Рак и ракови заболявания | Рак на простатата и мета разсейка в костите

Напиши отговор
  • RE: Рак на простатата и мета разсейка в костите
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.05.2020 19:01

За съжаление прогнозата като цяло не е добра при наличието на разсейки.
    от Desi | 21.05.2020 23:53

Здравеите, на чичо ми наскоро му беше открит рак на простатата за съжаление вече има расейки в стомаха и костите и няма друго решение освен химиотерапии,които ще му бъдат направени в най скоро време! Въпросът ми към вас е, ще се оправи ли? Има ли такъв шанс ? След като вече има и расейки той е млад на 50г е. Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 20.05.2020 21:02

Моля, пишете на кирилица!
    от Desi | 20.05.2020 01:59

Zdraveite, namiram se v germniq na chicho mi mu beshe otkrit rak na prostata, za sujanelnie nemoje da se napravi operaciq poneje ima raseiki v stomaha i kostite taka kazaha samo himioterapii mogat da se napravqt da se spre rasteja. Vurposut mi kum vas e shte jivee li ima li shans da se opravi napulno znam che nqma kak tova e boja rabota samo bog moje da premahne napulno tazi bolest, no pone shte jivee li toi e mnogo mlad na 50 godini. Blagodarq vi!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.03.2020 07:51

Да пиеро - няма повод да се мисли за рак.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.03.2020 07:49

Байката - нямате рак на простатата
    от Da piero | 01.03.2020 22:18

Здравейте. НА 55г съм. За период от 2 месеца ми се случва вече три пъти да се подмокря. Нямам проблем с уриниране или слаба струя. Нямам никакви болки никъде. За съжаление не съм в БГ и не мога да посетя лекар. Възможно ли е да рак. Моля дайте съвет
    от Байката | 04.01.2020 11:19

Здравейте д-р Цончев! На 32 години съм и се притеснявам дали имам рак на простатата. Преди време имах силни болки в хълбуците сутрин и ми казаха че е дископатия. Тези болки сега ги няма. Откриха ми малко кръвни телца в урината, не изпитвам болка при уриниране и не ходя много често, но сякаш повече от нормалното. Моля за съвет! Благодаря предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.11.2019 19:34

Аз не съм в тази област, решенията се взимат от специална онкокомисия, която е съставена от няколко лекари, специалисти в онкологията.
    от Violeta Belcheva | 12.11.2019 22:43

А правилно ли е да остане само на хормонална терапия?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 12.11.2019 21:36

Принципно прогнозата е лоша, а колко време му остава на човека никой не може да каже предварително
    от Violeta Belcheva | 12.11.2019 21:32

Здравейте, след биопсия баща ми, който е на 77г. е диагностициран с рак на простатната жлеза: Ляво и дясно - умерено към нискодиференциран дребноацинарен карцином, Gleason 3+3, PSA - 87. Препоръчват му хормонална терапия.Според Вас има ли шанс и колко време може да живее на тази терапия, с тези резултати от биопсията. И необходима ли е операция в случая?
    от Valentina Ivanova | 16.10.2019 01:13

Link Вертера руското оръжие за рак
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.10.2019 18:24

Процесът е доста напреднал, така че можете да очаквате единствено влошаване на нещата. Като време - няма как да се каже колко...
    от IvanovBg | 30.09.2019 11:54

Здравейте д-р Цончев, На баща ми му диагностицираха злокачествено новообразование на простатата след биопсия. Скенерът показа разсейки в костите и гръбначния стълб (лумбални прешлени). Стадий Т3N2M1, Глисън 4+4, PSA >1000. Започна лечение с лъчетерапия (5 облъчвания на лумбални прешлени), ежемесечни инжекции за костите, като предстои лечение на простатата (инжекции на 6 мес.) и лъчетерапия - 20 процедури. Има болки при движение и бързо се изморява. Ясно, че перспективите не са добри, но какво бихме могли да очакваме като развитие на болестта?
    от Alexandra | 18.09.2019 16:12

Здравейте milena, Пиша с надеждата, че ще видите тази публикация въпреки дългото време, което е минало от последните ви отговори тук. Баща ми е с диагноза рак на простата без данни за разсейки и сме в голяма дилема какво да предприеме. На 66 г. е. Виждам, че сте имали схофна ситуация с Вашия баща. Много бих се радвала ако мога да се свържа с Вас. Много сме объркани, а всяка секунда е важна.. Ще съм ви много благодарна ако отговорите.
    от Ицо Димитров | 06.05.2019 11:08

