Рак и ракови заболявания | рак на белия дроб

Напиши отговор
  • Re: рак на белия дроб
    от Доц. д-р Цончев, дм | 25.05.2012 22:25

А на пощата нищо не съм получил...
    от Доц. д-р Цончев, дм | 25.05.2012 22:17

Закачете я тук, къде сте я пратили - ако е на ЛС - не ги чета.
    от koko | 25.05.2012 22:02

Д-р Цончев, откриха на баща ми рак на белия дроб.Изпращам Ви епикризата с молба да ми разясните състоянието му може ли да се овладее или вече е много късно.Благодаря Ви предварително.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 24.05.2012 19:15

Така, както аз го разбирам, без да съм специалист по въпроса, процесът е доста напреднал, и надали ще е подходящ и за операция, тъй като има пръснати в двата дроба формации... Естествено, добре е да вземете мнението и на гръден хирург или онколог по въпроса.
    от Milen | 24.05.2012 16:50

Здравейте Доктор Цончев. На башта ми му откриха рак на белия дроб малигнен цитологичен материал с морфологичен характер на недребноклетъчен карцином преди месец и половина .Белодробен паренхим двустранно се визуализират множество нодули с големина от 10мм до 25мм. В дясна белодр.основа дорзално паравертебрално се се визуализира окраглена мекотаканна лезия с налобени контури с размер 37/30мм лезията прилежи към плеврата. Белодр.нодули с вторичен характер двустранно/мета/ вероятно периферен Ту процес в дясно. Това е епикризата . Бихтел и ми казали какво значи всичко това и може ли да се отстрани хирургически . Благодаря ви .
    от vanja_11 | 12.03.2012 09:08

Д-р Цончев, благодаря Ви за изчерпателните отговори. Бъдете здрав.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.03.2012 18:12

Oтговор: 1. Колко време след вливането на манитола можем да направим второ вливане, т.е след колко време се предполага, че ще отново ще има оток?
    - при необходимост може да се прави и всеки ден, по схема - обикновено 2х250мл. В конкретния случай, тъй като не може да се прави скенер, е добре лекарят, който наблюдава пациента да прецени кога е нужно - обикновено той се води от динамиката в общомозъчната симптоматика.
    Oтговор: 2. Как да процедираме с дексаметазона?.
    - по принцип може да се намали по преценка на лекаря, но ако е необходимо може да се включи и инсулин, но трябва да се следи кръвната захар, което в домашни условия ще ви е трудно.
    Oтговор: 3. Има ли възможност да настаним болната в заведение за известно време, където да определят от какво последващо лечение има нужда болната ?
    - по принцип е възможно, но в момента в Бг това става трудно - лични връзки, уговорки и т.н., трябва да поразпитате по различните болници - неврологични отделения или вътрешни отделения.
    Oтговор: 4. Не знаем какво да очакваме.
    - при така описаната ситуация и данните от изследването процесът е, за съжаление, много напреднал и вероятно състоянието ще се влошава постепенно. Вероятно задухът ще се задълбочава а вероятно и мозъчната симптоматика (яснота на съзнание, бодрост и др.) с оглед локализациите на процеса.
    от vanja_11 | 09.03.2012 16:20

