Рак и ракови заболявания | Разчитане на резултати от пет скенер

Напиши отговор
  • RE: Разчитане на резултати от пет скенер
    от д-р Ралица Правова | 30.09.2022 10:52

Таргетните лезии позволяват въздействие в зоната на тумора, поради спецификата на протеини, които се атакуват, предполагам сега медикаментите, които приемате са вид таргетна терапия? Докато тези, които не могат да се таргетират - терапиите в една или друга степен увреждат и здравите клетки. Туморните маркери могат непосредствено след терапията да бъдат по-високи, но месеци след това, когато се пускат за проследяване вече показват какво е въздействието от терапията
    от Ресева | 28.09.2022 23:14

Здравейте . Въпросът ми е наличието на таргетни и не таргетни лезии какво означава.Преди месеци приключих с химията и продължих на хапчета. Това доказва ли че лезиите са се образували по време на химията защото я приключих с висок туморен маркер. Благодаря ви.
    от Т.Ж. | 24.09.2022 11:58

Няма други заболявания, няма болки, не пие обезболяващи.Досега не е ходила на лъчетерапия, само химиотерапия 6 курса. Премахнати матка, яйчници и част от омемнума. След втората операция й вливат само Авастин.
    от д-р Ралица Правова | 23.09.2022 14:20

Т.Ж. - процесът е напреднал, в такива случаи се назначават допълнителни процедури - в някои случаи и лъчетерапия, но ако състоянието на жената позволява. Има ли допълнителни заболявания - независимо на кой орган и система, а другият ми въпрос е - има ли болки и дават ли ѝ се обезболяващи?
    от д-р Ралица Правова | 23.09.2022 14:18

desislava - метаболитната активност може да бъде следствие и на възпалението и затова не мога да дам 100% отговор дали тук не се касае именно за такава причина, а не метастаза
  • Разчитане на резултати от пет скенер
    от Т.Ж. | 23.09.2022 09:23

Здравейте! Моля за помощ! Майка ми е диагностицирана с Рак на яйчника, проведен е цял курс химиотерапия и има 2 операции вече. Започна обаче да й се подува корема и туморните маркети излязоха 833. При Пет Д скенера резултатите са: Данни за дисеминиран метастатичен процес по перитонеум, слезка, черен дроб и в абдоминални лимфни възли. Моля за съдействие - какво може да се предприеме.
    от desislava | 22.09.2022 07:27

Д-р Правова, благодаря Ви! Непосредствено след ЛТ не се е оплаквала /майка ми/ от болки в таза. Има дискова херния L5-S1. Преди ПЕТ-КТ /на 14.09/ започнаха болки в лявата пета и още ги има. Куца дори. Беше на инжекции. Отдава го на промяната във времето. Метаболитната активност се свързва с развитие и растеж на туморните клетки или не винаги е така? Моля да ми изясните.
    от д-р Ралица Правова | 21.09.2022 21:39

Тъй като е дадена отделно от липса на данни за вторични лезии - по-скоро бих се насочила към друга причина. Непосредствено след лъчетерапията започнаха ли оплаквания от областта на сакрума, тъй като в някои случаи се води и до реакция от страна на тъканите в областта, поради което също да излиза с метаболитна активност, без да има връзка с метастазиране
    от desislava | 21.09.2022 15:14

Д-р Правова, моля да ми помогнете: РМШ, след лъче-, химио-, брахитерапии. Дословно резултата от ПЕТ/КТ: Диагноза: са коли утери Ст пост БрТ и ЛТ: Глава и шия-физиологична фиксация. Торакс: без модуларни лезии в паренхима на белите дробове, без лезии с метаболитна активност, без лимфни възли с патологична метаболитна активност Абдомен: Черен дроб, слезка, надбъбреци, панкреас - с физиологична фиксация, бъбреци - без дренажни смущения и конкременти. Липсват данни за лимфни възли с патологична метаболитна активност. Матката е уголемена 105х106 мм, с разширена кухина /с течно-еквивалентно съдържимо/, при запазена дебелина на стената, без патологична метаболитна активност, както и цервикса. Кости: липсват данни за лезии с вид на вторични. Метаболитна активност в лявата маса латералия сакри пост Л.Т. Заключение: липсват убедителни ПЕТ/КТ данни за разпространение на основното заболяване. Метаболитната активност означава ли метастази в сакрума след лъчетерапията? Благодаря Ви!
    от д-р Ралица Правова | 30.08.2022 20:56