И аз съм с рак на простата но три билки правят чудо спрях екстандито коренчета от глухарче полски хвощ дребноцветна върбовка смесват се прависе запарка и сепие вместо вода три щипки на2л вода
    от д-р Ралица Правова | 05.04.2019 21:56

Бих Ви препоръчала да направите още една консултация с онколог, за да потвърди необходимостта от химиотерапия.
    от Георги Миков | 05.04.2019 14:29

Имам рак на простата мета в костите в момента съм на ХGEVA и екстанди но от последния скенер има покачване PSA на 26 и ми предлагат химиотерапия с Доцетаксел но на мен не ми се иска.Съвет какво да направя
  • Re: Рак на простатата и мета разсейка в костите
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.12.2017 21:44

Това огнище не е задължително да е в резултат на процеса в простатата. Според мен, без да съм специалист по въпроса, има всички шансове за лечение.
    от Kristin | 07.12.2017 19:32

Здравейте д-р Цончев на баща ми откриха рак на простатата и аз съм в шок не знам какво да мисля. Ако може да ми кажете каква е преживяемостта и нисък или висок риск има . Аденомокарцином ск 3+3=6 C61 Са гл простате Ст пост биопсиам гл простатае T1cNxMx В дясна периферна зона на жлезата се установява зона с нисък сигнал на образите с р-ри 7,4 мм/11,7 мм/ 9,6 мм Находката не показва рестрикция на дифузията и артериално хиперконтрастиране. находката отговаря на PIRADS T2-3 DWI0 DCI -интактна капсула на жлезата запазени простатно везикални ъгли. не се установяват сигнификантно уголемени л.в. . Огнище с р-ри 15/18мм в главата на лява бедрена кост с рестрикция на дифузията и нисък сигнал в T2 образите. Какво може да е това огнище.. Много съм притеснена ако може да ми отговорите. Благодаря Ви много д-р Цончев.
    от Стефан Костов | 28.05.2017 21:23

Благодаря д-р Цончев !
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.05.2017 08:44

Не би трябвало да има. Но за да сте спокоен можете да си направите 1 графия на бял дроб.
    от Стефан Костов | 20.05.2017 14:07

Здравейте, През 2014 бях опериран от рак на простатата (Радикална простатектомия, Gleason score 7). След това преминах един основен и един допълнителен курс на лъчетерапия. Започнах и до днес продължавам с Eligard на 6 месеца. От операцията до сега PSA е 0,00 Костната сцинтиграфия през 2015 и 2016 е отрицателна. Никога не съм проверявал белия дроб. Та при тази картина, която описах по-горе има ли вероятност за проблем /рак/ в белия дроб. От няколко месеца имам дискомфорт в плешката, като че ли от време-навреме при завъртане наторса усещам едва доловим дискомфорт в белия дроб (може и да греша и това да е от плешката), леки болки в ставите.
    от F 1234 | 15.05.2017 13:10

Е ми защото няма спасение при таково полжение и да не се изпада в по голяма депресияя при ХБПростатит
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.05.2017 07:36

Е ще каже разбира се, какъв е смисъла да ви преглежда инак....
    от F 1234 | 13.05.2017 09:00

Е ако имам уро.ще ми кажели или не защото на ехографаската снимка излезе една черна точка а тои ми каза че някакъв канал
    от Доц. д-р Цончев, дм | 12.05.2017 21:01

Във всякакви възрасти има ракови заболявания
    от F 1234 | 10.05.2017 09:15

Е на 38 год можели да имам карцином
    от Д.Генова | 06.04.2017 10:41

Благодаря Ви, Д-р Цончев!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.04.2017 21:08

При тази диагноза прогнозата е лоша. Процесът е много напреднал за съжаление.
    от Д.Генова | 04.04.2017 15:02

