Рак и ракови заболявания | рак на белия дроб

Напиши отговор
  • RE: рак на белия дроб
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.02.2019 19:19

При толкова напреднало заболяване повечето от тия въпроси нямат особен смисъл. Терапията, която са му провеждали на човека е по протокол и се назначава от специална онкокомисия. На този етап където и по света да го заведете резултатът ще е един и същ.
    от Ilievka85 | 05.02.2019 22:27

на мекотъканна компонента, сакрума в ляво, десен ацетабулом. Остеосклеротични лезии в тялото на лява илиачна кост и л3, без метаболитна активност. Няма метастази в други органи. Първата линия на химията е понесе много добре, без никакви странични оплаквания, само малко му окапа косата, качи и килограми. Имаше назначена и таргетна терапия. Към настоящия момент провеждаме лъчетерапия, а след това ще му бъде назначен и втори курс химия. Въпроса ми към вас е, защо след като е направен първия курс химиотерапия са се развили тези костни метастази, които ги е нямало първоначално при изследванията? Дали лечението е било правилно? Можете ли да ме насочите към лечение, което според вас ще е ефективно?Имунотерапия, кибернож и т. н. Има ли хранителни добавки, билки или лекарства които могат да му помогнат? Алое, гъби рейши, добавка за нормализиране на алкалния баланс в организма или нещо друго, дали ще помогне?И според вас лечение извън страната дали е по-добър вариант?Моля за мнение!Благодаря!
    от Ilievka85 | 05.02.2019 22:09

Здравейте, миналата година на баща ми му беше открит рак на белия дроб. СА Пулмонис декстри Т1ВN2M1в. Хистологичен резултат-умеренодефиренциран инвазивен муцинозен аденокарцином с папиларни структори. Туморно-клетъчни емболии. Медиастинални лимфни възли:Четири лимфни възли с масивни метастази от белодробен аденокарцином.Хилусен лимфен възел с метастази от аденокарцином. Имаше и остеолетична мета в коренчето на дъгата Л3 и мекотъканна компонента във вертибралния канал. Направена е операция март месец 2018г. След това беше проведено лечение с химио и лъчетерапия беше насочен към 5 скенер, като през това време туморните маркери са започнали да нарастват, като от 3 след операцията при последната химиотерапия са били 30. Резултат от ПЕТ/КТ- данни за плеврални мета в дясно с метастатично ангажиране на подключични и медиастинални лимфни възли и хематогенни костни мета. Костни структури-регистрират се метаболитно активни лезии в ТН 2,3,4,5,6 тялото и крилото на дясна илиачна кост с наличие
    от Доц. д-р Цончев, дм | 20.01.2019 21:44

Не, но въпросът е с медикаментите, дали ще му ги дадат да си ги прави в провинцията, или обратно - дали в провинцията ще ги има.
    от S. Yord | 20.01.2019 18:28

Здравейте, баща ми има рак на белия дроб, беше му направена операция и тумора беше отстранен заедно с половината бял дроб. Възтановява се добре в момента. Следва да се отиде в онкология за да изпишат лечение. (Избрахме да бъде в София) Въпроса ми е: Има ли значение след като се изпише лечението къде ще се проведе?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.01.2019 21:45

Elçin Mehmed - това се е развивало доста дълго време. На тоя етап няма какво п овече да се направи, а дали ще издържи химиотерапията - няма как да се каже.
    от gal85 | 09.01.2019 20:29

Здравейте, доктор Цончев. Вчера правиха КАТ на баща ми и това е резултата : В дясна хилусна област се визуализира сравнително голяма мекотъканна формация с неправилна форма и неравни нередни очертания, сравнително хомогенна структура и размери в аксиален план - 60/46мм.Периферно се скенират радиерно изхождащи съединителнотъканни повлекла, признак на интерстициална реакция. Без наличие на свободна в плевралната кухина. В дясната белодробна половина се откриват няколко интрапаренхимни субплеврални нодулерни огнища с характеристики на вторични лезии при максимален размер до 14/12мм. Назначиха му бронхоскопия с биопсия след десет дни. Има ли вероятност да не е рак, а доброкачествени фиброзни изменения?Пушач е отдавна но преди месец спря цигарите. Баща ми няма температура, има слаба кашлица, болки в ребрата и схващане на кръста
    от Elçin Mehmed | 07.01.2019 16:29

