Любопитни факти и общи приказки | Oтношението към пациентa в болниците граничи с престъпление!

Напиши отговор
  • Re: Oтношението към пациентa в болниците граничи с престъпление!
    от Марина+ | 21.10.2009 20:07

И в тоя и в други сайтове многократно съм писала за разочарованието си от много лекари било то гинеколози, неврохирурзи, ендокринолози и други всякакви. Но не мога да не отбележа и обратното. Тоест когато се случи да съм очарована от отношението на някой макар и да се случва много рядко. До преди една седмица не знаех че съществува подобно положително отношение пациент-лекар до като не посетих един ортопед във Варна. Говорихме си за гръбначни проблеми и гръбначна хирургия. Няма да споменавам име да не се възприеме като реклама, но работи в Света Анна-Варна за момента. Но май ще откриват отделения по неврохирургия и ортопедия в Университетска МБАЛ Света Марина-Варна и май ще работи там. Поздравления! Винаги трябва да се търси положителното! Екип: модератори!
    от sisito | 04.10.2009 23:41

Наложи се да влезна в болница за операция.Направо бях потресена,че всички пациенти след операция ги оставят 2 часа без да им бият никакво обезболяващо.Да стенат и да се гърчат в агония от болки.А ще се запитате какво им бият после-ами течен аналгин.А когато ги мързи да го бият дават таблетка.С течен аналгин приятели се лекуват пациентите и то с много сериозни операции.Аз лично преди операцията казах на доктора че искам епикриза и да пише в нея защо се налага тази операция,а той започна да ме обижда,била съм"говедо"отказвал се да ми прави операция и ме прати да съм се върнела в Кипър там да ми я направели та да ме"обръснели" едно хубаво.Не вярвам да има някой,който да изгаря от желание да ляга под скалпела сам,като изключим тези които искат да се разкрасят със силикон или нещо друго козметично/.От цялата история едно не можах да разбера-какъв е проблема да ми се напише епикриза.Крещеше из цялото отделение.Направо беше жалка история.Само му казах че в Кипър когато имаш осигуровки не плащаш нищо,а един преглед при доктор-не на частно е 2 евро и си тръгнах.
    от д-р Цанко Стефанов | 12.08.2009 15:39

Не залягайте на името и престижа, а на наличието на колега в стаята. ;) П.п: Това е рядкост. Успех!
    от Марина+ | 12.08.2009 15:22

Да, за Варна говоря. И без да споменавам име вероятно става ясно за кой доцент/неврохирург става въпрос. Който е запознат с неврохирурзите ......
    от д-р Цанко Стефанов | 12.08.2009 13:43

Марина, за Варна ли говорите? :D
    от aneliqv | 05.08.2009 14:21

Скъпа Марина,повярвайте ми има ги и в София,аз го заявявам честно и открито,и много се радвам,че срещнах много добри хора,за които здравето на пациента е преди всичко за тях,това са екипите на Пирогов!Поклон пред тях!
    от Марина+ | 04.08.2009 06:47

Здравейте! Вчера ми се случи нещо нито лошо, нито добро. Просто много странно. Реших да направя консултация с неврохирург в неврохирургия в доста голям град в България, различен от София. Съвсем нормално даже добро отношение на доцента/неврохирур - преглед, преглеждане на изследванията, коментари. Дори ми обърна повече внимание от някои неврохирурзи в София. Дори научих от него нещо дето не го бях чувала от Софийските Неврохирурзи. И накрая не ми взе нито една стотинка, при условие че го питах колко му дължа за консултацията. Незнам дали защото в кабинета му точно тогава като приключвахме влезе негов колега или заради друго. Но не ми взе, а и аз не му оставих нищо защото тръгнаха да вършат някава работа и нямаше как. За същото нещо в София доценти и професори ми взимаха по 50 лева. Разбира се не искам да кажа че не трябва да се плаща на лекарите, само исках да кажа че има корумпирани лекари, но намират се явно и такива на другата крайност. За две години по лекари, за първи път попадам на такава случка, и за това ме шокира толкова много.
    от д-р Цанко Стефанов | 02.08.2009 21:42

Силно подкрепям последното мнение. Не конкретно за тези колеги, а за други, минало време вече, но споменът си стои... същите думи бих казал и за доста лекари от клиниките на Окръжна. :)
    от aneliqv | 16.07.2009 14:21