Здравейте д-р Цончев, Моля за някакви насоки. Касае се за жена на 70 години с дифузен епителоидноклетъчен малигнен мезотелиом. Диагностицирана преди една година. Наименование на изследването: Компютърна томография на глава, с контрастна материя 50 тl Компютърна томография на корем и малък таз, с контрастна материя 50 тl Контраст: От дата:01.03.2012г. Данни от изследването: Състояние след ВАТС вдясно с биопсия на плеврата и талк-плевродеза с хистология за дифузен епителоидноклетъчен малигнен мезотелиом. Състояние след химиотерапия. Метастатична лезия, богато васкуларизирана, с размери 8/10мм, с дискретен перифокален едем се визуализира фронтобазално вдясно парасагитално. Втора суспектна дребнонодуларна лезия се визуализира вдясно темролано в сивото мозъчно вещество. Вътрешна хидроцефалия, без дислокация на вентрикулната система. Външна хидроцефалия с корова атрофия. Множествени хиподенсни лезии с характеристиката на исхемии се визуализират двустранно в сивото мозъчно вещество. На контролно направените срезове на гръдния кош се наблюдава изразена прогресия по отношение на днфузните плеврални формации, ангажиращи концентрично десния бял дроб. Изразена ретракция на дясната гръдна половина. Инфилтрация по съседство към белодробния паренхим от плевралните формации. Наблюдава се инфилтрация към мекотъканните структури на гръдната стена вдясно. Множествени метастатични лезии в меките тъкани на гръдната стена по аксиларна и задна аксиларна линия. Множествен и метастази в торако-абдоминалната мастна тъкан и в предния дял на медиастинума. Метастатична паратрахеална лимфаденомегалия двустранно. Бронхопулмонална лимфаденомегалия вдясно. БиФуркационна лимфаденомегалия. Уголемени л. възли в задния долен медиастинум и параезофагиално. Дискретен плеврален излив вляво. Персистират с начална тенденция към нарастване дребнонодуларните лезии в левия бял дроб. Липсват убедителни данни за наличието на метастази в паренхима на ч. дроб на фона на изразената хепатомегалия и дифузно понижена плътност. Суспектна лезия в левия лоб с размери 10/20мм. Мекотъканна метастатична лезия в предната коремна стена на нивото на умбиликалната линия. След консултация с невролог и онколог ни посъветваха да поставим Манитол и Дексаметазон, което и направихме. Състоянието на болната е задоволително, предвид диагнозата и прогнозата на двама лекари. Няма да описвам подробно, че от диспансера в София не дават никаква информация, насоки за облекчаване на състоянието и т.н. Няма да коментирам, че ние , като немедицински лица се чудим как да се справим със ситуацията. Въобще няма какво да се коментира, то е повече от ясно. Искаше ми се да има един доверен лекар , било личен или от диспансера, на който да задам въпросите си и да получа адекватни отговори, но уви, това е невъзможно. Дадоха ни десетина дни.....и да се оправяме. Както и да е...... Ще ви бъда много благодарна , ако ми дадете отговори на въпросите, които стоят пред нас. Въпросите ми са: 1. Колко време след вливането на манитола можем да направим второ вливане, т.е след колко време се предполага, че ще отново ще има оток? Вероятно не можем да направим нов скенер, предвид това , че горния е направен преди 9 дни. 2. Как да процедираме с дексаметазона?. До сега слагахме по 8 мг . От него обаче вдига доста висока кръвна захар (м/у 11 и 28 единици). Това ни плаши, а при тази диагноза ни отписват и от 112 3. Има ли възможност да настаним болната в заведение за известно време, където да определят от какво последващо лечение има нужда болната ? 4. Не знаем какво да очакваме. За сега няма никакви болки. Твърди, че от време навреме я задушава, но спи на ниска възглавница. Доста е отслабнала, отпаднала, почти не става, но се храни добре. Като цяло паметта е нарушена, но в прилично съзнание . Благодаря Ви за отделеното време.
    от anaiss | 07.03.2012 16:48

Много Ви благодаря
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.03.2012 10:45

1. Вливания -1000 мл. дневно ако не пие достатъчно вода (1 Рингер, 1 Натриев хлорид) 2. Манитол 3. Дексаметазон по схема 4. Трамал или Оксиконтин - по схема и внимателно
    от anaiss | 07.03.2012 08:22

Здравейте д-р Цончев, живеем на 80 км от София, в Златица. Но вчера чрез познати намерихме сестра, която ще извършва манипулациите. пак ще помоля, за облекчаване на симптомите някакви съвети??? Наясно съм че е много трудно да се конкретизира, точно какво да се дава, но все пак.... Благодаря предварително
    от Доц. д-р Цончев, дм | 06.03.2012 23:45

