Абдоминална хистеректомия
Абдоминална хистеректомия
Какво представлява изследването?
Оперативно отстраняване на матката чрез отваряне на коремната кухина. Възможно е премахване и на други органи на репродуктивната система. В зависимост от ситуацията е възможен различен обем на оперативната интервенция - от премахване само на маточното тяло и шийката до т.н. радикална хистеректомия, при която се отстранява матката, шийката на матката, околните тъкани и част от вагината.Кога се провежда?
Показание за интервенцията е миоматозна матка. Други причини са ендометриоза, неовладяеми кръвотечения, рак на маточното тяло или маточната шийка, по-рядко преканцерози. Позволява добра видимост на останалите органи и извършване на големи по обем операции.Как се провежда?
Абдоминалната хистеректомия се осъществява чрез хоризонтален разрез (по-рядко вертикален) в долната трета на коремната стена.При тотална хистеректомия се отстраняват и тялото и шийката на матката, при субтотална цервикса се запазва.
При радикалната се премахва цялата матка маточните тръби и яйчниците, горната трета на влагалището и регионалните лимфни възли.
Какви са рисковете, усложненията, недостатъците?
Рисковете са от инфекция, кръвотечение, дълбока венозна тромбоза в тазовите сплетения или долни крайници, увреждания на съседни органи.При абдоминален достъп болката е по-силна, възстановяването е по-бавно.
Могат да бъдат засегнати околни органи – пикочен мехур, пикочопроводи.
При отстраняване на яйчниците настъпва преждевременна менопауза и свързаните нея рискове при жени, при които не е имало такава.
Не са изключени смущения в половия живот.
Специална подготовка?
Изследвания преди оперативна намеса - гинекологичен преглед, цитонамазка, колпоскопия, преглед с ехограф, при нужда и други образни средства. Задължителен е лабораторен минимум, както и други изследвания в зависимост от конкретното състояние на пациента. Преустановява се приема на някои медикаменти според преценката на лекуващия екип.Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Статии, свързани
Още от Любопитно
4 вида ваксини има до момента
Всяко четвърто дете в света ще страда от затлъстяване до 2050 г.
Какво е характерно за периода?
Всяко кървене през бременността е патологично
При преболедувалите често се наблюдава апатия и депресия