Депресия, тревожност, стрес | Панически атаки - моля, помогнете ми

Напиши отговор
  • RE: Панически атаки - моля, помогнете ми
    от д-р Ралица Правова | 16.04.2019 17:34

Ако е имало подобрение от таблетките е добре отново да Ви види психиатърът, за да допълни терапията по негова преценка.
    от Ралица Симеонова | 15.04.2019 23:11

Здравейте, искам да споделя за моето паническо разстройство, тъй като се оказа такова накрая. Имам страх от повръщане и от един грип го отключих. Не знам как явно нещо съм се стреснала или не знам и аз как стана точно. След много ходене по лекари, лекуване на гастрит, това гадене и прилишаване продължи с години. Всяка вечер беше тежка макар че знаех и осъзнавах какво се случва. Ходя сега от година някъде на психиатър, изписа ми и някакви хапчета хомеопатични за това гадене и за атаките. Имаше подобрение, но все още продължава. Не знам къде да пиша затова пиша тук за съвет какво да правя тъй като от години това продължава и развали нормалния ми начин на живот хранене, абе всичко. Благодаря предварително!
    от Петя Димитрова | 28.10.2018 18:00

Аз бях като теб. Ходих на психолог и успях да преработя моя стара травма. В началото си мислех, че всичко се случва просто ей така... да ама не. За всичко си има причина. Вече близо година нямам атаки и се чуствам перфектно. Аз съм щастлив и благодарен човек.Не търся драма, намалявам по всевъзможни начини стреса. Виж тук една статия: Link . Опитай се да премахнеш всички дразнители от живота си. Нищо не е по важно от теб и твоето здраве! Стискам палци!
  • Re: Панически атаки - моля, помогнете ми
    от twinkle | 05.02.2013 17:26

А да, и още нещо - много хора се съмняват, че имат по-сериозен проблем, а не паническо разстройство. Това е защото описанието на паническите кризи на хартия няма почти нищо общо с реалното преживяване. Реалното преживяване е на тотален и неописуем ужас, не просто някаква нервност или напрегнатост или страх. Това си е в реда на нещата.
    от twinkle | 05.02.2013 15:21