Двете биопсии са с разлика 8 месеца. Да разбирам ли, че болестта се развива оттогава? Дали ще издържи на химиотерапия, щот е много слаба(има няма 40кг)? Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.01.2019 07:47

Хистологично диагнозата е една - и първата и втората. Процесът е много напреднал за съжаление, шансовете за преживяемост са в кратки рамки. На този етап освен химиотерапия трябва да се провежда и адекватно обезболяване, за да се осигури все пак някакъв комфорт на болната.
    от Elçin Mehmed | 06.01.2019 21:28

Може ли да поясните резултата от първата биопсия, от тогава ли е тая формация. Утре ще излязят рез. от комисията, но най-вероятно ще правим химиотерапия. Има ужасни болки в областта на долния лоб на белия дроб и в гърба. Та имаме ли шанс, колко е напреднала болестта, има ли смисъл от химиотерапия? Благодаря.
    от Elçin Mehmed | 06.01.2019 21:16

Здравейте. Майка ми е с рак на белия дроб. Имам епикризата, обаче не мога да разбера някои неща. Хистология: метастаза в плеврата от умерено диференциран аденокарцином.Това е от взета биопсия след операция. Имаше плеврален излив и въздух. Има направена биопсия от преди 9месеца с резултат: Морфологична картина на ИИХ профил на метастаза в плевра от TTF1- негативен умерено диф. аденокарц. Резултати от скенера: първичен Са на десен бял дроб. Множество метастатични лезии по париетална и диафрагмална плевра. Единична мет. лезия в описания супклавикуларен лимфен възел вдясно.Единична мет. лезия в описаният интерпекторален лим.възел вдясно.Мет. лезиш в описаните медиастинални лим.възли. Множество остеолитични мет. лезии в дясна сед. кост, двата ацетабулума,лява илиачна кост,лява половина на сакрума, първо ребро вляво и шесто ребро вдясно паравертебрално.Нормални мозъчни структури.В долен лоб на десния бял дроб се виз. туморна формация с размери 30.0/26.0 мм с дистална ателектаза.
  • Re: рак на белия дроб
    от Доц. д-р Цончев, дм | 29.09.2016 19:00

След като има мозъчни метастази процесът е доста напреднал и дори и да се оперира първичния тумор това най-много да съкрати живота на човека. Освен това зависи от локализацията на първичния процес, не винаги е възможно да се оперира.
    от krasi | 26.09.2016 20:08

Здравейте преди 2 месеца откриха на майка ми рак на белия дроб и метастаза в главата след операция назна4иха и ла4етерапия на глава но ни6то за сега за дроба някои може ли да ми каже това правилното ле4ение ли е и за6то ни6то не се прави за парви4ния тумор.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 21.09.2016 12:34

Моите съболезнования!
    от Galia | 16.09.2016 15:50

Мама почина на 21.07 точно на рождения си ден,само на 51г.Много е тежко.......
    от Galia | 07.05.2016 15:25

Благодаря Ви ,д-р-Цончев! Бъдете здрав!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 06.05.2016 21:57

Ahinora123 Това заключение не е достатъчно, поне за мен, за да дам конкретно мнение. Съмнително е и трябва да се изяснява.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 06.05.2016 21:55

Djelinovska Може да се дават муколитици, които евентуално да облекчат отхрачването. Ако има болка - трябва да се прецени каква схеда за обезболяване да се направи.
    от Ahinora | 04.05.2016 12:51

