Рак и ракови заболявания | рак на белия дроб

Напиши отговор
  • Re: рак на белия дроб
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.09.2009 08:23

Заключението описва локализацията на туморната формация.
    от vilekula | 03.09.2009 19:34

здравейте!наскоро откриха рак на белия дроб на баща ми. моля някой който е компетентен да ми каже какво означава ФБС-туморна инфилтрация/като маншон/ обхващаща ляв долнодялов и около 1см от дистинната/нещо такова, дори не се чете добре/част на ляв главен. сега чакаме хистологичното изсл.,за да се реши какво ще се прави от тук нататък.какви са възможностите?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.07.2009 20:26

Моля, пишете на кирилица!
    от aaalllppp | 17.07.2009 16:15

zdraveite ... az sam ivan na 20 godini sam ... ot 3 meseca imam samnenie 4e imam rak na beliq drob....... asmatik sam ot 13 godini ... NE SAM PU6A4 .... pravih si izledvaniq krav kardiogrami i t.n samo bez snimka ...... lekartata mi kaza 4e nqma ot kakto da se pritesnqvam.... nqmam simptomi samo leka bolka v gardite ot vreme na vreme ....... iskam da znam zimaneto na krav 6te pokaje li ako ima ne6to????? ... ili trqbva da otida da si napravq snimka...... kajete mi .....
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.07.2009 12:57

Не е за операция според мен. Процесът е доста напреднал - има метастази и с голяма вероятност засегнати лимфни възли. стадирането става по следната схема:
    Oтговор: TNM класификация: Т: Първичен тумор: Тх: Тумор, доказан цитологично – установяват се туморни клетки в бронхиален секрет. Не се открива при рентгенологично и бронхоскопско изследване. Тis: Carcinama in situ: туморът не преминава базалната мембрана. Т1: Тумор до 3 сm. Т2: Тумор по-голям от 3 сm, обхваща главен бронх на повече от 2 сm дистално от карината. Т3: Тумор с всякакъв размер, който прораства в гръдната стена, диафрагмата, перикарда или обхваща главен бронх на по-малко от 2 сm от карината. Т4: Тумор с всякакъв размер, който инфилтрира медиастинума, сърцето, големите съдове, трахеята, хранопровода и др. N: Засягане на регионалните лимфни възли: N0: Липсват метастази в регионалните лимфни възли. N1: Метастази в перибронхиалните и хилусни лимфни възли от страната на тумора. N2: Метастази в мидиастиналните и контралатералните хилусни лимфни възли. N3: Метастази в контралатералните хилусни и мидиастинални лимфни възли, в супраклавикуларните лимфни възли. M: Далечни метастази: M0: Няма далечни метастази. M1: Наличие на далечни метастази в черен дроб, мозък, кости и други органи. Стадии: І стадий: T1 N0 M0 ІІ стадий: T1,2 N1 M0 ІІІА стадий: T1 N2 M0; T2 N2 M0; T3 N0,1,2 M0 ІІІБ стадий: Tвсяко N3 M0 ; T4 Nвсяко M0 ІV стадий: Tвсяко Nвсяко M1
    така, че ако се приеме че са налице и метастази стадият е ІV
    от Регистрирана | 14.07.2009 22:00

