Рак и ракови заболявания | рак на белия дроб

Напиши отговор
  • RE: рак на белия дроб
    от д-р Цончев | 19.02.2019 20:06

Понякога, главно при деца и слаби хора - може
    от Денислав | 19.02.2019 16:11

Здравейте д-р Цочев ! Искам да попитам,хрипове могат ли да се напипат с ръка ? Защото при рязко и дълбоко вдишване усещам нещо като вибраций от дясната страна и се притеснявам,дали са хрипове или по-скоро нещо мусколно ? Благодаря !
    от д-р Цончев | 14.02.2019 10:58

Точно това се опитвам да ви кажа. Нищо не съм чувал за тая Кейтруда...
    от Ilievka85 | 11.02.2019 14:00

Д-р Цончев, извинявам се, но съм пропуснала да Ви напиша, че при генетичното изследване е написано, че може да му бъде назначено лечение с Кейтруда/доколкото знам е вид имунотерапия/. Според Вас, тя дали би могла да му помогне? Или по-добрия вариант е втора линия химиотерапия? Или искате да ми кажете, че нищо не може да се направи??? Благодаря Ви за отговора!
    от д-р Цончев | 10.02.2019 19:19

При толкова напреднало заболяване повечето от тия въпроси нямат особен смисъл. Терапията, която са му провеждали на човека е по протокол и се назначава от специална онкокомисия. На този етап където и по света да го заведете резултатът ще е един и същ.
    от Ilievka85 | 05.02.2019 22:27

на мекотъканна компонента, сакрума в ляво, десен ацетабулом. Остеосклеротични лезии в тялото на лява илиачна кост и л3, без метаболитна активност. Няма метастази в други органи. Първата линия на химията е понесе много добре, без никакви странични оплаквания, само малко му окапа косата, качи и килограми. Имаше назначена и таргетна терапия. Към настоящия момент провеждаме лъчетерапия, а след това ще му бъде назначен и втори курс химия. Въпроса ми към вас е, защо след като е направен първия курс химиотерапия са се развили тези костни метастази, които ги е нямало първоначално при изследванията? Дали лечението е било правилно? Можете ли да ме насочите към лечение, което според вас ще е ефективно?Имунотерапия, кибернож и т. н. Има ли хранителни добавки, билки или лекарства които могат да му помогнат? Алое, гъби рейши, добавка за нормализиране на алкалния баланс в организма или нещо друго, дали ще помогне?И според вас лечение извън страната дали е по-добър вариант?Моля за мнение!Благодаря!
    от Ilievka85 | 05.02.2019 22:09

Здравейте, миналата година на баща ми му беше открит рак на белия дроб. СА Пулмонис декстри Т1ВN2M1в. Хистологичен резултат-умеренодефиренциран инвазивен муцинозен аденокарцином с папиларни структори. Туморно-клетъчни емболии. Медиастинални лимфни възли:Четири лимфни възли с масивни метастази от белодробен аденокарцином.Хилусен лимфен възел с метастази от аденокарцином. Имаше и остеолетична мета в коренчето на дъгата Л3 и мекотъканна компонента във вертибралния канал. Направена е операция март месец 2018г. След това беше проведено лечение с химио и лъчетерапия беше насочен към 5 скенер, като през това време туморните маркери са започнали да нарастват, като от 3 след операцията при последната химиотерапия са били 30. Резултат от ПЕТ/КТ- данни за плеврални мета в дясно с метастатично ангажиране на подключични и медиастинални лимфни възли и хематогенни костни мета. Костни структури-регистрират се метаболитно активни лезии в ТН 2,3,4,5,6 тялото и крилото на дясна илиачна кост с наличие
    от д-р Цончев | 20.01.2019 21:44

Не, но въпросът е с медикаментите, дали ще му ги дадат да си ги прави в провинцията, или обратно - дали в провинцията ще ги има.
    от S. Yord | 20.01.2019 18:28

