Рак и ракови заболявания | След операция на рак на дебелото черво

Напиши отговор
  • рак на дебелото черво
    от Kalinka-Malinka Malinka | 22.09.2021 22:12

Здравейте. Баща ми е с тумор на право черво към анус. Приеха го по кл. Пътека, но след скенер ни казаха че ще чакаме ок. 14 дни за план за лъчелечение. Доста кърви и чакането ми се струва много дълго. Има ли някой минал по този път?
  • RE: След операция на рак на дебелото черво
    от max1 | 20.04.2021 22:27

То още в първото ви мнение пише, че е колит. "Колитис хроника ерозива"
    от atagan | 18.04.2021 01:06

Ректално туше;Не се опипаха паталогични промени по ректума Няма данни за туморни процесНяма увелечени хемороидни възлиНе се видяха фистулни ходове и фисури Опипва се формация в ректума на 5 см.неравна повърхност и мековата консистенция. Дебело черво:Огледа се червото до нивото на цекум. По цялото протежение на огледания участък червото имаше правилна форма запазени хаустри и нормална пересталтика,без регидни участъци и стенози от органичен произход Лигавицата беше зачервена оточна със силно изразен съдов рисунак.Видя се голямо количество слузни материалибрИзразани спастични участъци,които се раздуха при инсуфлация Данни за хроничен колит.На 80см.от ануса в областта нак транверзум се видя полип на краче с големина около 2см.,с гладка равна лигавица,не кървящ в моментаНяма данни за злокачественост макроскопски Ректум:Нормален по форма и големина.Лигавицата-гладка,равна без данни за паталогични промени,умерено увелечени хемороидни възли Няма данни за туморни и язвени процеси Благод
    от atagan | 18.04.2021 00:55

Здравейте.Виждам,че въпроса ми не е по темата но страха и паниката ми в момента е по силен от разума...Ето го протокола: На 10 см. от ануса в областта на ректума са видя туморна формация,обхващаща циркулярно лумена на червото с почти пълна стеноза.Лигавицата в този участък беше с неравна повърхност покрита с мръсен фибринов налеп,лесно кървяща при допир. В областта на хемеродалната зона се видяха силно хипертрофирали хемороидални възли с данни за кървене в момента Ендоскопска диагноза:Колитис хроника ерозива Полипус к Транверзи Нео ректи.."... Какъв ще е вашия съвет,какво да правя оттук нататък,имам ли шансове.. ..
    от Ko Di | 25.03.2021 15:55

Link група за Грижа за коло-илеостома
    от Antrus | 07.03.2021 21:27

Здравейте! Баща ми беше опериран от рак на дебелото черво през август 2020 и му беше извадена стома! Лекарите ни увериха,че до 45-50 дни след операцията ще ми направят нова операция и ще премахнат стомата ,т.е. ще започне да се изхожда нормално. Нищо общо с обещаното! Комисия назначи 12 химиотерапии на баща ми,след тях му беше направен скенер,който не показа нищо притеснително! И така,дойде най-после така дългоочаквания ден и тази така бленувана операция от баща ми(04.03.2021). Всичко мина много добре,операцията беше не повече от един час, но два дни след като вече може да ходи по нужда както преди започна изтичане на изпражнения щом се изправи! Много го боли корема и няма апетит,притеснен е ,ние също! Въпросът ми е “Нормално ли е да бъде така?Може би ректума е ленив и има нужда от време за да се възстанови?” Питам Вас,понеже неговият лекар не желае да отдели необходимото внимание и да обясни на него или на нас какво да очакваме! Благодаря предварително.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.12.2020 21:15

И. Радева - процесът за съжаление е доста напреднал. Подуването на корема може да се отбременява периодично с пункция от хирург и източване на течността. Това ще облекчи състоянието на човека.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.12.2020 21:13

Веси, въпреки късния ми отговор, не виждам повод за притеснение. Към днешна дата какво е положението?
    от И. Радева | 13.12.2020 18:31

Здравейте! Преди 6 месеца оперираха дебелото черво на мой близък като го изнесоха през корема-анус претер. След това започна курс химиотерапия, защото има тумор и в черния дроб. След 5 химиотерапии състоянието му е много по - зле. Няма сили да стане от леглото. Корема му постоянно се подува. След всяка следваща е все по-зле. Нормално ли е такова влошаване? Търсим сили за да отиде на следваща химиотерапия. Съвети за справяне с подутия корем? Ще съм благодарна за съвети и мнения.
    от Веси йорданова | 30.11.2020 07:48