Oтговор penevatonia@hotmail.com post_id=192973 time=1430229619 user_id=66408: Здравейте, спешно ми трябва отговор за операция на рак на простата. Баща ми има диагноза: Злокачествено новообразувание на простата. Умерено до ниско диференциран аденокарценом в 5 NC (само в десен лоб). Доброкачествена аденоматозна хиперплазия в 8 NC. Хроничен простатит в 5 NC. Combined Gleason Grade 3+4 = 7 Бихте ли ми препоръчали най-добър специалист в София, към коя клиника да се насочим за операция. Препоръчва ли се лазер по безкръвен път или в случая е по-добре да се предприеме цялостна операция.
    Здравейте на всички, които се борят с тази коварна болест! Не съм много наясно как се пишат мнения тук и започвам направо. Имам въпрос специално към Д-р Цончев! Баща ми, 62 годишен, е с диагноза умерено диференциран злокачествен карцином на простата и метастази в костите, Глийсън 6, ПСА 710!!! Диагностициран е на 24.02.2017 г.Отслабна с 40 кг. В момента провежда курс на лъчелечение, пие веднъж дневно Бикалутамид Акорд. След първата лъчетерапия/4 дни/ му е насрочен отново /за кой ли път/ скенер - да преценят къде ще бъде следващата лъчетерапия. Първата подкожната инжекция /бифосфонати/ я отложиха с 2 седмици, защото бил с нисък калций-2,15 и нисък хемоглобин-93....... Продължаваме да правим това, което ни препоръчват лекарите. Много ме притеснява това, че той не осъзнава ясно сериозността на положението и мисли, че рано или късно, след терапията, всичко ще е наред. Наред с лекарската намеса пие чай /невен, коприва, бял равнец/ по литър на ден, храни се само с плодове и зеленчуци, пиле, риба, сусам, пшеничен зародиш и други от този род. Д-р Цончев, има ли вероятност нещата да тръгнат в положителна посока и каква? Благодаря Ви! Благодаря и на всички останали, които пишат тук, и не оставят в неведение хората, които в момента са на война, в буквалния смисъл на думата!
    от Tonya Peneva | 28.04.2015 17:00

Здравейте, спешно ми трябва отговор за операция на рак на простата. Баща ми има диагноза: Злокачествено новообразувание на простата. Умерено до ниско диференциран аденокарценом в 5 NC (само в десен лоб). Доброкачествена аденоматозна хиперплазия в 8 NC. Хроничен простатит в 5 NC. Combined Gleason Grade 3+4 = 7 Бихте ли ми препоръчали най-добър специалист в София, към коя клиника да се насочим за операция. Препоръчва ли се лазер по безкръвен път или в случая е по-добре да се предприеме цялостна операция.
    от tashunko | 23.04.2015 22:08

Здравейте ники23, От онкологична гледна точка, при този PSA лечетерапията е много важна и според мен не бива чак толкова да се притеснявате предварително за евентуалната невъзможност да уринира и за това дали предварително да правите операция или не, с която да го предотвратите нещо, което изобщо не е сигурно, че ще се случи, да не говорим че дори и да стане - слагането на катетър решава проблема много бързо. Лично аз бих подредил приоритетите ви в следния ред: -Хормонетрапия - задължителна -Лъчетерапия - задължителна -при евентуална ретенция - катетър и едва тогава да се мисли за -дезобструктвна операция, била тя с лазер или с ток. Успех!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.04.2015 19:33

Ако не може да уринира нормално - да.
    от ники | 21.04.2015 19:47

Здравейте баща ми е с рак на простата в напреднал стадии засега не се виждат разсейки на други места но според лекарите вече има такива защото пса е 100 прилагат му елигард ,онкокомисията назначи лъчетерапия но според лекаря с който се консултирахме последно такава не бива да се прави заради възможността за запушване на уретата тъй като простата е много голяма той преди 2 седмици беше даже с катетър,предлага ни да направим лазерна операция с която да премахнат част от простата и да се разшири канала според вас удачно ли е да направим такава операция
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.03.2015 14:05

Няма как да прогнозирам какво ще стане ако откажете химиотерапията. Все пак начинът на лечение се определя от онкокомисия, която е от лекари, които са доста наясно с протичането и лечението на тези заболявания...
    от Alise | 01.03.2015 18:21

Благодаря за отговора,но ако откажем химиотерапия а само да му приложат хормонотерапия какви ще са последствията.Понеже знам че химиотерапията вреди отколкото помага не искам да се засегнат и здравите му органи и да остане без сили имунната му система ще се изтощи,той в момента е 93 килограма,започнахме да му даваме храни които да спомогнат при борбата с болеста,само незнам дали прием на мед е добър за него.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 01.03.2015 09:39

Според стадирането на заболяването процесът е доста напреднал така че това е подходящото лечение в случая.
    от Alise | 28.02.2015 19:32