Аз лично мога да кажа едно голямо БЛАГОДАРЯ на доц.Мишев,на д-р Цонев,на целият екип на четвърта травматологична клиника в Пирогов,на сестри,санитарки,анестезиолози и рехабилитатори!Благодаря Ви за всичко!Много сум доволна и мога да кажа,че са доблестни хора,професионалисти и заслужават много по високо заплащане,за работата,която я вършат денонощно!За тях животът и здравето на пациента е на пурво място!Желая им от сърце много здраве и професоинални успехи!
    от tedichka_85 | 18.06.2009 22:38

otno6enieto - E POD VSQKAKVA KRITIKA -mnogo sam razo4arovana - i nai ve4e ot otno6enieto v Mai4in dom - hem bqh na 4asno - ne stiga 4e si pla6ta6 ami i 6te ti kre6tqt, moq slu4ei be6e 4e imah nujda ot genekologi4en pregled - no v momenta bqh v "..." i imenno zatova iskah da e jena , a ne maj - i tiq ottam kato vzeha da mi ke6tqt vse edno sam nevmenqema - oh kato se setq i me hva6ta qd - ne sam o4akvala takova ne6to ......slujitelkite tam trqbva da minat kurs za obnoski - sramota 4e sme v Evropeiskiq sauz , a darjanieto na nqkoi balgari e kato na parvobitni hora - kak ne gi e sram i kak ne se 4uvstvat neudobno s nagloto si darjanie - neznam :shock: v Balgariq imame nujda vav vsqka sfera da ima otdel koito da sabludava reda i otno6enieto na horata[/color]
    от amalteya | 16.01.2009 14:19

Хубава тема! Защо обаче представляващите хуманната професия веднага застават в защита? Факт е, че е недопустимо безотговорното отношение към пациентите и корупцията. И не видях някъде в постовете да има отричане на това, че лекарите и сестрите са ниско платени, но това оправдание ли е? Нима когато човек си избира хуманна професия не е наясно, че преди всичко поставя интереса на страдащия, а финансовата страна е нещо за което политиката на една държава трябва да отговаря. Не мисля, че пациента трябва да бъде жертва било защото лекаря не е спал повече от 24 часа и е уморен, било защото му съдират кожата защото някои са изхарчили парите на здравеопазването...и ред такива. На всички здравни работници с морал и професионализъм ПОКЛОН, на към останалите как да се примирим. Аз лично съм ставала жертва не веднъж и на корупция и на некомпетентност. Лекували са ме месеци наред с ненужни медикаменти, противопоказни за заболяването ми само защото лекуващият ми лекар получаваше процент от продажбата на медикамента. При престой в болницата по повод болки в кръста без доказан камък в бъбрека ме планираха за операция. Когато отказах ме накараха да подпиша че такава ми е била направена за да си получат парите от здравната пътека...Ще спра до тук с примерите от личния опит. С това как да се преборим? Аз все още нямам идея, как да приемаме тези неща. Лекарите в този форум моля дайте предложение за тези ваши колеги които срамят професията ви как е редно да се постъпи?
    от kiriw2 | 25.12.2008 02:28

:evil: :evil: :evil:
    от magi_rad | 20.10.2008 10:26

Да,има осъден лекар,скоро казаха по BTV-новините......
    от zaiko | 19.10.2008 21:02

Бяха споменати няколко случая - лошата хигиена, не поемането на отговорност (да сте чули за осъден лекар?).
    от magi_rad | 14.10.2008 17:48

Много добре,БРАВО!!!Е,по този начин просто ще си загубим и малкото лекари,които ни останаха!!!От толкова много приказки не можах да разбера кое му е престъпното на нашата здравна система?Това,че на всеки се мъчиш да угодиш.Явно наистина трябва да се измисли нещо ,че всички да бъдат доволни.
    от vetim | 14.10.2008 17:30

Ами вие хубаво си дискутирате, ама вижте какво пита човека - можем ли да променим нещо и как? Аз лично не смятам, че можем и като ходих на сайта, гледам, че и той е на това мнение май вече. Истината е, че всеки може да приказва, но за конкретни действия на никой не му се мисли и занимава... Между другото, по-добре тая дискусия да я водим на неговия сайт Link
    от magi_rad | 06.10.2008 12:16

Аз казах-не съм учила толкова години,курсове,кфалификации,харчене на пари за да стана магазинерка и като,че ли не ме бива за нещо друго,просто съм родена за това, което работя,както се казва "от всяко дърво свирка не става."
    от zaiko | 05.10.2008 22:19

Евала! Аз също обичам професията си, но не бих я сменила, защото ми носи достатъчно приходи. Но ако не беше тъка,щях да се замисля.
    от magi_rad | 05.10.2008 14:13