Здравейте, доктор Цончев! Месец 07,2020 г. Ми е направен хайпек, имам премахнато дебело черво, почти цялото, изведаха стома. Досега не съм имала проблеми, но вчера получих пориви, като нормален човек, при което, Незнам как да обясня, но се изходих нормално. Изтече това, което виждам в стомата, като цвят и миризма. Трябва ли да се тревожа много?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 29.10.2020 15:25

Ако цекума не е бил добре почистен не са успели да го огледат и за това така са написали.
  • RE колонскопия
    от Любо | 26.10.2020 15:28

Правиха ми колонскопия,червото е добре,но цекума не бил почистен,възможно ли е да са изтървали нещо при прегледа
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.10.2020 10:04

Според така описаният проблем на този етап вече вероятно нищо не може да се направи. Черният дроб е тотално унищожен и не функционира щом има такива отоци.
    от Stanka Nikolova | 04.10.2020 15:49

Здравейте. Искам да помоля за малко помощ, ще съм много благодарна ако някой се отзове. Става въпрос за баща ми които е опериран от рак на дебелото черво преди около 1 година и половина. Операцията мина успешно, но се оказа че има множество метастази в черния дроб. Назначиха му химиотерапия в Стара Загора. След курса на химиотерапия всичко беше много добре, направен бе 5d скенер и нямаше нищо в черния дроб. На пролет обаче когато баща ми отива в онкологията за преглед и поддържаща терапия, там казват че не могат да му намерят досието. И така стигаме до влошаване на състоянието му. Преди три месеца разбрах че черния дроб пак е заразен и по думите на всички лекари няма шанс да се излекува. Не може да започне химиотерапия, защото билирубините са му високи. Вадена е един път вода от корема. Пие карсил, и диоретик. Но от няколко дни краката му са много отекли, от тях излиза течност под формата на потене. Днес са забелязани на две места има гной. Та въпроса ми е какво може да се направи?
  • RE: След колоноскопия
    от Niki | 24.08.2020 17:19

Благодаря, надявам се и аз да е така :)
    от Доц. д-р Цончев, дм | 24.08.2020 16:27

Доколкото се ориентирам от заключението - нищо притеснително.
    от Niki | 24.08.2020 15:33

доц. д-р Цончев дали може да отговорите?
    от Niki | 22.08.2020 19:09

Здравейте доц. д-р Цончев, След направена колоноскопия имам следния протокол: Тотална колоноскопия. При анте и ретроградния оглед, деблото черво се представи със запазена хаустрация, съдов рисунък и свелтинен отблясък, без проминиращи и инфилтриращи лумена формации.Ректум - непосредствено проксимално от арл се визуализира попипоидно променена лигавица с паважоподобна преустройка, но без типична едноскопска характеристика на IBD. Взеха се серия от 3 биопсии за хистоморфология. В същия участък се визуализира полип 3мм който се отстрани със студен биопсичн форцепс.Анален канал - фиброзирали външни хемородиални възли.Зак. Полип на ректум.ТЕП. Хроничен проктит. Има ли повод за сериозни притесненя? Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.08.2020 19:22

Пепстив - ако е изрязана голяма част от червото това е по-скоро нормално. На контролен преглед трябва да се следи за евентуален рецидив н а тумора.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.08.2020 19:21

Тутисия - аз лично не виждам проблем в това д асе направи нова операция и реституция на червата. Особено ако човека не е в много напреднала възрасти без придружаващи заболявания.
    от pepstiv | 09.08.2020 15:11

Здравейте.Майка ми вече 2 месеца откакто е оперирана от рак на дебелото черво.Но постоянно е с разстройство. Повече от 10 пъти на ден.2 или 3 пъти е долу-горе нормално и после започва пенливо изхождане,което е слуз. Има ли нещо,което може да спре това почити постоянно изхождане.
    от Tutisia | 07.08.2020 18:51

Здравейте, д-р Цонев! Искам да попитам какво е мнението Ви за връщането от анус претер в нормално състояние? За плюсовете е ясно (нормален живот, премахване на торбичката и всички неудобства, свързани с нея). Интересуват ме минусите и рисковете. Година след операция на дебелото черво, моят съпруг се чувства добре и има възможност да вземе решение за връщане. Но мненията, които чува, са доста противоречиви и се разколебава дали да не остане завинаги с нея. Моля за Вашия съвет от натрупан практически опит с пациенти! Благодаря Ви!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 12.12.2019 14:06

Аз лично до момента не съм се сблъсквал с такъв проблем след такава операция. Добре ще е да се допитате до хирурга, който ви е оперирал.
    от alpicam | 11.12.2019 20:56