Здравейте отново,пиша ви цялата епикриза на баща ми,защото не можах да реша коя част не е важна.СТАТУС:Мъж в задоволително общо състояние.Афебрилен.Адекватен.Ориентиран.Нормостеничен хабитус.Кожа и видими лигавици с нормална оцветеност.Език-влажен,необложен.ПЛВ-неуголемени.Глава и шия-б.о.ДС:Симетричен гръден кош.Ясен перкуторен тон двустранно с везикуларно дишане,без хрипове с плеврално триене вдясно отпред.ССС:Р.с.д.74уд/мин.Ясни тонове.АН-125/80.Корем-мек,палпаторно неболезнен.Черен дроб ш слезка-не се палпират уголемени.Сук.рен./-/отр.Крайници-без отоци.ИЗСЛЕДВАНИЯ:СУЕ-38-60мм.ПКК:Левк-1[img]0,8-11,1.Ер-4,4-4,1.Хб-136-128г/л.Хт-0,41-0,37.Тр-368-308.ДКК в %:Сегм-54-72.Ео-10-3.Лимф-27-24.Мо-10-1.Кръвна захар-7,6-4,9.Урея-7,6-10,1.Креатинин-139-116.АСАТ-21.АЛАТ-7.ЛДХ-.Cl-.K+.Na+.Ca+.Урина-б.о.РЕНТГЕНОГРАФИЯ:Нехомогенно засенчване в дясно долно белодробно поле,сливащо се с хилусна сянка и с нерезки контури.Останалата част от белия дроб е със запазена прозрачност.Гладки диафрагми.Леки адхезии в двата к.д.синуса.Кор с удължна и уплътнена аорта.КТ:В десния бял дроб в областта на средния дял се изобразява солидна обемна формация с р-ри 7/5см,неравни контури и плътностна хар-ка около 30ХЕ.Внаходката не се проследява въздушна бронхограма.Установява се около формацията и каудално от нея,локално хиповентилиран,воалиран паренхим с по-компресирана фиброзна и васкуларна структура.Типично течно съдържимо по ходо на интерлобовете и в плевралната кухина няма.В основата на двата бели дроба,но по-многобройни в дясно,дорзално се виждат петнисти,хиперденсни огнища много вероятно за М лезии.Проходими трахея,главни и лобарни бронхи.Зоната на десния хилус е уголемена и уплътнена и не могат да се изключат уголемени бронхопулмонални лимфни възли.Без видими костни лезии на торакса.ЗАКЛЮЧЕНИЕ:Обемна формация в областта на средния дял с възможно частично организиран излив по малкия интерлоб.М лезии в двет основи.КГА:рО2-60,2.НвО2-92%.рН-7,388.рСО2-39.sb-23.ВЕ-1,1.ТСО2-20.ФБС:Ларинкс-подвижни гласни връзки.Трахея-запазен хрущялен рисунък.Карина-остър ръб,респираторно подвижна.Двустранно проходими бронхи до субсегментни с нормална лигавица и количество сериозни секрети.Взе се БАЛ от средно дялов и десен долнодялов бронх за БК,ПФ и цитолотия.ЗАКЛЮЧЕНИЕ:Липсват ендоскопски данни за ендобронхиален пролиферативен процес.ПФ-/-/отр.БК д.м./-/отр.Цитология:Положителна за плоскоклетъчен карцином.Това е-дано не съм ви отегчила,но нищо не разбирам.Знам само,че не го оперирит,защото има разсейки.Моля кажете ми кой стадий е и ако евентуално ако стане чудо и разсейките изчезнат от химиото ще може ли да се оперира?Блатодаря ви предварително!
    от Регистрирана | 13.07.2009 22:33

Благодаря за бързата риакция!За съжаление не е при мен в момента,но утре ще я препиша,защото я прочетох няколко пъти,но не съм компетентна по мед.неща и нищо подобно не видях
    от Доц. д-р Цончев, дм | 13.07.2009 22:11

В епикризата следва да има данни за стадия на заболяването. Оперира се при определени локализации на белодробния карцином, при други това не е възможно поради близостта или засягането на други важни структури. С алоето при такива заболявания нямам практика и не мога да дам препоръка.
    от Регистрирана | 13.07.2009 21:41

Здравейте,преди месец поставиха диагноза на баща ми плоскоклетъчен карцином,когато го изписаха от пулмологията,но никъде не пише кой стадий е-как да разбера?Една седмица след изписването започнахме химиотерапия-направиха му първа вливка и след 10 дена е втората.Искам да попитам това нещо въобще оперира ли се?Също така изчетах мн. неща за алоето,но никъде няма и бегла идея за дозировка,ако му давам по 200мл на ден добре ли е?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.06.2009 17:42