Точно така,Blader!Това и казах,че прекалено много съм влюбена в професията си за да я напусна и който не го разбира значи никога не е изпитвал това чувство. :?
    от д-р Цанко Стефанов | 05.10.2008 12:00

Зайко, към който и да било - защото всеки си има приоритети и интереси. Хората си харесват работата, може би затова още я работят. Ако не я харесват, и взимат малко възнаграждение, няма да стоят и да чакат близкото бъдеще или да им се отвори друга врата, а сами ще я търсят.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.10.2008 10:20

:? или може би към мен?
    от magi_rad | 03.10.2008 22:56

Това предложение към мен ли беше отправено,Зайко?
    от zaiko | 03.10.2008 22:29

Защо не се пробваш като медицински представител? Има много фарамцевтични компании, които прелагат работа.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.09.2008 10:09

:? Всеки е прав за себе си..... за съжаление в момента конфронтацията между получаващите и даващите здравната услуга е лошото явление...
    от magi_rad | 26.09.2008 20:57

Права си Зайко,напълно съгласна с теб,но не съм учила сума ти години,курсове,нерви,ядове и не съм трошала парите на родителите си за да работя другаде.Какво ,продавачка на картофи или зеле някак си не ми се нрави. :lol: Изведнъж от мед.сестра да работя в магазин....просто не,не....обичам си професията твърде много за да я напусна,но това което ми се иска самите пациенти да бъдат малко по благодарни и съпричастни към нас мед-работници за това,че работим за някакви си жълти стотинки.Знаеш ли колко съм щастлива ,когато някой се обърне към мен и ми каже"благодаря ти за грижите".Ние само това искаме,не друго.
    от zaiko | 26.09.2008 20:43

Пак разговора отива в познатата посока - министъра бил виновен, ниски били заплатите, шефовете на отделенията... Е,като това е пирчината и се чуствате демотивиране - сменете работата!В търговията ще ви се плаща повече, може би с повече пари ще се чуствате по-добре, по-мотивирани, знам ли. Всеки човек си избира сам работното място - като не му оттърва -сменя го. Предполагам всички са наясно, че здравеопазването в България няма да се оправи в близките 10 години, така че предполагам, че сегашните студенти по медицина осъзнават в какво се забъркват.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 24.09.2008 15:36

Ако аз бях мед. сестра в реанимация (като студент съм работил такава работа 5 год.) отдавна щях да съм загубил мотивация. Съвестта е друго нещо - зависи си от човека и е нещо лично, ако го загубиш..... лошо.
    от magi_rad | 23.09.2008 20:14

Да,АНИТА много си права.Д-Р Цончев въпреки ниската мотивация ние мед. сестри гледаме де си вършим съвестно работата и правилно, хората не са виновни.Гледам да се усмихвам на всеки пациент,независимо в какво настроение съм,но много често усмивките ми са изкуствени.
    от Анита | 23.09.2008 09:06

Според мен, много е важен завеждащия отделението. Лежала съм в отделение където персонала буквално се строяваше мирно, в момента в който влезе шефа на отделението. Не дай си боже да се получи оплакване при него от лекар или сестра. Държеше и на чистотата и на отношението към пациентите. Едва ли има хора, които очакват в болницата да се отнасят с тях, като в някой 5-звезден хотел, но съм ставала свидетел на много грозни сцени. Не бива, пациентите да бъдат жертви на лошото настроение, на лекари и сестри, заради ниските заплати. Ние също доста си патим, заради тази нескопосана здравна система. Може би, ако в болниците сложат по едно чучело със снимка на министъра на здравеопазването, така че, и персонала и пациентите да могат да си изкарат яда върху него :twisted: , току виж сме почнали да се разбираме идеално.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.09.2008 07:44

Доколкото забелязвам доста хора в държавата не работят съвестно - точно поради ниската мотивация! :-)
    от magi_rad | 21.09.2008 08:28

Зайко,стига сте се яли с лекарите и персонала в болниците.АЗ Снощи бях на работа и знаеш ли какво нощно съм изкарала?Като,че ли влак е минал отгоре ми!И знаеш ли за колко,а?ЗА 2 ЛВ ЗА 12 ЧАСА Е ТОВА.ДЪРЖАВАТА МИ БЕШЕ ДАЛА 2.20,НО И СЕ ВИДЯ МНОГО И ГИ НАМАЛИ НА 2.Е,какво ако продължавате по тоя начин ВИЕ пациентите след една година никой няма да остане тука да работи за да "носи на ръце" вечно недоволни пациенти,а никой не вижда заплащането какво е.Каквато държавата,такъв и народа! :twisted:
    от zaiko | 20.09.2008 22:21

