Ново проучване показва, че физическата активност не помага при депресия.
Изследователите са на мнение, че включването на физическа активност в терапията на депресията не дава по-добри резултати, отколкото, ако тя липсва.
В проучването участват 361 души с диагностицирана депресия, на възраст между 18-69 години.
Участниците са разделени на две групи. Първата получава програма, включваща стандартно лечение на депресия в комбинация с физическа активност, а втората същата програма без елемента спорт.
Изследователският екип наблюдава внимателно и двете групи в продължение на 12 месеца, с цел да проследи евентуални промени в симптомите или някакво подобрение на състоянието.
Резултатите показват, че добавянето на физически дейности към лечението на доброволците не показва по-различно подобрение в сравнение с обичайното.
Въпреки това е важно да се отбележи, че редовните физически упражнения помагат на много хора да се преборят с проблеми като затлъстяване, диабет, сърдечносъдови заболявания и др.
Проучването е публикувано в British Medical Journal.
Депресията се характеризира с комбинация от симптоми, включително лошо настроение, което е постоянно и съществено намалява способността за работа, сън, хранене и получаване на удоволствие от ежедневните дейности. Такива периоди на депресия могат да настъпят веднъж, два или повече пъти в живота. Ако не се лекуват, епизодите обикновено продължават между 6 месеца и година.
Жените страдат два пъти по-често от депрсеия в сравнение с мъжете.