Здравейте, баща ми има рак на белия дроб, беше му направена операция и тумора беше отстранен заедно с половината бял дроб. Възтановява се добре в момента. Следва да се отиде в онкология за да изпишат лечение. (Избрахме да бъде в София) Въпроса ми е: Има ли значение след като се изпише лечението къде ще се проведе?
    от д-р Цончев | 10.01.2019 21:45

Elçin Mehmed - това се е развивало доста дълго време. На тоя етап няма какво п овече да се направи, а дали ще издържи химиотерапията - няма как да се каже.
    от gal85 | 09.01.2019 20:29

Здравейте, доктор Цончев. Вчера правиха КАТ на баща ми и това е резултата : В дясна хилусна област се визуализира сравнително голяма мекотъканна формация с неправилна форма и неравни нередни очертания, сравнително хомогенна структура и размери в аксиален план - 60/46мм.Периферно се скенират радиерно изхождащи съединителнотъканни повлекла, признак на интерстициална реакция. Без наличие на свободна в плевралната кухина. В дясната белодробна половина се откриват няколко интрапаренхимни субплеврални нодулерни огнища с характеристики на вторични лезии при максимален размер до 14/12мм. Назначиха му бронхоскопия с биопсия след десет дни. Има ли вероятност да не е рак, а доброкачествени фиброзни изменения?Пушач е отдавна но преди месец спря цигарите. Баща ми няма температура, има слаба кашлица, болки в ребрата и схващане на кръста
    от Elçin Mehmed | 07.01.2019 16:29

Двете биопсии са с разлика 8 месеца. Да разбирам ли, че болестта се развива оттогава? Дали ще издържи на химиотерапия, щот е много слаба(има няма 40кг)? Благодаря!
    от д-р Цончев | 07.01.2019 07:47

Хистологично диагнозата е една - и първата и втората. Процесът е много напреднал за съжаление, шансовете за преживяемост са в кратки рамки. На този етап освен химиотерапия трябва да се провежда и адекватно обезболяване, за да се осигури все пак някакъв комфорт на болната.
    от Elçin Mehmed | 06.01.2019 21:28

Може ли да поясните резултата от първата биопсия, от тогава ли е тая формация. Утре ще излязят рез. от комисията, но най-вероятно ще правим химиотерапия. Има ужасни болки в областта на долния лоб на белия дроб и в гърба. Та имаме ли шанс, колко е напреднала болестта, има ли смисъл от химиотерапия? Благодаря.
    от Elçin Mehmed | 06.01.2019 21:16

Здравейте. Майка ми е с рак на белия дроб. Имам епикризата, обаче не мога да разбера някои неща. Хистология: метастаза в плеврата от умерено диференциран аденокарцином.Това е от взета биопсия след операция. Имаше плеврален излив и въздух. Има направена биопсия от преди 9месеца с резултат: Морфологична картина на ИИХ профил на метастаза в плевра от TTF1- негативен умерено диф. аденокарц. Резултати от скенера: първичен Са на десен бял дроб. Множество метастатични лезии по париетална и диафрагмална плевра. Единична мет. лезия в описания супклавикуларен лимфен възел вдясно.Единична мет. лезия в описаният интерпекторален лим.възел вдясно.Мет. лезиш в описаните медиастинални лим.възли. Множество остеолитични мет. лезии в дясна сед. кост, двата ацетабулума,лява илиачна кост,лява половина на сакрума, първо ребро вляво и шесто ребро вдясно паравертебрално.Нормални мозъчни структури.В долен лоб на десния бял дроб се виз. туморна формация с размери 30.0/26.0 мм с дистална ателектаза.
  • Re: рак на белия дроб
    от д-р Цончев | 29.09.2016 19:00