Пак оправдания-метериалната база демотивирала-в такъв случай всички в тази държава трябва да не работим съвестно ли?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.09.2008 18:47

Отношението на персонала обикновено освен от материалната мотивация на работника е зависимо от социалната и морална ангажираност на човека. Което понякога се променя при неадекватна материална мотивация, понякога - не ... Така, че може да е налице добро отношение към работата и при неадекватно заплащане, обратното също е валидно.
    от д-р Цанко Стефанов | 13.09.2008 12:42

Искам да кажа, че сякаш са програмирани - вършат всичко на секундата, без да се мотаят, ослушват, опипват, почесват, пощипват и тн. И да - доста сладки момичета имаше сред тях.
    от zaiko | 12.09.2008 20:53

Какво точно искаш да кажеш-"програмирани мацки"?????? Или просто "мацки"...а?
    от д-р Цанко Стефанов | 12.09.2008 13:59

Това е причината да съм леко негативно настроен, въпреки че мога да твърдя с две ръце, че в Пирогов мацките са страшни - работят като че са програмирани.
    от magi_rad | 12.09.2008 11:09

Наистина страшно много съжалявам,че това се е случило. :cry: Има едно правило в медицината-че ако не помогнеш на човек,поне недей му вреди.Тази направо е за затвора....убива реномето на българските мед.сестри.
    от д-р Цанко Стефанов | 11.09.2008 22:23

тъй като Хепатита С причинява рак* горе едното изречение съм го оплескал.
    от д-р Цанко Стефанов | 11.09.2008 22:22

Да, само че едно такова "през пръсти" може да ти доведе до заразяване на кръвта, хепатит С, оттам да минем през една цироза, пък понеже Хептатит С няма симптоми - няма да разберем, че го имаме, ако не се изследваме периодично, рак на черния дроб, тъй като Хепатит С е рак на черния дроб (идва от гръцкото хепар) и кой откъде е. :) Тази медицинска сестра цял час ми обясняваше какъв опит има в тези неща, как 40 години работила в тази клиника, че хвана иглата с гола ръка, заби я в спринцовката по най-хамалския начин и тръгна да ми я слага в ръката, при което аз само като видях и й казах "ооо--оо не" изправих се и я попитах " с коя главата мислите, госпожо? Да ви пикам на 40 годишния стаж" И с пълно право да й пикам, защото ако не разбирах поне малко и съм обикновения човечец, можеше да ми създаде голями проблеми, а тя ми се смееше сякаш е пушила холандска трева и ми каза, че нямало нищо страшно, преди малко си била измила ръцете. Ай стига спам.
    от magi_rad | 11.09.2008 21:36

Не,мисля,че не си прав :roll: Работя в болница,но в стационар,но съм близо до поликлиниките и виждам,че и там мед.сестри са слуги и нищо повече и заплащането им не е на ниво.Е,сега ако говорим за единични случай отделен въпрос,навсякъде има такива,които си вършат работата през пръсти.
    от д-р Цанко Стефанов | 11.09.2008 20:28

Отвори новата тема и с примери ще посоча, че те (тези по поликлиниките) нямат право да мрънкат за заплати.
    от magi_rad | 11.09.2008 20:17

Що,бе Blader,я се доизкажи.... :lol: За сестрите става въпрос....
    от д-р Цанко Стефанов | 11.09.2008 20:12

Ти ако си мислиш, че мен ме обиждаш, в грешка си. Първо, защото не съм доктор, второ, защото винаги се задоволявам с това, което имам и дори като преводач никога не искам нещо отгоре за допълнително дадена работа, разбира се когато не е двойно повече, а малко отгоре. Така че... викам да сменим темата на "Престъпление ли е да се пипат иглите от сестрите с голи ръце и след това да ни боцкат?" Тогава ще изкажа много по темата и все в критична насока.
    от zaiko | 10.09.2008 20:36

Аз говоря истината и затова не смятам ,че обиждам някого. Но от истината боли ,нали???
    от д-р Цанко Стефанов | 07.09.2008 22:50

