Автоложна костномозъчна трансплантация

Автоложна костномозъчна трансплантация

Какво представлява изследването?

Костномозъчна трансплантация, при която се присаждат собствени стволови клетки, изолирани предварително.

Кога се провежда?

Провежда се при пациенти с остра миелобластна левкемия.

Как се провежда?

При тази процедура пациентът получава своите собствени стволови клетки, които предварително са събрани. Предимството на тази процедура е, че при нея няма опасност организмът да отхвърли костния мозък или стволовите клетки, както и няма опасност от реакция на присадката срещу приемателя.

Какви са рисковете, усложненията, недостатъците?

По-висока честота на рецидивите.

Специална подготовка?

Костномозъчната или стволовоклетъчната трансплантация протичат в четири стъпки:
1. Добиване на стволови клетки чрез афереза или на костен мозък чрез аспирация от тазова кост.
2. Чрез специален апарат стволовите клетки се пречистват от раковите (така наречения “purging”), филтрират се нежеланите елементи и готовият за трансплантиране материал се замразява.
3. Прилагат се високи дози химиотерапия с или без лъчетерапия, за да се унищожат раковите клетки. Провежданото лечение е толкова силно, че унищожава и нормалните клетки и костен мозък. Вида на провежданото лечение зависи от типа и стадия на лимфома, състоянието на пациента, както и от опита на екипа.
4. След като бъдат влети обратно в организма, стволовите клетки чрез кръвообращението достигат до костния мозък, заселват в него, започват да се делят и дават началото на нови здрави клетки. С времето костният мозък произвежда достатъчно клетки за да се възстанови нормалното кръвотворене. В периода, в който новите клетки се размножават, пациентът е най-податлив на инфекции.

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.

Статии, свързани

Още от Актуално
Миокардна сцинтиграфия - кога се налага?

SPECT на миокарда защо е необходима

Вътрематочни спирали – рискове и ползи

Кога е противопоказно използването им?