Ехография на коремни органи

Ехография на коремни органи

Какво представлява изследването?

Метод за образна диагностика на коремните органи, използващ ултразвукови вълни.

Кога се провежда?

Ехографията намира място като диагностичен способ в акушерството и гинекологията. Служи за оглед на матката, яйчниците, маточните тръби, контрол над бременността. Освен абдоминална, приложение намира и трансвагиналната ехография.

Ултразвукът е масово прилаган в диагностиката на заболяванията на черния дроб и жлъчната система, панкреаса, бъбреците, пикочния мехур и простатата, при заболяванията на щитовидната жлеза и гърдата, за оценка морфологията и функцията на сърцето и редица съдове.

Голямата информативна стойност го прави удачно средство за скрининг, както и в терапията при някои инвазивни процедури за визуализиране на прицелен орган или патологична формация.

Как се провежда?

Трансдюсерът на ехографа е оборудван с пизеоелектричен кристал, който при приложение на електромагнитни вълни става източник на ултразвук. Тези вълни се разпространяват в тъканите и се отразяват при контакта с тях. Отразените вълни се регистрират от трансдюсера и се превръщат в електричен сигнал, който се обработва от компютър и се визуализирана на екран.

Ултразвукът се разпространява в тъканите с еднаква скорост, но се отразява в различен момент в зависимост от дълбочината на подлежащата структура, което дава пространствена информация. Отделно качествата на всяка една структура дават различен интензитет на отразените вълни и съответно различен образ на екрана.

При А-мод се сканира само линеен участък, при В-мод се наблюдава двуизмерен образ, при М-мод можем да следим движения (например при ехокардиографията).

Какви са рисковете, усложненията, недостатъците?

Не са известни рискове при използването на ултразвук.

Специална подготовка?

Желателно е да не се приема храна поне осем часа преди извършване на изследването. Когато стомахът е празен, а червата и жлъчният мехур са спокойни, органите се визуализират по-ясно. При изследване на органи в малкия таз е препоръчително това да става при пълен пикочен мехур, отново заради по-добрата видимост.

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.

Статии, свързани

Още от Актуално
Обилен секрет от носа и кашлица са най-честите симптоми на синузит при децата

Признаци на острия синузит са обилна секреция от носа и кашлица.

Неинфекциозни причини за треска с неизвестен произход в напреднала възраст

Защо възниква повишена температура при по-възрастни пациенти?

Нефропротективен ефект на антидиабетните лекарства

Лекарствата за диабет намаляват прогресията на нефропатията