Рак и ракови заболявания | Разчитане на резултати от пет скенер

Напиши отговор
  • RE: Разчитане на резултати от пет скенер
    от Доц. д-р Цончев, дм | 26.02.2021 18:54

Според мен е добре да се продължи терапията.
    от Мая Маркова | 23.02.2021 21:38

Лекуващият хематолог, иска да си продължи терапията, но не ми обяснява нищо. Всичко било наред! Моля ви, да ми разясните!
    от Мая Маркова | 23.02.2021 20:54

Диагноза:НХЛ-лимфоплазмоцитен, след биопсия(7пъти).Рецидиви.Имунотерапия.Хр.токсоплазмоза Цел на изсл. : Рестадиране ПЕТ/КТ От проведенотоPET/CT целотелесно изследване на 46 мин., след инжектиране на 18F-FDG-383.6MBq,съчетано с нискодозна КТ се установи: Глава и шия:Единичен, неуголемен шиен лимфен възел вляво от2 - ро ниво, SUVmax3.3-score3 Бял дроб, медиастинум, торакс:Без данни за уголемени и метаболитно активни аксиларни и медиастинални/хилусни лимфни възли. Без белодробни лезии. Абдомен, пелвис:Без чернодробни лезии, стеатоза, хепатомегалия 226мм.пиМКЛ.Без патологичнамртаболитна активност в други органи и тъкани.Персистира леко повишенаметаболитна активност в маточна кухина. SUVmax-4.0/4.8преди. Костна система и крайници:Без промени свързани с основното заболяване ЗАКЛЮЧЕНИЕ :ПЕТ/КТ данни за пълен метаболитен отговор,, score 3.0.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.02.2021 20:23

Не е добра прогнозата принципно. Доста е напреднал процеса. Дано с терапията да успеят да понамалят лезиите...
    от Мариана Димитрова | 20.02.2021 13:40

Става въпрос за майка ми която е с диабед на два вида инсулин, с 3 стенда на сърцето! Преди 6 години е оперирана от карцином на бъбрека Нямаше метастази, през тези 6 години.Преди 4/5 месеца я заболя левия крак, оплакваше се в началото от леки болки, с времето болките станаха все по големи и нетърпими, лекуваха нерв, биеха и инжекций, съмняваха се за става, след консултация с ортопед и снимка на обикновен скенер се осъмниха и поискаха ПЕТ скенер във който пише така: Щитовидна жлеза-дифузно повишен глюкозен метаболизъм в двата лоба като при тиреоидит.Торакс - 4 - 5броя метаболитно активни нодуларни лезии дифузно в десен бял дроб и единична в 10 сегмент на ляв бял дроб с размери 5-10мм. Кости-матаболитна активна остеолитична лезия в ляв ацетубулум. Физиологична фиксация на радио фармацевтика в мозъчните структури, бъбреци и пикочния мехур! Заключението е: Данни за дисеминиран метастатичен процес в двата бели дроба и ляв ацетубулум! Вашата прогноза каква е? Предлагат ни таргетова терапия
    от bellabella | 27.01.2021 22:02

Здравейте, може ли да помоля за разчитане на резултат от образно издледване ? Благодаря предварително
    от Pavlina Atanasova | 24.01.2021 17:21

Доц.д-р Цончев може ли да помоля за разчитане на заключението от направен пет скенер
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.01.2021 16:13

Но пък от друга страна данните от скенера са оскъдни, поне за мен, за да се даде такова заключение.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.01.2021 16:11

Маргарита - според тези думи става въпрос за напреднал раков процес.
    от Margarita Kocheva | 15.01.2021 19:30

Липсват ПЕТ/КТ данни за метаболитно активни лезии в изследвания обем, които категорично да се свържат с малигнен процес. Данни за фокално повишена метаболитна активност в областта на гланс пенис, без ясно отграничим морфологичен субстрат в условията на нативна нискодозна КТ- вероятно контаминация с урина, ДД- локален възпалителен процес, ДД- малигнен фокус- за клинична корелация.
    от Margarita Kocheva | 15.01.2021 19:15

