Рак и ракови заболявания | отново за рак на панкреас/след Whipple

Напиши отговор
  • RE: отново за рак на панкреас/след Whipple
    от Valentina Ivanova | 16.10.2019 01:10

Link Вертера руското оръжие за рак
  • RE: отново за рак на панкреас/след Whipple
    от Iani90 | 22.05.2019 17:50

Здравейте! На майка ми й предстои операция от тумор на главата на панкреаса във ВМА и съм много притеснен! Бихте ли могли да ми кажете дали има шансове тумора да е доброкачествен при направени туморни маркери който са съвсем в нормата и взета биопсия която не е показала наличие на ракови клетки? Също така искам да попитам колко време ще бъде възстановяването от операцията (която ще бъде направена по класическия начин, а не по лапароскопския) ? Благодаря!
  • Re: отново за рак на панкреас/след Whipple
    от Емилия | 07.09.2016 12:53

Аз имах рак на главата на панкреаса оперирах се в Пловдив в капела при доцент Росен Димов успешно рака ми беше втора степен откриха ми го в Лондон аз живея в Лондон но операцията е в бг и минах през един курс химиотерапия само на хапчета и вече година и половина съм жива и здрава и работя пия сок от моркови и ябълки и цвекло червено ям плодове колкото мога хапвам от всичко по малко пия чай от глухарче и много различни чайове от различни билки манго и папая пия и метаформин за захарта защото вече панкреаса е рязан и за сега всичко е наред но лечението го направих в Лондон и не знам какви са тия лечения които ги правят в бг но дано да дават ефект ако някой се интересува как преборих рака може да ме намери на скайпа emiliq_maistorska
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.03.2012 14:37

При напреднал раков процес често е трудно да се установи от къде е температурата - възможни са различни причини, и дори и да се установи на фона на основния процес лечението е антибиотик, ако се подозира възпалителен процес, или начеващ такъв или симптоматично лечение за сваляне на температурата.
    от maria han | 27.03.2012 12:44

Здравейте. Майка ми е с рак на панкреаса. След направен скенер освен този тумор се откриха метастази в лимфни възли, черен дроб, тумор на бъбрека, инфаркт на другия бъбрек, плеврален излив. До скоро тя имаше само болки в корема, кръста и липса на апетит. Преди три дена получи треска с температура 39 градуса, а след два дена температурата й през нощта достигна 39.8. Вчера бяхме в онкодиспансера, тъй като лекарката искаше да я види, преди да я представи на комисия.Казахме й за температурата, но тя не предприе нищо за да установи произхода й. Предписа ни антибиотик Зинат 500. Какви могат да бъдат причините за температура? Няма признаци на изтинка или грип. В момента температурата й е около 38 градуса. Какви изследвания трябва да направим, за да уточним причината за температурата и към кого да се обърнем. Къде бихме могли да я заведем за преглед и изследвания? Изключвам личния й лекар, тъй като е в провинцията, а в момента майка ни е тук при нас в София. Моля да ме посъветвате къде да я заведем, при какъв вид специалист.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.02.2012 19:48

Като цяло ми е трудно да отговоря на такъв въпрос поради липса на наблюдения по въпроса. Но като цяло това зависи от опита на екипа или специалиста, който прави процедурата.
    от maria han | 27.02.2012 16:17

Моля ви да ми кажете какви са възможните техники за биопсия на тумор на панкреаса. Коя е по-безопасна? Прочетох, че при тънкоиглена биопсия има опасност от метастазиране по канала на пробождането.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.02.2012 14:30

Трябва да се знае хистологията за да се прецени каква да е терапията - различните типове малигнени процеси /като хистологична характеристика/ се повлияват по различен начин.
    от maria han | 23.02.2012 11:48

Не. Нищо не ни казаха, само дадоха дата за постъпване, както и да направим предварително кръвни изследвания и ЕКГ. Действително има ли такава възможност да се назначи химиотерапия или каквото и да е друго лечение без да имаме хистология?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.02.2012 18:56