Благодаря Ви!
    от HelenT | 29.08.2022 15:05

Благодаря за съвета.Това,което правите в този форум -отделяте от личното си време да отговаряте на въпросите на хора,които са объркани,давате съвети и насоки в трудни моменти,е невероятно. Поклон!
    от д-р Ралица Правова | 29.08.2022 12:58

Истината е, че в такива случаи се налага лечение, но за пациент, който се чуства добре е много трудно да бъде убеден в нуждата от подобна терапия, особено като на фона на добро здраве - се очаква рязко влошаване, поради вливанията на химиотерапевтик. При тези условия - единственото, за което бих Ви насочила е да се направи консултация и с друг онколог, ако това, което Ви предложат не Ви удовлетворява. Възможности има и за включване на имунотерапия, която е по-щадяща
    от HelenT | 29.08.2022 12:00

Благодаря ви за отговора Д-р Правова. Не,майка ми няма болки.След операцията за премахване на карцином и част от дебелото черво се чувства много добре-енергична,жива,лека.Храни се добре. Не се задъхва. Кръвната картина няма някакви драстични отклонения. Сега изследванията от ПЕТ скенера трябва да се представят на онкокомисия,но те загатнаха,че ще трябва да се започне химиотерапия при предни срещи,а майка сякаш не желае да ходи на вливания и се страхува,че терапията ще я измори и ще се чувства зле.Това ли е единствения път?Какво ще стане,ако тя откаже химиотерапия? Трябва ли да я убеждавам да започне терапия? Благодаря.
    от д-р Ралица Правова | 28.08.2022 15:47

Ivalina - предполагам вземане на хистология тепърва предстои? Предходните години този маркер - в нормите ли е бил, защото бързо са се развили нещата, на колко време е изследван?
    от д-р Ралица Правова | 28.08.2022 15:45

HelenT - процесът е обхванал няколко органа. Какво е състоянието на жената. Предполагам има и болки? Изписана ли е някаква терапия и какви са отклоненията от кръвната картина, за да Ви дам повече насоки
    от Ivalina | 26.08.2022 19:17

Причината е операция на рак на гърдата преди 13 години. При профилактичните изследвания тази година имаше повишен туморен маркер и ни изпратиха на ПЕТ скенер. Резултатите са това ...
    от HelenT | 26.08.2022 18:55

Здравейте, Ако може да разчетете следните изследвания от ПЕТ скенер-карцином на цекум.Състояние след дясна хемиколектомия. Глава-хиподенсна/хипометаболитна зона в дясно париетално.Физиологична фиксация на радиофармацевтика в останалите мозъчни структури. Торакс-над 12 бр разнокалибрени нодуларни лезии в двата бели дроба, повече в дясно с размери 4-16мм и SUVmax6.7.Нормално натрупване на радиофармацевтика в медиастинални и хилусни лимфни възли. Черен дроб-множество конфлуиращи помежду си метаболитно активни лезии в десен лоб(трудно измерими с точни размери) SUVmax12.1 Абдомен и таз-киста в ляв яйчник с размери 28/35мм и метаболитно активна лезия в областта на десен яйчник с размери10/11мм и SUVmax 5.0 метаболитно активна находка вентрално от крилото на дясна илиачно кост с размери 7/12 мм и SUVmax5.6 с вид на перитонеална метастаза. Патологично повишен глюкозен метаболизъм дифузно по хода на дебелото черво и зона с фокално повишен глюкозен метаболизъм в ректум. Благодаря предварително
    от д-р Ралица Правова | 26.08.2022 13:53

Предполагам в заключението са описани само 2, тъй като тях ги класифицират като метаболитно активни. Каква е причината за изследването и какви са резултатите от предходното?
    от Ivalina | 26.08.2022 12:32

