Любопитни факти и общи приказки | Ползата от кафето

Напиши отговор
  • Re: Ползата от кафето
    от Manoel | 11.01.2016 15:25

Ползи 1. Антиоксиданти. Кафето е богато на антиоксиданти - хлорогенна киселина и меланоидини. Антиоксидантите са вещества, които се борят срещу окислението - процес, увреждащ клетките и допринасящ за стареенето на организма. 2. Болест на Паркинсон. Редовната консумация на кафе намалява риска от болест на Паркинсон. Редица проучвания сочат, че хората, пиещи редовно кафе, имат значително понижен риск от това страшно заболяване. 3. Диабет. Кафето има защитен ефект срещу развитието на диабет тип 2. Американско проучване сочи, че умерената консумация на черната напитка (с кофеин и без кофеин) намалява риска от този тип диабет в млади и средно възрастни жени. 4. Чернодробна цироза. Установено е, че кафето предпазва от чернодробна цироза, най-вече алкохолна. 5. Камъни в жлъчката. Има данни, че консумацията на кафе предпазва като мъжете, така и жените от формирането на жлъчни камъни 6. Камъни в бъбреците. Редовното пиене на кафе намалява образуването на бъбречни камъни, тъй като увеличава обема на урината и пречи на кристализацията на калциевия оксалат - най-честият компонент на бъбречния камък. Вреди 1. Сърдечни заболявания. Тук данните са противоречиви. Повечето проведени проучвания не сочат връзка между консумацията на кафе и риска от сърдечни заболявания. От една страна дитерпените кафестол и кахвеол, които се съдържат в нефилтрираното кафе, и кофеинът може би повишават риска от коронарна болест на сърцето. Редица проучвания сочат, че дитерпените повишават холестерола. Освен това, консумацията на кафе е свързана с повишение на плазмените нива на хомоцистеин - рисков фактор за коронарна болест на сърцето. От друга страна умерената консумация на кафе би намалила сърдечносъдовия риск поради високото съдържание на антиоксиданти в черната напитка. 2. Холестерол. Прекомерната употреба на сварено кафе повишава общия и LDL ("лошия") холестерол. Нефилтрираното кафе съдържа холестерол-повишаващите кафестол и кахвеол 3. Кръвоносни съдове. Кафето повлиява негативно тонуса и функцията на съдовете. 4. Кръвно налягане. Въпреки че пиенето на кафе не е значителен рисков фактор за хипертония, напитката повлиява негативно кръвното налягане, особено при хора, податливи на хипертония. Италианско проучване сочи, че кафето значително повишава риска от развитието на постоянна хипертония при хора с повишено кръвно налягане. 5. Нарушения в сърдечния ритъм. Кафето може да причини сърдечни аритмии

• от Killa | 20.11.2006 12:57

да, двойно силно кафе, но искам да отбележа че формата ми на астма вече не е толкова тежка. При чести и силни пристъпи кафето дори не отпуска, така че не е средстсво за лекуване, по-скоро подпомага при лек задух

• от Таня | 20.11.2006 10:48

Интересно, като ви свърши инхалатора, пихте кафе така ли?

• от Killa | 19.11.2006 23:41

Здравейте, мога да се съглася с точка 2. Астматик съм от 3-годишен и кафето наистина облекчава бронхите и дихателната мускулатура. Веднъж в планината инхалатора ми свърши (не дай си боже някому да се случи) и се оправих с кафе. Не казвам че лекува, но определено помага. Доколкото съм чувал облекчава и бронхити. Все пак мисля че не бива да се пият по 5-6 кафета на ден, не знам да има нещо прекалено, което да е полезно

• от kombat | 15.11.2006 18:14

Не разваляйте чая с такива работи. Ако нема градус нема радос :D

• от Д-р Янева | 15.11.2006 15:58

Най-добрия зелен чай, който съм пила е на Twinig с жасмин, но не във филтър а насипен. С малко мляко или сметана е направо вълшебство!!!

• от kombat | 11.11.2006 02:31

:D Жените на мечтите ми са се сгушили до мен...............

• от svrakata | 11.11.2006 01:52

Oтговор "kombat": Ще ви зеленясат червата от тая работа. Я наблегнете на другото... - малко ромче, малко коняче в чайчето (а може и ма-а-а-алко чайче в ромчето или конячето)
    Ммм,и на вън вали дъжд или сняг,а от колонките припява Джони Хуукър.Жената на мечтите ми се е сгушила до мен,а аз чета нещо си. :roll:

• от kombat | 11.11.2006 00:24

Ще ви зеленясат червата от тая работа. Я наблегнете на другото... - малко ромче, малко коняче в чайчето (а може и ма-а-а-алко чайче в ромчето или конячето)

• от svrakata | 08.11.2006 00:04

Oтговор "Тео": Между другото вчера ме поиха с оригинален японски зелен чай - не бях пил такъв до сега :? Е, не беше приготвен по оригиналната им технология (чаени церемонии и т.н.). Оказа се доста добре..., само че не ми казаха марката и от къде да си го намеря :(
    Лошо.Но ще все от някъде ще изтече информация.

