Рак и ракови заболявания | рак на белия дроб

Напиши отговор
  • RE: рак на белия дроб
    от д-р Ралица Правова | 27.11.2022 20:21

КТ е изследване с висока достоверност и в случай, поради което ако всичко останало е било без особеност, освен откритите були, не виждам нужда от допълнитело изследване с контраст
    от Orhiii | 24.11.2022 15:30

Здравейте, Поради прекаран ковид си направих КТ на бял дроб. От него стана ясно, че имам белодробни були. Тази година си направих пак контролен КТ на торс (1 година след първото КТ), за да видим дали има промяна в булите. Въпроса ми е: достатъчно ли е КТ на бял дроб , за да се отхвърли съмнение за рак на бял дроб? Контраста задължителен ли е? Пушач съм от 20 години. П.С. на КТ нямаше данни за рак ...
    от Евгени | 25.08.2022 14:35

Благодаря! Утре сме във СБАЛОЗ Варна за консултация. Още не сме му казали. Той се чувства сравнително добре и си мисл, че другата седмица ще се върне на работа. До последно работи като подръжка(на 71 г.) И никога не е влизал в болница. Това му беше първата рентгенова снимка в живата. С две думи, страшен шок за нас. Благодаря Ви още веднъж д-р. Правова
    от д-р Ралица Правова | 24.08.2022 21:43

Наистина процесът е напреднал, но след биопсия, за да се види каква е диференциацията на клетките - може да се прецени и ефектът от лечение, което би се избрало и дали има смисъл или ще се избере палиативно лечение
    от Евгени | 24.08.2022 15:06

Здравейте, Вчера писах в темата за разчитане на снимки, а днес за са съжелени пиша в тази. Днес направихме КТ и показа, че има карцином с метастази. Прилагам изследването. Има ли някакъв шанс за лечение и удължаване на живота. Има ли смисъл изобщо да го мъчим с това лечение? Link
    от Gus | 07.05.2022 16:03

Извинете, болка под дясното ребро
    от Gus | 07.05.2022 16:00

Здравейте докторе. Значи от дни ми се получават някакви паник атаки, вчера и онзи ден даже ми изтръпнаха ръцете и краката. Голям задух имам, не мога да си поема дълбок въздух, едвам успявам по някой път. Усещам болка под лявото ребро и драстично отслабнах. Ям по един път на ден и даже едва ям защото усещам че се задушавам. Ходих в болницата по спешност една докторка ме преслуша и каза нямам проблеми с дроба,но аз все още усещам задух. Лесно се измарям от всичко което правя. Дали говорим за рак?
    от д-р Ралица Правова | 29.04.2022 21:11

По отношение на излива - бих Ви препоръчала ако имате възможност да се чуете по телефона с лекаря, който Ви изпраща, макар че ако не води до притискане допълнително е възможно изчакване - въпросът, обаче е колко е голям изливът. Бих Ви препоръчала да Ви види друг лекар, а да не чакате, в случай, че се проявяват симптоми на задух или като цяло промяна в дишането и затруднения. По отношение на годините - в случай, че няма други подлежащи хронични заболявания - ще има възможност и за по-силна терапия, която да доведе и до по-бързо намаляване на формацията и засегнатите структури.
    от Silvi | 29.04.2022 08:22

Ясно ми е, че положението не е розово, освен това и окото му е подуто и още преди да отидем на скенер за дроба, заради суха кашлица, той трябваше да влезе в болница за окото, със съмнение за киста зад окото. Вероятно е разсейка, защото от 1 месец стои така подуто. Но питането ми беше за плевралния излив и дали като цяло има шанс. Човекът е на 71 години
    от Silvi | 29.04.2022 08:18

Здравейте, вчера баща ми мина на скенер и се установи: Увеличени медиастиални лимфни възли - в горния етаж на преден, среден и заден медиастенум, вдясно и вляво са налице големи пакети увеличени лимфни пакети като е налице компресия върху трахеята и езофаг. Белодробни полета - налице е кръгла туморна формация вдясно базално с размери 63/47 мм и денситометрична характеристика 48 ХЕ. Интрапулмонална мета вдясно върхово в трети сегмент и вляво вентрално от плевралния излив с размери 28/24 мм. Гръдни стени - б.о. Налице са данни за двустранен плеврален излив, по-голям вляво. Костни структури - без патологични лезии. Заключение: ТУ пулмоналис декстра. Мета пулмонум билателарис. Медиастенална лимфаденомегалия с компресия върху съседни органи. Реактивен хидроторакс билателарис. Тепърва трябва да върнем резултатите на лекаря, който ни изпрати, но той е та работа чак след 5 дена и се притеснявам за плевралния излив дали не трябва антибиотик, пункции и т.н.??
    от Gus | 29.04.2022 07:22