При паническото разстройство механизмът е следният: По някаква причина /умора, стрес, болест, хормонално нарушение, употреба на алкохол или трева, а може и без причина/, но без обективна надвиснала опасност, за първи път в тялото на човек се отключва механизма "борба или бягство". Това е еволюционен механизъм, подобен на алармена система, създаден да помага на човека да оцелява в критични ситуации - например нападение от съблезъб тигър. При надвиснала опасност, в тялото се отделят високи нива на адреналин и кортизол, чиято цел е да мобилизират максимално организма, за да може той или да се бори с опасността, или да избяга от нея. Адреналинът и кортизолът предизвикват всички многообразни физически и психически усещания като изпотяване, замайване, треперене, прималяване, сърцебиене, задух, чувство на надвиснала опасност и гибел, чувство на неописуем ужас и т.н. Когато този механизъм се отключва при реална опасност - например когато крадец ни напада на улицата, човек може да направи връзката между реалната заплаха и телесните и психическите си усещания /освен това няма как да им обърне толкова подробно внимание, защото все пак е зает да се справя със ситуацията и да се спасява/, след което се успокоява и не го мисли повече. Но когато механизмът се включва без реална обективна причина, човек не знае какво се случва с тялото му, и понеже усещанията от адреналина са много интензивни, обикновено прави погрешна интерпретация на усещанията си /"сигурно съм болен от нещо, сигурно нещо ми има, нещо ненормално се случва с мен"/ и катастрофизира /"ще полудея, ще умра, свършено е с мен"/. Получава се следното - алармата "борба или бягство" се е включила без реална опасност, и човек, тъй като не разбира правилно какво точно се е случило, започва да се страхува и ужасява - и започва самият той да блъска още по-силно по същата тази аларма. Така тя пищи много по-силно и много по-дълго. Механизмът "борба или бягство" сам по себе си НЕ Е паническа атака. Той е изливане на адреналин и кортизол в тялото, които водят до неприятни физически и психически усещания. Паническата атака е когато този механизъм се включи И когато в добавка му се направи погрешна интерпретация и катастрофизиране. Лечението на паническите атаки се състои в следното: - когато има правилно теоритично разбиране какво представлява механизмът "борба или бягство", да се направи и правилно преживелищно разбиране - т.е. човек да се научи да оставя адреналина да се източи и нивата му в организма да спаднат от само себе си - оставя се адреналинната буря да се уталожи сама - така човек се научава, че няма нищо страшно, а просто е неприятно - премахва се всичко излишно, което увеличава количеството и продължителността на изтичането на адреналина, това са - избягващото поведение, търсенето на сигурност, опитите за борба с или бягство от неприятните усещания, опитите за насилствена релаксация /нищо страшно не се случва, и няма нужда човек да релаксира или да си почива/ - целта е човек да се научи да приема адреналина и да го остави да си бъде, докато не се източи обаче да го приеме истински - не за да се отърве от него, а защото не е опасен и не пречи прави се план на страшните ситуации - от най-малко страшна, до най-страшна, и програма как постепенно да се изложи човек на тях и да усети на преживелищно ниво, че адреналина спада сам /а не благодарение на избягващи поведение или поведения търсещи сигурност/ и нищо фатално не се случва планът трябва да бъде на целенасочено излагане на ситуациите /има разлика между просто не-избягване и целенасочено излагане!/, стои се в ситуацията до спадане на нивата на адреналина поне на 50%, иначе упражнението е безсмислено има много хубав електронен CBT курс за справяне с паническите атаки, на английски език, цената му в лева е около 130 лв. - колкото на 4-5 посещения при психотерапевт курсът е разработен от британец, който като млад е преживял тежко паническо разстройство и се е излекувал със CBT, сега е член е на british association for behavioural and cognitive psychotherapies за мен лично си струва, поне е нещо конкретно и целенасочено като система от методи и упражнения, а не просто общи приказки ако само ПА са проблемът, смятам, че това е вариант за справяне ако има и други проблеми /обикновнено има/ идеалният вариант е да се работи с терапевт на живо, но не знам доколко в БГ има когнитивно-поведенчески терапевти, които наистина да правят когнитивно-поведенческа терапия, дано вече има такива... ако някой се интересува, може да потърси в гугъл за този курс, да не излезе, че правя реклама, няма да пращам линкове или друга информация П.С. някои ще кажат, че паническите атаки ВИНАГИ са в резултат на по-дълбоки емоционални и психически проблеми, които трябва да се изследват и лекуват дълбинно - честно казано, вече не смятам, че това е така, поне не във всички случаи и ако човек с панически атаки започне да дълбае и да мисли постоянно какво му има и какво го е довело до това положение, и как трябва да намери и лекува някакви тежки травми от миналото, може много да си усложни живота и да се вкара в това, което наричат "анализа-парализа" при всяко страхово и напрегнато състояние го има това чувство, че "нещо има за оправяне", "има някакъв проблем, който трябва да бъде решен" и като почнеш да се опитваш да го решаваш, се закопаваш много дълбоко понякога е по-добре да приемеш, че нямаш дълбоки проблеми за решаване, а си зациклил в тревожния цикъл
    от Георги | 05.02.2013 12:14

Oтговор: от radinak73 » Вто Фев 05, 2013 10:57 am Според мен посещенията при психолог трябва да бъдат съчетани и с посещения при психиатър.
    Това е добър вариант, но най-добрия вариант е психиатърът да е и психотерапевт или обратно, както искате. Такъв специалист няма как да пропусне момента на спиране на приемано лекарството (както и ще прецени дали въобще медикамент е необходим) и ще се избегне излишно усложняване от координацията с психотерапевта. Пък и ще излезе значително по-евтино и ще спести време. Така че препоръката ми е да се доверите на психиатър, който е и психотерапевт. И все пак да е специалист в тревожните разстройства, защото те са твърде различни от депресиите да речем. Относно цената - цената е някъде около 50 лв за час, като посещенията при терапевта не са задължително всяка седмица. Те даже понякога са веднъж или 2 пъти месечно - но това е индивидуално. Терапията обичайно в такива случаи с паника продължава максимум 3-4 месеца. Успех!
    от Радина Колева | 05.02.2013 10:57

Според мен посещенията при психолог трябва да бъдат съчетани и с посещения при психиатър. Психолога ще установи къде се крие проблема за това състояние, а психотерапевта ще назначи подходящата терапия за ликвидирането на това заболяване.
    от t.todorov | 05.02.2013 10:20

Цената обикновено е 30-50лв. за сесия, един път седмично. Ако това е непосилно за вас има вариант да работите в група, където е по-евтино, или да работите при начинаещ психотерапевт под супервизия, които обикновено работят по-евтино.
    от Комета | 05.02.2013 00:18