Къде живеете?
    от anaiss | 06.03.2012 13:48

Искам да помоля всички, които са минали по нашия път за малко помощ. Истината е че не знаем какво да правим. Нямаме онколог, които да ни изписва терапия за облекчаване на симптомите. След като няколко лекари ни посъветваха да не предприемаме нищо, за да не мъчим човека, взехме решение да не го мъкнем по болници, да не позволяваме да му отварят главата, имахме предложение за операция, но пък след като "първичния' рак е в белия дроб защо да му махат метастази от мозъка??? .Отказахме и това..... Сега е в къщи, все още става, но е отслабнал видимо, нямаше силни болки, само онзи ден го е боляла глава и му дадохме седалгин. Регистрирахме го в Онкодиспансера в София, има картон, но ни казаха ако има нужда от морфин, че ще му дадат.Е той засега няма нужда от него. Има кашлица, но не храчи кръв. Видимо лицето му е подуто от едната страна и устните са изкривени.? /Явно метастазите в мозъка го притискат/ Все още ни познава, но трудно говори, по скоро кима, за да или не. От същата тази страна и ръката почти отказа, не може да хване нищо с нея. Стой увиснала, жълта и той я мести с другата ръка. Започна доста често да се изпуска по голяма и малка нужда. Много ми е кофти, че наистина нямаме лекуващ лекар, поне малко да облекчава тези симптоми. Бием му дексаметазона инжекции по 1 на ден, с почивка от 2,3 дни, когато започне да се влошава пак започваме, знаем че се бият по 1 сутрин и 1 вечер, три дни и се почива 20 дни...но татко не може да издържи 20 дни почивка без инжекция. Преди три дни ми се видя толкова зле, че едва намерихме познат лекар да му сложи абокат за да потече малко Манитол. След две, три вливания определено има положителен ефект. Контактен е, отока по лицето спадна. Но ... знаем че това е временно, до следващата седмица, или може би два, три дни??? Искам да попитам кой може да ни помогне с поставянето на абокат и системи??? /Не мога да намеря сестра, която да викам срещу заплащане/ просто ми отказват :evil: :evil: :evil: а с това, няма как да се справим... Просто не сме медицински лица :twisted: И тези системи за облекчаване кой може да ни каже как да му ги пускаме, по колко , през какъв период??? Днес брат ми за пореден път ще ходи да моли Джипито на татко за пускане на система. Този път може и да имаме късмет да го заведе до поликлиниката за да му изтече половин банка, но следващият ??? Дали татко изобщо ще може да стане, за да го закараме до там??? Благодаря предварително на всички, за това че ме прочетоха, знам че съм писала хаотично , силички не ми останаха да се ядосвам и да се обвинявам, какво да направя за да облекча малко от малко симптомите му??????
    от anaiss | 06.03.2012 13:03

Здр. от два месеца на татко му откриха рак на белия дроб с метастази в мозъка. направо съм в шок от нашето здравеопазване. Ако изобщо има такова. Не сме предприели никакво лечение, защото ни казаха че е в последен стадии, съдейки по снимката от скенера. Много сме закъснели, но го разбрахме много късно, или той е крил симптомите, или не е имало такива. Но когато започна да нетоговаря на елементарни въпроси, да се държи " странно" нещо ни чукна. Е шока е отвратителен, но вече два месеца човека се бори, ние сме около него,но е много трудно. Наложи се брат ми да напусне работа, за да е 24 часа до татко. Аз имам дете на 2 години, и когато имам възможност, ходя да го видя и аз, но немога да съм на 100% с него. Та в този ред на мисли.... ние не сме медицински лица, но брат ми се научи да бие инжекциите на татко, дексаметацин, май се казват, само и само да го облекчава. Но положението се влошава със всеки изминал ден. Вече имаме нужда от медицинско лице, което да позтавя абокат, да пуска системи.... божееее...боже, колко мъка има по този сват боже!!!! Изритаха ни от всякъде. Казват ни, няма лечение, няма смисъл, не го искат в болница, нямало пътека, която да заплати. Познати медицински сестри ни отказват да СЛОЖАТ АБОКАТ или да пуснат система, под предлог""" Немога!!! незнам как!!! Доктори приятели си изключват мобилните, за да не ги притесняваме, защото молим... само малко да го облекчат човека... да включат системи, с абокат и консумативи, закупени от нас... Ето това е най големия кошмар!!!! СТОИМ В КЪЩИ, ГЛЕДАМЕ ГО КАК ГАСНЕ, КАК ПЛАЧЕ, И НЕ МОЖЕМ ДА МУ ПОМОГНЕМ,... 7,8 ЧОВЕКА ИЗДИРВАМЕ МЕДИЦИНСКО ЛИЦЕ, ЗА ДА ОБЛЕКЧИ СИМПТОМИТЕ..... Сякаш като кажеш рак, те, медиците чуват силно заразна болест. която и тях ще хване.......... Това става в нашата мила родина !!! МИЛИ ЛЕКАРИ ВИЕ сте ЖИВОТНИ!!! Пиша хаотично, но който е гледал такъв човек ще ме разбере!!! Това е самата истина!!! Системата оставя такива пациенти и близките им да се спасяват поединично!!!! Който както може!!!! една отчаяна дъщеря на един добър баща ......но.... онкоболен !!!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 11.02.2012 15:40