Всички ми казват че е от нерви но според мен може и рак да е. Усещам и болка под ребрата вдясно.
    от Gus | 29.04.2022 07:20

При обездвижане се появява но не често. Само понякога. Понякога се появява даже и нищо да не правя. Когато четох всичките симптоми на рак имам, и сега даже почнах да забравям какво съм правила в последните часове и такива работи. Постоянно ми се спи и съм много уплашена.
    от д-р Ралица Правова | 28.04.2022 17:29

На фона на интензивната кашлица - е възможно да е било налице разкъсване на капиляри и съответно това да е причината за кръвта. Това, което може да направите за Ваше успокоение е една рентгенография, тъй като на фона на проява на тревожност е възможно соматизиране - проява на симптоми, на база на емоционалното състояние. По отношение на болката в рамото и гърба - при обездвижване или работа на компютър за по-дълго ли се проявяват?
    от Gus | 28.04.2022 12:55

Също имам и болка в дясно рамо и в гърба по някога
    от Gus | 28.04.2022 12:53

Здравейте. Аз съм момиче на 26 г. Пушачка. Наскоро се разболях и от доста кашляне изкашлях кръв и от тогава се уплаших че имам рак на белия дроб. Впоследствие загубих апетит, ям по един път на ден, отслабнах, от тогава се появи замайване, нямам сила за нищо, когато дишам или кашлям усещам болка под ребрата вдясно, понякога и от ляво, но повечето болка е в дясно когато дишам. Като върша някаква дейност се замарям изключително бързо, имам затруднения с дишането не мога да си поема дълбоко въздух. Усещам също болка в дясното рамо но не е постоянна. Не виждам кръвохрак. Всички от семейството ми казват че това е от нерви, стомаха или настинка, но според мен е рак на белия дроб. Тъй като имам доста сериозни проблеми с нврвите си и ми е трудно да пърувам. Бихте ли ми казали какво може да е? Чета навсякъде из интернет и всякакви различни статии.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.08.2020 20:38

Hiira96 - това често се случва, нарича се мантелна пневмония и се развива на фона на напреднал рак на белия дроб. Възможно е състоянието да се влоши много бързо и пациентът да загине в рамките на дни със или без лечение.
    от Деси | 04.08.2020 21:17

Извинявам се, но от няколко дни чакам отговор. Аз ли нещо се бъркам
    от Деси | 30.07.2020 15:45

Свекърва ми е на75г. има рак на белия дроб и метастази в главата. Вече трети месец се мъчи. Пие сутрин и вечер таргин, яде малко кисело мляко само. Сега има разстройство мога ли да и дам прахче за затягане. От какво е това гадене и повръщане на сок. Колко може да изкара така?
    от hiira96 | 30.07.2020 12:27

Здравейте, на 23.04 приемат баща ми по спешност в Окръжна болница, със съмнение за двустранна пневмония или ковид.След 4дена престой, изолиран все още не знаеха какво му е. На 6тия ден, казаха че има тумор на ляв бял дроб и изливи в плеврата и метастази в плеврата.На 7ден го изписаха с направление за бронхоскопия и прахчета Ацц.Предвид пандемията бронхоскопията му се извърши на 15.05, . Изписаха го на 16.05, при което той се влоши, започна халюцинации, спря да се храни.На 23.05 беше закаран по спешност в Окръжна болница със съмнение за метастази в мозъка, такива не откриха, 2 дни го държаха и не откриха защо той е в това състояние и не го приеха.Започна да се влошава, целия беше подут, не говореше.В нито една болница не го приеха, казаха че без резултата от хистологичното изследване не може да се лекува. И така баща ми без лечение, без болкоуспокояващи, без нищо си отиде на 05.06.Във всички болници обясняваха,че неговия рак не бил зле и имало надежда.А защо така се получи?
    от Стефани Христова | 09.06.2020 00:26

Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.06.2020 18:24

Има но няма много смисъл. Има ехо на сърце. За бял дроб се прави рентгенова снимка и скенер/ЯМР
    от Стефани Христова | 02.06.2020 00:56

Здравейте, интересувам се дали е възможно с ехография на млечни жлези да се види проблем при белия дроб. Като цяло има ли понятие ехограф на бял дроб? Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.05.2020 19:04

