Рак и ракови заболявания | рак на белия дроб

Напиши отговор
  • Re: рак на белия дроб
    от Vanya | 04.11.2013 20:05

Здравейте и от мен искам да споделя, че и на моят свекър му откриха карцином на десен бял дроб плоскоклетъчен Г2. Направиха му куп изследвания включително и проби от лимфните възли. Резултата от лимфните възли беше добър без разсейки там, докторите искаха да го оперират и да отстранят десния бял дроб. Той прави изследвания на сърце, черен дроб за операцията последното изледване беше на левия дроб, което показа че неможе да се направи операцията, защото стойностите на левия дроб бяха под 40% и свекъра ми го изписаха и вече от седмица си е в кащи и не иска и да чуе за химиотерапия и лъче терапия. Въпросът ми е какво трябва да правим от тук нататък засега няма болки никъде. Много ще съм благодарна ако някой сподели мнението си по моя въпрос.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 28.10.2013 17:37

Моля, пишете на кирилица!
    от Vanya | 25.10.2013 17:32

Zdraveite i ot men iskam da spodelq che i na moqt svekar mu otkriha karcinom na desen bql drob ploskokletachen G2. Napraviha mu kup izsledvaniq vkluchitelno i probi ot limfnite vazli. Rezultata ot limfnite vazli besche dobra bez razseiiki tam, doktorite iskaha da go operirat i da otstranqt desniq bql drob. Pravihme izsledvaniq na sarce, cheren drob za operaciqta poslednoto izledvane besche na leviq drob, koeto pokaza che nemoje da se napravi operaciqta zaschtoto stoinostite na leviq drob bqha pod 40% i svekara mi go izpisaha i veche ot sedmica si e v kaschti i ne iska i da chue za himioterapiq i lache terapiq. Vaprosat mi e kakvo trqbva da pravim ot tuk natatak zasega nqma bolki nikade. Mnogo schte sam blagodarna ako nqkoi spodeli mnenieto si po moq vapros.
    от Силвия Арабаджиева | 18.10.2013 17:19

Продавам лекарстветото средство Артемизинин,отлично средство в борбата с рака на белия дроб внос от САЩ 90 капсули за 70 лева.При интерес на имейл metodi1967@abv.bg
    от Доц. д-р Цончев, дм | 28.09.2013 18:19

На фона на всичките белодробни изменения трябва да се разчита на хистологията за да се постави диагнозата. Находката като цяло е по-скоро съмнителна но не сигурна, за това и е правена биопсия. Загуба на тегло или влошаване на общото състояние на човека налице ли е?
    от little_rabbit | 28.09.2013 08:37

Румяна, ако лекарите преценят, че е възможна операцията, непременно оперирайте. В коя болница сте?
    от румяна Христова | 27.09.2013 23:54

Здравейте, д-р Цончев, бих искала да Ви попитам относно разчитането на епикризата на баща ми.Той е на 63 год. с диагноза Пневмокониоза ,ХООБ. Обструктивен тип ВН.ДН II степен. Обс. CA пулмонум ДД. Мета. Състояние след интоксикация с доменен газ. Елиминирал калкулус преди 5-6 години. 2011 г. Ерозивен булбит. Белодробна туберколоза ( за което провел лечение 6 месеца в тубдиспансер- преди около 1-1,6 г.) Параклиничните изследвания са във норма с малки разлики като ASAT- 15 U/L, ALAT- 9 U/L, ALP- 43 U/L MXD 7,7 %, LYM 17,8 % , NEUT %-74,5 ФИД: периферна обструкция.БДТ-б.о. КАП-б.о. ЕКГ- синусов ритъм,индиферентен тип,безреполаризационни промени. КТ- бели дробове-нативен.Няма КТ за патологично уголемени аксиларни лимфни възли.Гръдна стена-б.о. Няма КТ данни за плеврални изливи двустранно и за перикарден излив.Белодробният паренхим е променен по типа на центрилобуларен емфизем, с наличие на множество тънкостенни емфизематозни були двустранно върхово.В структурата на 4-ти сегмент вдясно се визуализира периферно , перибронхиално разположена , неправилна по форма мекотъканна лезия , с неравни, спикуловидни контурни очертания. Находката ангажира интерлобарната плевра по съседство и е с аксиларни размери 20/21 мм.Като странична находка извън зоната на интерес на част от срезовите се визуализира малък калциевоплътен конкремент в десния бъбрек. Заключение : КТ данни за емфизем и пулмофиброза. КТ данни за солитарен белодробен нодул в 4-ти сегмент вдясно. КТ макроморфологията находка може да се свърже с поствъзпалителни промени. В ДД отношение- периферен CA. За клинична корелация. Само да вметна, че му направиха бронхоскопия с биопсия за хистологично верифициране и диагностично уточняване.Чакам следващата седмица да излезът резултатите от хистологията. Извинявам се, че така предварително преди резултатите ( от бронхоскопията) Ви питам за Вашето експертно мнение, но за мен то е от значение. Благодаря Ви предварително, за отделеното от Вас време.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.08.2013 20:42