Здравейте д-р.Цонев оперирах се на 21.10.2019.от карцином на дебелото черво , беше премахнато около 25см от червото ,всичко мина успешно , възстановявам бързо .Но проблема е следния следния при полово сношение всичко е нормално имам ерекция ,но получавам суха еукулация .т.е .не изхвърлям спермозоиди .Преди операция нямах този проблем .На 47 години съм.
    от Valentina Ivanova | 16.10.2019 01:13

Link Вертера руското оръжие за рак
    от Доц. д-р Цончев, дм | 19.09.2019 21:29

Аз лично също не знам дали изобщо може да се направи нещо по въпроса.
    от Линко Линков | 14.09.2019 17:01

Здравейте! На 26 юли 2019 година ми беше направена операция във ВМА София. Поради рецидив на рак на дебелото черво, операцията мина добре,беше изведена колостома отляво,но ануса не беше зашит. До 5 ден стомата не отделя и се наложи повторно отваряне и разплитане на червата , отстранен е апендикса и част от тънкото черво поради възпаление и след тези интервенции стомата заработи нормално. Последния ден преди изписване се получи кръв в стомата в големи количества, вкараха ме в гастро отделението където овладяха кръвоизлива и след това започна да тече течност от ануса която и към днешна дата не е спряла (14,09,2019) - слузеста в количества между 1-1,5л.(ходя денонощно с памперс). Предстои ми да започна химиотерапия на 30.09.2019г . Притеснява ме тази течност че не спира,свалям килограми и се чувствам отпаднал и некомфортно. При разговор с няколко хирурга ми казват че е нормално и няма какво да се направи.Какво е вашето мнение и какво мога да направя за да си помогна?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.02.2019 19:12

Това къде ще се оперира човека ще си решите вие. Проблемът с трудното изхождане е възможно да е пряко свързан с тумора, ако тумора запушва червото. В този случай се пази диета, която да е по-водниста и се добавя някакъв мек лаксатив
  • рак на дебелото черво
    от Денко Делиев | 10.02.2019 17:59

здравейте д-р Цочев! баща ми имаше симптоми на хемороиди,ходи на изследвания и след това на операция за хемороиди.След операцията имаше проблем с изхождането(трудно се изхождаше),ходи на контролен преглед и там установиха туморно образование(злокачествено) на дебелото черво и му назначиха лъчелечение.Лечението свърши преди почти месец и сега ще ходи на преглед при професор Матев в Стара Загора и след това на операция.Сега обаче продължава да има проблем с изхождането,а също го боли и опашката(областта на кръста).Въпросът ми е дали е нормално това и да потърсим ли друг професор за преглед и евентуално в коя клиника да се оперира?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.11.2018 19:42

Няма как на да се отговори на такъв въпрос за съжаление. Водешо е мнението на патолога, но итам много зависи от това с какъв материал разполага за анализ.
    от Росица П. | 22.11.2018 23:12

Здравейте, на 30.10.2018г на приятеля ми (мъж на 28г) при спешност заради спукан апандицит се наложи да му го махнат. Изследванията на апандисита показаха, че има туморни клетки върху него и сега се налага да премахнем дясната част на дебелото черво или просто да се надяваме да е било само върху апандисита. Патолог каза, че състоянието на тумора не е в начална фаза не е и в крайна-развиващ се е. Въпроса ми е каква е възможността да има ракови клетки след изрязаната дясна част по продължението на червото и ако махнем тази дясна част какви може да са последиците от операцията за неговия живот? Дали има възможност да настъпят проблеми, които да пречат на нормалния му начин на живот? Благодаря предварително!
    от P1czy | 09.11.2018 19:46

Здравейте? Нормално ли е да се вдигне температура 10 дни след операцията? Вдигната е само един ден вечерта , сега е по-добре , правили са снимка на белия дроб , докторът е казал , че ВС в ОК?! Надявам се да не е проблем?! Благодаря
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.10.2018 18:56

Най-вероятно рецидив на тумора за съжаление.
    от dgidgi | 13.10.2018 11:35

Преди 1/2г,отстранен тумор на дебелото черво,прораснал в пикочния мехур.Отстранен е половината мехур.Преди месец след завишаване на общ туморен маркер с направен скенер и ехограф и не е открито нищо.След преглед на ехограф преди 2 дни"съмнение за тумор 25/28мм.вътре в пикочен мехур"ТМ на дебелото черво е в норма. Какво мога да очаквам.Става въпрос за мъж на 73г. Благодаря!
  • Re: След операция на рак на дебелото черво
    от Панайотова | 18.08.2018 10:40

