Рак и ракови заболявания | Рак на простатата и мета разсейка в костите

Напиши отговор
  • RE: Рак на простатата и мета разсейка в костите
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.02.2021 20:20

Свечи, тези решения с евззимат от онкокомисия, в случая процесът е доста напреднал и не може да се каже какъв шанс има човека на този етап.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.02.2021 20:18

Аз сам - такива пациенти обикновено минават на онкокомисия, която решава съответния тумор дали е операбилен или подлежи само на химио и лъчелечение. Няма как да кажа какъв шанс има паациента...
    от Sve4i | 23.02.2021 16:08

Здравейте! Съпругът ми беше с увеличена простата и му премахнаха простатата чрез енуклеация, след което се установи, че има "Локално авансирал PSMA Ty на простата с инфилтрация към пикочен мехур, семенни мехурчета и перипростатна мастна тъкан. Поне един PSMA позитивен метастатичен обтураторен лимфен възел в дясно. Единични перипростатни лимфни възли с вид на метастатични. Двустранна хидронефроза с хидроуретери. cТ4 cN1 cM0" Предложиха му терапия с йонистиб и елугард. Достатъчно ли е за състоянието му и какъв е шанса за лечение?
    от Az sam | 25.01.2021 08:45

Здравейте отново! Операция въобще не му предлагат, започна лечение ня хормонотерапия, след това инжекция и от 4 до 6 месеца лъчетерапия. Неглижират ли положението според Вас? Да търпим ли друг вариант? Има ли шанс доц. Цончев?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.01.2021 15:59

Има напреднал тумор в простатата и разсейки в 1 или няколко близки лимфни възли. Трябва да се оперира според мен.
    от Az sam | 22.01.2021 08:27

Здравейте доц. Цончев. Откриха рак на простатата на баща ми, диагнозата е T1bN1, PSA e 15. Моля за коментар за това ,колко е сериозно и за кой стадии става въпрос. С уважение към лекарската професия ,но на баща ми са му казали само - имап рак...и това е...другата седмица има час за преглед и т.н., но до тогава ще се побъркам да разбера поне колко е сериозно.
    от Maria Kireva | 04.10.2020 10:27

А в биопсията пише че има огнищна периневрална инвазия без инфлилтрация на семени мехурчета и без екстрапростатна инвазия. Не се намират туморни емболи, резикционни линии чисти. Това какво означава, бихте ли ми обяснили?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 03.10.2020 16:46

Онколог, онкокомисия, преценка на състоянието от онкокомисията и се прави каквото кажат. Те ще си назначат ако преценят контролни изследвания, лечение ако е необходимо и т.н.
    от Maria Kireva | 02.10.2020 19:36

Здравйте! Съпруга ми на 52 год го оперираха от нискодоферинциран аденокарценом на простатата! Беше уж лапароскопска но изкървял и се наложило да го срежат! Сега се възстановява. Хистологията излезе, без метастази е в лимфи и семени мехурчета. Преди операцията правихме и сцинтиграфия която излезе с една разсейка в лявата тазобедрена илиачна кост , но уролога казва че това не може да е разсейка. Питането ми е от тук нататък какво се прави- уролог ли ни трябва или онколог? Кой ни оформя документите за онкокомисия, кой изписва лъчетерапии и последващо лечение. Какви документи да получим от болницата и на кого да ги дадем? Диета и какви специални грижи да положим за бързо възстановяване (имаше голяма кръвозагуба). Въобще какви са стъпките от тук нататък :(
    от Доц. д-р Цончев, дм | 13.06.2020 19:07

Нормално е, и тия болки ще прогресират. В случая трябва да се изработи специален план за обезболяване на пациента.
    от Никол | 12.06.2020 17:24

Здравейте, искам да попитам, с разсейки по костите, нормално ли е при лъчетерапия да има болки по костите и до кога ще ги има?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.05.2020 19:01

За съжаление прогнозата като цяло не е добра при наличието на разсейки.
    от Desi | 21.05.2020 23:53

Здравеите, на чичо ми наскоро му беше открит рак на простатата за съжаление вече има расейки в стомаха и костите и няма друго решение освен химиотерапии,които ще му бъдат направени в най скоро време! Въпросът ми към вас е, ще се оправи ли? Има ли такъв шанс ? След като вече има и расейки той е млад на 50г е. Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 20.05.2020 21:02