Интернист е подходящо според мен. Ако се открие някаква причина за това - тогава да се търси друг специалист според находката.
    от jicaka | 10.02.2012 19:05

Дано....Те всъщност както бяха подути по 2 лимфни възела от 2-те страни сега спаднаха и само единият се усеща още леко....но тъпите болки в гърба и стягането под ребрата продължават и вече не знам на какъв доктор да ходя по-напред...някакви идеи и насоки д-р Цончев ?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.02.2012 17:50

С много голяма вероятност.
    от jicaka | 09.02.2012 20:40

Значи възможността за карцином на белия дроб отпада ?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.02.2012 15:43

В тази област обикновено ако става въпрос за лимфни възли, реакцията им обикновено е в резултат на възпаления в гърлото и зъбите. Естествено трябвада се отдиференцира дали се касае за лимфен възел или за слювчена жлеза - сиалоаденитите дават подобни оплаквания. Link
    от jicaka | 08.02.2012 21:47

Също така при допир с ръка,ме болят
    от jicaka | 08.02.2012 21:09

Еми нe знам ,как да го обясня,не са по самата шия,ами точно под челюстта.Все едно са залепени за челюстта.Това променя ли мнението ви ?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 08.02.2012 18:26

По шията ли са тези лимфни възли? Много доктори говорят много неща, често за да се правят на интересни, което освен да стресира населението не прави нещо друго...
    от jicaka | 07.02.2012 22:36

Значи да не се притеснявам за рак,защото все пак бях чел интервю на някакъв доктор,който каза,че най-младият му пациент с белодробен рак и бил 20 годишен....И все пак може ли да ми дадете насока<накъде да търся проблема с тези подути лимфни възли,които поне веднъж в месеца се подуват(в сливиците ли ще е тази причина),а също и тези болки в гърба и ребрата от време на време много ме мъчат :)
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.02.2012 12:09

На такава възраст белодробен рак няма. За туберкулоза трябва да имате имунизациите по имунизационен календар. Някой от възрастните хора боледуват поради пропуски в имунизациите пред определени години в БГ.
    от jicaka | 07.02.2012 00:27

Здравейте Д-р Цончев.Напослдеък ме е обхванала параноята та искам да ви попитам нещо.На почти 20 години съм,пушач от 5 години,около кутия на ден.От няколко дни имам сутрин по-малко кръв в храчките(хронично възпалени сливици имам) не знам дали е от тях.Освен това понякога имам болки в гърба(ту около гръбначният стълб,ту около ребрата,все едно някой ме натиска-такова е усещането),освен това гърлото ми е подуто,по-точно от лявата страна около сливиците и май са ми възпалени лимфните възли.Също така понякога ми е отпаднало.Иначе апетитът ми е наред,тегло не съм губил,дори съм наддал.Освен това преди 3-4 месеца поддържан една субферилна температура в продължение на месец.Има ли основание за някакви притеснения за евентуален рак на белите дробове.Ако няма такива притеснения,дали е нужно да си направя тест за туберколоза,защото на един приятел дядо му е болен<но той-самият не си е правил изследвания.Благодаря ви предварително
    от Диана | 17.11.2011 15:42