Добър ден! Моля да ме извините,ако това което публикувам не е за тук, и админ да ме коригира! Продавам лекарство Стиварга /регорафениб/, за лечение при рак на дебело черво и ГИСТ / гастроинтестенален стромален тумор/. От цялата опаковка/ 3 шишенца по 28 таблетки- за 1 курс/съпругът ми изпи 13 таблетки,или са останали 15 в отвореното шишенце,другите 2 шишенца не са отваряни Лекарството е в срок на годност! Продавам го много изгодно! Тел. 0988 87 55 68 Милка, Бургас
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.08.2018 12:58

При напреднали ракови заболявания това е често срещано развитие в следоперативния период. Човек не е машина че като го отвориш гарантирано да го оправиш, има усложнения, които настъпват независимо от нашите желания или величието на докторите
  • Re: След операция на рак на тънко и дебело черво
    от GIvanova | 13.08.2018 09:48

Здравейте, доктор Цончев. Пиша Ви тук, за да Ви попитам някои въпроси във връзка с операцията (операциите) и последващите усложнения, които отнеха животът на майка ми. Мама беше диагностицирана с ГИСТ на тънките черва през месец юни. Оперираха я на 5 юли в 1-ва Хирургия на Александровска Болница, проф. Димитрова. Според думите на професорката операцията е минала успешно, мама е имала 2 големи тумора и малки метастази между дванадесетопръстника и илеума. Първите дни след операцията мама беше стабилна, имаше назогастрална сонда в носа. Всеки ден лекарите казваха, че нещата при мама се случват бавно - да се възстанови пасаж и перисталтика. Това така и не стана и на 10 ден - събота 14 юли решиха да махнат сондата. В началото мама повръщаше малко - неделята. Понеделник - 16 юли - доста, вечерта срещу вторник мега много и във вторник решиха да направят клизми и рентген. Нищо притеснително не видяли, но мама продължаваше да повръща и е станала критична във вторник срещу сряда. Получила е оток на белия дроб през нощта и се е наложило да я интубират и преведат в реанимация. В сряда професорката направи втора операция - на 18 юли, около 11 часа. Тя още от вторник се канеше да направи в сряда, но не разбирам защо не я направи още в понеделник или вторник по спещност. Оказа се, че мама е имала слепване на червата - адхезии, вседствие от първата операция. 13 дни никой не се сети, че пасажът не се възстановява заради тези сраствания, че е имала илеус. Никой не се сети от прословутите лекари, че може да се появят. Сега чета, че те не са редки след операция на тънки черва. След втората операция мама беше на легло, интубирана. Нямаше сили. Тя нямаше сили още от понеделника - 16 юли, след като й махната сондата. Вероятно е развила сепсис - моля, кажете Вашето мнение, тъй като аз само предполагам, че е сепсис. Според професорката - било карциномна интоксикация. И цялото тяло и органи отказваха един по един. Почина на 29 юли. Питам се защо никой ама никой не се сети, че липсата на пасаж може да се дължи на слепванията. Че мама може да се влоши - да развие сепсис? Мама е имала илеус и 3-4 дни след махането на сондата я мотаха, при положение, че като виждат че повръща е трябвало да я оперират веднага. Разполагам с всички документи и епикриза. Моля, дайте своето мнение. Моля помогнете. Благодаря.
    от IKY | 26.07.2018 20:08

Много благодаря за бързия отговор! Ще послушам съвета.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 25.07.2018 21:11

На тази възраст не препоръчвам каквито и да е инвазивни изследвания. Според мен нещата следва да се овладеят с подходяща диета, пробиотици и подходящи грижи. На тази възраст проблемите от типа на деменция се дължат на съдови изменения в мозъка, не толкова на заболяване от типа на Алцхаймер
    от IKY | 22.07.2018 01:14