А аз се присъединявам към своя си отговор и очаквам подкрепа от консултантите на форума. Няма как да се каже колко се иска. Всеки има различни нужди, но трябва да се измисли нещо, което да задоволява всички, като цяло, а не тези унизителни възнаграждения, които взимат сега. Само да попитам - с това негативно отношение, което вкарвате, не смятате ли, че обиждате многоуважаваните консултанти на форума? Аз лично така смятам и е време да се кротнем. ;) ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
    от eeemi | 07.09.2008 18:40

не исках да правя паралел с други професии,защото вече "чувам"възраженията на лекарите колко е важен и отговорен техния труд и не може да се сравнява и т.н.така е,безспорно!но разликата е,че на сервитьора,пиколото...плащаш СЛЕД ДОБРЕ СВЪРШЕНА РАБОТА,а не преди и не за каква да е/т.е. ако си доволен/!едно е да потърсиш помощ и лекаря да те "гледа в ръцете",вместо на болното място,и тогава да решава как и дали изобщо си струва да те лекува-това е корупция!а друго е да получиш вниманието и КОМПЕТЕНТНАТА помощ и тогава да "изразиш" своята благодарност!разбирате ли разликата? не знам какви месечни доходи имате вие,blader,но за мен 200 лв са половината!и въпреки това сигурно бих ги дала-нали е за здраве!-но това ще ми гарантира ли,че ще получа качествено медицинско обслужване?горчивият пациентски опит показва,че не!знаете ли колко хора дават пари за несвършена или лошо свършена от лекар работа,"влачат" заболяванията си с месеци и години и после не могат да си купят лекарствата.бих се радвала,ако доволните пациенти са повече от недоволните,но за съжаление не е така.не беше ли социалистически принципа"те ме лъжат,че ми плащат,а аз ги лъжа,че работя"? в българия са малко хората,които са доволни от заплатата си.означава ли това,че не трябва да си вършат работата,защото никой не им заплаща допълнително за услугите?например аз да работя само половин месец,защото считам,че месечната ми заплата трябва да е 800,а не 400лв!? :twisted: присъединявам се към въпроса на zaiko :КАКВА ЗАПЛАТА ТОЧНО ИСКАТЕ,Г-ДА ЛЕКАРИ? :?:
    от д-р Цанко Стефанов | 07.09.2008 17:59

Това е въпрос, който трудно може да получи отговор, защото лекарите не са един мозък, не са една душа, нямат едни и същи желания. Но в никакъв случай заплатите не трябва да са като сегашните.
    от zaiko | 06.09.2008 23:29

Сега ще ти кажа защо не трябва да се дават пари: Защото живеем в България , на мен също ми е адски трудно да свързвам двата края. В България нормалния начин на живот е ЛУКС. Откъдето следва ,че всеки трябва да оперира в посочените условия. На който не му изнася бг-мизерията :Да Емигрира. Аз не съм видяла досега лекар умрял от глад,бил той и GP. За това попитах :Колко точно лева искат лекарите заплата всеки месец?
    от д-р Цанко Стефанов | 06.09.2008 23:23

Ще продължа тук, че без да искам отново избързах и натиснах "изпрати" преди да се допиша. Вие на пиколото в хотела защо оставяте по някой лев, че ви е пренесъл багажа? А на сервитьорката защо оставяте бакшиш? Разбира се, тези три неща - лекар:сервитьорка"пиколо нямат място за сравнение, но причините са едни - за добре свършената работа. Не разбирам защо не помагате и вие на българските лекари и те гледат семейства. Аз лично никога не бих искал нещо такова, дори и в момента като преводач взимам на много хора супер малко пари. Смъквам винаги страшно много, такъв съм си, но лекарите печелят малко, гледат семейства, работят много и печелят малко, когато им дадете 100-200лв за добре извършена интервенция и за добри грижи към вас, нито вие ще обеднеете, нито те ще забогатеят много, но ще им помогнете с нещо ;) а вие в замяна получавате прекачествено преглеждане и тн. Така е то положението в България.
    от д-р Цанко Стефанов | 06.09.2008 23:17

Еми, вероятно не съм се изказал много правилно в мнението си отгоре, но много на тагадък го писах. Съгласен съм, че го правиш в името на доброто здравеопазване в държавата, но разберете, че ние тук и да коментираме, нищо не правим, само си създаваме главоболия. Тази тема се чете от не повече от 15 човека, гарантирам. ;) А защо мислиш лекарите постъпват така и без пари под масата не лекуват? Защото са им много добри заплатите ли? ;) Защото взимат унизително ниски възнаграждения за труда, който хвърлят между белите стени. ;)

Напиши отговор
88 намерени, страница 1 от общо 2