Моля, помогнете! | Моля за съвет/мнение

Напиши отговор
  • Re: Моля за съвет/мнение
    от д-р Ралица Правова | 11.07.2018 10:39

Бих Ви препоръчала д-р Иво Асенов от Св. Наум в София. Но нека той да прецени дали има нужда от повторно изследване, с или без контраст.
    от at.radoslav | 10.07.2018 20:29

Може ли да ме посъветвате/препоръчате при кого да потърся 2-ро мнение, за да прегледа диска от вече направеното ЯМР от Януари (или е по-добре да направя изцяло ново изследване на ЯМР с контраст този път). В София.
    от д-р Ралица Правова | 05.07.2018 15:41

Не смятам, че във Вашия случай се касае за множествена склероза. Още повече, че сте имал подобрение от терапията на колегата отоневролог, а тя се различава от тази, която се прилага при множествена склероза. Ако Ви притеснява може да поискате второ мнение.
    от at.radoslav | 05.07.2018 08:01

Моите притеснения, четейки из интернет за комбинация между замайвания + проблем с очен нерв, са за Множествена склероза. При всички лекари обаче (без офталмолога) се набляга на стрес, преумора и др., които обаче реално липсват при мен (когато кажа, че е нямам стрес, получавам отговор, че то не се усеща и се натрува без да разберем).
    от д-р Ралица Правова | 05.07.2018 07:00

Единственото, за което се сещам и би било удачно според мен е все пак да направите вторичен преглед при отоневролога, за да прецени дали ъда смени терапията или да я продължите.
    от at.radoslav | 04.07.2018 16:40

Много ви благодаря за отговора. Посетих УНГ преди седмица (в 14 ДКЦ), там предоставих също разчетеното от ЯМР. Почистиха ми лявото ухо и ми предписаха Назонекс за разширени конхи. Това видя само. Заглъхване не съм имал, но за ушите да - по-скоро е като бучене в главата, не конкретно в ухото. И това усещане е най-често при рязко настъпване на тишина вечер. Предписаното от отоневролог беше за месец, което спазвах 3 седмици. Не минах на вторичен, тъй като ми се натрупаха много лични неприятности (баща ми почина след много бързо боледуване, буквално 2 месеца след тръгване по лекари, малигнен меланом) Иначе точно разчитането на ЯМР-то (д-р Иво Никилов, Спектър) е: Нормално широки суабахноидни пространства. Вентрикулната система е с нормални размери, форма и местоположение. Няма данни за огнищни промени в мозъка супратенториално. Турско седло, орбити - в норма. Церебеларни хемисфери, мозъчен ствол, понтоцеребеларни ъгли, вестибулокохлеарни нерви, тригеминални нерви и ганглии, цервикален миелон /до C4/ - В норма. Няма данни за оклузии или аневризмални разширения на съдовете от Вилизиевия кръг. В областта на вневматичните системи на двата мастоидни израстъка се установи повишен в Т1 и Т2 сигнал /мастна тъкан или течност с високо белтъчно съдържимо/, което може да е белег на възпаление. Хиперплазия на мукозата на пода на максиларните синуси, по-високостепенна вляво. Лекостепенна хиперплазия на мукозата на пода на фронталния синус и в някои от клетките на етмоидалния лабиринт. Заключение: Нормална нативна мозъчна МРТ-находка
    от д-р Ралица Правова | 04.07.2018 14:22

Бих Ви насочила към специалист уши-нос-гърло. Въпросът ми е за колко време отоневрологът Ви предписа дадената от него терапия, тъй като споменахте 2-3 седмици, в които сте вземали медикаментите е сте забелязали подобрение и дали отидохте на вторичен преглед? Освен това по време на тези епизоди имал ли сте шум в ушите или заглъхване?
  • Моля за съвет/мнение
    от at.radoslav | 04.07.2018 13:08

Здравейте! Реших да се регистрирам и да пиша, тъй като виждам, че отговаряте и насочвате много хора. Мъж на 33 години съм (187 см., 100 кг.). От началото на тази година (първите дни на януари) започнах да получам замайвания (като зашеметеност), понякога с доста силни пристъпи, в който се чуствах много изплашен, тъй като никога не съм изпитвал подобни проблеми. Тези замайвания бяха придружение с аритмии, уплах, повишаване на кръвното и малко по-висока кръвна захар (кръвното и захарта спаднаха след няколко дни). Преминах през доста специалисти в рамките на 1 седмица (кардиолог, гастроентеролог, нефролог, ендокринолог, невролог), но на всякъде бях в норма. Посещавал съм и Отоневролог (д-р Начев, Траспортна болница), но и там заключението беше най-вероятно „нервна дистония“. Отоневролога ми изписа Бетасерк, Деанксит, Алора, Дийп Релийф за вратът. Имам чувството, че ми помогнаха донякъде, примемах ги 2-3 седмици (или поне по-силните завивания на свят) Обяснението за стрес обаче ми е трудно да го приема защото около мен нямам никакви стресиращи фактори (имам добра работа, семейство, дом и т.н.). Поради тази причина реших да си направя ЯМР на глава (в „Спектър“). Резултата беше „хиперплазия на синусите“ и нищо друго обезпокоително. С времето спрях да получавам по-силните световъртежи (те бяха само в рамките на 10-тина дни), но продължих да имам дни с обща замаяност, отпадналост, да ми „тежи главата“. Имам дни, в който нямам никакви проблеми, а след това дни с отпадналост, замаяност (като махмурлия), завиване на свят най-вече при четене (или стоене неподвижно на едно място), усещане, че сърцето ми е в гърлото. Имам и усещане, че имам леко трепере на пръстите, въпреки че като погледна не се треперят осезаемо. Общо взето го карам ден за ден. В началото на Май получих и очно смущение с дясното око (бели местещи се точки, прозрачни движещи се линии, като въздух в горещ ден). Правих снимка с контраст в „Зора“ , при което се установи „ФА данни за хориоретинно огнище свързано с папилата, късна хиперфлоурисценция на ръба на пипилата. Назначиха ми много кръвни изследвания (ПКК, туберкулоза, варицела зостер, херпес симплекс, токсоплазмоза и др.). Резултатите бяха перфектна ПКК, туберкулоза – отрицателна; варицела, херпес и токсоплазмоза – отрицателни - IGM и положителни – IGG. Назначиха ми лечение за токсоплазмоза, тъй като според доктора ръбовете на папилата показвали, че причината не била настояща, а стара и е може да бъде токсоплазмоза (но не е сигурна). Започнах 15 дни с бисептол. Пия го вече 7-ми ден, но няма никаква разлика.Според доктора очния проблем няма връзка с другите ми оплаквания. При мен обаче остава съмнение дали нещата не са свързани, тъй като се появяват едно след друго, а досега почти не бях посещавал лекар изобщо. Чудя се вече дали ЯМР-то ми е правилно разчетено, тъй като го правих по мое желание (без насочваща диагноза и без контраст). Други допълнителни неща, които не знам дали са от значение: понякога (рядко) имам звук като от „притисната сламка“ във връта/тила. И също тока понякога имам усещане за слабост в ръцете. Много рядко и болки в централната част на гърдите (правих профилактична снимка на бял дроб, но ми казаха, че всичко изглежда долу-горе нормално на нея - калцирано ребро, въпреки, че никога не съм чупил кост и намален капацитет на 87% за възрастта, уж заради цигарите) Дайте ми моля ви съвет кого да посетя за тези симптоми, или за повторно преглеждане на диска от ЯМР-то. Ще съм безкрайно благодарен, ако получа отговор.

Напиши отговор