• от Тео | 03.11.2006 00:00

Между другото вчера ме поиха с оригинален японски зелен чай - не бях пил такъв до сега :? Е, не беше приготвен по оригиналната им технология (чаени церемонии и т.н.). Оказа се доста добре..., само че не ми казаха марката и от къде да си го намеря :(

• от Тери | 02.11.2006 17:56

И на мене това ми е любимия чай! Предпочитам го защото смятам че въпреки това което прочетох в темата за кафето смятам че е по полезно да се пие чай а не кафе

• от svrakata | 01.11.2006 08:57

Oтговор "Тео": Тия всичките суперлативи за кафето ми се виждат малко съмнителни. Аз спрях да пия кафе заради кръвното.... Сега си пийвам анг. чай "Ълрл Грей" - студен и без захар - просто разкош..
    :D :D :D Това е !!! :!: :!: :!: :!:

• от Тео | 30.10.2006 11:34

Тия всичките суперлативи за кафето ми се виждат малко съмнителни. Аз спрях да пия кафе заради кръвното.... Сега си пийвам анг. чай "Ълрл Грей" - студен и без захар - просто разкош..

• от Мила | 29.10.2006 21:18

:lol: А то, пецето де, често ли не работи????? Благодаря за предложенията! От киселото мляко ми става студено, нали е в хладилник! Прясното го обичам с какао, ама и какко не мога да ям!!!!! :cry: Сложна работа!!! Май ще го карам на минерална вода!!! :roll:

• от svrakata | 29.10.2006 18:45

Oтговор "Мила": За съжаление и черен чай не мога да пия!!! :cry: :cry: :cry: Ако имаш други предложения, ще се радвам да ги чуя!! :wink:
    Ако става въпрос за ободрителни напитки. Нямам идея. Ако става въпрос за нещо вкусно.Мляко с какао.Чисто мляко.Аз обичам да пия студено и несварено мляко.Кисело мляко със захар.Задължително вечер удрям една кофичка пред пецето(когато работи :wink: ).

• от Мила | 29.10.2006 17:45

За съжаление и черен чай не мога да пия!!! :cry: :cry: :cry: Ако имаш други предложения, ще се радвам да ги чуя!! :wink:

• от svrakata | 29.10.2006 15:40

Oтговор "Мила": Обаче сега уча за изпит и не мога да ви опиша как ми се пие кафе!!! С мляко и захар.... Ех, да имаше и палачинки!!!!! Шегувкам си се аз, ама кафе наистина много ми се пие!!!! :cry: :cry: :cry:
    Чай,чай - черен чай. Много е добър. :roll:

• от Мила | 29.10.2006 00:22

Обаче сега уча за изпит и не мога да ви опиша как ми се пие кафе!!! С мляко и захар.... Ех, да имаше и палачинки!!!!! Шегувкам си се аз, ама кафе наистина много ми се пие!!!! :cry: :cry: :cry:

• от svrakata | 26.10.2006 06:56

Oтговор "Мила": За ефекта на кафето върху бодростта определено мога да поспоря. Преди две години пиех по 5-6 кафета на ден. Не само че не бях по-слаба, но и непрекъснато ми се спеше! Сега обаче не пия кафе, взех че отслабнах (ураа за мен!!!!!!!!) :lol: и мога да карам с 4-5 часа сън цяла седмица!!! Междудругото не пия и кола, а бе въобще примерен човек!!! А сега ми обяснете тази работа? :?: :?: :?:
    :D

• от Мила | 26.10.2006 00:14

За ефекта на кафето върху бодростта определено мога да поспоря. Преди две години пиех по 5-6 кафета на ден. Не само че не бях по-слаба, но и непрекъснато ми се спеше! Сега обаче не пия кафе, взех че отслабнах (ураа за мен!!!!!!!!) :lol: и мога да карам с 4-5 часа сън цяла седмица!!! Междудругото не пия и кола, а бе въобще примерен човек!!! А сега ми обяснете тази работа? :?: :?: :?:

• от svrakata | 18.10.2006 16:33

7. Кафявата течност е един от най- добрите естествени антидепресанти (след алкохола и тютюна!). Съвсем вярно - кафето напълно достойно се нарежда до алкохола и цигарите като естествен регулатор на общия демографски прираст в света. За естесвен антидепресант смятам физическото усилие и труд.