Няма как да отговоря на такъв въпрос от дистанция. Ако се влошава състоянието трябва да се направи преглед.
    от Plamen | 01.08.2013 00:29

Благодаря за отговора.А има ли от какво да се притиснявам защото в момента нямам възможност да отида до личният си лекар за направление.Благодаря отново!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 31.07.2013 15:09

Добре е УНГ да погледне проблема и да се прецени дали не се касае за локален възпалителен процес.
    от Plamen | 31.07.2013 09:16

Съжелявам за предният пост не можах да си формулирам въпросите.Така:имам затруднено дишане от 5-6 дни и подути лимфни възли в областта на шията както и зад дясното ухо главата ми е покрита с пъпки от някаде година но лекарят ми каза че възлите на шията няма как да се подуят от това.Скоро ходех на лекар които ми чу гърдите и ме накара да духам в 1 като фуния и каза че всичко ми е наред.Аз обаче все пак се притиснявам и искам да ви попитам ако е възможно ми кажете има ли повод за притеснение и трябва ли да си напраява ренгенова снимка,също така от какво е възможно а се подуват тези възли на шията.На 22 години съм почти.Благодаря предварително !!!
    от Plamen | 31.07.2013 04:49

Zdraveite na 22 godini sym i ot nqkolko dena dish zarrudneno ot. Dosta vreme imam ugolemeni limfni vizli na shiqta skoro xodih ma pregled mi kazaha che vsichko e normalno tame chuha i me nakaraha da duham v trabichka molq lakete a li povod za pritesmemie i trqbva li da si mapravq rengenova smila i ako moje kajete kakvi bixa mogli da sa prichinite za podute vuzli na shiqta blagodarq predvaritelno
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.07.2013 14:48

Плевритът и набирането на течност може да е в резултат на различни причини. Трябва да се изясни чрез биотсията каква е тази формация за да се отхвърли туморен процес със засягане на плеврата и реакция от нейна страна.
    от Denislava Krumova | 22.07.2013 11:00

Д-р Цончев, здравейте! Бих искала да Ви попитам следното: Преди два месеца и половина баща ми направи воден плеврит след бронхит?вирусна пнемония? бактериална пневмония през м.март - никой не разбра точно какво е следствие на неадекватно лечение и изследвания от GP. През м.май - началото го приеха в гръдна хирургия на ВМА - с цел - оперативна намеса/манипулация. Водата беше около 200 гр, установи се аритмия на сърцето и го изписаха. До края на юни - лекува сърце/наблюдаваха водата и тя изчезна. Кръвна картина - перфектна. За два месеца - около 4 рентгенови снимки - нищо. В началото на м.юли получава задух, отива в клиниката - 1 кг. и 800 г. вода. Останали са около 400-500 гр. Планиран е за 29 юли да постъпи в клиниката за ендископска манипулация и биопсия. В четвъртък - 18 юли 2013 направихме скенер. Десен бял дроб - всичко е добре. Ляв - значително количество вода, върху видимата част на паренхима - нодална лезия с размери 18 мм. и много малки лезии върху плеврата. Медиастинална сянка - ако не бъркам. На 70 г. е, допреди 4 години пушеше, спука коремна аорта, оживя за чудо на всички и оттогава не поглежда цигари. Оттогава е на тромбекс за разреждане на кръвта. Много изчетох, но ми се иска да имам и Вашето компетентно мнение.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 12.06.2013 21:12