Здравейте! Кости: Метаболитно активни склеротични лезии е телата на Тh1 с SUV max 3.5, в L4 с SUV max 7.4. Две добре оформени метаболитно активни лезии без подлежащ субстрат: в крилото на дясната илиачна кост с SUV max 9.3, в ляв ацетабулум с SUV max 8.8, в лява пубисна кост в областта на синдиката с SUV max 12.5. Визуализират се о още няколко активни лезии без дефиниран морфологичен субстрат: по вентралната повърхност на корпус стерни с SUV max 5.1, в лявата дъга на L2 и тяло на L5 c SUV max до 3.1. Заключение: данни за рецидив на заболяването на базата на две ново метаболитно активни костни лезии. Извинявам се, че не разбирам... Но горе са описани 5 лезии, а в заключението само 2. Не успявам да разчета изследването явно...
    от д-р Ралица Правова | 23.08.2022 15:02

Не, дори 136 е доста добра стойност и в такъв случай подходящ избор е храни, които да са по-богати на желязо (жълтък, месо), но няма нужда от таблетки желязо.
    от Anabelle | 22.08.2022 21:20

Здравейте отново д-р Правова, благодаря Ви за отговора и разясненията! Общото състояние за момента е добро. Има чувство на постоянна умора и поносими болки в гърба вечер. В случай, че се усилят, има изписан паратрамол. Няма друга симптоматика за момента. Физическата активност е доста ниска, но се правят кратки разходки навън. Хемоглобинът от 10.08. е 136. Креатининът е 39 - с 10 единици по-надолу от предходно изследване на 02.08. Трябва ли според Вас да ни притеснява тази ниска стойност? Благодаря за отделеното време!
    от д-р Ралица Правова | 22.08.2022 13:46

Извинявам се, наистина съм прочела само горната част, която е продължението. Хубавото е, че няма стенозиране на бронха, защото значително щеше да е нарушено и дишането. Надфоновата активност, която е спомената - показва, че има по-активно делене в момента в тази описана лезия. Хубаво е също, че зоната след оперативното отстраняване е хипометаболитна - тоест няма изразен растеж в мозъчната тъкан. Като цяло какво е състоянието на жената, има ли изразени болки и назначиха ли терапия, докато стигнете до консултацията с онколог и радиолог? Освен това какво е нивото на хемоглобина, защото често пада до изразено ниски стойности и в тези случаи се препоръчва прием на желязо или дори на инжекции се поставят депо форми
    от Anabelle | 20.08.2022 13:12

Здравейте д-р Правова, благодаря Ви за отговора. Постът ми е разделен на две и вероятно не сте видели първата му част по-долу. Причината за назначаване е премахната метастаза в мозъка, която хистология показа, че първичното огнище е в бял дроб. Предстоят консултации с радиолог и медицински онколог в началото на септември.
    от д-р Ралица Правова | 19.08.2022 22:36

Не виждам нищо притеснително в резултатите, каква е причината за назначаването?
    от Anabelle | 19.08.2022 18:08

Не се скенират зони на паталогична активност в областта на глава и шия. Не се скенират зони на паталогична фиксация в медиастинум, аксили. Не се скенират зони на паталогична фиксация в абдомен и малък таз. Не се скенират зони на паталогична фиксация в кости до скенираните нива.
    от Anabelle | 19.08.2022 18:05

Здравейте д-р Правова, майка ми е оперирана двукратно - по повод хидроцефалия и цялостна резекция на метастаза от дребноклетъчен белодробен карцином в малкия мозък. Последващо краниално облъчване. След него направихме пет скенер и бих искала Вашето мнение. Благодаря Ви! Билобарна Ту формация около ляв главен бронх, без да го стенозира, с размери 24/37/52мм със SUVmax 8,2. Единична малка нодуларна лезия в 9ти сегмент вляво с размери 8мм с надфонова активност. Паратрахеален лимфен възел вляво на нивото на карината с размер 23мм и надфонова активност. Физиологична фиксация в черен дроб, слезка, панкреас, надбъбречна жлеза. Не се скенират зони на паталогична активност в мозъчните структури. Хипометаболитна зона в областта на метастазектомията в лява малкомозъчна хемисфера. Не се скенират зони на паталогична активност в областта на глава и шия.
    от Zara | 03.08.2022 15:03