Здравейте на баща ми му откриха рак на простатата с диагноза Т2N1M1bG3 отказаха му операциая,щели да го лекуват хормонално и с химиотерапиа незнам до колко да вярвам на лекарите.Лекаря му каза няма страшно ще се оправиш , баща ми е на 63 години няма разсейки в други органи но до колко е вярно незнам.Акоможе да ме посаветвате с нещо моля ви и ви благодаря.
    от Цветелина Колева | 26.02.2015 13:50

Благодаря Ви за бързия отговор. Успешен ден!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 26.02.2015 12:00

За повръщането трябва да използвате антиеметик от типа на Деган, може и мускулно или венозно да се прилага за да не го повърне и него. За болките е добре да се прави силен аналгетик от типа на Трамадол и др. опиати, като онкоболен на човека му се полагат. На този етап може да има метастази на много места, вероятно на тях се дължи и болката.
    от Цветелина Колева | 25.02.2015 11:54

Здравейте Д-р Цончев, Дядо ми е на 86 г. Преди 4 години му откриха рак на простатата. От тогава са му приложени 2 хормонотерапии. Отначало нямаше никакви оплаквания освен, че не можеше да уринира. Поставиха му катетър, който сменяхме през 10 дни. Преди година обаче се наложи да му постават катетър през стомаха, защото не успяха да му го поставят през уретера. До месец нямаше никакви проблеми, водим го на задължителните изследвания на всеки 6 месеца. Гледат му коремни органи на ехограф и му пускат кръвни изледвания, PSA и урина. При последните изследвания PSA се беше повишил доста, но простатата му не беше се увеличила. На ехографското изследване всичко излезе наред. Органите му бяха добре. / до колкото може да се види с ехограф./ Преди месец обаче дядо ми взе да се оплаква от силни болки във врата и костите. Направихме му скенер на гръбначен стълб и таз. Нямаше разсейки. Пратиха ни при невролог. Изписаха му лекарства, имаше известно подобрение, но за кратко. Състоянието му се влоши, започна да повръща всичко, което сложи в устата си и изобщо не може да става от леглото. Изписаха му лекарства за язва, но няма ефект от тях. Сега му даваме ФРЕЗУБИН ПРОТЕИН ЕНЕРДЖИ защото само това не повръща. За ден два имаше подобрение / не повръщаше, започна да приема нормална храна/ и правеше опити да стане от леглото, но отново се влоши - пак повръща всичко и не може да стане от леглото, казва че всичко го боли. Моля Ви за съвет как да облекчим страданията му ? Има ли някакви медикаменти, които можем да даваме за да спрем повръщането? Възможно ли е да има метастази, които да не са в костите, а в някой друг орган, без непременно да изпитва болка там където би могло да има метастази? Благодаря Ви предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.11.2014 18:52

Така както го описвате раковият процес е доста напреднал. На този етап вероятно има множествени разсейки, които за да се уточнят къде са трябва да се направят специални изследвания, но това надали има някакъв смисъл. И да се установят, това няма да промени за съжаление хода на заболяването.
    от dilyana | 16.11.2014 11:10