Моля, пишете на кирилица!
    от Desi | 20.05.2020 01:59

Zdraveite, namiram se v germniq na chicho mi mu beshe otkrit rak na prostata, za sujanelnie nemoje da se napravi operaciq poneje ima raseiki v stomaha i kostite taka kazaha samo himioterapii mogat da se napravqt da se spre rasteja. Vurposut mi kum vas e shte jivee li ima li shans da se opravi napulno znam che nqma kak tova e boja rabota samo bog moje da premahne napulno tazi bolest, no pone shte jivee li toi e mnogo mlad na 50 godini. Blagodarq vi!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.03.2020 07:51

Да пиеро - няма повод да се мисли за рак.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.03.2020 07:49

Байката - нямате рак на простатата
    от Da piero | 01.03.2020 22:18

Здравейте. НА 55г съм. За период от 2 месеца ми се случва вече три пъти да се подмокря. Нямам проблем с уриниране или слаба струя. Нямам никакви болки никъде. За съжаление не съм в БГ и не мога да посетя лекар. Възможно ли е да рак. Моля дайте съвет
    от Байката | 04.01.2020 11:19

Здравейте д-р Цончев! На 32 години съм и се притеснявам дали имам рак на простатата. Преди време имах силни болки в хълбуците сутрин и ми казаха че е дископатия. Тези болки сега ги няма. Откриха ми малко кръвни телца в урината, не изпитвам болка при уриниране и не ходя много често, но сякаш повече от нормалното. Моля за съвет! Благодаря предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.11.2019 19:34

Аз не съм в тази област, решенията се взимат от специална онкокомисия, която е съставена от няколко лекари, специалисти в онкологията.
    от Violeta Belcheva | 12.11.2019 22:43

А правилно ли е да остане само на хормонална терапия?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 12.11.2019 21:36

Принципно прогнозата е лоша, а колко време му остава на човека никой не може да каже предварително
    от Violeta Belcheva | 12.11.2019 21:32

Здравейте, след биопсия баща ми, който е на 77г. е диагностициран с рак на простатната жлеза: Ляво и дясно - умерено към нискодиференциран дребноацинарен карцином, Gleason 3+3, PSA - 87. Препоръчват му хормонална терапия.Според Вас има ли шанс и колко време може да живее на тази терапия, с тези резултати от биопсията. И необходима ли е операция в случая?
    от Valentina Ivanova | 16.10.2019 01:13

Link Вертера руското оръжие за рак
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.10.2019 18:24

Процесът е доста напреднал, така че можете да очаквате единствено влошаване на нещата. Като време - няма как да се каже колко...
    от IvanovBg | 30.09.2019 11:54

Здравейте д-р Цончев, На баща ми му диагностицираха злокачествено новообразование на простатата след биопсия. Скенерът показа разсейки в костите и гръбначния стълб (лумбални прешлени). Стадий Т3N2M1, Глисън 4+4, PSA >1000. Започна лечение с лъчетерапия (5 облъчвания на лумбални прешлени), ежемесечни инжекции за костите, като предстои лечение на простатата (инжекции на 6 мес.) и лъчетерапия - 20 процедури. Има болки при движение и бързо се изморява. Ясно, че перспективите не са добри, но какво бихме могли да очакваме като развитие на болестта?
    от Alexandra | 18.09.2019 16:12

Здравейте milena, Пиша с надеждата, че ще видите тази публикация въпреки дългото време, което е минало от последните ви отговори тук. Баща ми е с диагноза рак на простата без данни за разсейки и сме в голяма дилема какво да предприеме. На 66 г. е. Виждам, че сте имали схофна ситуация с Вашия баща. Много бих се радвала ако мога да се свържа с Вас. Много сме объркани, а всяка секунда е важна.. Ще съм ви много благодарна ако отговорите.
    от Ицо Димитров | 06.05.2019 11:08

И аз съм с рак на простата но три билки правят чудо спрях екстандито коренчета от глухарче полски хвощ дребноцветна върбовка смесват се прависе запарка и сепие вместо вода три щипки на2л вода
    от д-р Ралица Правова | 05.04.2019 21:56