Благодаря ви. Имахме лъч на надежда с резултата от биопсията, като казаха, че няма нищо, но.................В понеделник отидохме в Св. София при д-р Джамбазов. Нов скенер и се видяха 3 петна. Едното в белия дроб, другото в гръбнака и едно в ребрата. Утре ще вземат от ребрата материал за изследване. Вече знам, че е тежката диагноза, дано не е късно за лечение, но това са разсейки. Сега да видим, къде е огнището. Днес правихме кръвни изследвания. Повишени са левкоцитите, гранулоцитите, и MID. Чета, но не мога да се ориентирам точно в това, какво означават тези стойности. Уплашени сме. Ще ви държа в течение, какво се случва.
    от little_rabbit | 04.11.2011 15:57

Телефонът му е 0888250746 - пише го на вратата на кабинета му.
    от little_rabbit | 04.11.2011 15:56

Пулмолог - д-р Динко Вълев, приема с направление в 17 ДКЦ в София.
    от Диана | 04.11.2011 12:06

Благодаря Ви. Вчера взеха материал за хистологично изследване, в другия четвъртък ще е готов резултата. Лекаря малко ни успокои, че може и да не е рак, на което силно се надяваме. Но смятам, че го казва за да ни успокои. Има нещо си, което е с размер 20 на 20 мм. Изрази съмнение за туберкулоза. Не знам, ще разберем скоро. И пак Ви моля да ме насочите към добър лекар за консултация и преглед в София.
    от little_rabbit | 04.11.2011 11:42

Стъпките са скенер - бронхоскопия - мнение на гръден хирург дали е възможна операция. По принцип при бронхоскопията не само се оглежда дроба отвътре, но и се взима материал за хистологично изследване. При вас има насрочена биопсия - също ще покаже хистологичния вид на тумора. Пишете, като има новини. Успех!
    от Диана | 03.11.2011 09:08

В Перник в белодробната болница ще я правим. Никак им нямам доверие. Интересното е, че изобщо не са му правени кръвни изследвания. Кажете ми какви са стъпките и изследванията, които трябва да се направят, за да се постави точна диагноза. Те ще ни кажат какво да правим, но ми се иска и Вие и другите пишещи да ни посъветват. Искаме да не губим време и да действаме бързо.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.11.2011 23:29

Къде ще се прави биопсията? Ако ще се прави в белодробна болница или в гръдна хирургия от там ще получите указания какво да правите. Подозира се рак на белия дроб.
    от Диана | 02.11.2011 14:07

Моля, да ми разясните какво означава тази диагноза. КТ находка е както при периферен ПЗП на десния бял дроб с ипсилатерални вторични огнищени лезии и неизразена медиастинална лимфаденопатия. Утре предстои биопсия с пълна упойка. Какво следва да направим? Къде да отидем? Препоръчайте ми лекар.
    от елсевчето | 28.12.2010 22:03

Благодаря Ви много,весели празници!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.12.2010 16:45

От това, което чета като крайна диагноза: става въпрос за много напреднал рак с неизяснена локализация - вероятно белодробен карцином, според находката, много голям тумор в гръдния кош, разпространени метастази масово по лимфни възли и кости. На такъв етап няма какво да се направи, за съжаление.
    от елсевчето | 22.12.2010 23:14