Oтговор: Възможно ли е самата манипулация да провокира разрастване на тумора?
    - не. Каква биопсия ще се прави, уточнена ли е техниката?
    от maria han | 22.02.2012 09:54

Здравейте, след диагноза на майка ми тумор на главата панкреаса и поставена саморазширяваща се протеза на канала, с епикризата отидох да я регистриам в онкодиспансера. От там ми казаха, ча само с епикриза и без хистология не могат да назначат никакво лечение освен да изпишат обезболяващи. При престоя си във ВМА, когато поставиха протезата никой не спомена за биопсия. Отидохме отново при един от лекарите във ВМА и казахме, че ни отказват лечение без биопсия. Той отговори, че лечението е възможно и без нея, но ако настояваме ни даде час за приемане в отделението след около седмица. Въпросът ми е опасна ли е биопсията при злокачествено заболяване? Възможно ли е самата манипулация да провокира разрастване на тумора? При последното ехогравско изследване се установи нарастване с около 8мм на тумора за период от месец и половина, не се виждат разсейки в други органи.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 29.01.2012 17:59

Това трябва да прецени личния лекар, тъй като той има поглед върху жената, аз няма как да дам някаква полезна препоръка, освен да се обезболява качествено ако има болка и да се предпазва от залежаване.
    от maria han | 26.01.2012 09:08

Здравейте отново! А бихте ли ми препоръчали нещо, което да приема сега, тъй като е мното отпаднала и й липсва апетит - докато я диспансеризират и започе лечението в онкодиспансер.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 25.01.2012 14:05

Oтговор: фунготерапия, лечение с газ, с кленов сироп и сода бикарбонат, диета на герсан, стотици билки и добавки
    - аз лично не работя с такива методи По отношение на специалисти - жената така или иначе ще трябва да бъде диспансеризирана, така че там ще ви дадат подходящите отговори.
    от maria han | 24.01.2012 17:01

Здравейте. поставиха диагноза на майка ми тумор на главата на панкреас 30мм. Отказаха операция тъй като операцията била много сложна и впредвид възрастта и - 70г. От ехографското изследване не се виждали разсейки в други органи. Поставиха и саморазширяваща се протеза. Казаха с епикризата да отидем при личния й лекар. Искам да попитам какви са възможностите са лечение оттук натататък. Освен химиотерапията чета за различни алтернативни методи на лечение - фунготерапия, лечение с газ, с кленов сироп и сода бикарбонат, диета на герсан, стотици билки и добавки. може ли да ме насочите към лекари с които да се посъветвам относно възможностите .
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.01.2012 18:24

Възможно е ако има възпаление, панкреатит, на фона на тумор, или нарушен дренаж, на фона на тумор условията да не са подходящи в момента за операция и поставянето на стент ще подготви пациента, така, че операцията да бъде направена при оптимални условия както за него така и за оператора. Иначе ВМА е правилното място за такава патология, и доц. Владов.
    от maria han | 12.01.2012 10:36

Здравейте ! Майка ми е приета в ВМА след преглед на ехограф за поставяне на протеза на панкреас. От 3 месеца имаше болки в корема гора вляво и последните два дни пожълтя. Лекарят, който я е гледал на ехограф е казал на сестра ми, че има тумор на панкреаса. Предложил е веднага да постъпи в болница за поставяне на стенд. Въпроса ми е защо не я насочва веднага за операция, а първо ще поставят тази протеза. Възможно ли е това да е доброкачествено образование? Много моля за отговор!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.11.2011 23:05

В такива случаи диагностиката е комплексна - туморните маркери обикновено допълват картината, но трябва да се подхожда систематично в диагностиката, за това е добре да се говори с гастроентеролога.
    от Вяра | 15.11.2011 15:00

Благодаря Ви! Разбирам, че са я диагностицирали с цироза, но не са ни споменали, че съществува вероятност и за рак. Какви са възможностите за отдиференциране между двете? От четенето тук се ориентирам, че съществуват и туморни маркери, те достатъчно категорично ли могат да потвърдят или изключат рака? Или е възможно да излязат повишени и вследствие само на цирозата?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.11.2011 21:26