• от svrakata | 18.10.2006 16:25

4. Кофеинът е едно от най- добрите липотропни вещества. Той топи подкожните мазнини и ни дарява със сила, защото разграждането на мазнините по правило води до прилив на енергия. Аз изтъквам това на няколко места в моя курс “Отслабвайте ежедневно без усилия”. Ето един вариант да оправдаете мързела си,но не и да си обясните защо след като се наливате с кафе не отслабвате. Още нещо - от скоро,тъй като ставам много рано,ми се налага да пия кафе по простата причина,че се опитвам да чета докато съм на работа.Резултатът е,че за два три часа сънливостта отстъпва,но не изчезва.Усещам я в цялото си тяло и след като свърши работния ден се чувствам буквално изцеден.Не мога да прескоча една ограда като хората,а мисловните ми процеси са забавени и понякога ми е трудно да систематизирам и концентрирам усилията си. Ако има възможност човек трябва преди всичко да се наспи,строго да се придържа към режим на спане,който да включва 8 -9 часа сън.Нито повече,нито по-малко.Все пак сънят може да бъде и каприз.Въобще въпрос на нагласа е.Ако издръжливостта и здравето дължим до една степен и на волята,желанието и дисциплината,възможно е с постоянство да отхвърлим много от пороците на ежедневието,в които аз лично(субективно или не)включвам и кафето,респективно колата.

• от Jenny | 16.10.2006 12:05

за тези, които се наливат с кафе по цял ден тази статия е извънредно успокоителна. прекрасно е, когато знаеш, че най-любимите неща НЕ са нито вредни, нито забранени. дано и информацията да е вярна.
  • Ползата от кафето
    от apostol | 15.10.2006 19:01

ОЩЕ ЗА КАФЕТО- НАШИЯТ НАЙ- ДОБЪР ПРИЯТЕЛ И ПОМОЩНИК Доскоро полуграмотни докторчета ни будалкаха, че кафето, пиенето и пушенето са нещо много, много лошо. Тези “пороци” били уж рискови фактори, които ни поболяват и вкарват без време в гроба. Ако за миг се съгласим с ПРЕДПОЛОЖЕНИЕТО, повтарям, ПРЕДПОЛОЖЕНИЕТО, че споменатите “пороци” са рискови фактори, то аз веднага ще възразя, че един рисков фактор в никакъв случай не е и не може да бъде предиктор, т. е. ПРИЧИНА! Истината е една: връзката между кафето и болестите никога, никъде и от никого не е била доказана. Напоследък се случи точно обратното. Една актуална студия на Харвардския медицински институт, за която съобщава в един от броевете си най- авторитетното медицинско списание в света The Lancet, доказва недвусмислено, че пиенето на кафе може да ни предпази от ред опасни заболявания! Изследванията са извършвани, междувпрочем, в продължение на 20 години с хиляди доброволци. Кафето, този набеден от нашите знахари грешник, най- неочаквано се озова в ролята си на наш верен помощник и приятел. Ето от какво ни предпазва кафето: 1. Тези, които редовно пият кафе, почти никога не боледуват от рак на дебелото черво! Те не страдат и от стомашни язви. 2. Кафето рязко намалява опасността от диабет. 3. То облекчава чувствително астматичните пристъпи. 4. Кофеинът е едно от най- добрите липотропни вещества. Той топи подкожните мазнини и ни дарява със сила, защото разграждането на мазнините по правило води до прилив на енергия. Аз изтъквам това на няколко места в моя курс “Отслабвайте ежедневно без усилия”. 5. Кофеинът подобрява чувствително и мозъчната дейност. След консумацията само на едно единствено кафе мозъчната ни дейност се подобрява с 10- 15 %. Освен това кофеинът влияе крайно благотворно върху концентрацията и мозъчните клетки. 6. Кофеинът предпазва освен това мозъчните клетки от дегенеративни процеси и е нашият най- верен съюзник в борбата срещу болестта на Паркинсон. 7. Кафявата течност е един от най- добрите естествени антидепресанти (след алкохола и тютюна!). 8. Редовното пиене на кафе рязко намалява риска от образуване на жлъчни камъни. 9. Кафето стимулира храносмилането и ускорява метаболизма. Трябва да го пием и преди, и след ядене. 10. Изпиването на две чаши кафе дневно ни предпазва от заболявания на черния дроб и най- вече от рака на черния дроб! Не на последно място трябва да спомена, че редовното пиене на кафе спира косопада дори и при наследствено обременените мъже! Какво да кажем за фенолните съединения, които се съдържат в кафето, и имат изразено антиоксидантно действие? Изследването на Харвардския университет доказва освен всичко друго, че изпиването на 4 големи чаши кафе на ден (300 милиграма кофеин) е напълно безвредно във всяко едно отношение. Консумацията на кафе не се препоръчва обаче на бременни жени, на хора със отворени стомашни язви и на изявени хипертоници. В тези случаи кафето би могло да предизвика все пак нежелателни странични ефекти. Какво излиза? Излиза, че е прав онзи мъдрец, който твърди, че всички болести са измислени от докторите… АПОСТОЛ АПОСТОЛОВ

Напиши отговор