Здравейте д-р Цончев. Дядо ми е на 77 години от гр. Елхово, установиха му рак на простата преди 1 години. Тумора се намираше само от лявата страна на простатата.Алтернативата беше оперативно лечение ,но сърцето му не е стабилно и рискът беше голям . Предприехме хормонална терапия(хормонална кастрация ) по препоръка на урологът му и добавки зелени водорасли .Дядо ми провеждаше домашното си лечение 4-5 мес и прекрати лечението.Седем месеца по късно се запупуши уретера . Оставаше остатъчна урина в пикочния мехур. Поставиха му катетър . По предписание на д-р урологът му приемаше таблетки дуодарт и билка върбовка по веднъж дневно.Катетъра беше сменян периодично на 10 дни .Месец по късно уринирането се възстанови в резултат от лечението и премахнаха катетъра.Една година след остановено наличие на ракови клетки намиращи се в лявата област на простатата ( преди 2 седмици или 5 месеца след премахване на катетъра) имаше оплаквания от болки в дясната област на кръста , често позиви за уриниране с малко и непълно количество урина, гадене ,повръщане липса на апетит;болки в стомаха ; болки в дясната страна на гърдите ; отпадналост; отслабване залежаване .Личният му лекар категорично отказа каквото и да било лечение и изследвания. Беше хоспитализиран в гр. Ямбол . Бяха назначени кръвна картина, цистоскопия, урина, ехография. Установена беше хидронефроза и наличие на раковите клетки които са обхванали дъното на простата и десния уретер.При назначените изследвания беше установено, нисък хемоглобин-86 високи стойности на креатинини и ПСА .През 3 дневния му престои в болницата му поставяха ципрофлоксацин венозно , солеви вливания и диган.Не мога да цитирам точни цифри от изследванията защото не са в мен. Не му беше направена рентгенография на белия дроб.Болката в гърдите продължаваше и небеше взета под внимание.Беше изписън с вече поставен катерър с препоръки да бъде сменян на 15 дни за постоянно. Препоръчаха му да приема билков чай за инфекции на пикочо-половата система и му беше препоръчано да продължи лечението си в онкологична болница гр. Бургас при което той отказа. Вероятно би последвала химиотерапия за която и ние сме против. Седмица след изписването му от болницата дядо ми започна да приема по наше усмотрение следните: билки за инфекзии на пикочополофата система ,рак (комбинация от билки от местен билкар );билка алое за апетит и други; мед орехи бадеми смесени;настърган корен от джинджифил в мед. Основна храна която той према са цитросови плодове, ябълки овесени ядки с добавени сушени плодове и сурови ядки.Забранила съм на дядо да яде захар във всякаква форма освен мед.Той ядеше сладко във всякаква форма в огромни количества поради, което тумора агресивно се разви в рамките на една година според мен. От около 4 години дядо ми приема таблетки за високо кръвно ренаприл и профинит. Страда от хроничен гастрит и колит. Седмица след изписването му и домашно лечение болките в кръста са отшумели, но болката в дясната страна на гърдите продължи и спря да повръща и апетита му се подобрява. При устна коснсултация с личния му лекар без да бъде прегледан му изписа следното лечение в домашни условия: Азитрокс -500мг 1 табл на 24; Таблетки за болки в стомаха и дорета при силни болки.След 3 дневна терапия с азитрокс дядо ми обяснява че болката в дясно на гърдие е спряла, но се е преместила в лявата област на гърдите и ръката.По усмотрение на майка ми която е мед. сестра дядо ми продължи още един 3 дневен курс с азитрокс -500 1 табл. на 24 часа. Дядо ми обяснява, че болката не отшумява и при движвние на ръката болката е по силна отколкото в покой .След лечението болката в гърдите изчезна . Според вас за кой стадий се касае ? Възможно ли е да има разсейки в белия дроб при положение че болките са спрели? В кой стадий има метастазиране ? Къде най често се появяват разсейки ? Бихте ли препоръчали алтернативно лечение в домашни условия или хранителни добавки , витамини, билки , каквото и да било ? Възможно ли е да стопираме процеса на развитие на раковите клетки до тук или да забавим развитието му с терапия ? .Дядо ми е от град Елхово където е и личния му лекар . Личния му лекар отказва всякакви изследвания и лечение. Дядо ми е със сериозни затроднения при вървене поради износване на ставите, няма физическа възможности да идва до Ямбол където живея аз или да пътува до който и да било др град. Благодаря ви !
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.11.2014 20:54

Малко вероятно. След като са му поставили диагнозите вероятно лечението е комплексно.
    от Иван Петров | 13.11.2014 19:32

Ами симптомите сочат, че е било редно да се лекува сърдечен проблем, а ние започнахме вливане на бифосфонати. Възможно ли е да не се е лекувало сърцето заради разсейки?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 13.11.2014 18:23

Какво по-точно да сте сбъркали?
    от Иван Петров | 12.11.2014 16:39

Бих искал да попитам: 1.Дали е възможно на скенер да се видят разсейки в бял дроб и кости, които не се виждат на рентген? 2.Има ли общо при симптоми на сърдечен проблем и онкологичен такъв - задух, болка в гърба и гърдите? Питам, защото на баща ми му бяха поставени следните диагнози в различни болници: 1.Ангина пекторис 2.Исхемична болест на сърцето 3.Аневризма на аортата Бяха му направени рентгенови снимки и на база симптомите ни насочиха към кардиологична клиника в която след скенер ни казаха, че има разсейки в бял дроб и кости и ни насочиха към онкологична клиника, където ни казаха, че ще бъдат премахнати тестисите, за да се спре развитието на болестта. Никъде на рентгеновите снимки не се виждат разсейки, но е ясно, че има проблем със сърцето. Възможно ли е да сме сбъркали лечението, заради сходни симптоми?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 25.07.2014 18:32

За съжаление в случая се касае за много напреднал раков процес с наличие на много разсейки из тялото. На такъв етап нищо оперативно не може да се направи.

Напиши отговор
110 намерени, страница 1 от общо 3