След като има мозъчни метастази процесът е доста напреднал и дори и да се оперира първичния тумор това най-много да съкрати живота на човека. Освен това зависи от локализацията на първичния процес, не винаги е възможно да се оперира.
    от krasi | 26.09.2016 20:08

Здравейте преди 2 месеца откриха на майка ми рак на белия дроб и метастаза в главата след операция назна4иха и ла4етерапия на глава но ни6то за сега за дроба някои може ли да ми каже това правилното ле4ение ли е и за6то ни6то не се прави за парви4ния тумор.
    от д-р Цончев | 21.09.2016 12:34

Моите съболезнования!
    от Galia | 16.09.2016 15:50

Мама почина на 21.07 точно на рождения си ден,само на 51г.Много е тежко.......
    от Galia | 07.05.2016 15:25

Благодаря Ви ,д-р-Цончев! Бъдете здрав!
    от д-р Цончев | 06.05.2016 21:57

Ahinora123 Това заключение не е достатъчно, поне за мен, за да дам конкретно мнение. Съмнително е и трябва да се изяснява.
    от д-р Цончев | 06.05.2016 21:55

Djelinovska Може да се дават муколитици, които евентуално да облекчат отхрачването. Ако има болка - трябва да се прецени каква схеда за обезболяване да се направи.
    от Ahinora | 04.05.2016 12:51

Моля,ако е възможно да ми обясните резултат то 5 скенер: Бял дроб,медиастинум торакс -без лимфаденопатия.Нодуларна формация паравертебрално в дясно 1-ви сегмент в съседство с остеофит и с леко повишена метаболарна активност, SUVmax -2.9 10/9 mm аксиално.Неактивен нодул в 10-ти сегмент в ляво,9/7,5 мм.
    от Galia | 30.04.2016 16:11

Да има храчки,които не може да отдели понякога,казва че я боли гърлото (гърлото и е червено)и че там са и застанали храчките,казва че я дразнят и заради тях кашля.... също вдига температура 37.3-37.5-38.1,2. — два пъти на ден.....Беше си загубила гласа за няколко дни,но сега отново има глас.Много е отпаднала и бледа.......... Весели празници!
    от д-р Цончев | 29.04.2016 20:58

Храчки отделя ли?
    от Galia | 26.04.2016 11:41

Благодаря Ви,докторе!Кашлицата се засили ,стана доста мъчителна имали нещо с което може да се облекчи...Много е трудно ,когато гледаш най-близкото си същество как се мъчи и ти да не можеш да помогнеш...
    от д-р Цончев | 25.04.2016 21:41

Не е добра прогнозата като цяло, но е възможно, поне на теория според мен.... добре е да се поговори с гръдните хирурзи. Зависи те доколко ще оценят карцинома като операбилен.
    от Galia | 21.04.2016 21:33

Това пише в епикризата,ще съм ви много благодарна да ми поясните възможна ли е операция и лечение на този вид карцином. Окончателна диагноза:МКБ С34.8 карцином на бял дроб вдясно -нискодиферинциран недребноклетъчен-Т3 N3 MO-3B стадий.КАТ на бял дроб и медиастинум нативно.Заключение:Периферен Нео пулмонис декстра. Благодаря Ви!
    от Galia | 21.04.2016 21:01

Докторе може ли ваш Email,не мога да кача резултатите и снимка тук.......
    от Galia | 21.04.2016 20:09

Здравейте,това са резултатите от бронхоскопията.... според вас може ли да се оперира и какво лечение може да се проведе...ще се побъркаме вече,сега има и пневмония .Кашлицата започна няколко дни след тази процедура,към днешно време доста се увеличи има и храчки.Докторе какво ще ни посъветвате!!Не мога да кача снимки Благодаря ви!
    от д-р Цончев | 20.04.2016 23:43

Опишете кашлицата, и има ли храчки и с какъв цвят На този етап следва да се правят обезболяващи.. Качете снимката да я видя
    от Galia | 17.04.2016 15:54