Здравейте, моля някой да ми отговори- има ли изискване петскенер да се направи след определен срок след лъчетерапия. Доктор Колева изпрати на лъчелечение съпруга ми ( рецидив ниско в скротума,потвърдено с ЯМР, рецидивът е след рак на простата с операция преди 8 г),Лъчетерапията е в ИСУЛ, доц. Василева назначи 5 курса .Съпругътмиима направление за петскенер, но му казаха, че ще трябва да чака поне месец. Д- р Василева беше много внимателна и сама се обади в Александровска б- ца за да провери за петскенера. Най- рано септември. Така че на съпруга ми започна лъчетерапията, а когато направи петскенера ще има консултация за продължение на лечението. Прочетох ( в Интернет) че петскенер се прави 8 седмици след лъчетерапия, но това не ни казаха нито доц. Колева( онколог в “ СВ.София” , нито доц. Василева , лъчетерапевт, завеждащ клиника от ИСУЛ. Обръщам се към всеки от вас , имал ли е подобен проблем . Благодаря предварително!
    от Bubi | 26.07.2022 12:37

Vased.Незнам какво ни предстои,на което и да е място закрепена тази гад е ужасно. Сега живот и здраве на 22.08 ще имаме скенер и там ще видим какво се е случило след 4 химио и 3 имуно. Надяваме се поне метастазите да са изчезнали или намалели,за да вдигнем малко глава и да продължим с борбен дух напред.Рака му го откриха тази година април месец,след източване на плеврален излив не-малко количество 2200. Късмет на всички тук в този форум,повече здраве и поводи за усмивки пожелавам.
    от vased | 20.07.2022 23:07

Bubi, ракът на яйчниците, според мен, е по-лошия вариант в сравнение с рака на белия дроб, защото в коремната кухина няма прегради между органите и раковите клетки се разпространяват безпрепятствено. Дано имуно-терапията при вас да помогне. Дано да изчезнат всички ракови клетки, от сърце го пожелавам на татко ти.❤️
    от vased | 20.07.2022 22:56

Bubi, радвам се че ми отговори. Как се чувства татко ти? Тези Pd L1, сега видях, не били туморни маркери, а “биомаркери” и играят роля при имуно-терапията. И аз нямам представа какво са и как се тълкуват. Може би д-р Правова може да обясни, ако е важно, де… Случайно ми откриха рака през септември 2021, значи преди по-малко от година. Но моят можеше да се оперира. Стадий: Т3аN0Mx. Оперира ме д-р Велев, екзекутивният директор на Шейново, така се случи, без протекции. Извади ми всичко женско. Лимфни възли нямаше засегнати, но оментума който е вътрешна обвивка на коремните органи, беше инфилтриран т.е. пълен с ракови клетки, но и него са го извадили. Последва химиотерапия 6 пъти през три седмици и сега ПЕТскенер. Но туморните маркери ми се повишиха отново, което е лош признак и съм отчаяна… Мъча се да не ме е страх от смъртта, защото вярвям, ЗНАМ, че човек не е само МЕСО, а е божествена искра която е безсмъртна. Кажи на татко ти че аз мисля така. Ще пиша пак, и ти пиши.
    от vased | 20.07.2022 22:29

Здравей Ива (няма). Направлението за ПЕТ скенер е валидно 1 месец от датата на издаване. На мен, от МБАЛ Св.София където се лекувам, ми препоръчаха Александровска болница. На уебстраницата на Александровска болница ще видите всички подробности: адреси и телефони за клиника по НУКЛЕАРНА МЕДИЦИНА. Отивате на место и се записвате, като носите всички документи, пише ги: епикризи, скенери, изследвания. Най-важното: направлението от специалист, номерата в момента не ги помня, и някакъв зелен талон имаше. Записаха ме за след около 1 месец, толкова се чака, но все пак в рамката на валидността на направлението.
    от Bubi | 20.07.2022 20:13

Привет Vased❤️благодаря за куража,за загрижеността,искрено се надявам да се излекувате,да отстраним тази напаст,думи нямам.Ние сме от Варна,баща ми се лекува в Онкоклиниката в Аспарухово. На въпроса да туморните маркери Pd L1 статус: ТСпо-малко от 50 и Ic по-малко от 10.Честно да ви кажа абсолютно нищо не разбирам.Колко време се борите с тази гадост и кой стадий сте? Съжалявам че ви разпитвам така,кураж и силна воля от сърце ви желая!
    от Bubi | 20.07.2022 20:10

Привет Vased❤️благодаря за куража,за загрижеността,искрено се надявам да се излекувате,да отстраним тази напаст,думи нямам.Ние сме от Варна,баща ми се лекува в Онкоклиниката в Аспарухово. На въпроса да туморните маркери Pd L1 статус:ТС
    от Bubi | 20.07.2022 20:08