Доц. Цончев, имам нужда от помощ. Вчера излезна резултата от пет скенера на баща ми. С голям ентусиазъм го занесох още сутринга на лекуващият онколог, който не ми каза нищо. Вадих му думите с ченгел, а той ми каза: ама вше не разбирате ли, че това е четвърти стадий. Демек... Моля, ако може да ми помогнете и да ми кажете, наблюдават ли се разсейки.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.01.2021 18:11

Снимайте ми заключението, тъй като сте го преписали много неправилно. Но доколкото се ориентирам става въпрос за напреднал раков процес, а как ще му се отрази химиотерапията няма как да кажа...
    от Иванка Стайкова | 06.01.2021 16:13

Забравих да добавя че преди два месеца и отстраниха стомаха предстоят химиотерапия.Интересуваме резултата от скенера който съм описала по долу и ще се оправят ли тези лезий от химията
    от Иванка Стайкова | 06.01.2021 15:11

Уголемени и метаболитни активни лимфни възли.торакс и бял дроб не се визуализират метаболитни активни нодозни лезий в паренхима на двата бели дроба и на млечните жлези.Няма данни за оголемени и метаболитни активни медиастинални халосни и максимални лимфни възли.Няма данни за превратни изгреви двустранно.Корем и малък таз сканират се множествеността метаболитни активни лезий в двата лоба на черния дроб с размери 25мм не се сканират патологични метаболитни активни огнища в панкреаса гледка и разсъблечени жлези както и в меките тъкани на малкия таз данни за 2 метаболитни активни леви паранормални лимфни възли с размер до 17мм .заключение пет кт данни за хомогенна чернодробни и криминогенна непривлекателна дискриминация.Н ама данни за локален рецидив.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 03.01.2021 21:19

Бутик - измененията са минимални, но е добре да се консултирате отново с онколог, който да прецени доколко таци находка има нужда от някаква допълнтелна намеса
    от Rosa | 02.01.2021 19:46

Здравейте, Имам нужда от вашата професионална помощ След 5химиотерспии червени при наличен рак на гърда От скенер показа наличие на модули в бял дроб без динамика.Това автоматично като рак ли да се тълкува.Ако трябва ще ви опиша писаното в резултата с мед термини. Благодаря предварително.
    от Бутик Дейзи | 27.11.2020 16:07

Здравейте, моля Ви да ми помогнете при разчитането на резултатите от пет скенера на баща ми, които излезнаха днес. В областта на фундуса на стомаха се регистрира метаболитно активна лезия с диаметър около 33 мм,SUV max 9,61 По предната коремна стена в ляво се установяват уплътнения с повишена метаболитна активност ,SUV max до 6,81 , най вероятно постоперативни Десен бял дроб ,не се регистрират нодуларни лезии с повишена метаболитна активност.Две микронодуларни лезии в 8ми сегмент 4 мм Лев бял дроб,в 3 ти сегмент ,микронодуларна лезия с размери 5 мм , без метаболитна активност.Няколко пръснати микронодуларни лезии 4 мм в 4ти , 5ти и 9ти сегменти. Базално в КВ синус се установява плеврално задебеление до 18 мм , на широка основа,СУВ макс до 3,08. Пропуснах да спомена,че преди три седмици му беше отстранен единият бъбрек,защото имаше 4 см тумор на него.Ще Ви бъда много благодарна ако ми помогнете
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.11.2020 13:25

Този СУВ вас не ви интересува. Като цяло заключението е добро
    от Elin | 26.11.2020 10:48

Здравейте, моля Ви да ми разтълкувате тази фраза от ПЕТ скенер на майка ми , на която премахнаха гърдата : ...визуализират се фиброзни уплътнения с леко повишена дифузно метаболитна активност на лява гръдна стена, като на този фон не се отграничават метаболитно активни нодуларни лезии, SUV max 3,7- да има предвид ниската чувствителност на метода при оценка на локален статус..... да уточня , че източват лимфа от опрецията пре няколко дни и възможно ли е този SUV да е от операция/манипулация? Благодаря Ви предварително!
    от Silviya Koleva | 15.11.2020 20:53

Да, но решението от онко комисията от преди Пет скенера е операция... направо нз от къде да почнем и към кой да се обърнем вече
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.11.2020 18:36