Като цяло това зависи от степента на чернодробна увреда, хепатотоксичността на химиотерапевтика, стадия на заболяването и агресивността на карцинома. Аз лично в напреднали стадии на такива заболявания не съм склонен да налагам прекалено стриктни ограничения, все пак не е ясно на човека колко му остава...
    от kobrita | 17.06.2009 17:08

кажете ми как се съвместява изобщо лечение с химиотерапия и употреба на алкохол/лекуваме рак на бял дроб-с доцетакс/.Трябва ли да се пие алкохол,изобщо при този огромен проблем?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.03.2009 16:25

Oтговор: Няма да спре кръвта, нали.
    На това няма как да отговоря.
    от vanes | 04.03.2009 23:03

Благодаря д-р Цончев. Няма да спре кръвта, нали. Започна мъчително да хълца. Какво лекарство да му давам за това?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.03.2009 13:48

Не хепатит. Вероятно се касае за чернодробни метастази. На този етап можете да давате кръвоспиращи и обезболяващи.
    от vanes | 01.03.2009 00:42

помощ баща ми има дребноклетъчен недеферинциран рак на белите дробове с метастази в хранопровод и лимфи - общо казано. трябваше да започне химио на 17 февруари. Чакахме 1 месец за тази дата, не му предписаха никакви лекарства. само аз му давах сементо. и накрая на 17-ти не започнаха терапията, защото плюел кръв. сега му изписаха дицинол, или нещо таква и едно друго с витамин с, пие ги от тогава, но кръвта не спира. Лекарката не изпитва никакво желание да направи каквото и да е - защото е четвърти стадии. Той рухна и е много жълт. Възможно ли е да има и хепатит? Какво да направя? Може ли кръвта да се спре по друг начин, да отиде в болница - например. Ако кръвта спре все пак, дали ще почнат химио. дали са ни картон, ( защото се разкрещях че не ни е казала това за кръвта по-рано), с който щели да започнат веднага щом спре кръвохрака. Знам обаче, че ако не умре, ще идмислят друга причина. Помощ
    от kobrita | 28.02.2009 23:06

след последния скенер се оказа,че туморът и лимфните възли са в прогресия,тоест са нараснали с около 2 см.Тук как ще се оперира,като тумора е по средата/на десен горнодялов бронх,до трахеята,по средата/Ще ни сменят и "гемзара",ако има др.химиотерапия/6 курса минахме досега/
    от PetarSpasov | 27.02.2009 00:48

Едно от основните лечебни поведения в онкологията е оперативното и тук златното правило е тумора да се изреже до здраво до колкото позволява....остане ли нещо то винаги ще има предпоставка за рецидив.
    от kobrita | 25.02.2009 14:55

ако не се оперира/защото вероятно трябва да се премахне единия цял лоб/как ще се кара по нататък,какво лечение и какви са шансовете занапред да се живее с тумора,който е намалял.Има ли смисъл от операция изобщо?Иначе сега в момента е добре,даже все едно не е болен.
    от kobrita | 08.02.2009 18:24

кажете ми как се "съчетава "химиотерапия с алкохол,какви са последиците,пречи ли на лечението/ГЕМЗАР е лекарството/туморът е намалял,но се свил към главния бронх и е близо до трахеята,затова не се оперира още,как ще се продължи с лечението?
    от kobrita | 08.02.2009 18:18

изкарахме шест курса на химиотерапия с ГЕМЗАР .добре е засега,напълня,ако не се оперира,какво ще се прави още.и лошото е че доста пийва алкохол.агресивен ,нервен
    от гиндева | 04.09.2008 21:42