В случая трябва да се отдиференцира цироза от раково заболяване - на цитираното заключение няма конкретен извод, въпреки че има подозрения.
    от Вяра | 11.11.2011 14:20

Здравейте, бихте ли ми помогнали с разчитането на следния текст: КАТ на корем При проведено изследване на коремните органи в условията на контрастно усилване на образа черният дроб се представя с резки, но неравни вълнообразни очертания и нехомогенна структура с намалени плътностни показатели. Променено съотношение между размерите на десния и ляв лоб за сметка на увеличаване на левия. На контрастната серия в областта на V-ти сегмент (около жлъчния мехур) се установяват умерено хиперденсни нодуларни участъци, а в областта на VI-ти сегмент недемаркирана лекостепенно хиподенсна зона. Жлъчни пътища-неразширени. Жлъчен мехур-задебелена стена с нехомогенно съдържимо, умерено хиперденсна компонента към истмичната му част. Слезка - нормални размери, без огнищни промени. Запазени размери, структура и перипанкреатична тъкан в областта на опашката и тялото на панкреаса. Лекостепенно ексцентрично разширяване на главата на панкреасната жлеза, като същата е с хиподенсна структура и редуцирана перипанкреатична мастна тъкан. Надбъбреци - нормално представени. Бъбреци - нормално местоположение, форма, размери, очертание, запазен паренхим и дренаж. Малка кортикална киста в ляво. Установяват се неголеми възловидни лезии паракавално и към хилуса на черния дроб. Наличие на асцит перихепатално и по-малко количество в областта на левия коремен фланг, около предната част на реналните фасции и горните йеюнални бримки. Липсват огнищни промени в скенираните базални сегменти на белите дробове. К.Т.находката в черния дроб е както при циротични промени с регенераторни възли в областта на V-ти сегмент. В д.д.план не може да се изключат и вторични лезии от хиперваскуларен м.-тип в V-ти сегмент на фона на чернодробна цироза. Калкулозен холецистит. Промените в панкреатичната глава най-вероятно са с възпалителна генеза, в д.д.план малко вероятно да се касае за мекотъканно-инфилтративен процес. Лека към умерена лимфоаденомегалия. Асцит. Пациентът е майка ми, на 60 години. В началото на лятото след влошаване на общото й състояние постъпи в болница за изследвания (понеже разви и жълтеница), скенерът е направен тогава. Беше изписана с Диагноза: Цирозис Хепатис Декомпенсата Чайлд C. Съответно предприехме мерки в тази посока - хранителен режим, лекарства, в момента изглежда и се чувства по-добре отколкото преди година, когато изобщо не подозирахме, че има здравословен проблем. При контролно изследване преди 2-3 седмици, почти цялата й кръвна картина беше в норма, с изключение на СУЕ - 102 (в последните 4 месеца този показател е варирал така 103 - 97 - 98 - 100 - 86 - 84 - 102). Поликлиничният гастроентеролог й предписа антибиотици за 10 дни, за да изключи възпаление от друг характер и после пак проверка на утайката. Днес излезе - отново 101, никак не е спаднала. Майка ми е показала резултатите от скенера (въпреки че ги има описани в Епикризата от болницата), и лекарят й е съобщил, че най-вероятно в болницата не са й казали, че са открили тумор в панкреаса с разсейки в лимфните възли, какъвто е изводът от КАТ-а.... В шок сме и не знаем какво да предприемем, защото до този момент не сме подозирали за такова развитие на нещата, всякакви съвети или мнения ще са ни от полза. Какво всъщност означава д.д.план в медицинския речник? Благодаря предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.09.2011 13:15

Това не е диагноза, това е находка. По какъв начин е направено това заключение - скенер вероятно? Различни причини могат да доведат до такова.
    от петя стоянова иванова | 26.09.2011 22:23

може ли някой да ми обясни тази диагноза:пакет лв параортално и по хода на а илиака ком с преднозаден размер до 31мм
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.07.2011 19:57