Моля,ако е възможно да ми обясните резултат то 5 скенер: Бял дроб,медиастинум торакс -без лимфаденопатия.Нодуларна формация паравертебрално в дясно 1-ви сегмент в съседство с остеофит и с леко повишена метаболарна активност, SUVmax -2.9 10/9 mm аксиално.Неактивен нодул в 10-ти сегмент в ляво,9/7,5 мм.
    от Galia | 30.04.2016 16:11

Да има храчки,които не може да отдели понякога,казва че я боли гърлото (гърлото и е червено)и че там са и застанали храчките,казва че я дразнят и заради тях кашля.... също вдига температура 37.3-37.5-38.1,2. — два пъти на ден.....Беше си загубила гласа за няколко дни,но сега отново има глас.Много е отпаднала и бледа.......... Весели празници!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 29.04.2016 20:58

Храчки отделя ли?
    от Galia | 26.04.2016 11:41

Благодаря Ви,докторе!Кашлицата се засили ,стана доста мъчителна имали нещо с което може да се облекчи...Много е трудно ,когато гледаш най-близкото си същество как се мъчи и ти да не можеш да помогнеш...
    от Доц. д-р Цончев, дм | 25.04.2016 21:41

Не е добра прогнозата като цяло, но е възможно, поне на теория според мен.... добре е да се поговори с гръдните хирурзи. Зависи те доколко ще оценят карцинома като операбилен.
    от Galia | 21.04.2016 21:33

Това пише в епикризата,ще съм ви много благодарна да ми поясните възможна ли е операция и лечение на този вид карцином. Окончателна диагноза:МКБ С34.8 карцином на бял дроб вдясно -нискодиферинциран недребноклетъчен-Т3 N3 MO-3B стадий.КАТ на бял дроб и медиастинум нативно.Заключение:Периферен Нео пулмонис декстра. Благодаря Ви!
    от Galia | 21.04.2016 21:01

Докторе може ли ваш Email,не мога да кача резултатите и снимка тук.......
    от Galia | 21.04.2016 20:09

Здравейте,това са резултатите от бронхоскопията.... според вас може ли да се оперира и какво лечение може да се проведе...ще се побъркаме вече,сега има и пневмония .Кашлицата започна няколко дни след тази процедура,към днешно време доста се увеличи има и храчки.Докторе какво ще ни посъветвате!!Не мога да кача снимки Благодаря ви!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 20.04.2016 23:43

Опишете кашлицата, и има ли храчки и с какъв цвят На този етап следва да се правят обезболяващи.. Качете снимката да я видя
    от Galia | 17.04.2016 15:54

Здравейте,преди 1.5г оперираха майка ми от рак на гърдата.Преди 3 седмици видяха петно на белия дроб,миналата седмица и направиха бронхоскопия -чакаме резултатите....притеснението ми е ,че след тази процедура майка ми започна много да кашли и има болки в дясно на белия дроб.Какви са последиците от тази бронхоскопия,може ли нещо да пие за тази кашлица?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 19.02.2016 10:55

Гръдна хирургия в Александровска болница, София.
    от Martin | 16.02.2016 22:00

Здравейте,преди известно време си писахме за майка ми на която и откриха рак на белия дроб в Австрия.Тя се прибра в БГ,рака е плоско-клетъчен без разсейки на останалите органи,това за сега е хубава новина,но тук във Враца нямаме подходящи специалисти Моля да ни насочите към някоя добра болница и специалисти:)Благодаря Ви предварително!!!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 25.01.2016 19:10

ОК
    от Martin | 25.01.2016 15:03

Благодаря Ви,като излязат резултатите ще ви потърсим за мнение и съвети ..
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.01.2016 17:27

Би трябвало да ви признаят изследванията от Австрия у нас...
    от Martin | 21.01.2016 21:22

Здравейте на всички,аз съм нов в чата.бих искал да ми дадете съвети,за хранене и подсилване на имунната система.На майка ми и откриха рак на белия дроб, направен е скенер в Австрия без разсейки ,бронхоскопията ще я правят другата седмица.Моля да ми кажете какво мога да направя на този етап и дали ще ми признаят изследванията от Австрия тук в България?Какво ви е мнението за Азиатските гъби и Biobran MGN3? Благодаря предварително!!!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 30.11.2015 21:46