Какво не е ясно в случая?
    от петър | 12.06.2013 14:53

ЗДРАВЕЙТЕ Д-Р ЦОНЧЕВ МОЛЯ ДА МИ ПОМОГНИТЕ ВДЯСНО ГОРНО БЕЛ.ПОЛЕ ПЕРИФЕРНО СЕ ВИЖДА ОВОЛНА СЯНКА СЪС СРЕДНА РЕНГЕНОВА ПЛЪТНОСТ И РАЗМЕРИ 20ММ КОСТАЛНАТО ПЛЕВРА ДО НЕЯ Е УПЛЪТЕНА ЗАПАЗЕНА ПРОЗРАЧНОСТ НА АСТАНАЛИЯТ ПАРЕНХИМ СВОБОДНИ К.Д.СИНУСИ СЪРД.съд. сянка об ренгенови данни за периферен ту вдясно уместна кт
    от Zornitsa Omarbalieva | 12.06.2013 09:15

Моля ви помогнете! OxyContin не помага, изобщо не му въздейства! :cry: :cry: :cry: Болките са му жестоки. :cry: Какво може да приема за облекчаване? Не може да иде дори да се регистрира като раково болен с тези болки. Моля ви кажете лекарство за болката, различно от морфин. Благодаря!
    от Iliya Iliev | 10.06.2013 10:04

Алтернатива-Ако желаите можим да поговорим-Skype ilia.iliev422
    от Zornitsa Omarbalieva | 10.06.2013 09:55

Здравейте. Благодаря за отговора, колкото и страшно да звучи. И все пак ние ще се борим... Кажете ми има ли алтернатива на химио и лъчетерапията? Какво да очакваме? И с какво да се въоръжим? За болките му изписаха OxyContin. Дали ще помогне? Благодаря предварително за бързия отговор.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.06.2013 11:29

По принцип прогнозата е лоша на този етап. Пълно излекуване - според моите познания малко вероятно.
    от Zornitsa Omarbalieva | 07.06.2013 12:49

Здравейте и от мен, още един нов потребител в този форум. Колкото и да не съм очаквала, че ще ми се наложи да пиша или чета тук, дойде и този ден... Поставиха на баща ми диагноза във ВМА: недребноклетъчен аденокарцином на белия ляв дроб. Операция е невъзможна, тъй като има разсейки в лимфните възли, както и в реброто на гръдния кош. Стадии IV. Големината на тумора е 6 на 8 см. Днес взех епикризата и от тук следва да се регистрира в СБАЛОЗ за лъче и химиотерапия. Моля, Д-Р Цончев, кажете ми какви са шансовете за пълно оздравяване при положение, че резекция се отхвърля като опция? Остава ни само хиомио и лъчетерапията? Има ли друга алтернатива, лекарство? В момента приема Aloe Vera за подсилване и други природни добавки, които разбира се не пречат. Оставам в очакване на отговора ви. Зори
    от Albena | 05.08.2012 20:23

Здравейте на всички четящи този форум и на всички търсещи помощ и съвети!От една година съм активен читател на всичко свързано с рака на белия дроб, но сега реших да се регистрирам,за да споделя своя опит в борбата с рака.Искам да дам кураж на всички борещи се,защото надежда има,просто трябва да вярваме и да подкрепяме близкия човек с такава диагноза.Не упреквайте винаги лекарите/не че нямат вина/но всичко зависи от самите нас.Ние трябва да търсим спасението си те само ни помагат.В този ред на мисли ,без да досаждам излишно,искам да кажа на всички борещи се не спирайте да засилвате имунната система с всичко което сте чули или прочели.Химиотерапията Да УБИВА всичко ,и здраво и болно.За това трябва час по скоро да я изчистим от организма с антиоксиданти.СТОП на всички ,които ще помислят ,че правя реклама на някой продукт.Съпругът ми е с тази диагноза от една година.Минахме през първите месеци на ужас,но се овладяхме и започнахме да се борим,започнахме и химиотерапията разбира се.Лекарствата са силни и ужасно отровни.Постоянно взима имунномодулатори и антиоксиданти.Кригичния период от 5-6дни преминава и той е отново с много добри показатели,много добър апетит,изглеждащ здрав и чувстващ се здрав.Не се оставяйте само на Деган,Зофран и др.потискащи състоянието медикаменти.Трябва да помогете на имунната система.Дано не съм ви досадила,но това е личният ми опит и смятам ,че вървим по-правилния път химиотерапия+алтернативна медицина.Успех на всички!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 01.08.2012 20:09

Да, трябва да се направи консултация с гръден хирург и да се помисли как е най-добре да се процедира при тази диагноза.
    от little_rabbit | 31.07.2012 21:08