Принципно е възможно. Има я и вероятността да има туберкулозно огнище а причинителя да не може да бъде засечен. Рентгенографски също е възможно да има близки находки. Натисккайте ги да си поставят правилната диагноза пумолозите. Ако трябва потърсете и второ мнение.
    от Ays | 21.05.2020 15:58

Здравейте, cer. Преди години майка ми почти я бяха диагностицирали с рак на белия дроб в напреднала фаза. Обаче след бронхоскопия се оказа, че има туберкулоза. Ако не е правена такава, задължително да се направи за да се останови какъв е причинителя на проблемите.
    от cer | 21.05.2020 14:07

Здравейте д-р Цончев!Може ли пулмолози да объркат туберкулоза с рак на белия дроб?Цял месец държат свекъра ми в една клиника и сега казват ,че няма туберкулозни бактерии.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 20.05.2020 21:07

Трябва да се види на ЕКГ какво е това сърцебиене и евентуално да се даде нещо за него, но Оксикодона е това което ще се дава. Ако има кръвонасядания по крайниците и тялото - мажете местата с Хепароид крем докато се разнесе.
    от Дениса | 17.05.2020 15:26

Да, изписаха ни оксикодон , но от него (поне така мисля) получава сърцебиене. Има и нещо като венозни петна/рани, как мога да ги третирам, тъй като е почти невъзможно да се движи, освен да я изправям по мъничко да пие вода, лекарства и да хапне нещичко? Появи се и кръвохрак, с много продължителна кашлица.. Благодаря отново за отделеното време и отговорите , бъдете здрав!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 29.04.2020 19:46

Лепенките понякога замъгляват съзнанието„, водят до подобно отпускане и аз тогава обикновено ги махам и заменям с нещо друго от типа на Оксиконтин, това трябва да го прецени лекуващия лекар, в зависимост от поносимостта на пациента към конкретното средство. Така че обсъдете отново този въпрос с лекуващия
    от Дениса | 28.04.2020 01:25

Здравейте, д-р Цончев! До преди седмица мама беше горе-долу добре, поне физически и изведнъж се отпусна. Подуха й се краката, появиха се и болки, както и кръв в урината. Според лекарите, има разсейки в черния дроб и/или бъбреците. Започнахме обезболяване с лепенки. Продължава да пие Депакин и Медрол, които не знам дали се съчетават с лепенките, които ни изписаха в Коц В. Търново. Физически е отпаднала, не може да стои и секунди изправена, няма ли как да я подсиля някак? Преди време писах във форумите, оказа се, че се беше отпуснала заради диазепама, който ни изписаха да облекчава гърчовете. Спряхме го и се вдигна на крака,малко по малко се раздвижи , но сега не знам как да постъпя и дали е възможно да се оправи поне малко...
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.02.2020 17:58

Палиативно лечение може и в къщи да се прави, въпросът е дали има хора, които да са около жената. Какво стана от началото на месеца?
    от Дениса | 01.02.2020 17:31

Да, при направените гърчове, последния най-вече, обездвижи лявата ръка почти напълно и левият крак. Говори неадекватно, забравя почти всичко и спи почти постоянно.Изгуби и апетит, много трудно я карам да хапне поне мъничко. Вече е и с температура. Не знам как да процедирам, дали ще се вдигне или не. В Коц Велико Търново не знам дали биха я приели за палиативно лечение с нашето съгласие и дали изобщо не е късно за него, затова се обърнах към Вас, извинявайте за което.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 01.02.2020 16:09

В зависимост от скоростта на развитие на отока и нарастване на метастазата се очаква постепенно настъпване на нарушения в съзнанието /обърканост, сънливост, изпадане в дълбок сън до кома/, възможно е и отпадна неврологична симптоматика по типа на парези и парализи на крайниците, нарушения в дишането и др.
    от Дениса | 31.01.2020 17:45

Здравейте, д-р Цончев! Мама е с диагноза рак на белия дроб с метастази в мозъка. Отказа биопсия, както и имуно и лъчетерапия. Това е описано в епикризите: Приемна диагноза: C71.3 - Париетален лоб. Окончателна диагноза: C79.3 - Вторично злокачествено новообразувание на главния мозък и мозъчните обвивки. Придружаващи заболявания: C34.2-Ca среден лоб, бронх или бял дроб. Образни изследвания - При сканиране на главен мозък се визуализират дегенеративно-дистрофични промени от атрофичен тип. Вдясно париетално се визуализира хиподенсна овална, пръстенчата лезия около 20 на 15мм с плътност в периферията и изразен перифокален едем. Подобна зона се визуализира и в дясно темпоропариетално. Касае се за Централен Нео на десния бял дроб с мета в мозъка. Видях диска на скенера на дроба, петното е може би с размерите на ябълка. Бяхме с час за операция при д-р Гецов в Бургасмед, която също бе отказана, човекът ни съобщи, че й остават 2 месец живот. Какво следва, кажете ми, моля ви!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.01.2020 14:41

