мисля, че трябва да се притеснявате от такива неща.
    от lizert | 11.03.2012 02:20

Благодаря за отговора :) значи с една дума няма някакво изледване което човек може да направи за такова нещо да се види ако има такова нещо примерно ако е в ранен стадии без симптоми и болки да се открие.Не съм запознат с това нещо и не знам на нашата възраст дали има такива неща или е много малко вероятно ако си пушач или употребяваш алкохол често и още други..
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.03.2012 17:55

Първо защото туморните маркери не се използват за скрининг, и второ защото дори и да се подозира някакъв рак първо се прави преглед при лекар. Т.е. това не е "лекарство" за хипохондрия.
    от lizert | 09.03.2012 22:31

защо така ? няма ли да ми го направят като отида ?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.03.2012 10:35

Не мисля, че е добра идея във вашия случай.
    от lizert | 08.03.2012 23:43

Здравейте ! тези туморни маркери като се направят могат ли да покажат дали човек има рак и ако е така къде се правят и колко струват,и тези туморни маркери за всички видове рак ли са ,или всеки туморен маркер се прави от което имаш съмнение или просто искаш да се провериш,или има да видиш и за всички.Благодаря предварително защото искам да си ги направя че страдам нещо като хипохондрия и това че ми има нещо от тоя сорт не ми излиза от главата пък още малко и правя 18 не искам да си спомням така пълнолетието :)
    от Доц. д-р Цончев, дм | 19.11.2011 13:46

Всъщност какво изобщо ви кара да правите тези изследвания?
    от ТАТЯНА | 18.11.2011 20:08

Днес си направих туморния маркер СА 19-9, Резултатът ми е 0.01 при норма - по-малко от 37. Даже ми се вижда невероятно да е чак толкова ниска стойност.... Питам се дали да повторя в друга лаборатория, и второ - дали мога да съм напълно спокойна?

Напиши отговор
79 намерени, страница 1 от общо 2