Моля, пишете на кирилица!!
    от lili | 01.07.2011 15:42

zdraveite priateli pishe vi edno momiche na 21godini.maika mi e bolna ot rak predi dve godini ia operiraha ot rak na gardata.sled koeto tazi godina april mesec i otkrha tumor v mozaka napravihme i tazi operacia obache veche treti mesec shte stane kakto ne iskat da ni vzemat na hinioterapia dokumentite biaha gotovi imashe nasrochena data 13.06 otidohme vliazohme s maikami i doide edna lekarka koiato kaza vie neste za tuk parvo triavalo da se probva s niakavi lekarstva ot chujbina tezi lekarstva za men sa mnogo skapi rabotia no nemi stiga zaplatata zada gi pozvolia vzehme chasten lekar zashtoto nikoi ne ni obrashta vnimanie no do momenta nikakav otgovor nito za hapcheta nito za hinioterapia nito za nishto molia ako niakoi znae niakoi doktor pri koito moga da zaveda maika si da mogat da i pomognat da se vzememat niakakvi merki mnogo e mlada zada strada taka edva na 48godini e a az osven neia niamam nikoi.jalkoto e che ot dri meseca se macha da nameria dobar lekar kade li ne hodih vsichki ne othvarliat vse edno ne si chovek molia ako niakoi moje da mi pomogne neka mi pishe na na emaila maimunka_lili_1990@abv.bg ili facebok Liliq Veleva
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.02.2011 07:10

Няма как да се отговори на такъв въпрос, но при раковите заболявания това обикновено е израз на максимално напреднал процес, и крайно изтощение на организма (наред с други усложнения) и обикновено не продължава много - в рамките на няколко дни болният умира.
    от didi_panteva | 01.02.2011 11:41

Здравейте!Включих се преди доста време в тази тема,но сега вече не питам за помощ ,а за информация.От 1 01 2011. моята леля вече падна на легло,последваха периоди на пълно затъмнение и внезапен прилив на сили/опити да става и желание да се храни,въпрели,че поемаше 1-2 залъка/Сега от 3 дни е напълно неадекватна,нереагира нито на студено,нито на болка от спирта,с който третираме раните,нито на повикване.Лежи с широко отворени очи и скръстени ръце пред гърдите....много ми е тежко ,но ми се струва ,че това е будна кома и не знам колко време ще се мъчи още така.Ако някой е минал по този път нека да ми отговори.Искам да и помогна ,но незнам как
    от lusibg | 08.11.2010 20:08

Съпруга ми е стази тежка диагноза от 1 месец ,само на 49 години е .Направихме операция в Александровска ,но не е махнат тумора ,а само колкото да се облекчи състоянието му, все още няма силни болки ,не мога да си намеря място от мъка и притеснения и много се страхувам ,свалил е около 18 кг ,приемам съвети ,неизвестните са много ,дори не съм наясно точно с етапите на болестта ! В понеделник сме на комисия !
    от nevena1 | 23.09.2010 16:42

здравейте! би ли могъл някой да ми каже дали тази диагноза със сигурност означава рак на панкреаса и колко спешна е операция?!" панкреас-увеличен размер,хипоехогенна стр/ра. В областта на главата и дорзално се изобразява хипоехогенна зона с неправилни очертания и р/р до 4,7см. От нея в посока към тяло-опашка се проследява дилатиран до 6мм панкреасен канал. няма данни за асцит. Закл.:Находката отговаря на Н.капитис панкреатис." Благодаря ви предварително!
    от Д-р Юлиянов | 08.07.2010 21:23

Мисля, че навсякъде би могъл да се постави епидурален катетър. При нас анестезиолозите извършват тези манипулации. По-скоро проблемът е в обслужването на катетъра и предпазването от инфекции. Попитайте някой анестезиолог във града, в който живеете дали би се заел с това. д-р А. Юлиянов, д.м., FACS Link
    от didi_panteva | 07.07.2010 12:01