При толкова напреднал процес вероятно и тук няма да се наемат да оперират. Вземете скенера и се свържете с някой от гръдните хирурзи ако може да го погледне и да даде мнение.
    от Leta Mastanova | 17.01.2020 17:26

Да добавя че подуването на лицето и шията е от тумора който притискал някаква вена .Беше му направена 2 цикъла химиотерапия и ги спират .Нямало смисъл! И му назначават лъчотерапия за да предотвратят временно болките,които предстоят.
    от Leta Mastanova | 17.01.2020 17:16

Здравейте ! Имам няколко въпроса. Намираме се в Испания,от януари месец бащта ми започна да губи килограми и имаше постоянна кашлица. Започнаха лекуване на Бронхит.Май месец беше пак на изследвания и снимка нямало нищо ,но месеци на ред вдигаше температура.Закарахме го по спешност ,установиха петно на десен белият дроб.При Бронхоскопията се остановява, че е тумор 12см (без метастази ) видян е и на скенер .Зопочна Химиотерапия ,защото хуморът е голям и не можело да се премахне операция .Получава оток в шията и лицето.Изследвоно е не е метастаз . Днес ни казват лоша новина ,че му остават 10 месеца,защото е голям тумора и не могат да го контролират.Но аз не мога да седя и да чакам да дойде този момент .Искам да попитам ,възможно ли е в БГ да се премахне ако трябва част от Лоб-а ,защото той все още няма метастази?МОЛЯ ЗА ОТГОВОР ,АКО МОЖЕ И ОТ НЯКОЙ Д-Р ЗАЩОТО ИСКАМЕ ДА СИ ДОЙДЕМ В БГ И ДА СЕ ОРИЕНТИРАМЕ НА НЯКЪДЕ.Изживелите го знаят колко сме объркани и стресирани.Благодаря Предварително
    от Valentina Ivanova | 16.10.2019 01:11

Link Вертера руското оръжие за рак
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.08.2019 20:12

Според мен е напълно възможно доктора да е казал това. Чисто статистически след определени години пушене това дали човек е спрял или не е спрял да пуши не променя прогнозата за рак, а и в конкретния случай той ввече е налице.
    от Катя Георгиева | 09.08.2019 22:58

Здравейте, осъзнавам, че може би задавам адски глупав въпрос, но все пак съм длъжна да питам. Моя приятелка беше наскоро диагностицирана с първичен рак на белия дроб (дребноклетъчен) с разсейки в черния дроб и гръбнака. Направиха й операция на гръбнака и един курс химиотерапия, сега започва втория курс. Тя е страстна пушачка и досега не може да спре напълно цигарите, макар че доста ги е намалила. Непрекъснато й се карам за това. Днес ми каза, че попитала лекуващия си лекар какво й е позволено и какво разрешено и според нея той й казал, че трябва да забрави за алкохола, силно да намали сладкото, но дали ще пуши или не оттук нататък вече няма значение. Възможно ли е това? Не съм сигурна дали не си го измисля, за да се оправдае, че няма воля да откаже напълно цигарите. Дали лекарят наистина може да й е казал това и ако да, значи ли то, че излекуването й не зависи от пушенето, или че вече е толкова зле, че и отказването от цигари няма да й помогне? Благодаря.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 19.02.2019 20:06

Понякога, главно при деца и слаби хора - може
    от Денислав | 19.02.2019 16:11

Здравейте д-р Цочев ! Искам да попитам,хрипове могат ли да се напипат с ръка ? Защото при рязко и дълбоко вдишване усещам нещо като вибраций от дясната страна и се притеснявам,дали са хрипове или по-скоро нещо мусколно ? Благодаря !
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.02.2019 10:58

Точно това се опитвам да ви кажа. Нищо не съм чувал за тая Кейтруда...
    от Ilievka85 | 11.02.2019 14:00