Привет Vased❤️благодаря за куража,за загрижеността,искрено се надявам да се излекувате,да отстраним тази напаст,думи нямам.Ние сме от Варна,баща ми се лекува в Онкоклиниката в Аспарухово. На въпроса да туморните маркери Pd L1 статус:ТС
    от Bubi | 20.07.2022 20:07

от Няма | 20.07.2022 19:00

Здравейте, моля някой да ми отговори колко време се чака, за да се направи пет скенер. В София можело в Александровска б- ца или Ацжъбадем, те разполагали със специалния изотоп . Съпругът ми е опериран от карцином на простатата преди 8 г, сега има лезии. От онкологичния център София го бавиха 3 месеца преди да го изпратят на сцинтиграфия , после протокол за инжекции ( от здравната каса ще се чака решение 1 месец) и т н т Тръгнахме в частни болници, платихме за ЯМР, след резултатите се оказа, че трябва и петскенер. Слава Богу, имаме направление. Кажете, моля, от ваш опит къде и колко време се чака. От края на март не го лекуват с нищо. Благодаря на всички и им желая по- добър ден от очаквания. Ива
    от vased | 20.07.2022 17:20

Здравей Bubi, И аз имам рак. Малко съм по-възрастна от татко ти. Овариален карцином. Изглежда ракът на яйчник и на бял дроб по странен начин си приличат. Защото аз минах 6 вливания химиотерапия също с карбоплатин, но и с паклитаксел. Зофранът е за облекчаване на прилошаванията и повръщането. Къде го лекуват, в София ли? Мен ме лекуват в МБАЛ СВ. София. Много са добри лекарите и сестрите, непрекъснато им благодаря. Пиша ти така, от солидарност. Дано да оздравеем…❤️. И аз съм се записала за ПЕТ скенер в края на юли в Александровска болница. От Св. София ми я препоръчаха. Пишеш, за туморните маркери не са открити мутации. Туморните маркери повишени ли бяха, извън нормата ли бяха? Още веднъж, кураж и за него и за мен. Ако искаш пиши пак.
    от Bubi | 20.07.2022 14:49

Здравейте д-р Правова,сега му предстои 4 вливаме химио с Карбоплатина и Зофран и 3 вливане на имунотерапия. След това са му казали да мине скенер и с резулта онколога ще назначи последващо лечение. Учудващо добре приема процедурите,с леки пристъпи на повдигане,без апетит след химио и имунотерапия първите 4 дни.До преди два дена приема оксиконтин на 12 часа да го облекчи,а от скоро му смениха с оксилан 40 мг и са му казали, ако и от тях няма облекчение на болката ще приема инжекции. Инжекциите ни плашат до толкова че да си мислим че идва най-тежката борба. Рака на белият дроб ни казаха, че не подлежи на оперативно лечение с неговият стадий,почти никаква информация не ни дават какво следва след скенера,ясно ни е че ще продължи напред с химио и имунотерапия.Молим се Изгаряне на тези гадни метастази и смаляване на основният тумор.
    от д-р Ралица Правова | 20.07.2022 14:05

Процесът се е разпространил в костите, като има и вероятно засягане на лимфни възли. Въпросът е какво повлияване ще има от химиотерапията и дали няма да се наложи допълнителна терапия - включително и имунотерапия. Как понася към момента химиотерапията и дават ли му някакви медикаменти за облекчаване на симптомите? Има ли ефект от обезболяващите и каква са - защото е възможно да има необходимост от смяна на дозировка или вид медикамент, ако не се облекчава особено
    от Bubi | 19.07.2022 22:15

Изследвани са туморните маркери,не са открити мутации. Хистологичен резултат Аденокарцином. Диференцияция не е определена. Изабщо незнаем какво да правим,тръгна на лечение след 4 вливане ще правим скенер края на август 2022
    от Bubi | 19.07.2022 20:27