Здравейте,преди 1.5г оперираха майка ми от рак на гърдата.Преди 3 седмици видяха петно на белия дроб,миналата седмица и направиха бронхоскопия -чакаме резултатите....притеснението ми е ,че след тази процедура майка ми започна много да кашли и има болки в дясно на белия дроб.Какви са последиците от тази бронхоскопия,може ли нещо да пие за тази кашлица?
    от д-р Цончев | 19.02.2016 10:55

Гръдна хирургия в Александровска болница, София.
    от Martin | 16.02.2016 22:00

Здравейте,преди известно време си писахме за майка ми на която и откриха рак на белия дроб в Австрия.Тя се прибра в БГ,рака е плоско-клетъчен без разсейки на останалите органи,това за сега е хубава новина,но тук във Враца нямаме подходящи специалисти Моля да ни насочите към някоя добра болница и специалисти:)Благодаря Ви предварително!!!
    от д-р Цончев | 25.01.2016 19:10

ОК
    от Martin | 25.01.2016 15:03

Благодаря Ви,като излязат резултатите ще ви потърсим за мнение и съвети ..
    от д-р Цончев | 23.01.2016 17:27

Би трябвало да ви признаят изследванията от Австрия у нас...
    от Martin | 21.01.2016 21:22

Здравейте на всички,аз съм нов в чата.бих искал да ми дадете съвети,за хранене и подсилване на имунната система.На майка ми и откриха рак на белия дроб, направен е скенер в Австрия без разсейки ,бронхоскопията ще я правят другата седмица.Моля да ми кажете какво мога да направя на този етап и дали ще ми признаят изследванията от Австрия тук в България?Какво ви е мнението за Азиатските гъби и Biobran MGN3? Благодаря предварително!!!
    от д-р Цончев | 30.11.2015 21:46

онкомисията е за това, з ада прецени необходимоно лечение. С прогноза аз лично не мога да се ангажирам...
    от Иван | 27.11.2015 12:37

Може би е нужно да поясня вече с окончателно стадиране от онкодиспансера, където определиха тумора като T2N0M0, стадий 1B, плоскоклетъчен нискодиференциран (G3) белодробен карцином. Извършена е лобектомия. Това, което разбрах е, че хистологията показвала агресивен рак, но въпреки това онко комисията не препоръчва химиотерапия, а само лъче. Въпросът ми е това обичайно ли е или би следвало да потърсим второ мнение предвид стадия и хистологията? Съзнавайки, че заболяването е сериозно, все пак какви са шансовете за постигане на дълготрайна ремисия в общия случай?
    от д-р Цончев | 09.11.2015 20:27

Това са различни класификации.
    от Иван | 05.11.2015 19:37

Здравейте, на баща ми беше поставена диагнозата плоскоклетъчен ниско диференциран (G3) белодробен карцином. Той е на 71 години, пушач, нямаше други оплаквания освен кръвохрак 3-4 дни и отслабване. На скенер се видя, че образуванието е с размер 2.5 см и беше опериран. В епикризата пише, че туморът се ревизира до 6 см. По думите на хирурга нямало засегнати лимфни възли, отстранен е само 1 и в него няма метастази. Според хирурга ракът е първи към втори стадий. Въпреки този ревизиран размер в протокола на онко комисията е записано стадиране T1NxM0. Това на стадий 1 ли отговаря или на 2? Назначена е само лъчетерапия на медиастинума. Каква е по принцип прогнозата при подобен рак и лечение? Благодаря предварително :)
    от д-р Цончев | 27.09.2015 21:02

Прилича на тумор. Трябва да го види гръден хирург. Прикачете ако е възможно снимката за да видя и аз...
    от Ваня | 26.09.2015 21:22