Минава се през онкокомисия, която назначава терапия. В конкретния случай операция няма как да се направи.
    от Silviya Koleva | 13.11.2020 18:36

Благодаря, а към какво точно трябва да се насочим първо химио или операция
    от Доц. д-р Цончев, дм | 13.11.2020 17:46

Има данни заметастази на раков процес в черен дроб, лимфни възли и перитонеум.
    от Silviya Koleva | 13.11.2020 17:18

В заключение пише че се касае за първичен карцином с инициална ниска утализация 18F FDG Метаболитни отличили промени по перитонеум и супраклавикуларни лимфни възли в ляво с вид на малигнено ангажиран Метаболитно активна находка проектираща се между двата дяла на черния дроб без ясно отграбичена криза в подлежащия чернофробен паренхим ДД перитонеални мета, чернодробна мета. Асцитна течност перихептално. Двустранни плеврални изливи
    от Silviya Koleva | 13.11.2020 17:04

Кажете къде да ви го изпратя, сайта не ми позволява да прикачам
    от Доц. д-р Цончев, дм | 13.11.2020 12:12

Дайте да го видим...
    от Silviya Koleva | 12.11.2020 19:26

Здравейте, моля за помощ оперираха майка ми преди 2 месеца от рак на яйчниците, ни за съжаление се оказа че огнището не е там а в корема, прави си Пет скенер, мн моля някой който разбира да помогне с разчитането
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.10.2020 10:40

Според мен тази находка не е притеснителна
    от Kafeto | 05.10.2020 16:24

Моля помагайте... Много съм притеснена... Десен бял дроб в 6ти сегмент се регистрира периферна микромодуларна лезия с размери 5мм,без белези на повишена метаболитна активност. Ляв бял дроб в 9ти сегмент се установява субплеврална лезия със спикулвидни повлекла, размери 6мм, без метаболитна активност... Мама е оперирана от овален карциним на яйчника... Всичко друго е чисто...
    от Доц. д-р Цончев, дм | 21.09.2020 18:51

В ляво под долната челюст има увеличени лимфни възли, но само по себеси заключението е недостатъчно за да дам някакво конкретно обяснение. Някакми предишни заболявания или операции имал ли е човека?
    от Д. Георгиева | 21.09.2020 14:58

Здравейте! Може ли да ми разчетете резултатите от информацията:В ляво субмандибуларно се визуализират няколко лимфни възела, най голям с размери до 12 мм, с леко повишена метаболитна активност, SUV max до 3,49.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.09.2020 18:59

Няма сигурност в това, което са видели колегите и за това искат да се направи ФГС за да се огледа на място и да се вземе биопсия.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.09.2020 18:57

Няма сигурност в това, което са видели колегите и за това искат да се направи ФГС за да се огледа на място и да се вземе биопсия.
    от Ирена | 05.09.2020 19:47

Здравейте, моля за разчитане на информацията от скенер на баща ми след диагноза карцином на стомаха, опериран преди година и половина и минал 12 процедури химиотерапия. Абдомен и таз – над анастомозата се наблюдава дифузна метаболитна активност SUV 7, по-вероятно анастомозит, но е показана контролна ФГС.
    от Доли | 02.09.2020 19:22

А с химиотерапия ще се повлияе ли (имам в предвид, в положителен резултат)?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.09.2020 18:47

В лява подмишница и в повечето кости на тялото има метастази.
    от Доли | 02.09.2020 17:39

Здравейте, моля да ми преведете какво значи точно: 1) Дясна аксила- лимфоцеле с размер 10/54мм, в зоната на проведената лимфна дисекция. 2) Лява аксила- група метаболитно активни лимфни възли с размер до 10мм и SUVmax 3.3. 3) Кости-дифузно в костите на скелета се установяват метаболитно активни остеолитно - остеобластни лезии SUVmax 6.8, в черепни кости, хумеруси, във всички отдели на гръбначния стълб, клавикули, скапули, двустранно в ребра, стернум, тазови кости и феруми. Благодаря ви предварително!
    от Pavlina Kostova | 27.08.2020 20:04

Благодаря за отговора Ви!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.08.2020 19:51