онкомисията е за това, з ада прецени необходимоно лечение. С прогноза аз лично не мога да се ангажирам...
    от Иван | 27.11.2015 12:37

Може би е нужно да поясня вече с окончателно стадиране от онкодиспансера, където определиха тумора като T2N0M0, стадий 1B, плоскоклетъчен нискодиференциран (G3) белодробен карцином. Извършена е лобектомия. Това, което разбрах е, че хистологията показвала агресивен рак, но въпреки това онко комисията не препоръчва химиотерапия, а само лъче. Въпросът ми е това обичайно ли е или би следвало да потърсим второ мнение предвид стадия и хистологията? Съзнавайки, че заболяването е сериозно, все пак какви са шансовете за постигане на дълготрайна ремисия в общия случай?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.11.2015 20:27

Това са различни класификации.
    от Иван | 05.11.2015 19:37

Здравейте, на баща ми беше поставена диагнозата плоскоклетъчен ниско диференциран (G3) белодробен карцином. Той е на 71 години, пушач, нямаше други оплаквания освен кръвохрак 3-4 дни и отслабване. На скенер се видя, че образуванието е с размер 2.5 см и беше опериран. В епикризата пише, че туморът се ревизира до 6 см. По думите на хирурга нямало засегнати лимфни възли, отстранен е само 1 и в него няма метастази. Според хирурга ракът е първи към втори стадий. Въпреки този ревизиран размер в протокола на онко комисията е записано стадиране T1NxM0. Това на стадий 1 ли отговаря или на 2? Назначена е само лъчетерапия на медиастинума. Каква е по принцип прогнозата при подобен рак и лечение? Благодаря предварително :)
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.09.2015 21:02

Прилича на тумор. Трябва да го види гръден хирург. Прикачете ако е възможно снимката за да видя и аз...
    от Ваня | 26.09.2015 21:22

Надявам се някой да ми обясни какво е това,и има ли надежда за лечение Благодаея!(на лицевата рентгенография на белите дробове в ляво подключично наличие на силна елипсовидна сянка с неравни очертания с размери 9\10см свързана медиално с горният рог на левияъ хилус,който е разширен и уплътнен.Останалият белодробен паренхим е с повишена прочрачност. Плевро диафрагмални сраствания в дясната основа.Това прочетох на снимката,на баща си.той е на 73г моля ви,ако може някой да ми каже какво ни чака.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 25.07.2015 21:24

Не е ясно от какво са последните оплаквания, най-вероятно са от напредващия раков процес. Добре е да се направи някаква симптоматична терапия на жената, доколкото може да се овладее положението, въпреки че от известен етап това не е възможно.
    от Мая | 23.07.2015 18:57

Добър ден д-р Цончев! Майка ми е на 61години и средата на м.Април й откриха рак на белия дроб.Казаха че неможе да се оперира,защото е метастазирал в целия дроб.Направиха генетичен анализ и излезе подходяща за лечение с IRESSA.Тогава казаха че няма разсейки на други места. От месец някъде започна да не може да ходи/измаря се след няколко крачки/,кашля много и плюе някаква прозрачна слуз,неможе да спи защото легнала неможе да диша,боли я гъба.Тя казва че я болят бъбреците и краката й се подуват.Иска да я водя на уролог.Моля кажете ми може ли всичко това да не е само от рака и какво да правя.Тук в Русе не правят нищо.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.07.2015 22:42

За съжаление на този етап прогнозата е песимистична. Състоянието н ачовека прогресивно се влошава и няма кой знае какво да се направи по въпроса освен ако има болка да се обезболява добре.
    от Ивайло Чанев | 14.07.2015 20:00