@palia4i, Моето скромно мнение е да оперирате възможно най-бързо, като операцията да е отстраняване на целия десен дроб, а не само на отделен лоб. Прогнозата при този стадий е приемлива, така че имате шансове.
    от vanyaaaaaa | 31.07.2012 16:02

здравейте д-р Цончев, разполагам само със следното: недребноклетъчен аденокарцином в десен горен бял дроб, Т2N0M0 вашето мнение, моля.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.07.2012 10:16

Искрени съболезнования, от мен лично и от екипа и колегите.
    Oтговор: бронхоскопията е ускорила развитието на рака и не е трябвало да я правим?
    - няма такова нещо, той е бил досатъчно напреднал и не трябва да се мисли в такава насока.
    от Marsy | 26.07.2012 15:13

Здравейте, За съжаление моят баща не издържа химиотерапията и почина преди няколко дни. Пиша със следния въпрос - има ли нещо вярно в твърденията, че бронхоскопията е ускорила развитието на рака и не е трябвало да я правим? Той действително се влоши след процедуртата. Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 24.07.2012 12:52

Така, както описвате ситуацията, състоянието на чомека се влошава. Няма как да предположа дали ще издържи следващия курс на лечение. В случая ако не се храни трябва да се говори с лекуващия лекар евентуално да се постави стомашна сонда и да се храни през сонда, възможно е и венозно да се вливат различни средства. Важното е да има добро обезболяване в случая.
    от lyubka | 21.07.2012 13:16

Здравейте, баща ми е на 70 години, с инсулнозависим диабет и два стенда на сърцето. От два месеца има и диагноза -аденокарцином на ляв бял дроб, като туморъте разположен на около 1 см. от белодробната артерия. Отказаха операция и ни насочиха към химиотерапия. Проведохме един курс за сега с Карбоплатина и Алимпта. Но положението като че ли се влоши - от една седмица баща ми почти не се храни, поради множество афти в устата и гърлото. Даваме всичко, което му предписват, но засега ефект няма. Кръвната захар също спада драстично - до 2 или 2,5. А следващия курс химиотерапия е предписан за 27.07.2012 г. Много му е трудно и ние се чувстваме безпомощни.. и незнаем какво да предприемем за да облекчим ситуацията. Моля помогнете с вашето мнение - ще издържи ли следващ курс химиотерапия? И какво да правим за да облекчим тези странични ефекти? Какво ще стане ако не може да продължи химиотерапията? Предварително благодаря! Бъдете здрав! ПП-извинявам се, ако не съм предала точто диагнозата и другите медицински неща!
    от milena nusheva | 20.07.2012 13:35

Благодаря!Минахме на преглед при доц.Деян Йорданов от ВМА направиха оценка на външното дишане на здравия дроб и ни препоръчаха първо да направим 4 курса химиотерапия и след това отново преглед и ако успее здравия дроб да диша самостоятелно ще оперират.Дано да е правилното решение.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.07.2012 21:07

Трудно е наистина понякога в такива случаи, особено ако сте от провинцията, трябва да вземете направление за съответното място и да отидете на преглед. Въобще не се притеснявайте от нелюбезни служители, натискайте ги докато свършат работа. В гръдна хирургия можете да потърсите доц. Аструков, най-малкото за консултация.
    от milena nusheva | 15.07.2012 22:52

Благодаря.Много е трудно да стигнем до добрите лекари,а по каналния път сигурно щени мотаят много.Онзи ден се обадих в белодробната болница в Софиа а от другата страна сестрата от приемната така мисе равика че краката ми се подкосиха.Как щего бъде за напред незнам немисе мисли ,а стававъпрос за млад човек.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.07.2012 18:18

Трябва да се направи консултация на първо време с гръден хирург за да се прецени какво може да се направи.
    от milena nusheva | 15.07.2012 17:10

Благодаря др.Цончев.Хистологичните иследваниа щеса готови във вторник към кого да се обърнем за помощ.Аз съм от петрич
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.07.2012 13:44

В случая има съмнение за белодробен рак в ляво.
    от milena nusheva | 13.07.2012 20:34

Здравеите.Изпраштам ви една диагноза. КАТ торакс +КМ в ляво към медиастинума на широка основа лежи формациа с неправилна форма и неенородна структура с р-ри 8,76/4,73 достигаща напред гръдната стена.Плътностниа диапазон е в границите +30+60.От формациата изхождат повлекла в пер. посока.Солиторна кавитирал формациа в долен ляв дял с р-ри 3.80/2,55см. със списулловидно очертание. 3-ние Са полмонъм синистра
    от Доц. д-р Цончев, дм | 06.07.2012 17:18