Д-р Цончев, извинявам се, но съм пропуснала да Ви напиша, че при генетичното изследване е написано, че може да му бъде назначено лечение с Кейтруда/доколкото знам е вид имунотерапия/. Според Вас, тя дали би могла да му помогне? Или по-добрия вариант е втора линия химиотерапия? Или искате да ми кажете, че нищо не може да се направи??? Благодаря Ви за отговора!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.02.2019 19:19

При толкова напреднало заболяване повечето от тия въпроси нямат особен смисъл. Терапията, която са му провеждали на човека е по протокол и се назначава от специална онкокомисия. На този етап където и по света да го заведете резултатът ще е един и същ.
    от Ilievka85 | 05.02.2019 22:27

на мекотъканна компонента, сакрума в ляво, десен ацетабулом. Остеосклеротични лезии в тялото на лява илиачна кост и л3, без метаболитна активност. Няма метастази в други органи. Първата линия на химията е понесе много добре, без никакви странични оплаквания, само малко му окапа косата, качи и килограми. Имаше назначена и таргетна терапия. Към настоящия момент провеждаме лъчетерапия, а след това ще му бъде назначен и втори курс химия. Въпроса ми към вас е, защо след като е направен първия курс химиотерапия са се развили тези костни метастази, които ги е нямало първоначално при изследванията? Дали лечението е било правилно? Можете ли да ме насочите към лечение, което според вас ще е ефективно?Имунотерапия, кибернож и т. н. Има ли хранителни добавки, билки или лекарства които могат да му помогнат? Алое, гъби рейши, добавка за нормализиране на алкалния баланс в организма или нещо друго, дали ще помогне?И според вас лечение извън страната дали е по-добър вариант?Моля за мнение!Благодаря!
    от Ilievka85 | 05.02.2019 22:09

Здравейте, миналата година на баща ми му беше открит рак на белия дроб. СА Пулмонис декстри Т1ВN2M1в. Хистологичен резултат-умеренодефиренциран инвазивен муцинозен аденокарцином с папиларни структори. Туморно-клетъчни емболии. Медиастинални лимфни възли:Четири лимфни възли с масивни метастази от белодробен аденокарцином.Хилусен лимфен възел с метастази от аденокарцином. Имаше и остеолетична мета в коренчето на дъгата Л3 и мекотъканна компонента във вертибралния канал. Направена е операция март месец 2018г. След това беше проведено лечение с химио и лъчетерапия беше насочен към 5 скенер, като през това време туморните маркери са започнали да нарастват, като от 3 след операцията при последната химиотерапия са били 30. Резултат от ПЕТ/КТ- данни за плеврални мета в дясно с метастатично ангажиране на подключични и медиастинални лимфни възли и хематогенни костни мета. Костни структури-регистрират се метаболитно активни лезии в ТН 2,3,4,5,6 тялото и крилото на дясна илиачна кост с наличие
    от Доц. д-р Цончев, дм | 20.01.2019 21:44

Не, но въпросът е с медикаментите, дали ще му ги дадат да си ги прави в провинцията, или обратно - дали в провинцията ще ги има.
    от S. Yord | 20.01.2019 18:28

Здравейте, баща ми има рак на белия дроб, беше му направена операция и тумора беше отстранен заедно с половината бял дроб. Възтановява се добре в момента. Следва да се отиде в онкология за да изпишат лечение. (Избрахме да бъде в София) Въпроса ми е: Има ли значение след като се изпише лечението къде ще се проведе?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.01.2019 21:45

Elçin Mehmed - това се е развивало доста дълго време. На тоя етап няма какво п овече да се направи, а дали ще издържи химиотерапията - няма как да се каже.
    от gal85 | 09.01.2019 20:29

Здравейте, доктор Цончев. Вчера правиха КАТ на баща ми и това е резултата : В дясна хилусна област се визуализира сравнително голяма мекотъканна формация с неправилна форма и неравни нередни очертания, сравнително хомогенна структура и размери в аксиален план - 60/46мм.Периферно се скенират радиерно изхождащи съединителнотъканни повлекла, признак на интерстициална реакция. Без наличие на свободна в плевралната кухина. В дясната белодробна половина се откриват няколко интрапаренхимни субплеврални нодулерни огнища с характеристики на вторични лезии при максимален размер до 14/12мм. Назначиха му бронхоскопия с биопсия след десет дни. Има ли вероятност да не е рак, а доброкачествени фиброзни изменения?Пушач е отдавна но преди месец спря цигарите. Баща ми няма температура, има слаба кашлица, болки в ребрата и схващане на кръста

Напиши отговор
323 намерени, страница 1 от общо 7