Д-р Юлиянов благодаря Ви за бързия отговор.Бих искала да Ви попитам дали при Вас в Стара Загора може да се извърши тази манипулация.Жената е на 74г,но е прекалено запазена за възрастта си.Поставена и е сонда преди няколко месеца и е направила 5 курса химиотерапия,за шестия и беше отказано,защото сърцето нямаше да издържи.Мога да Ви изпратя и експертизата от Болницата в София.
    от Д-р Юлиянов | 06.07.2010 20:41

Това е вид обезболяване, епидурална аналгезия е терминът. Може би най-подходящият за тежката ситуация, която описвате. д-р А. Юлиянов, д.м., FACS Link
    от didi_panteva | 05.07.2010 14:10

Всеки път след поредната криза сядам пред комп. и търся лек.Болките на моята близка стават нечовешки и почти непрекъснати.Пие всичко горката-трамол,оксиконтин,алулуин,течен аналгин и ефекта е нулев.Започна и кръвно да вдига ,а е станала да има да няма 50 кг.Сега и предлагат да и сложат някакъв катетър отзад на гърба и през него да се вкарват 3 вида лекарстяа,като обяснението е ,че така по-бързо ще се облекчава болката.Ако някой знае нещо за такова лечение моля Ви да ми отговорите,защото болкоте са нечовешки.
    от iana_kostadinova83 | 12.06.2010 02:56

Благодаря Ви д-р.Юлиянов за информацията!За първи път влизам тук в този форум и се извинявам,че 2 пъти съм ви изпратила писмото си
    от visokova5810 | 11.06.2010 21:48

Д-р Юлиянов,сега съм пред компютъра и видях Ваш отговор на Костадинова.Аз съм Високова,утре имаме час(съпруга ми)при Вас за консултация в 11.45 часа.Носим CD с последния скенер.Ако нещо по пътя имаме затруднения(пътувам от Русе,ше се обадим на Вашата мед.сътрудничка.
    от Д-р Юлиянов | 11.06.2010 17:04

Г-жа Костадинова, отговорил съм Ви със лично съобщение. А относно възможностите за контакт по телефона - можете да се обаждате на телефоните за контакт посочени на сайта ми Link. Медицинският ми секретар ще Ви осведоми кога е възможно да се чуем, тъй като всяка седмица графикът с ангажиментите ми е различен. д-р А. Юлиянов, д.м., FACS Link
    от iana_kostadinova83 | 09.06.2010 21:40

Здравейте!Пиша ви от Бургас и съм ужасена!!!От 2 дена чета за рака на главата на панкреаса и не знам какво да мисля.Преди 2 дена забелязах,че кожата на баща ми е много жълта ,а малко преди това забелязахме ,че отслабва.По спешност отидохме в болницата да не би да има жълтеница.....днес 09.06.2010г се потвърди диагнозата :''МИКРОБИОЛОГИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ:Образни и инвазивни изследвания:УЗИ-ч.дроб с норм.р-ри и ехоструктора.Разширени интрахепатални ЖП в левия дял.В. порте 12мм.Д.холедохус разширен с д 10мм.Жл.мехур-норм р-ри.Панкреас-в областта на главата с нехомогенна структура с д.3см.Слезка,бъбреци,пик.м-р б.о.Без данни за асцит и увеличени л.в.:СТ на абдомен след контрастно усилване-ч.дроб с норм.р-ри. и структура ,без огнищни лезии.Наличие на интрахепатална холостаза.Портална хипертензия.Хипер-хетероденсен експанзивитет на главата на панкреаса с р-ри 5/5см.заличена структура,инфилтрация най-вероятно към холедох и папила Фатери.Жл.мехур-екстрахепатално разположен,без данни за възп.промени и литиаза.Тяло и опашка на панкреаса б.о.Надбъбреци б.о.Л.вериги в абдомена непроменени.ХОД НА ЗАБОЛЯВАНЕТО:Иктерът прогресира.Състоянието е непроменено. Извинявам се ,че така подробно описах всичко,но в общи линии е рак на главата на панкреаса,без разсейки-2ри стадий.Баща ми е на 60 години и в момента тежи 80кг-свалил е 10кг за по-малко от месец.Искам да попитам има ли шансове да се оправи-навсякъде пише ,че това заболявяне завършва с фатален край!!!Моля ви ако някой е запознат нека ми отговори.Все още не мога не мога да приема тази диагноза,а доктора каза ,че има шанслЩе очаквам вашите отговори и коментари-БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО
    от visokova5810 | 04.06.2010 19:45