Бихте ли ми помогнали с разпитането,става въпрос за баща ми на 60г. Диагноза:Ca Пулмонист Синистра T4NXM1(ple Аденокарценом на ляв бял дроб. Горен лоб,брох или бял дроб. Торакс дифузно задебелена плевра в лява гръдна половина с патологична повишена фиксация на радиоФармацевтика SUV Max 6.8 Няколко лимфни възела в аортно-пулмоналният прозорец с размери 7-13 мм с надфонова активност.В 9 сегмент на ляв бял дроб се установяват паренхимна лезия с размер 15/17 мм и SUV Max 6.6 Кости-остелиолични лезии с фокално повишен Глюкозен метаболизъм В Th10,L2 и L3 SUV max 18.1 Какво означава всичко това,правен пет скенер на 10.05,в момента лечението е химиотерапия 3 вливане и прицелна 2 вливане с Кейтруда. Каква е прогнозата,почти с постоянни болки приема обезболяващи Оксилан 40 мг. Но е на крака,не лежи постоянно.Благодаря предварително!
    от Веси | 24.06.2022 01:04

Много благодаря!
    от д-р Ралица Правова | 23.06.2022 11:55

Веси - Наистина това е най-доброто начало, за да се види какъв ще е хистологичният вид на клетките и съответно да се определи нова терапия, която има възможност и да бъде различна от тази за РМЖ, която е проведена
    от Веси | 22.06.2022 01:27

Находките са нови, да. Хистологията на тумора е инвазивен мамарен карцином, HER- ER+ PR+ KI 67-25%. Онколожката каза, че е възможно от прекаран вирус, но аз последно бях болна преди 3 месеца. Спомена нещо и за сърдечни проблеми, но също мисля че нямам. Препоръчват биопсия на лимфен възел
    от д-р Ралица Правова | 21.06.2022 22:55

Какви са приемани досега? Добра е комбинацията от парацетамол и трамадол
    от Цвети | 19.06.2022 16:24

Д-р Правова, искам да попитам какво обезболяващо бихте препоръчали за метастаза на перитонеума? Благодаря Ви!
    от д-р Ралица Правова | 18.06.2022 23:48

Находките в белите дробове нови ли са? Другият ми въпрос е какъв точно беше туморът от хистологията и ставало ли е дума сегашните промени дали могат да се дължат на процес в друга област?
    от Веси | 18.06.2022 00:53

Здравейте, моля за мнение и за моя пет скенер. Оперирана съм от РМЖ мин. г., минах химия и лъче,сега съм на хормонална терапия. Септември месец бях на пет скенер - чист. Тази година май месец хирурга ми видя уголемен лимфен възел 15мм под мишницата от другата страна, и ме прати на пет скенер. Там пише:Два новопоявили се лимфни възли с размери 5мм,само единия от които е с умерено повишен глюкозен метаболизъм SUV max 2.0,a втория не натрупва радио фармацевтика. Торскс-нова находка - преврален излив в дясно с дебелина 12мм.Множство задебелени участъци дифузно по плеврата в дясно с нисък до дискретно повишен глюкозен метаболизъм SUV max 3.3 и размери до 5/8мм.Не се скенират хиперметаболитни лезии в белодробния паренхим
    от д-р Ралица Правова | 14.06.2022 23:54

Разпространението наистина е изразено - в тези случаи на първо място значение имат болкоуспокояващите, тъй като предполагам човекът има изразени болки, на фона на няколкото локализации. Освен това ако няма контраиндикации - основно декомпенсирани форми на сърдечносъдово или метаболитно заболяване - е възжможно и провеждане на лъчелечение или химиотерапия, според определената чувствителност от онкокомисия
    от ted123 | 14.06.2022 14:29

Здравейте, имам молба за разчитане на резултат от костна сцинтиграфия, съчетана със SPECT-CT, на баща ми, диагностициран с рак на простатата. Мултиплени остеобластни лезии с различна степен на склероза и остеобластна активност: в повечето прешлени на гръбначния стълб, в повечето ребрени дъги - с умерена до интензивна остеобластна активност. Суспектна начална лезия в средна трета и дясна раменна диафиза. Дифузна склеротична преустройка в сакрума и костите на тазовия пръстен - с интензивна реакция. Начални лезии и метадиафизарно в бедрените кости - с висока активност. От нискодозовия скен се изобразяват увеличени ретроперионетални лимфни възли. Киста на левия бъбрек 34 мм аксиално. Заключение: данни за гинерализиран метастатичен остеобластен процес в скелета. Обазът е с характеристика на малигнен суперскен.

Напиши отговор
293 намерени, страница 1 от общо 6