Бих Ви препоръчала да направите още една консултация с онколог, за да потвърди необходимостта от химиотерапия.
    от Георги Миков | 05.04.2019 14:29

Имам рак на простата мета в костите в момента съм на ХGEVA и екстанди но от последния скенер има покачване PSA на 26 и ми предлагат химиотерапия с Доцетаксел но на мен не ми се иска.Съвет какво да направя
  • Re: Рак на простатата и мета разсейка в костите
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.12.2017 21:44

Това огнище не е задължително да е в резултат на процеса в простатата. Според мен, без да съм специалист по въпроса, има всички шансове за лечение.
    от Kristin | 07.12.2017 19:32

Здравейте д-р Цончев на баща ми откриха рак на простатата и аз съм в шок не знам какво да мисля. Ако може да ми кажете каква е преживяемостта и нисък или висок риск има . Аденомокарцином ск 3+3=6 C61 Са гл простате Ст пост биопсиам гл простатае T1cNxMx В дясна периферна зона на жлезата се установява зона с нисък сигнал на образите с р-ри 7,4 мм/11,7 мм/ 9,6 мм Находката не показва рестрикция на дифузията и артериално хиперконтрастиране. находката отговаря на PIRADS T2-3 DWI0 DCI -интактна капсула на жлезата запазени простатно везикални ъгли. не се установяват сигнификантно уголемени л.в. . Огнище с р-ри 15/18мм в главата на лява бедрена кост с рестрикция на дифузията и нисък сигнал в T2 образите. Какво може да е това огнище.. Много съм притеснена ако може да ми отговорите. Благодаря Ви много д-р Цончев.
    от Стефан Костов | 28.05.2017 21:23

Благодаря д-р Цончев !
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.05.2017 08:44

Не би трябвало да има. Но за да сте спокоен можете да си направите 1 графия на бял дроб.
    от Стефан Костов | 20.05.2017 14:07

Здравейте, През 2014 бях опериран от рак на простатата (Радикална простатектомия, Gleason score 7). След това преминах един основен и един допълнителен курс на лъчетерапия. Започнах и до днес продължавам с Eligard на 6 месеца. От операцията до сега PSA е 0,00 Костната сцинтиграфия през 2015 и 2016 е отрицателна. Никога не съм проверявал белия дроб. Та при тази картина, която описах по-горе има ли вероятност за проблем /рак/ в белия дроб. От няколко месеца имам дискомфорт в плешката, като че ли от време-навреме при завъртане наторса усещам едва доловим дискомфорт в белия дроб (може и да греша и това да е от плешката), леки болки в ставите.
    от F 1234 | 15.05.2017 13:10

Е ми защото няма спасение при таково полжение и да не се изпада в по голяма депресияя при ХБПростатит
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.05.2017 07:36

Е ще каже разбира се, какъв е смисъла да ви преглежда инак....
    от F 1234 | 13.05.2017 09:00

Е ако имам уро.ще ми кажели или не защото на ехографаската снимка излезе една черна точка а тои ми каза че някакъв канал
    от Доц. д-р Цончев, дм | 12.05.2017 21:01

Във всякакви възрасти има ракови заболявания
    от F 1234 | 10.05.2017 09:15

Е на 38 год можели да имам карцином
    от Д.Генова | 06.04.2017 10:41

Благодаря Ви, Д-р Цончев!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.04.2017 21:08

При тази диагноза прогнозата е лоша. Процесът е много напреднал за съжаление.
    от Д.Генова | 04.04.2017 15:02