Д-р Юлиянов,Високова съм.искам да Ви уведомя,че резултата от направения скенер от четтвъртък е следния:"КТ на корем и малък таз с перорален контрас: черен дроб-хиподенсни разнокалибрени лезии в двата лоба-М хепатис. Панкреас-мекотъканна лезия в тялото-около 5.6/3.9 см.-авансиране на процеса.Ограниченоколичество асцитна течност перихепатално.Слезка и бъбреци-Б.О. пикочен мехур-Б.О.Увеличени размери на простатната жлеза.(симптомите са от 5-6 дни)". От лекуващият онколог е препоръчано и взето решение за подмяна на Гемзер с друг медикамент.Следва курс химиотерапия с начална дата 21.06.2010 г.-5 вливки ежедневно.(със несподелен със съпруга ми медикамент).Моля за Вашето становище и евентуален съвет.Ако е удобно може ли да ми оставите някакви телефони(стационар и мобилен)за връзка,коята да е директно с мъжа ми.Не настоявам,питам дали е удобно.
    от Д-р Юлиянов | 03.06.2010 14:51

Стентовете на коронарните съдове няма как да предпазят от флеботромбоза на крайниците. А за фрезубина не бива да надвишава 100мл на прием, защото може да провокира диария. Това не пречи да се приемат по 100 мл през час-два. Той е просто концентрирана течна храна. д-р А. Юлиянов, д.м., FACS Link
    от visokova5810 | 02.06.2010 10:13

Д-р Юлиянов,Високова съм.Искам само да Ви кажа,че тази страшна диагноза адено карценом на панкреаса е след прекаран инфаркт от съпруга ми преди 6 години.Прегледите му бяха в клиниката на проф.Чирков и там му бяха поставени три стенда на кръвоносни съдове,близо до сърцето.Това може ли да предпази мъжа ми от флеботромбозата,за която ми писахте вчера? За Фрезубин в интернет прочетох,че се приема под лекарско наблюдение и не бива да превишава дневно 100мл.Моля Ви,отговорете ми,ще поддържам връзка с Вас,защото утре- 04 юни мъжа ми е на преглед при онколога си в гр.Русе(по местоживеене)да му помогна с въпросите към лекаря.
    от Д-р Юлиянов | 01.06.2010 21:35

Труден въпрос. Едва ли може да се отговори адекватно само по тази информация, която споделяте, но ще опитам да Ви дам някакви насоки. Тази сериозна редукция на тегло е доста притеснителна, защото почти винаги е белег на прогресия на болестта. Редно е да си направите контролен скенер ако химиотерапията е била предписана в неоадювантен аспект - т.е. ако е планирана операция след нея. Опитайте с дохранване с готиви формули за ентерално хранене - например Фрезубин около 1000мл на ден освен обичайното хранене. Отокът на крака изисква пък задължително да се консултирате със съдов хирург, защото в тази ситуация най-честата причина за него е флеботромбоза, която си изисква специфично лечение, което е несериозно да се препоръча без преглед. д-р А. Юлиянов, д.м., FACS Link
    от visokova5810 | 01.06.2010 13:11

Др.Юлиянов,пише Ви Високова,моля да ме посъветвате,след направени 7 вливания приз седем дни с Гемзар на съпруга ми (по консултация с доц.Владов от ВМА-София и след това ще се предприема някакво оперативни или друго лечение-за адено карценом на панкреаса)получи отток на десния крак и загуба на тегло-около 10-15 кг.Моля Ви,с какво да задържим спадането в килограмите му и какво ще препоръчате за оттока на крака?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 31.05.2010 10:16

