Какво представлява лептоспирозата?
Лептоспирозата (болестта на Вейл) е бактериално заболяване, което засяга хората и животните. Инфекцията се причинява от бактерии от рода Leptospira, който принадлежи към семейство Leptospiraceae. При човека лептоспирозата може да причини широк спектър от симптоми, някои от които могат да бъдат сбъркани със симптоми на други заболявания. В някои случаи заразените може да не проявят никакви симптоми.
Без лечение лептоспирозата е възможно да доведе до увреждане на бъбреците, менингит (възпаление на мозъчната обвивка на главния и гръбначния мозък), чернодробна недостатъчност, респираторен дистрес синдром и дори фатален край.
Как се разпространява лептоспирозата?
Бактериите, причиняващи лептоспироза, се разпространяват чрез урината на заразени животни (зооноза), които могат да попаднат във водата или в почвата и да оцелеят там от седмици до месеци. Множество различни видове диви и домашни животни са носители на бактерията, те могат да включват, но не се ограничават само до:
- Говеда;
- Прасета;
- Коне;
- Кучета;
- Гризачи;
- Диви животни.
Когато тези животни се заразят, те може да не проявяват признаци и симптоми на заболяването. Заразените животни могат да продължат да отделят бактериите в околната среда непрекъснато или от време на време в продължение на няколко месеца до няколко години. Хората могат да се заразят чрез:
- Контакт с урина (или други телесни течности, с изключение на слюнка) от заразени животни;
- Контакт с вода, почва или храна, замърсени с урината на заразени животни.
Бактериите могат да навлязат в тялото през кожата или лигавиците (очи, нос или уста), особено ако целостта на кожата е нарушена от порязване или одраскване. Пиенето на заразена вода също може да причини инфекцията.
Зараза от лептоспироза обикновено се причинява от излагане на замърсена вода, като такава при наводнения. По време на урагани или силни дъждове животинската урина в почвата и други повърхности може да попадне във водата от наводнение, замърсявайки и други естествени водоизточници. Предаването на инфекцията от човек на човек е рядко.
Какви са симптомите на лептоспирозата?
При хората лептоспирозата може да причини широк спектър от симптоми, като:
- Висока температура;
- Главоболие;
- Втрисане;
- Мускулни болки;
- Повръщане;
- Жълтеница (пожълтяване на кожата и очите);
- Зачервяване на очите;
- Болка в корема;
- Диария;
- Обрив.
Много от тези симптоми могат да бъдат сбъркани със симптоми на други заболявания. Освен това някои заразени лица може да нямат никакви симптоми. Времето между излагането на човек на замърсен източник на инфекцията и разболяването е от 2 дни до 4 седмици (инкубационен период). Заболяването обикновено започва внезапно с висока температура и други симптоми. Лептоспирозата може да протече в две фази:
- След първата фаза (с висока температура, втрисане, главоболие, мускулни болки, повръщане или диария) пациентът може да се възстанови за известно време, но да се разболее отново;
- Ако настъпи втора фаза, тя е по-тежка; лицето може да развие бъбречна или чернодробна недостатъчност или менингит. Заболяването продължава от няколко дни до 3 седмици или повече. Без лечение възстановяването може да отнеме няколко месеца.
При кои хора има повишен риск от лептоспироза?
Лептоспирозата се среща по целия свят, но е най-разпространена в областите с умерен или тропически климат. Съществува риск от заразяване с бактерията за много професии, които изискват работа на открито или с животни, например:
- Земеделски производители;
- Работници в мини;
- Канализационни работници;
- Работници в кланици;
- Ветеринари и животновъди;
- Работници в рибовъдството;
- Млекопроизводители;
- Военен персонал.
Заболяването също се свързва с плуване; газене; каране на каяк; и рафтинг в замърсени езера и реки. Затова съществува опасност от инфекцията за къмпингуващите или лицата, които участват в спортове на открито. Рискът от заразяване вероятно е по-голям за лицата, които участват в такива дейности на места с тропически или умерен климат. В допълнение, честотата на инфекция с лептоспироза сред градските деца изглежда нараства.
Как се поставя диагнозата за лептоспироза?
Диагнозата се потвърждава чрез положителен резултат от полимеразна верижна реакция (PCR) на кръв или урина или чрез положителен серологичен тест. Рядко диагнозата се поставя чрез микробиологично изследване (изследване на култура от кръв или урина). Диагнозата не се изключва при отрицателни резултати от изследване, тъй като чувствителността на тестовете за лептоспироза не е оптимална.
В какво се състоят лечението и предотвратяването на лептоспироза?
Лептоспирозата се лекува с антибиотици, като доксициклин или пеницилин, които трябва да се прилагат в началото на заболяването. Може да бъде необходимо прилагането на интравенозни антибиотици при пациенти с по-тежки симптоми. Лицата със симптоми, които е възможно да се дължат на лептоспироза, трябва да се свържат с лекар.
Рискът от развиване на лептоспироза може да бъде значително намален, ако бъде избягвано плуването или газенето във вода, която е възможно да бъде замърсена с животинска урина. Необходимо е също елиминирането на контакта с потенциално заразени животни. Защитно облекло или обувки трябва да се носят от лицата, изложени на замърсена вода или почва поради тяхната работа или развлекателна дейност.
Референции:
1. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Leptospirosis
2. World Health Organization (WHO). Human leptospirosis: guidance for diagnosis, surveillance and control
3. USDA National Animal Disease Center. Leptospirosis
4. UpToDate. Leptospirosis: Epidemiology, microbiology, clinical manifestations, and diagnosis