Здравейте! Страшно много благодаря на всички за отговорите и за подкрепата! Такива работи обикновено не се питат, но все пак на мен ми е изключително важно: една такава терапия (която предполагам ще е поне няколко месеца) колко би могла да ми струва? Искам нещата да се правят наистина като хората и да си намеря добър специалист, но ориентировъчно каква би била тарифата на един такъв? В днешно време, освен всичко друго, и липсата на пари е главен виновник за стреса... Пожелавам на всички много спокойни и усмихнати дни!
    от t.todorov | 04.02.2013 22:47

Напълно съм съгласен с хпджон. А опитни психотерапевти, можете да намерите от следният сайт: Link Успех! Не забравяйте, че в момента в нашата мила родина цари сериозна шарлатания, т.е. има много хора които желаят да се възползват от страданието на други хора, за да се облагодетелстват финансово и никой няма как да ги спре, освен самите хора търсещи помощ. За това ви предлагам по-горният сайт, който гарантирано ще ви срещне с професионалист психотерапевт.
    от Георги | 04.02.2013 22:16

Здравейте, комет, мерилинм! Тези състояния, които описвате се лекуват ефективно единствено и само с психотерапия. Лекарствата, както е видно могат да отложат и поуспокоят нещата, но не са и трайното решение на проблема. Психотерапията ще ви помогне да се справяте със стреса в ежедневието си, който стрес ви докарва и паническите атаки. Може и да не го осъзнавате, дори може и да си мислите понякога, че нямате стрес, но за да имате панически атаки към момента, то начинът ви на мислене не преработва правилно ежедневната ви житейска динамичност. В психотерапията се учите да мислите по нов начин, а като странично явление на този процес ще се отървете от кризите си завинаги. Този процес на терапия обичайно трае няколко месеца, стига разбира се да попаднете на опитен терапевт. Успех!
    от Дарина Иванова | 04.02.2013 19:20

Здравей,comet! Напълно разбирам как се чувстваш - преживяла съм го и сега го преживявам отново. Преди 13 години ми се случи за първи път, тогава отидох на лекар,назначиха ми лечение със серопрам и ривотрил и за една година ми мина. Мианаваха си така годините,бях си добре,забременях,родих си най-прекрасното момченце,всичко беше наред. Върнах се наработа и явно успокоената ми нервна система не устоя на напрежението на работното място. Сега пак съм в това положение,отидох пак на лекар,изписа ми золофт. Пия го вече една година,но не се оправям. Може би,защото нямам онова спокойствие,което имах тогава. Сега имам работа,която е изключително натоварена,дете,което си иска своето. Не знам още колко ще трябва да се лекувам за да се възстановя напълно,но не съм се отказала. Моят съвет е да отидеш на лекар,рядко тези състояния минават без медицинска помощ. Успех!
  • Панически атаки - моля, помогнете ми
    от Комета | 01.02.2013 20:59

Здравейте! От известно време ми се случва нещо ужасно, но днес наистина страшно много се изплаших от себе си и за първи път осъзнах, че наистина имам сериозен проблем. От няколко години имам множество лични проблеми - майка ми почина,а не се разбирам и с баща ми. Всеки ден съм подложена на постоянен стрес, който сякаш изведнъж се изсипа върху мен. Винаги трудно съм понасяла скандалите, но напоследък след всеки един изпадам в някакво страшно състояние: започвам неудържимо цялата да се треса; задушавам се; струва ми се, че ще ми се пръсне сърцето; чувствам, че не мога да контролирам действията си - започвам да чупя, да удрям и понякога да се самонаранявам; усещам ужасно силен гняв, но и едновременно страхотно безсилие и умора; изпитвам страх, безнадежност и нежелание за живот. Обикновено всичко свършва до час, след като полежа и се разсея ми минаваше... Но от няколко дни почти перманентно съм в такова състояние. Днес се опитах да изляза навън, уж за да ми мине по-бързо, но усетих, че прекалено много си личи и че колкото и да се опитвам да го прикривам, не мога да позволя други хора да ме гледат, когато не съм на себе си. Не знам какво е медицинското наименование на това, надявам се да ми кажете вие и да ми дадете съвети... С цялото си съзнание усещам, че всеки ден се влошавам и че все по-малко мога да се контролирам. Страх ме е!

Напиши отговор