Интересно наистина.
    от Д-р Юлиянов | 28.05.2010 15:01

Д-р Цончев в тази връзка да споделя част от един разговор с J.Cameron (човека има лична серия от вече над хиляда панкреатодуоденални резекции). Та, анализира си той смъртността като станали хиляда - постоперативно загубил общо десет пациента. Четири от непредвидими инциденти, вика той и шест от усложнения на субкомпенсирани придружаващи заболявания известни предоперативно естествено. "Тези шестимата сега не бих ги загубил, защото просто нямаше да им предложа операция" му беше заключението. Такива работи. Таргета е нулева смъртност от лечението. д-р А. Юлиянов, д.м.,FACS Link
    от Д-р Юлиянов | 28.05.2010 14:51

Диди, това е просто един обезболяващ медикамент. Не единствения. Всеки лекар би могъл да изпише някаква алтернатива, която е налична в аптеките в града Ви. Просто помолете личния си лекар да изпише обезболяващи от поне 2 различни групи ненаркотични и наркотични аналгетици. д-р А. Юлиянов, д.м., FACS Link
    от didi_panteva | 28.05.2010 11:12

До Joanna !Тук е последната ми надежда да помогна на леля си.Вчера се върна от София с рецепта за оксиконтин-20 мг.Прочетох,че на бащата на JOANNA са били изписани същите лекарства.Във Видин няма такава разфасовка и сме безсилни пред болката,защото никой не се наема да ни ги достави,а ни трябват спешно.Всеки,който се е сблъскал с това заболяване ще ме разбере.Моля Ви да ми помогнете,ако Ви е останало вече ненужно лекарство оксиконтин-20 мг се свържете с мен тук или на didi_panteva@abv.bg.Благодаря на всеки ,който се свърже с мен предварително.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 28.05.2010 09:11

Oтговор: Ключови моменти са селекцията на пациентите
    - това ме интересуваше, благодаря за отговора. Пожелавам много бъдещи успехи!
    от Д-р Юлиянов | 25.05.2010 14:12

За последните 10 години - нулева постоперативна смъртност, около 25% постоперативни компликации - основно раневи инфекции и панкреасни фистули. Ключови моменти са селекцията на пациентите (операцията да е подходяща за пациента, а не обратното), екипната работа в институцията и незабавното реагиране на усложненията, така че да не прогресират до фатален изход. Иначе от процента компликации няма как да се измъкне човек в тази хирургия. д-р А. Юлиянов, д.м., FACS Link
    от Доц. д-р Цончев, дм | 24.05.2010 13:31

С чисто колегиален интерес - каква е статистиката при панкреатодуоденалните резекции във Вашата клиника и практика?
    от Д-р Юлиянов | 23.05.2010 19:10

Ще си позволя да не се съглася с горния пост. Т3-категорията, независимо дали имате предвид AJCC или UICC стадиращите системи се оперира потенциално радикално от всички панкреатолози, както и Т4 и с венозна инвазия от по-опитните екипи. Има достатъчно проучвания, демонстриращи липсата на негативно отражение на венозната инвазия, не преминаваща през интимата върху прогнозата. Проблемът с панкреаса е по-скоро с лимфните възли и перитонеалните и чернодробни метастази. Проблемът често е и в хирурзите. Рутинираните екипи с добри резултати не смятат панкреатичната резекция за кой знае какво предизвикателство. В неопитни ръце тези операции често се превръщат в кървава драма. Така че и рТ4 се оперира. Просто няма никакъв друг шанс макар и минимален за дефинитивен контрол на болестта. Тези спорове не ги виждам да се разрешат обективно. Екипите с ниски постоперативни усложнения и смъртност ще продължават да извършват и палиативни резекции, а другите ще донесат от девет кладенеца вода за да докажат, че това няма смисъл. д-р А. Юлиянов, д.м., FACS Link

Напиши отговор
58 намерени, страница 1 от общо 2