Здравейте, Kobrita! Изпратих Ви лично съобщение. От сърце желая съпругът Ви да оздравее. Успех!
    от kobrita | 29.08.2008 23:08

какво да се взема против повръщане и гадене.Направиха ни първата химиотерапия с ГЕМЗАР.След седмица ще има второ вливане.Какво значи четри курса химиотерапия?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 25.08.2008 20:42

Oтговор: С риск да противореча на лекар (д-р Цончев, моля да ме извините!), но е напълно възможно човекът да има два първични рака, още повече ако е пушач.
    Възможно е по принцип но на етапа, за който става въпрос това е трудно да се установи, освен ако биопсично не се установят два различни хистологични типа. Но това все пак се случва сравнително рядко....
    от little_rabbit | 24.08.2008 22:12

Белодробни хирурзи има в Белодробната болница - на бул. Акад. Гешов 19. Търсете доц. Аструков или доц. Петров. Човекът къде е диагностициран? В Онкологията също има гръдни хирурзи, бях писала някъде във форума за един добър специалист там, но в момента не мога да намеря темата... С риск да противореча на лекар (д-р Цончев, моля да ме извините!), но е напълно възможно човекът да има два първични рака, още повече ако е пушач. Гиндева, преживяемостта се определя най-вече от стадия на заболяването. В България не е твърде различна от тази в Европа специално за рак на белия дроб. Просто българите, особено пушачите, твърдят, че цигарите не вредят, не предизвикват рак и даже може и да са полезни. Кашлят, не ходят на лекар и проблемите се задълбочават. Ами как да стане това с ранното диагностициране... Извини ме, моля те, за тона, но наистина се ядосвам.
    от kobrita | 22.08.2008 17:44

как може белодробния тумор/който е по-напреднал и голям/да е метастаза на ларингсоновия/който е в начална фаза-вече и опериран.Първо всичко тръгна от бронхит,лечение,снимки,скенер,рак на белия дроб и оттам на ларингса.Какво лекарство е ГЕМЗАР-такова ще ни вливат при химиотерапията.Дайте ми имена на белодробни хирурзи за консултации,съвети,лечение......Ще се стигне ли до операция на белия дроб?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.08.2008 07:38

Туморът в белия дроб е (най-вероятно) метастаза на ларингеалния карцином. На този етап на заболяването прогнозата не е ясна (като подобрение) със или без операция.
    от гиндева | 20.08.2008 20:18

Навярно д-р Цончев е прав, но... Кой определя дали болният ще е от онези 1, 2 или 10 процента с 5-годишна преживяемост?! В България винаги казват така и по този начин отказват да провеждат всякаква терапия. По този начин лишават болните от шанс. Защо никой не иска и нищо не прави този процент да се промени?
    от kobrita | 19.08.2008 18:16

защо,първо ни предлагат химиотерапия/за да се свие тумора ли/защото е близко до главния бронх.Пием в момента чай/билки/,докато чакаме лекарството.А и минаха 2 месеца от операцията на ларинкса.непременно ли трябва да се оперира белия дроб.кой е най-добър лекар хирург за тези операции.как щесе разбере дали няма метастази и на др. места.благодаря предварително за отговорите. :( :?:
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.08.2008 11:47

Прогнозата по принцип е лоша. След изчерпване на възможностите за хирургично отстраняване се прилага химиотерапия.
  • рак на белия дроб
    от kobrita | 15.08.2008 22:36

Съпругът ми е с диагноза-карцинома бронхи декстра Т3Н2М0-невроговявящ плоскоклетъчен карцином-умерено диференциран.Придружаващи заболявания-карцинома ларингис Т2Н0М0-Ст.пост ларингектомиям парциалис.Предстои ни химиотерапия с ГЕМЗАР,което лекарство още го чакаме да дойде.какви са възможностите за лечение при този случай.прогнози,как се лекува?

Напиши отговор
330 намерени, страница 7 от общо 7