здравейте,свекър ми беше с диагноза ТУ МЕТА ВЕРТ.ТХ11-Л2 СТАТУС ПОСТ ЛАМИНЕКТОМИЕ ДЕКОМПРЕСИВЕ ВЕРТ. ТХ11 ЕТ Л2 ЕТ ЕКСТИРПАЦИО ТУ РЕГ.ИДЕМ.изследваниа-ръо. графиа пулмо ет кор-усилен белодробен рисунък перихилерно в лиаво висок стоеж на левиа диафрагмен купол.плеврален брид в лиавата основа.КТ на гръбначен стълб-патологични фрактури на тиалото на ТХ11 и Л2 с ангажиране на гръбначниа канал,компресиа на миелона.МРТ на гръбначен стълб-високостепенна компресионна фрактура на тиалото на ТХ11 с ретропулсиа на фрагмент и компресиа на миелона,фрактура на тиалота на Л2(патологична)по протежение на ретроперитонеума се виждат пакети от уголемени лимфни възли,МРТ находка отговариа на множественни мета.КТ на медиастинум-изразена лимфаденомегалиа ангажиращи предните цервикални,предните медиастинални и дълбоките аксиларни лимфни възли двустранно и в по-висока степен уголени и конфлуиращи помежду си супраклавикуларни предни и долни югуларни повърхностни и дълбоки шийни лимфни възли. направиха му декомпресивна ламинектомиq на ТХ11 и Л2. хистологичен резултат- метастаза от карцином с характеристика на нискодиференциран плоскоклетъчен,най-вероqтно бqл дроб,кожа или урогенитален тракт.изписва се с указаниа за режим и терапиа.насочва се към онколог. диспансер за регистрациа,диагностика на първичниа процес и преценка за по-нататъшно лечение. това го пише в епикризата,надиавам се че е достатъчно като информациа.след месец почина без да му е правено нищо друго след операциата.беше много страшно....извинете ме за правописа,но не ми работи клавиатурата...молиа Ви,ако ниакой може да ми каже на по-прост език какво означава всичко това,защото докторите казаха че ниама смисъл да се прави каквото и да било по-нататък...ами химиотерапиата ниамаше ли да помогне или нещо друго..благодариа Ви предварително-Ани
    от Svetlana7878 | 28.11.2010 22:06

Здравейте отново д-р Цончев, Немога да разбера много от Вашият отговор,но това "вероятно" не ми говори нищо,надявах се да получа компитентно лекарско мнение,това "вероятно" и аз го знам.Просто се интересувах възмохно ли е от първи стадий да отиде направо на четвърти,и как така става,що за доктори имаме в тази държава.Човек дори и да е имал някакъв шанс го губи,просто не заради друго,а просто от некомпетентноста на много доктори.Извинявам се ако съм обидила някой,но ме хващат бясовете като се сетя колко хора си отиват по този начин,защото не са лекувани правилно.Немога да разбера как така се открива малък тумор /рак/ в ранен стадий по случайност и се оперира, няма разсейки и не се предприема никакво лечение след това, а се чака докато нещата се усложнят и получи метастази,и то това не се открива благодарение на докторите понеже и никакви изледвания не се правят ,а ние решаваме да ги направим и естествено да си платим ,защото имаме горчивия опит с др.член на семейството,и се знае какви изследвания се правят и какво се следи,тъй ли докторите не знаят или просто не ги интересува.Може би да пестят пари знам ли вече,но колко струва един човешки живот,май никой неможе да каже.Неим прави чест на ДОКТОРИТЕ,неможе да измерват човешкия живот в пари. Малко се отклоних от темата нямах намерение да пиша толкова,просто два три реда,но съм бясна,и мога още много да напиша но спирам до тук. :oops:
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.11.2010 20:42

Да, вероятно е в този стадий. За съжаление...:-(
    от Svetlana7878 | 21.11.2010 20:11

Здравейте д-р Цончев, ще съм ви благодарен ако ми дадете съвет на следния случай. Миналата година май месец оперираха баща ми от рак на белия дроб,нискодифери.плоско клетъчен карцином,беше без метастази.Май месец 2010г.правихме синтиграфия на костите и там резултатите не бяха добри.Септември месец правихме КТ ще ви опиша на кратко резултатите: Белодробен паренхим-В лява белодромна основа в непосредствена близост до диафрагмалната плевра се открива кръгова лезия с максим.размер до 15 мм в диаметър и латериално от нея костодиафрагмалния синус пристенно друга лезия/и лезии с неправилна форма и големина до 10 мм в аксиална равнина Медиастинум- Медиастиналните структури са дислоцирани на ляво единични субклавикуларни л.възли в ляво с размер 9 мм Плеври -минимално количество плеврален излив в ляво Надбъбреци-нодуларна лезия в левия надбъбрек с размер до 12 мм. костни структори-В областа на VIII ребро в ляво проксимално се открива зона на деструкция с контрастираща се мекотъканна компонента на прогежение около 37 мм. Единични склеротични лезии с телата на прешлените Кистоидна лезия в областта на сакрума Ако може да ми обясните много ли е зле положението?И след като се е водил след операцията I стадий,дали сега вече е в IV след като има метастази?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.10.2010 10:53

