Продължителното слушане на силна музика през слушалки в шумна среда може да доведе до неврофизиологични промени, се посочва в изследване, публикувано в списание PLoS ONE.
Все повече хора се отдават на приятното слушане на музика от плеъри или мобилни телефони, което може да се окаже опасно за здравето.
В проучването взимат участие 26 доброволци. Те са разделени на две групи по 13 човека. Едната група е от редовно слушащи музика, а другата с хора, които рядко използват музикални плеъри.
Изследването проследява дейността на мозъка при използването на музикалните устройства. За целта учените използват магнетоенцефалограма, която дава възможност за измерването на мозъчната активност без да проследява поведенческия характер на доброволците.
Слушането на музика от плеъри не позволява широкото разсейване на звука, а това може да навреди на нервите в мозъка и слуховата система и да доведе до намаляване способността за различаване на звуците, казва д-р Идехико Окамото.
Музикалните плеъри вредят на слуха - как?
Puls.bg
|
| 0

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Коментари (0)
Коментарите са изказани от наши потребители и са автентични, без редакторска намеса. Екипът на Puls.bg не носи отговорност за съдържанието им.
Няма изказани коментари.
Още от Сън
Как средата влияе на съня?
Какви са оплакванията при алергията към никел?
Кои паяци са опасни за човек?
С какво се характеризира ужилването от скорпион?
Как става заразяването с легионела?