Oтговор penevatonia@hotmail.com post_id=192973 time=1430229619 user_id=66408: Здравейте, спешно ми трябва отговор за операция на рак на простата. Баща ми има диагноза: Злокачествено новообразувание на простата. Умерено до ниско диференциран аденокарценом в 5 NC (само в десен лоб). Доброкачествена аденоматозна хиперплазия в 8 NC. Хроничен простатит в 5 NC. Combined Gleason Grade 3+4 = 7 Бихте ли ми препоръчали най-добър специалист в София, към коя клиника да се насочим за операция. Препоръчва ли се лазер по безкръвен път или в случая е по-добре да се предприеме цялостна операция.
    Здравейте на всички, които се борят с тази коварна болест! Не съм много наясно как се пишат мнения тук и започвам направо. Имам въпрос специално към Д-р Цончев! Баща ми, 62 годишен, е с диагноза умерено диференциран злокачествен карцином на простата и метастази в костите, Глийсън 6, ПСА 710!!! Диагностициран е на 24.02.2017 г.Отслабна с 40 кг. В момента провежда курс на лъчелечение, пие веднъж дневно Бикалутамид Акорд. След първата лъчетерапия/4 дни/ му е насрочен отново /за кой ли път/ скенер - да преценят къде ще бъде следващата лъчетерапия. Първата подкожната инжекция /бифосфонати/ я отложиха с 2 седмици, защото бил с нисък калций-2,15 и нисък хемоглобин-93....... Продължаваме да правим това, което ни препоръчват лекарите. Много ме притеснява това, че той не осъзнава ясно сериозността на положението и мисли, че рано или късно, след терапията, всичко ще е наред. Наред с лекарската намеса пие чай /невен, коприва, бял равнец/ по литър на ден, храни се само с плодове и зеленчуци, пиле, риба, сусам, пшеничен зародиш и други от този род. Д-р Цончев, има ли вероятност нещата да тръгнат в положителна посока и каква? Благодаря Ви! Благодаря и на всички останали, които пишат тук, и не оставят в неведение хората, които в момента са на война, в буквалния смисъл на думата!
    от Tonya Peneva | 28.04.2015 17:00

Здравейте, спешно ми трябва отговор за операция на рак на простата. Баща ми има диагноза: Злокачествено новообразувание на простата. Умерено до ниско диференциран аденокарценом в 5 NC (само в десен лоб). Доброкачествена аденоматозна хиперплазия в 8 NC. Хроничен простатит в 5 NC. Combined Gleason Grade 3+4 = 7 Бихте ли ми препоръчали най-добър специалист в София, към коя клиника да се насочим за операция. Препоръчва ли се лазер по безкръвен път или в случая е по-добре да се предприеме цялостна операция.
    от tashunko | 23.04.2015 22:08

Здравейте ники23, От онкологична гледна точка, при този PSA лечетерапията е много важна и според мен не бива чак толкова да се притеснявате предварително за евентуалната невъзможност да уринира и за това дали предварително да правите операция или не, с която да го предотвратите нещо, което изобщо не е сигурно, че ще се случи, да не говорим че дори и да стане - слагането на катетър решава проблема много бързо. Лично аз бих подредил приоритетите ви в следния ред: -Хормонетрапия - задължителна -Лъчетерапия - задължителна -при евентуална ретенция - катетър и едва тогава да се мисли за -дезобструктвна операция, била тя с лазер или с ток. Успех!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.04.2015 19:33

Ако не може да уринира нормално - да.
    от ники | 21.04.2015 19:47

Здравейте баща ми е с рак на простата в напреднал стадии засега не се виждат разсейки на други места но според лекарите вече има такива защото пса е 100 прилагат му елигард ,онкокомисията назначи лъчетерапия но според лекаря с който се консултирахме последно такава не бива да се прави заради възможността за запушване на уретата тъй като простата е много голяма той преди 2 седмици беше даже с катетър,предлага ни да направим лазерна операция с която да премахнат част от простата и да се разшири канала според вас удачно ли е да направим такава операция
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.03.2015 14:05

Няма как да прогнозирам какво ще стане ако откажете химиотерапията. Все пак начинът на лечение се определя от онкокомисия, която е от лекари, които са доста наясно с протичането и лечението на тези заболявания...
    от Alise | 01.03.2015 18:21

Благодаря за отговора,но ако откажем химиотерапия а само да му приложат хормонотерапия какви ще са последствията.Понеже знам че химиотерапията вреди отколкото помага не искам да се засегнат и здравите му органи и да остане без сили имунната му система ще се изтощи,той в момента е 93 килограма,започнахме да му даваме храни които да спомогнат при борбата с болеста,само незнам дали прием на мед е добър за него.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 01.03.2015 09:39

Според стадирането на заболяването процесът е доста напреднал така че това е подходящото лечение в случая.

Напиши отговор
121 намерени, страница 1 от общо 3