София, ИСУЛ, І-ва УНГ клиника, д-р Рангачев.
    от jtakeva_62 | 01.10.2010 13:56

Здравейте д-р Цончев, направихме контролен скенер и консултация с лекуващия оноколог и резултата е повече от добър. Докторът ни каза,че няма опасност и можем да направим опрацията на носа. Препоръчайте ни, моля, специалист в София. Предварително благодаря.
    от jtakeva_62 | 21.09.2010 12:24

Много благодаря за бързия отговор. Ще направя консултация с онколога и УНГ.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 21.09.2010 10:47

Пож принцип - не, ако няма дихателни нарушения или ниски вентилаторни резерви. Но трябва да се обърне внимание при предоперативната подготовка - лаборатория, особено коагулационен статус. Трябва да се подхожда внимателно...
    от jtakeva_62 | 21.09.2010 10:09

Здравейте, имам въпрос към лекарите. Синът ми е с аденокистичен карцином на белия дроб. Минал е ХТ и ЛТ преди 3 месеца. Вмомента е на таргетна терапия с гефитиниб.Иска да направи операция на изкривени околоносни прегради. Носи ли риск такава оперативна намеса за онкологичното заболяване. Предварително благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.09.2010 04:49

Привсички случаи използването на такива средства се определя от хистологичната характеристика на тумора иследва да се обсъди отново ако към тази характеристика има допълнение или промяна.
    от velina.staneva | 13.09.2010 16:33

Здравейте! За първи път използвам този форум, но наистина имам нужда от всякаква информация. Направиха биопсия на баща ми на десния бял дроб и му откриха адено карцином. Регистрирахме се в онкологията и ни назначиха химиотерапия с ALIMTA. Докато чакаме да пристигне лекарството, решихме да направим допълнителна консултация, при която се установи, че образуванието е с преобладаваща плоскоклетъчна компонента. Моля да ми отговорите дали лечението с ALIMTA е подходящо и при втората диагноза. Благодаря Ви предварително. Желая успех на всички!
    от kobrita | 31.08.2010 20:24

ali1 - не се знае колко му остава, така че се радвайте на всеки ден, докато е жив. Аз минах вече по този път с моя човек/вече е в отвъдния свят/, само на 46 г. си отиде. И аз не вярвах, че ще се случи, но се гответе, казвайте си че се обичате, много е мъчно после след загубата.......болно и страшно е. Обичайте се и си го казвайте!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.07.2010 23:55

Не разбирам въпроса Ви. Карциномът си е там. Той не се появява при химиотерапията... Особено този е с доста лоша прогноза...
    от Ali1 | 05.07.2010 16:02

Здравейте, мой близък е болен от недиференциран дребноклетъчен карцином на бял дроб, обтуриращ напълно горнодяловият бронх, частично интермедиерния и с ангажимент на десния главен бронх. Проведе 6 химиотерапии и 2 лъчетерапии (едната превантивно на главата) в чужбина. На 18ия ден след приключването на последната химиотерапия започна да поддържа висока температура(от 36,7 до 37,3). След консултация с личен лекар направихме обикновена ренгенова снимка, на която се виждат сенки в долен десен лоб. Въпросът ми е възможна ли е появата на карцином по време на химиотерапията или непосредствено след нея?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.06.2010 16:48

Точно така е. За това аз лично никога не съм давал излишна надежда на никого при екзактно поставена диагноза. Естествено има онкозаболявания които се лекуват или поне могат да се вкарат в трайна ремисия.

Напиши отговор
330 намерени, страница 5 от общо 7