Здравейте, д-р Цончев! Преди 12 години баща ми беше опериран от аденом (доброкачествен) на простатата, а малко след това и на ректума. Продължи да ходи периодично на изследвания още около 3 години, след което престана. Не пиеше лекарства. Доколкото зная (той криеше от мен), след двете операции продължаваха да му казват, че има полипи на дебелото черво, но той на практика не се лекуваше. На 10-тата година след операцията на ректума проблемите с отделителната му система се задълбочиха - запек, болки в тази област, може би хемороиди, не знам. Освен това започна да проявява признаци на дименция и тремор в крайниците, които към днешна дата са диагностицирани като средна фаза на Болест на Алцхаймер и начален Паркинсон. Отново към днешна дата той се обслужва трудно сам, запекът продължава понякога по цяла седмица и повече, не може да се изхожда без разхлабителни лекарства. От около година това му състояние се редува периодично и с диария, понякога доста продължителна, като междувременно имунната му система падна и прекара няколко бактериални инфекции. Специалистите гастро-ентеролози отказват да му направят нови изследвания, защото той в момента на е на 82 години и те твърдят, че самото изследваме е опасно за него, защото може да доведе до разкъсване на дебелото черво. Затова не зная дали към днешна дата не е развил отново някакво туморно образувание или запекът и диарията се дължат на възпалявания на полипи/хемороиди. Пие лекарства за облекчаване на симптомите на дименция и на Паркинсон. Както казах, пие и разхлабителни лекарства и таблетки на билкова основа. Въпросът ми към Вас е - предвид описаните симптоми, възможно ли е баща ми отново да е развил аденом на ректума или състоянието му се дължи по-скоро на дименция и неспособност да контролира напълно ежедневните си жизнени функции? какво бихте ми препоръчали като възможно най-ефективно лечение? Отново повтарям, че става дума за възрастен човек на 82 години, който почти не може да се обслужва сам, на когото не се препоръчва инвазивно лечение и изследвания. Благодаря предварително! С уважение, Ирина
    от Доц. д-р Цончев, дм | 01.06.2018 22:57

Обикновено е от скъсеното черво (заради изрязването) или ако са правени анастомози между различни чревни участъци. Я ми цитирайте оперативния протокол да видя точно какво е направено като операция.
    от ilko | 28.05.2018 22:08

той беше спрял да ходи по голяма нужда,след последния престой в болницата даже е с разстройство.Не се храни защото постоянно му се гади и чувства че корема му е надут и е със болки в корема,които са по силно изразени когато е прав или в седнало положение.От къде идва проблема тогава
    от Доц. д-р Цончев, дм | 28.05.2018 17:24

Щом ходи по голяма нужда редовно, знами проблемът не е в срастванията.
    от ilko | 23.05.2018 22:21

Oтговор "д-р Цончев" post_id=241909 time=1527097701 user_id=18: Направете консултация с друг хирург. Ако се установи механичен илеус в резултат на сраствания следва да сенаправи операция за да се отстранят.
    Въпроса е че хирурзите не виждат проблем,след последния престой в болницата,ходи доста често по голяма нужда,по 7-8 пъти,но болките,гаденето и това че не се храни остават,а за тях това е нормално.Ако имате някаква препоръка за гр.Варна или за друг град където да отидем ще ви бъда много благодарен.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.05.2018 20:48

Направете консултация с друг хирург. Ако се установи механичен илеус в резултат на сраствания следва да сенаправи операция за да се отстранят.
    от ilko | 23.05.2018 19:14

Здравейте, Баща ми беше опериран преди 4 месеца от тумор на дебелото черво,няма разсейки няма метастази,но има сраствания.Преди месец беше спрял да отделя газове и да ходи до тоалетна,през цялото време е със силни болки в корема,гадене и повръщане и през 3-4 дена го карах в болницата,вливат му банка и до там.Преди седмица пак го приеха в болницата вливаха му банки,но нищо друго не предприемат,неможе да се храни,защото му се гади и винаги го боли,Гастроентеролога казва че трябва да се отсранят срастванията,а хурурга който му прави операцията на дебелото черво казва няма такова нещо,срастванията били нормално нещо.Бихте ли ми дали съвет какво трябва да се направи защото човека нито се храни,постоянно го боли и с всеки ден слабее.В онкоболницата казват не е за тях защото не отстранявали сраствания,кажете ми къде да го заведа някой да му помогне.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 06.05.2018 15:05

Вероятно .... Трябва оператора да си ревизира нещата и да прецени как да се спре това кървене
    от Vili Babekova | 30.04.2018 21:29

здравейте д-р цончев майка ми е оперирана ноември месец тумор на дебелото черво без разсейки. има автоматичен съшивател на 10 см от ануса.От февруари при всяко изхождане има алена кръф. Казаха че има хемороиди ходихме при проктолог хирург и се оказа че няма хемороиди от там в болницата правиха и иследвания и се оказа че при съшивателя имало дупчица от там кърви. Моля ви се Д-р Цончев по какъв начин може да се премахне това кървене пак ли ще трябва операция Много ми е спешно. Предварително благодаря.
    от ilko | 05.02.2018 07:53

Благодаря д-р Цончев
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.02.2018 21:19

Изрязано е червото с тумора до здраво. Но следоперативно трябва да се нназнами онкокомисия, която да каже какво подлежи да се прави...

Напиши отговор
115 намерени, страница 1 от общо 3