От първичния рак не е останала слреда. В лявата страна обаче има огнище, което трябва да се доуточни какво е - дали е в резултат на възпалителна активност по съседство или рецидив на заболяването. Т.е. ще иска още изследвания, вероятно с биопсия.
  • Разчитане на резултати от пет скенер
    от Pavlina Kostova | 27.08.2020 16:31

Здравейте, моля за Вашето мнение относно разчитане на пет скенер . Става дума за рак на езика, направена е радикална ексцизия на езика и пода на устната кухина. Заключението е следното: След директно сравнение на направения ПЕТ скенер от 7.01.2020 г. се установява пълно обратно развитие на метаболитно активната находка в дясно субмандибуларно.Дифузно повишен глюкозен метаболизъм в лявата половина на езика,възможно е да се касае за тензионна активност, но предвид разположението на първичния тумор е уместно провеждането на оглед и доуточнение. Благодаря предварително.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 21.08.2020 17:45

Лоша прогноза за съжаление - има метастази в лимфни възли в гърдите и в костите.
    от Стела | 20.08.2020 09:26

Моля за тълкование:Състояние след левостранна мастектомия,ипсилатерална аксиларна лимфна дисекция,адювантни химио- и лъчетерапия. Заключение: ПЕТ/КТ данни за уголемени и метаболитноактивни л.в:медиастинални,хилусни(двустранно)и бронхо-пулмонални вдясно. Метаболитноактивна костна лезия в тялото на Th 9 и суспектна костномозъчна лезия в крилото на дясна илиачна кост. Stage 4(cM1 oss, lym).Референтна стойност на метаболитна активност на чернодробен паренхим SUV max 3,85 и граница по PERCIST SUV bw 5,0.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.08.2020 18:10

Има стар абсцес от съпътстващото лечението възпаление, това само по себеси не е проблем. Проблем е че има съмнение за рецидив на процеса по хода на червото и в лимфните възли. За това искат колоноскопия за да се уточни
    от Stella Georgieva | 16.08.2020 21:48

Заключение:Данни за наличие на абцесна кухина с формиране на псевдокапсула с повишена метаболитна активност и единични мезентериални лимфни възли с надфонова метаболитна активност,вероятно възпалителен/реактивен процес с давност,като на този фон не могат да се изключи подлежат малигнен процес.Данни за дифузно и интензивно повишена метаболитна активност по хода на чревна бримка(вероятно колон трансверзум)в непосредствена близост до хирургични клип си зад предна коремна стена,възможно възпалителен процес(ДД-физиологична чревна активност)-уместно е уточнение с ФКС.
    от Stella Georgieva | 16.08.2020 21:36

Моля ви за.помощ. На баща ми му правихаПЕТ скенер в Александровска болница..Той е опериран преди 10 години от карцином на ректум-сигма..
    от Stella Georgieva | 16.08.2020 21:33

Здравейте др Цончев.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.08.2020 19:16

Лидия - метастазите са много и вероятно не е подходящо за лъче. Естествено онкокомисията ще си прецизира терапията, но на мен ми се струва че възможността е да се продължи с химио.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.08.2020 19:13

Янчева, в такъв случай явно е останало нещо неотстранено или се е появило наново. Консултирайте се наново с онколозите да кажат какво да се прави след последния скенер. Аз не съм спец. по въпроса, но според мен трябва да се продължи с някаква терапия.
    от Lidiya Ivanova | 10.08.2020 14:02

След курс на химиотерапия Моля за разяснение дали е нужна нова химиотерапия или може лъчелечение: Метаболно активнисупраклавикуларни,парааортални,интреаортокавални лимфни възли, с вид на метастатични.Персистират без значима динамика повечето ангажирани лимфни възли.Интераортокавалните лимфни възли са с лекостепенно намалели размери и активност.Двустранно в бял дроб се скенират няколко дребноогнищни модуларни лезии, поне от които 2 нови,но като цяло са твърде малки за да бъдат интерпретирани по каквито и да е критерии.,
    от yancheva | 10.08.2020 09:01

Благодаря за отделеното време. Биопсията е направена на 26.05.2020 г., а ПЕТ скенера - на 04.08.2020 г.

Напиши отговор
189 намерени, страница 1 от общо 4