Надявам се някой да ми обясни какво е това,и има ли надежда за лечение Благодаея!(на лицевата рентгенография на белите дробове в ляво подключично наличие на силна елипсовидна сянка с неравни очертания с размери 9\10см свързана медиално с горният рог на левияъ хилус,който е разширен и уплътнен.Останалият белодробен паренхим е с повишена прочрачност. Плевро диафрагмални сраствания в дясната основа.Това прочетох на снимката,на баща си.той е на 73г моля ви,ако може някой да ми каже какво ни чака.
    от д-р Цончев | 25.07.2015 21:24

Не е ясно от какво са последните оплаквания, най-вероятно са от напредващия раков процес. Добре е да се направи някаква симптоматична терапия на жената, доколкото може да се овладее положението, въпреки че от известен етап това не е възможно.
    от Мая | 23.07.2015 18:57

Добър ден д-р Цончев! Майка ми е на 61години и средата на м.Април й откриха рак на белия дроб.Казаха че неможе да се оперира,защото е метастазирал в целия дроб.Направиха генетичен анализ и излезе подходяща за лечение с IRESSA.Тогава казаха че няма разсейки на други места. От месец някъде започна да не може да ходи/измаря се след няколко крачки/,кашля много и плюе някаква прозрачна слуз,неможе да спи защото легнала неможе да диша,боли я гъба.Тя казва че я болят бъбреците и краката й се подуват.Иска да я водя на уролог.Моля кажете ми може ли всичко това да не е само от рака и какво да правя.Тук в Русе не правят нищо.
    от д-р Цончев | 22.07.2015 22:42

За съжаление на този етап прогнозата е песимистична. Състоянието н ачовека прогресивно се влошава и няма кой знае какво да се направи по въпроса освен ако има болка да се обезболява добре.
    от Ивайло Чанев | 14.07.2015 20:00

Здравейте, д-р Цончев! Дядо ми е диагностициран през месец Ноевмри 2014г. с клинична диагноза Карцинома Пулмонис Декста, СТ. Пост Биопсиам. Мета Лимфонодулорум Медиастини T2N2M0 и е насочен за химиотерапия, тъй като ни казаха, че разположението на тумора не позволява оперативна намеса. Хистологична диагноза: Б14 6588-92 - стена от бронх и фрагменти от умеренодиференциран керанитизиращ плоскоклетъчен карцином G2. От 25.10.2014 г. до 09.12.2014 г. пациентът е провел 3 апликации с Calgevax и 3 курса ХТ с Навелбин. От 16.12.2014г. пациентът провежда лечение с Винорелбин. От средата на месец Май той започна да слабее и да няма сили, но в последните 3 седмици започна драстично да отслабва и да не се движи. На 1 Юли трябваше отново да имаме вливане, но ренгена показа, че в белият дроб има някаква течност и се оказа, че е тотален пневмоторакс, при което бяхме насочени към Трета хирургия в Пирогов, където му изтеглиха течността с дренаж. Към момента не се храни и не става от леглото. Лекарите имат съмнения за метастази в костите и имахме час за костна сциентиграфия, но не можахме да отидем, както и може би за метастази в мозъка. Виждам, че нещата не вървят на добре. Въпросът ми е как може да му се помогне и какво да очаквам от тук нататък? Благодаря предварително!
    от д-р Цончев | 09.06.2015 20:35

Възможно е, такива материи да се откашлят ако има разпад на основната туморна маса.
    от Koffkathecat | 07.06.2015 19:43

На последния скенер размерите на тумора бяха 6/5 мм. Изследванията показват, че няма метастази. При консултацията с гръдния хирург каза, че болестта е напреднала. Колко не каза. Има една операция на белия дроб. Оплаква се само от болка в гърба.Консултирахме се с двама неврохирурзи , според гръдния хирург и неврохирурзите болката е от възпален нерв. Сега пие оксиконтин по 4 пъти от 40 мг. на 24 ч. Днес сутринта пак изкашля такова нещо.

Напиши отговор
284 намерени, страница 1 от общо 6