Няма как да отговоря на такъв въпрос, не знам какво точно, при какви условия и с какви средства ще се прави.
    от Петя Ненова | 05.07.2012 14:44

Благодаря Ви много!Утре му предстои тампонада на артерия ,за да спре кървенето,опасна маниполация ли е това?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.07.2012 13:08

Пожелавам да има максимален успех, дано да се подобрят нещата.
    от Петя Ненова | 04.07.2012 19:37

от днес сме на имуностимоланти и два вида гъби на определена схема от доктор и ни даде надежда че 67% от пациентите се оправят
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.07.2012 19:03

Пак казвам - при всеки случай терапията се определя индивидуално - в зависимост от хисторогични характеристики, напредналост на процеса, локализация, прогноза и др.
    от Петя Ненова | 03.07.2012 21:11

Моят случай със баща ми е същият като на mersy11 но той вече храчи кръв и е със затруднено дишане сега му правят кръвоспиращи,но при нас ни препоръчаха химиотерапия.Моля Ви за съвет
    от Доц. д-р Цончев, дм | 03.07.2012 18:23

Тяхната преценка е най-обективна в случая, така, че вероятно имат съображения да не се прави химиотерапия. Ако процесът е много напреднал със или без нея прогнозата не е различна за съжаление.
    от Marsy | 02.07.2012 20:28

Това го каза един от онколозите, които трябва да определят химиотерапията.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.07.2012 19:55

Това кой го е казал?
    от Marsy | 02.07.2012 16:19

Здравейте, Откриха белодробен карцином на баща ми, в много напреднал стадий - казаха, че туморът е обхванал сърцето и го притиска. При това положение не може и да се мисли за операция - местоположението на тумора е долен, заден медиастинум, според епикризата. Днес ни казаха, че има опасност от усложнения при евентуална химиотерапия, защото при свиването на тумора можело да остане "дупка". Имате ли обяснение за подобно опасение? Благодаря Ви предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.06.2012 16:03

За съжаление процесът е много напреднал, така както го описвате - към терминална фаза, така, че това хълцане при наличието на толкова разсейки е трудно да се каже че е от метастази в мозъка, на различни други нива може да има нарушения в резултат от туморния процес. Мозъчните метастази по-скоро дават нарушения в съзнанието. На този етап лечението е симптоматично - средства против повръщане, хидратиране(докобкото е възможно) и добро обезболяване.
    от Diana Valkova | 15.06.2012 09:23

Здравейте Д-р Цончев, пише Ви една отчаяна внучка. През 2010г. оперираха дядо ми от рак на бъбрека, поади което левият бъбрек беше отсранен. Година по-късно се оказа, че е било злокачестено и има разсейки по ребрата и костите като цяло. От тогава един път месечно му правят вливания със Зомета. Преди 6 месеца откриха разсейки и в белия дроб. Назначиха му химиотерапия, която определено му се отразяваше зле и му сриваше показателите много над долната граница. Последното вливане от химиотерапията беше на 12-ти. От тогава до днес, вече 4-ти дядо ми не е спирал да повръща, отказва да се храни, а ако все пак хапне две-три лъжици мляко, ги задържа един час. Заведохме го в спешното с опасение за преплитане на червата. Там ни казаха, че няма такова, и че има перисталтика. За повръщането му правим вливания през система с добавен деган, боскулизин и аналгин ампули. Това, което ме притеснява е, че от снощи насам отново хълца (преди около 5-6 месеца след лъчетерапия отново хълцаше, но открихме, че се повлиява от спазмалгон). Този път хълцането е по-дълбоко и сякаш се задушава. След консултация решихме да му даваме мотилиум с халоперидол. Въпросът ми към Вас е дали този път хълцането може да е свързано с мозъка и там да са се появили разсейки? Но най-вече се интересувам дали това повръщане ще спре в крайна сметка, нормално ли е вече 4-ти ден или просто това е краят и дядо ми си отива? Благодаря Ви предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 26.05.2012 17:32

dr.tsonchev@gmail.com сканирайте я.
    от koko | 25.05.2012 23:23

Д-р Цончев, атачнах епикризата, но май не се е получило, а не зная Вашия E -mail. Ще бъда благодарен ,ако ми помогнете да се свържа с Вас по Интернета.

Напиши отговор
330 намерени, страница 4 от общо 7