Здравейте, д-р Цончев! Дядо ми е диагностициран през месец Ноевмри 2014г. с клинична диагноза Карцинома Пулмонис Декста, СТ. Пост Биопсиам. Мета Лимфонодулорум Медиастини T2N2M0 и е насочен за химиотерапия, тъй като ни казаха, че разположението на тумора не позволява оперативна намеса. Хистологична диагноза: Б14 6588-92 - стена от бронх и фрагменти от умеренодиференциран керанитизиращ плоскоклетъчен карцином G2. От 25.10.2014 г. до 09.12.2014 г. пациентът е провел 3 апликации с Calgevax и 3 курса ХТ с Навелбин. От 16.12.2014г. пациентът провежда лечение с Винорелбин. От средата на месец Май той започна да слабее и да няма сили, но в последните 3 седмици започна драстично да отслабва и да не се движи. На 1 Юли трябваше отново да имаме вливане, но ренгена показа, че в белият дроб има някаква течност и се оказа, че е тотален пневмоторакс, при което бяхме насочени към Трета хирургия в Пирогов, където му изтеглиха течността с дренаж. Към момента не се храни и не става от леглото. Лекарите имат съмнения за метастази в костите и имахме час за костна сциентиграфия, но не можахме да отидем, както и може би за метастази в мозъка. Виждам, че нещата не вървят на добре. Въпросът ми е как може да му се помогне и какво да очаквам от тук нататък? Благодаря предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.06.2015 20:35

Възможно е, такива материи да се откашлят ако има разпад на основната туморна маса.
    от Koffkathecat | 07.06.2015 19:43

На последния скенер размерите на тумора бяха 6/5 мм. Изследванията показват, че няма метастази. При консултацията с гръдния хирург каза, че болестта е напреднала. Колко не каза. Има една операция на белия дроб. Оплаква се само от болка в гърба.Консултирахме се с двама неврохирурзи , според гръдния хирург и неврохирурзите болката е от възпален нерв. Сега пие оксиконтин по 4 пъти от 40 мг. на 24 ч. Днес сутринта пак изкашля такова нещо.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.06.2015 08:35

Колко е напреднал процесът?
    от Koffkathecat | 05.06.2015 20:09

Здравейте, майка ми е с рак на белия дроб. Вече за 4ти път за 6 м. отхрачва това нещо. Твърдо е. Като го смачкаш със салфетка има кръв. Според личния лекар не било страшно. Имаше температура февруари месец. Имаше и хрипове докато е в легнало положение. Сега няма хрипове, но не знаем какво е това. Link Благодаря.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.03.2015 08:36

Има прогресия на първичния процес, както и засягане на лимфни възли. Това говори за доста напреднал процес.
    от Treli Kardia | 22.03.2015 18:36

Здравейте, д-р Цончев, майка ми има диагноза карцинома бронхи декстра T2 H2 M0 3a/II, ниско диф. аденоКа. Провела е 6 курса с ''cisplatin accord'' и ''alimta''. Провела е лъчетерапия през 2013 г. През м. юли 2014 г. има извършена предностранична торакотомия през 5-то междуребрие вдясно. Белодробна резекция не е извършена. По повод прогресия на заболяването започна нов курс ХТ с ''Alimta'' през м. септември 2014. г. Провела е дефинитивна ЛТ през м. 12. 2014 г. поради болки в гърба. Има три курса ХТ през 2015 г. ''docetaxel''. Болките в гърба бяха спрели след ЛТ през декември, но пак се появиха след започване на нов курс ХТ през м. януари 2015 г. Направихме скенер на бял дроб миналия месец понеже имаше кашлица и температура и си помислихме, че може да има пневмония или грип, тя беше в болницата по време на грипната епидемия Занесохме резултатът на онколозите, но нищо не казаха. Бихте ли могли да разгледате резултатът от скенера и да си кажете мнението. Просто няма кого друг да попитаме за състоянието й към момента. :( [url=Link от скенер[/url]

Напиши отговор
330 намерени, страница 2 от общо 7